Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει και το google ;)

 

http://www.inkline.gr/inkjet/newtech/hp/reset56-57-58/

 

 

Είσαι ωραίος!!!! :-) Thanks φιλε !:-D.

Αν μου πείτε και πως μπορώ να εκτυπώσω ΜΟΝΟ ασπρόμαυρο από pdf και αρχεία word χωρίς να πειράξω τα αρχεία μου λύσατε το πρόβλημα των εκτυπώσεών μου.Σκέφτηκα να βγάλω την έγχρωμη κεφαλή...θα δουλέψει όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2. Σε αυτο το κοστος να συνυπολογισεις και το 25% (τουλαχιστον) μελανι που θα πληρωνεις και θα αναγκαζεσαι να πετας.

 

γιατι αυτο? γιατι να το πεταξω? οταν θα τελειωνει ενα απο τα 4 τελειως δεν θα μπορω να αλλαζω μονο αυτο?

 

 

Επισης να εχεις στο μυαλο σου και το οτι οταν αδειαζει καποιο, ανεξαρτητα του ποιο χρωμα θα ειναι αυτο, δεν θα μπορεις να τυπωνεις (σε αντιθεση με αλλους εκτυπωτες).

 

λογικο το βρισκω. δεν εχω προβλημα. θα παρω και καβατζες αν και εχεις ενα δικιο. δεν ειναι το πλεον βολικο γιατι σε ωρα αναγκης ποτε δεν ξερεις....

 

3. αν δεν μου εβαζες το fax μεσα σε οσα ζητας θα σου συστηνα τον Canon Pixma MP600 ή 610. Μπορω ομως να σου πω οτι αν δεις forum (π.χ. HP) που μιλανε για πολυμηχανηματα με fax, υπαρχουν αρκετα προβληματα λογω του fax, σε αρκετα μηχανηματα, μεχρι αρνηση εκτυπωσης λογω προβληματος στο fax. Δεν λεω οτι ολα ειναι για πεταμα, λεω οτι εχει παρει πρεφα το ματι μου.

 

το θελω το φαξ για ωρα αναγκης για κατι που μπορει να χρειαστει και να μην τρεχω στη δουλεια της μητερας μου η στο βιβλιοπωλειο... thats all για το φαξ...

 

παντως δεν ειναι κακος ο 610. πολυ δυναμη βρε αδερφε!! πωπω... και να σε ρωτησω, μελανια γνησια παντα για το συγκεκριμενο, σωστα? τον εχεις δει απο κοντα και απο που να τον παρω? μεχρι 210Ε τον εχω βρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.inkline.gr/inkjet/ink/quality.html

 

Βρίσκω μεγάλο δίκιο σε αυτά που παραθέτει.Οτι τα εναλλακτικά μελάνια ΔΕΝ είναι το ίδιο ποιότικα.Η απάτη με τα μελανοδοχεία που πετιούνται είναι άλλο θέμα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ωραίος!!!! :-) Thanks φιλε !:-D.

Αν μου πείτε και πως μπορώ να εκτυπώσω ΜΟΝΟ ασπρόμαυρο από pdf και αρχεία word χωρίς να πειράξω τα αρχεία μου λύσατε το πρόβλημα των εκτυπώσεών μου.Σκέφτηκα να βγάλω την έγχρωμη κεφαλή...θα δουλέψει όμως?

 

Εξαρτάται απο τι αρχεία έχεις.

Αν έχεις έγχρωμες εικόνες στο word, κάνεις κλικ πάνω τους και επιλέγεις color και μετά grayscale.

 

Οσον αφορα τα pdf, το Acrobat στην professional εκδοση έχει τέτοια επιλογη, για το απλό reader δεν ξερω.

 

Στον δικό μου εκτυπωτή αν βγάλω το έγχρωμο εκτυπώνει κανονικά.Δεν ξέρω αν υπάρχει περιορισμός σε άλλους εκτυπωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ isspro

 

2. γιατι τοτε τελειωνει το μελανι, οταν εχει 25% μεσα ακομα. Ετσι καθοριζει το τσιπακι. Αν διαβαζες τι εχω γραψει πιο πανω για τα 10αρια της HP αλλα και για τα Epson θα καταλαβαινεις. Δες αυτο για να το...εμπεδωσεις...

 

http://www.alotofthings.com/viartshop/article.php?category_id=10&article_id=77&page=

 

Αυτο το μελανι, δεν το εχεις πληρωσει? Γιατι να το πεταξεις?

 

3. για φαξ εγω εχω κοτσαρει ενα modem στο PC και χρησιμοποιω το WinFax ή το απλο φαξ που εχουν τα windows.

