Προς το περιεχόμενο

Windows Xp 32bit vs 64bit


silencer51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Χμ. Υπάρχει όμως θέμα συμβατώτητας με software?? Πχ εγώ όσο αφορά την δουλειά εργάζομαι με εφαρμογές της Autodesk, κυρίως με το Inventor, και όσο αφορά gaming, αναλώνομαι σε Lineage 2:-)

το software είναι λίγο γενικός όρος, πιο συγκεκριμένα μάλλον εννοείς εφαρμογές έτσι

όχι κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στα xp x64 αλλά

υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα σε διάφορα μικρο-προγράμματα όπως drivers, codecs, patches, plugins, updates κλπ ακόμη και κάποια που θα πρεπε να παίζουν σε x32 mode

οι εφαρμογές όμως βασίζονται πολλές φορές πάνω σε αυτά τα μικρο-προγράμματα που σημαίνει ότι ενώ παίζει η τάδε εφαρμογή μπορεί να μην παίζει μια λειτουργία της που τη θεωρείς εσύ δεδομένη

είναι δύσκολο να προβλέψεις τι θα παίξει στα xp όσο και να ψάξεις από πριν γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τα dependencies της κάθε εφαρμογής

αν θέλεις όμως ψάξε xp x64 compatibility, υπάρχουν σελίδες αφιερωμένες στο τι παίζει και τι όχι στα xp x64

οπότε προτείνω vista x64 αν δεν έχεις όρεξη για τέτοια μικρο-προβλήματα που δεν ξεπερνιούνται αλλά αν πιστεύεις ότι το χεις το θέμα τότε τα xp έχουν τα γνωστά πλεονεκτήματα, εγώ στο main pc της δουλειάς μου που έφτιαξα πρόσφατα τα xp x64 έβαλα και όχι τα vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ. Υπάρχει όμως θέμα συμβατώτητας με software?? Πχ εγώ όσο αφορά την δουλειά εργάζομαι με εφαρμογές της Autodesk, κυρίως με το Inventor, και όσο αφορά gaming, αναλώνομαι σε Lineage 2:-)

το software είναι λίγο γενικός όρος, πιο συγκεκριμένα μάλλον εννοείς εφαρμογές έτσι

όχι κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στα xp x64 αλλά

υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα σε διάφορα μικρο-προγράμματα όπως drivers, codecs, patches, plugins, updates κλπ ακόμη και κάποια που θα πρεπε να παίζουν σε x32 mode

οι εφαρμογές όμως βασίζονται πολλές φορές πάνω σε αυτά τα μικρο-προγράμματα που σημαίνει ότι ενώ παίζει η τάδε εφαρμογή μπορεί να μην παίζει μια λειτουργία της που τη θεωρείς εσύ δεδομένη

είναι δύσκολο να προβλέψεις τι θα παίξει στα xp όσο και να ψάξεις από πριν γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τα dependencies της κάθε εφαρμογής

αν θέλεις όμως ψάξε xp x64 compatibility, υπάρχουν σελίδες αφιερωμένες στο τι παίζει και τι όχι στα xp x64

οπότε προτείνω vista x64 αν δεν έχεις όρεξη για τέτοια μικρο-προβλήματα που δεν ξεπερνιούνται αλλά αν πιστεύεις ότι το χεις το θέμα τότε τα xp έχουν τα γνωστά πλεονεκτήματα, εγώ στο main pc της δουλειάς μου που έφτιαξα πρόσφατα τα xp x64 έβαλα και όχι τα vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το software είναι λίγο γενικός όρος, πιο συγκεκριμένα μάλλον εννοείς εφαρμογές έτσι

όχι κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στα xp x64 αλλά

υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα σε διάφορα μικρο-προγράμματα όπως drivers, codecs, patches, plugins, updates κλπ ακόμη και κάποια που θα πρεπε να παίζουν σε x32 mode

οι εφαρμογές όμως βασίζονται πολλές φορές πάνω σε αυτά τα μικρο-προγράμματα που σημαίνει ότι ενώ παίζει η τάδε εφαρμογή μπορεί να μην παίζει μια λειτουργία της που τη θεωρείς εσύ δεδομένη

είναι δύσκολο να προβλέψεις τι θα παίξει στα xp όσο και να ψάξεις από πριν γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τα dependencies της κάθε εφαρμογής

αν θέλεις όμως ψάξε xp x64 compatibility, υπάρχουν σελίδες αφιερωμένες στο τι παίζει και τι όχι στα xp x64

οπότε προτείνω vista x64 αν δεν έχεις όρεξη για τέτοια μικρο-προβλήματα που δεν ξεπερνιούνται αλλά αν πιστεύεις ότι το χεις το θέμα τότε τα xp έχουν τα γνωστά πλεονεκτήματα, εγώ στο main pc της δουλειάς μου που έφτιαξα πρόσφατα τα xp x64 έβαλα και όχι τα vista

 

Τα Vista 64bit δεν έχουν προβλήματα τέτοια δηλαδης, όσο αφορά εφαρμογές? Χμ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αδερφέ:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το software είναι λίγο γενικός όρος, πιο συγκεκριμένα μάλλον εννοείς εφαρμογές έτσι

όχι κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα στα xp x64 αλλά

υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα σε διάφορα μικρο-προγράμματα όπως drivers, codecs, patches, plugins, updates κλπ ακόμη και κάποια που θα πρεπε να παίζουν σε x32 mode

οι εφαρμογές όμως βασίζονται πολλές φορές πάνω σε αυτά τα μικρο-προγράμματα που σημαίνει ότι ενώ παίζει η τάδε εφαρμογή μπορεί να μην παίζει μια λειτουργία της που τη θεωρείς εσύ δεδομένη

είναι δύσκολο να προβλέψεις τι θα παίξει στα xp όσο και να ψάξεις από πριν γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τα dependencies της κάθε εφαρμογής

αν θέλεις όμως ψάξε xp x64 compatibility, υπάρχουν σελίδες αφιερωμένες στο τι παίζει και τι όχι στα xp x64

οπότε προτείνω vista x64 αν δεν έχεις όρεξη για τέτοια μικρο-προβλήματα που δεν ξεπερνιούνται αλλά αν πιστεύεις ότι το χεις το θέμα τότε τα xp έχουν τα γνωστά πλεονεκτήματα, εγώ στο main pc της δουλειάς μου που έφτιαξα πρόσφατα τα xp x64 έβαλα και όχι τα vista

 

Τα Vista 64bit δεν έχουν προβλήματα τέτοια δηλαδης, όσο αφορά εφαρμογές? Χμ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αδερφέ:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καινούργιους υπολογιστές τα Vista64 SP1 είναι πλέον μονόδρομος με δεκάδες πλεονεκτήματα σε σχέση με τα XP64bit και την 32bit έκδοση τους (Vista). Χρησιμοποίησε το Search του forum για να βρεις συζητήσεις με επιχειρήματα στο θέμα που έχουν γίνει στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καινούργιους υπολογιστές τα Vista64 SP1 είναι πλέον μονόδρομος με δεκάδες πλεονεκτήματα σε σχέση με τα XP64bit και την 32bit έκδοση τους (Vista). Χρησιμοποίησε το Search του forum για να βρεις συζητήσεις με επιχειρήματα στο θέμα που έχουν γίνει στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για συστημα

intel dual core E5200 2.5GH

ati radeon hd 4670 512MB

2 gb ram [skeftomai na balw +2 =>4

σκεφτομαι να βαλω τα βιστα ultimate 64 bit..ποια η γνωμη σας???θελω να βαλω ενα λειτουργικο και να το αφησω πολυυυυυυυ καιρο...δε θελω να κανω φορματ και φορματ..θελω ενα το οποιο να παιζω το gta μου,να εχω το nero μου κτλ και να το κρατησω καιρο...

λοιπον τι λετε vista ultimate 64bit ή καποιο windows xp 64-bit??

τα βιστα θα ναι black ultimate δλδ καποια που "φερνει ο θειος" και ειναι με παραπανω προγραμματα μεσα κτλ ενω τα χρ θα ναι μαμά..ακουω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για συστημα

intel dual core E5200 2.5GH

ati radeon hd 4670 512MB

2 gb ram [skeftomai na balw +2 =>4

σκεφτομαι να βαλω τα βιστα ultimate 64 bit..ποια η γνωμη σας???θελω να βαλω ενα λειτουργικο και να το αφησω πολυυυυυυυ καιρο...δε θελω να κανω φορματ και φορματ..θελω ενα το οποιο να παιζω το gta μου,να εχω το nero μου κτλ και να το κρατησω καιρο...

λοιπον τι λετε vista ultimate 64bit ή καποιο windows xp 64-bit??

τα βιστα θα ναι black ultimate δλδ καποια που "φερνει ο θειος" και ειναι με παραπανω προγραμματα μεσα κτλ ενω τα χρ θα ναι μαμά..ακουω!

Έχω και τα 2 λειτουργικά που αναφέρεις με Ε6750 και GTX280.

Σου προτείνω τα ultimate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια, +1 για τα βιστα λοιπον...επισης,υπαρχει καποιο site για "tips n tricks " για τα βιστα???οπως υπαρχουν και για τα χρ?