 

Τον MP600 ξερω οτι τον ειχε το Multirama πριν 3-4 μηνες 192 ευρω. Εαν τον εχουν ακομα θα εχει χαμηλοτερη τιμη απο τον 610, αφου ειναι το προηγουμενο μοντελο. Δες ομως αν εχουν καμια σημαντικη διαφορα.

 

Στον 5200 που εχω δεν χρησιμοποιω γνησια μελανια. Τα γεμιζω και εχω πει πιο πανω που. Δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα εδω και 1.5 χρονο τωρα, ξερω οτι καποια στιγμη θα χρειαστει καθαρισμα η κεφαλη και τοτε θα το κανω μονος μου. Δεν θα την αλλαξω, ουτε θα ακουσω καποιο καταστημα οτι χαλασε, γιατι απλα δεν ειναι ετσι. Εχοντας πικρη πειρα απο τα γνησια που εφραξαν οταν δεν χρησιμοποιησα τον εκτυπωτη για 4 μηνες και τοτε ασχετος εγω νομιζα οτι χαλασε, δεν την ξαναπαταω.

Τα CLI8 και το 5αρι που παιρνει ο Canon, γεμιζουν και απλα πρεπει να απενεργοποιησεις τον ελεγχο της σταθμης απο τον εκτυπωτη. Ειναι απλη διαδικασια και δουλευει μια χαρα. Ο 600-610 εχει το ιδιο ακριβως συστημα με τον 5200 που εχω εγω και παιρνει τα ιδια μελανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.inkline.gr/inkjet/ink/quality.html

 

Βρίσκω μεγάλο δίκιο σε αυτά που παραθέτει.Οτι τα εναλλακτικά μελάνια ΔΕΝ είναι το ίδιο ποιότικα.Η απάτη με τα μελανοδοχεία που πετιούνται είναι άλλο θέμα όμως.

 

Υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες aftermarket μελανιων. Υπαρχουν αρκετα κινεζικα που αυξανουν το κερδος στις εταιριες αναγομωσης και υπαρχουν και ευρωπαικα μελανια που ειναι ακριβοτερα αλλα εχουν εφαμιλλη ή και πολλες φορες καλυτερη ποιοτητα απο τα γνησια. Ναι, σωστα ακουσατε. Δεν ειναι ταμπου. Υπαρχουν και καλυτερα απο τα γνησια. Γιατι, μηπως τα γνησια δεν ερχονται απο την Κινα?

 

Για παραδειγμα, το μελανι που χρησιμοποιει η εταιρια που γεμιζω στα HP 15 και 45 ειναι απειρως καλυτερο απο αυτο που δινει η HP. Ακομα χειροτερα για την HP αλλα και για τον συντακτη του κειμενου στην σελιδα που παρεθεσες, στεγνωνει 2-3 φορες πιο γρηγορα απο το μελανι της HP, γιατι το μελανι το αναφερει οτι ειναι Fast Dry σε σχεση με της HP. Αυτη τη ιδιοτητα την επιβεβαιωνουν και πολλοι γνωστοι μου που χρησιμοποιουν την εν λογω εταιρια. Βεβαια μιλαμε για μελανι Γερμανιας και οχι Κινας...Το δε γνησιο, αυτο και αν ποτιζει το χαρτι, σε αντιθεση με το Fast Dry. Και ειναι λογικο. Αν μενει ενα μελανι και θελει 10 λεπτα να στεγνωσει, τοτε προφανως και το χαρτι βρεχεται. Αν ομως θελει 1-2 λεπτα, προφανως το χαρτι βρεχεται λιγοτερο.

Δεν εξελισουν μονο οι κατασκευαστες τα μελανια τους αλλα και οι aftermarket.

Οι περι στενγωματος των ακροφυσιων αναφορες ειναι γελοιες. Απο τη δικη μου πειρα, στεγνωνουν ολα. Αν δεν τυπωνεις συχνα, το ιδιο προβλημα θα εχεις και με τα μεν και με τα δε. Μπορει καποιος να μου απαντησει γιατι το μενου συντηρησης του εκτυπωτη του εχει "καθαρισμο κεφαλων εκτυπωσης" αφου τα γνησια δεν στεγνωνουν και δεν φραζουν?

Τα περι οξειδωσης και διαβρωσης...Μα φυσικα οταν ενα μελανοδοχειο χρησιμοποιειται 1 φορα, δεν προλαβαινει να παρουσιασει τετοια προβληματα. Σε καποιες περιπτωσεις, μετα απο μακρα χρηση και αραιες εκτυπωσεις, παρουσιαζουν και αυτα. Αλλα σε πολλες και σε αρκετα συχνη χρηση, η εξοικονομηση χρηματος μεχρι να βρεθει καποιος σε αυτη τη κατασταση ειναι τρομερη.

Για την καταναλωση μελανης εχω αναφερθει παραπανω. Αρκετες εταιριες δινουν περισσοτερο μελανι απο τους κατασκευαστες, στα ιδια ακριβως δικα τους δοχεια. Οταν μαλιστα σκεφτεις οτι αυτο γινεται σε τιμες συνηθως γυρω στο 50% της αγορας γνησιου, τοτε η αναφορα και μονο του παραπανω σαν προβλημα ειναι αστεια. Επισης αν δεις και τα περιβαντολλογικα ΟΡΙΑ που βαζει η HP σε μηνυμα μου παραπανω, θα δεις οτι η καταναλωση μελανης μπορει να ειναι πολλαπλασια αναλογως θερμοκρασιες και υγρασιες, και αυτο δεν το λεω εγω αλλα η ιδια η HP σε σελιδα που ανεφερα σε προηγουμενο μηνυμα μου.

Η διαφορα χρωματων εχει να κανει με το τι δουλεια κανει ο καθε, ας τον πουμε, μαστορας. Αν καποιος ειναι αρπα-κολλα, τοτε προφανως και το αποτελεσμα δεν ειναι ικανοποιητικο.

Τελος, προβληματα με σωστη εκτυπωση κατα μηκος και κακη εκτυπωση αριστερα, εγω δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι σημερα, σε κανενα απο τους εκτυπωτες που εχω χρησιμοποιησει.

Οσο για τα ιζηματα-κατακαθι, προκαλω τον οποιονδηποτε να ανοιξει ενα γνησιο μελανοδοχειο Lexmark 16,17 και να μου πει τι βλεπει οταν βγαλει το σφουγγαρι απο μεσα. Υπαρχει κατι σαν ΠΙΣΣΑ στο φιλτρο πανω απο την κεφαλη, οταν εχει αδειασει το μελανι. Αυτο ειναι το ιζημα-κατακαθι και ειναι η απολυτη αποδειξη οτι τα μελανια δεν εχουν ουσιαστικη διαφορα ή εαν προτιμας, ιζημα υπαρχει και εμφανιζεται και με τα γνησια. Βεβαια καποιος μπορει να θεωρει τον εαυτο του...προνομιουχο, αφου θα μπορει να πει οτι εχει...γνησιο ιζημα, οποτε σε αυτη τη περιπτωση δεν εχω τιποτα να πω...

 

 

Μια παρατηρηση.

Το ολο κειμενο μιλα για ΧΥΜΑ μελανια. Εγω μιλαω για επωνυμο aftermarket. Το χυμα μελανι ειναι κατα 90% κινεζικο, απ' οποια χωρα και να το αγορασετε. Το χυμα μελανι μπορει να κανει και 5 ευρω τα 5 λιτρα. Αλλη περιπτωση αυτο το μελανι. Η σημαντικη διαφορα του ειναι οτι βγαινει ενας τυπος για μια ολοκληρη εταιρια κατασκευαστη. Δηλαδη ενα μελανι για ολα τα μελανοδοχεια της ταδε εταιριας. Αυτο το μελανι, ναι, μπορει να προκαλεσει πολλα απο τα οσα αναφερονται στη σελιδα αυτη. Αλλα επωνυμο aftermarket μελανι, με διαφορετικο μελανι ανα μελανοδοχειο ή σειρα μελανιων κατασκευαστη, επετρεψε μου να ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν παρουσιαζει τα παραπανω και οτι τελικα, αυτη η σελιδα δεν αναφερετε σε αυτο αλλα μονο στο χυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ isspro

 

2. γιατι τοτε τελειωνει το μελανι, οταν εχει 25% μεσα ακομα. Ετσι καθοριζει το τσιπακι. Αν διαβαζες τι εχω γραψει πιο πανω για τα 10αρια της HP αλλα και για τα Epson θα καταλαβαινεις. Δες αυτο για να το...εμπεδωσεις...

 

http://www.alotofthings.com/viartshop/article.php?category_id=10&article_id=77&page=

 

Αυτο το μελανι, δεν το εχεις πληρωσει? Γιατι να το πεταξεις?

 

3. για φαξ εγω εχω κοτσαρει ενα modem στο PC και χρησιμοποιω το WinFax ή το απλο φαξ που εχουν τα windows.