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=206444

 

 

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=36797

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλο το thread, αλλά στη μεγαλύτερη έκτασή του αναλώνεται σε Vista vs ΧΡ και Vista x64 vs XP x64. Οπότε δεν έβγαλα κάποια άκρη και θα ήθελαν, εί δυνατόν, μια εμπεριστατωμένη απάντηση στην απορία μου:

 

Έχω 4GB RAM και σκέφτομαι να βάλω άλλα τόσα. Κατά συνέπεια, bye bye 32bit OS... Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω Vista, γιατί δεν τρέχουν τα αγαπημένα μου Knights of the Old Republic (με το 2 κάτι γίνεται, αλλά με άπειρα crashes). Αξίζει να βάλω τα ΧΡ x64 ή θα έχω ασυμβατότητες?

 

Θέλω να αποφύγω το ενδεχόμενο Dual Boot μηχανήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα!

 

Δοκιμάζω καθημερινά όλες τις εκδόσεις των Windows με αρχιτεκτονική 32bit και 64bit. Αυτό που θέλω να πω μετά από χρόνια εμπειρίας είναι ότι δεν μπορεί να βάλει ο καθένας όποιο λειτουργικό σύστημα θέλει στον υπολογιστή του για να δουλεύουν σταθερά και γρήγορα όλα τα προγράμματα. Πέρα από την σειρά την οποία πρέπει να ακουθεί ο καθένας στο θέμα της εγκατάστασης συμπληρωμάτων του λειτουργικού συστήματος, των οδηγών υλικού και συσκευών και των λογισμικών, η επιλογή εγκατάστασης του λειτουργικού εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή και των περιφερειακών συσκευών και το βασικότερο τι θέλουμε να κάνουμε με αυτόν τον υπολογιστή. Τα Vista είναι σταθερά μόνο για μετρίας και νέας τεχνολογίας υπολογιστές και περιφερειακών. Για παράδειγμα, είχα στήσει μηχανήματα τα οποία λειτουργούν σταθερά και γρήγορα σε σχέση με νέους υπολογιστές , ακόμα και σήμερα όπως και την πρώτη ημέρα.

 

Ελπίζω να βοήθησα χωρίς να θέλω να επιβάλω την γνώμη μου. Απλώς μοιράζομαι τη γνώση μου.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:27 ----------

 

Διάβασα όλο το thread, αλλά στη μεγαλύτερη έκτασή του αναλώνεται σε Vista vs ΧΡ και Vista x64 vs XP x64. Οπότε δεν έβγαλα κάποια άκρη και θα ήθελαν, εί δυνατόν, μια εμπεριστατωμένη απάντηση στην απορία μου:

 

Έχω 4GB RAM και σκέφτομαι να βάλω άλλα τόσα. Κατά συνέπεια, bye bye 32bit OS... Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω Vista, γιατί δεν τρέχουν τα αγαπημένα μου Knights of the Old Republic (με το 2 κάτι γίνεται, αλλά με άπειρα crashes). Αξίζει να βάλω τα ΧΡ x64 ή θα έχω ασυμβατότητες?

 

Θέλω να αποφύγω το ενδεχόμενο Dual Boot μηχανήματος...

Θα σου πρότεινα να έχεις σαν κυρίως λειτουργικό Vista 64bit. Να εγκαταστήσεις το VMware Workstation και σε αυτό να κάνεις εγκατάσταση το λειτουργικό XP με 32bit για το παιχνίδι που θέλεις.

 

Για ποιό λόγο θέλεις να αυξήσεις τη μνήμη σου στο διπλάσιο?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:28 ----------

 

Θα σου πρότεινα να έχεις σαν κυρίως λειτουργικό Vista 64bit. Να εγκαταστήσεις το VMware Workstation και σε αυτό να κάνεις εγκατάσταση το λειτουργικό XP με 32bit για το παιχνίδι που θέλεις.

 

Για ποιό λόγο θέλεις να αυξήσεις τη μνήμη σου στο διπλάσιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου.

 

Μακριά απο XP 64 bit !!!

 

Τα έβαλα και εγώ το φθινόπωρο και το μετάνιωσα.

Θά κάνω σύντομα format να τα βγάλω.

 

Πάρα πολλές ασυμβατότητες με εφαρμογές και παρατήρησα ακόμα και driver φτιαγμένοι για αυτά να μην δουλέυουν καλά.

 

Ακόμα (δεν ξέρω κατα πόσο εσένα σε νοιάζει) τα 64 bit είναι μόνο αγγλικά και δεν αλλάζει μέσω MUI.

 

Τα XP 64 bit βγήκαν για πολύ λίγο καιρό και μάλλον πειραματικά πριν τα Vista 64 bit και έχουν πολύ κακή υποσστήριξη απο όλους .

Ακόμα και απο την Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...