 

Τον MP600 ξερω οτι τον ειχε το Multirama πριν 3-4 μηνες 192 ευρω. Εαν τον εχουν ακομα θα εχει χαμηλοτερη τιμη απο τον 610, αφου ειναι το προηγουμενο μοντελο. Δες ομως αν εχουν καμια σημαντικη διαφορα.

 

Στον 5200 που εχω δεν χρησιμοποιω γνησια μελανια. Τα γεμιζω και εχω πει πιο πανω που. Δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα εδω και 1.5 χρονο τωρα. Δεν θα την αλλαξω, ουτε θα ακουσω καποιο καταστημα οτι χαλασε, γιατι απλα δεν ειναι ετσι. Εχοντας πικρη πειρα απο τα γνησια που εφραξαν οταν δεν χρησιμοποιησα τον εκτυπωτη για 4 μηνες και τοτε ασχετος εγω νομιζα οτι χαλασε, δεν την ξαναπαταω.

 

2)καταλαβα, πικρα... ξερεις αν αυτο ισχυει για ΟΛΟΥΣ τους EPSON και συγκεκριμενα για αυτον που ελεγα (stylus dx 9400f)? ρωταω επειδη ειναι καινουργιος και αν εχει τυχει να ακουσεις κατι. θα γκουγκλαρω κι ολας.

 

3)παω να δω αυτο το winfax. μονο router εχω. την κανω τη δουλεια ετσι?

 

Υ.Γ: μονο για τον 610 ενδιαφερομαι γιατι θα κανω πολυυυυυυυυυυ καιρο μεχρι να ξαναπαρω printer οποτε καταλαβαινεις...

 

ξερω οτι καποια στιγμη θα χρειαστει καθαρισμα η κεφαλη και τοτε θα το κανω μονος μου

πως το κανεις αυτο (1)?

 

Τα CLI8 και το 5αρι που παιρνει ο Canon, γεμιζουν και απλα πρεπει να απενεργοποιησεις τον ελεγχο της σταθμης απο τον εκτυπωτη. Ειναι απλη διαδικασια και δουλευει μια χαρα. Ο 600-610 εχει το ιδιο ακριβως συστημα με τον 5200 που εχω εγω και παιρνει τα ιδια μελανια.

πως γινεται αυτο man (2)?

 

σρυ για τις πολλες απορριες αλλα δεν το πολυ κατεχω το συγκεκριμενο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο InkCenter, και αγοραζω τωρα πια refill sets. Εννοω οτι στην αρχη μου τα γεμιζαν, δεν ειχα προβλημα. Ειδα οτι μπορω να κατεβασω ακομα πιο πολυ το κοστος με τα refill sets και να εχω παντα καβατζα μελανι διπλα μου. Απο τοτε λοιπον που παρα...ασχοληθηκα με τους εκτυπωτες (αυτο ειναι αληθεια), και εμαθα αρκετα πραγματα, τα γεμιζω μονος μου. Φυσικα αυτο προυποθετει καθαρισμους κεφαλων με υπερηχους και πολλα αλλα. Στην ουσια δεν ανακατευω τωρα πια την InkCenter στο γεμισμα, αλλα μονο αγοραζω απο εκει τα μελανια μου. Οποτε ειμαι και σιγουρος οτι την δουλεια που κανω, την κανω σωστα και οτι δεν θα πεσω σε καποιο τυπο που δεν εχει τη διαθεση να ειναι 100% επαγγελματιας σε αυτο που κανει, οχι οτι φυσικα ειχα προβλημα με το εδω καταστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)καταλαβα, πικρα... ξερεις αν αυτο ισχυει για ΟΛΟΥΣ τους EPSON και συγκεκριμενα για αυτον που ελεγα (stylus dx 9400f)? ρωταω επειδη ειναι καινουργιος και αν εχει τυχει να ακουσεις κατι. θα γκουγκλαρω κι ολας.

 

3)παω να δω αυτο το winfax. μονο router εχω. την κανω τη δουλεια ετσι?

 

Υ.Γ: μονο για τον 610 ενδιαφερομαι γιατι θα κανω πολυυυυυυυυυυ καιρο μεχρι να ξαναπαρω printer οποτε καταλαβαινεις...

 

 

πως το κανεις αυτο (1)?

 

 

πως γινεται αυτο man (2)?

 

Η κατασταση στην οποια υπαρχει μελανι ακομα μεσα στο μελανοδοχειο ισχυει για ολα τα δοχεια της Epson που εχουν ορατο τσιπακι πανω στο δοχειο.

Ακομα και τα δοχεια της HP που δεν εχουν τσιπακι, αφηνουν μελανι μεσα οταν δειξουν αδεια. Αν υποθεσουμε οτι τυπωνετε στην χαμηλοτερη ποιοτητα εκτυπωσης συνεχως, επειδη οι εκτυπωτες μετρουν αριθμο εκτυπωσεων και αγνοουν το ποσο μελανι ειναι μεσα στο μελανοδοχειο (στους Epson αυτη τη δουλεια τη κανει το τσιπακι), καποια στιγμη θα φτασετε στο σημειο να βλεπετε οτι η σταθμη ειναι πατος, θα ανακαλυψετε ομως πως μπορειτε να συνεχισετε να τυπωνετε γιατι υπαρχει ακομα μελανι. Αντιστροφα, αν τυπωνετε στην υψηλοτερη ποιοτητα, καποια στιγμη το δοχειο δεν θα εχει μελανι και θα σας δειχνει στη σταθμη οτι εχετε καποια ποσοτητα ακομα...Στα μεν συνηθισμενα HP (οχι 10αρια κλπ)δεν υπαρχει προβλημα γιατι μπορειτε να συνεχισετε να τυπωνετε, στα Epson ομως, μολις η σταθμη δειξει αδειο, τερμα οι εκτυπωσεις και ας μη χρειαζοσαστε αυτο το συγκεκριμενο μελανοδοχειο στην επομενη εκτυπωση σας (μιλαμε παντα για μελανοδοχεια με ορατα τσιπακια της Epson).

 

σρυ για τις πολλες απορριες αλλα δεν το πολυ κατεχω το συγκεκριμενο θεμα...

 

3. και εγω εχω router. Απλα εχω βαλει και ενα 56αρι PCI modem στο PC και εχω τραβηξει μια παραλληλη τηλεφωνικη γραμμη απο τη γραμμη του τηλεφωνου στο modem (οχι στο router!!!).

Το winfax ειναι παλιο προγραμμα, υπαρχουν παρα πολλα που μπορεις να βρεις, ισως καποια πιο καινουρια να κανουν και πιο πολλα.

 

Η κεφαλη του Canon δεν θελει υπερηχο, με υπερηχο καταστρεφεται. Θελει καθαρισμα με υγρα και πιθανως ατμο για να σπασουν τα ξερα μελανια μεσα στα ακροφυσια.

 

Οσο για τα CLI8, δες αυτη τη φωτο που σου ανεβαζω...

 

hχχp://img130.imagevenue.com/img.php?image=58925_CanonCLI8PGI5_Ink_Level_Deactivation_122_1172lo.jpg

 

Χαιρετω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η inkcenter/refill24 κατασκευάζει μελάνι που είναι "απείρως καλύτερο από αυτό της HP"? Πού βασίζεται αυτό? Υπάρχει κάποια αναφορά στο R&D της refill24 (εγώ πάντως δεν βρήκα τίποτα) ή είναι δικιά σου διαπίστωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η inkcenter/refill24 κατασκευάζει μελάνι που είναι "απείρως καλύτερο από αυτό της HP"? Πού βασίζεται αυτό? Υπάρχει κάποια αναφορά στο R&D της refill24 (εγώ πάντως δεν βρήκα τίποτα) ή είναι δικιά σου διαπίστωση?

 

Το συγκεκριμενο μελανι για HP15 και 45 ειναι αρκετα καλυτερο αφου στεγνωνει εμφανως πιο γρηγορα. Νομιζω οτι τοσα χρονια η HP ειχε την ευκαιρια να κανει το συγκεκριμενο μελανι να στεγνωνει πιο γρηγορα, αφου το ειχε φτιαξει να στεγνωνει εκνευριστικα αργα.

Με τη λογικη οτι τυπωνοντας μπορω να πιασω τη σελιδα χωρις να χαλασω την εκτυπωση και χωρις να μου μεινει μελανι στα χερια, το μελανι της refill24 ειναι καλυτερο. Αν μη τι αλλο το εχει εξελιξει σε σχεση με τη στασιμοτητα της "εξασφαλισμενης" HP.

Και επειδη δεν εχω τροπο να αποδειξω τα παραπανω, οποιος εχει τα 15 και 45, μπορει να πεισθει απο μονος του με μια δοκιμη. Εγω παντως, τη διαφορα την ειδα και ηταν αρκετη για να φτασω στο παραπανω συμπερασμα.

Προφανως, δικη μου εκτιμηση, τιποτα αλλο. Τα λογια δεν λενε τιποτα, ψαξε να το δεις στην πραξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...