Προς το περιεχόμενο

Windows Xp 32bit vs 64bit


silencer51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου πρότεινα να έχεις σαν κυρίως λειτουργικό Vista 64bit. Να εγκαταστήσεις το VMware Workstation και σε αυτό να κάνεις εγκατάσταση το λειτουργικό XP με 32bit για το παιχνίδι που θέλεις.

 

Για ποιό λόγο θέλεις να αυξήσεις τη μνήμη σου στο διπλάσιο?

 

 

Διάβασα όλο το thread, αλλά στη μεγαλύτερη έκτασή του αναλώνεται σε Vista vs ΧΡ και Vista x64 vs XP x64. Οπότε δεν έβγαλα κάποια άκρη και θα ήθελαν, εί δυνατόν, μια εμπεριστατωμένη απάντηση στην απορία μου:

 

Έχω 4GB RAM και σκέφτομαι να βάλω άλλα τόσα. Κατά συνέπεια, bye bye 32bit OS... Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω Vista, γιατί δεν τρέχουν τα αγαπημένα μου Knights of the Old Republic (με το 2 κάτι γίνεται, αλλά με άπειρα crashes). Αξίζει να βάλω τα ΧΡ x64 ή θα έχω ασυμβατότητες?

 

Θέλω να αποφύγω το ενδεχόμενο Dual Boot μηχανήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εδώ και κάμποσο καιρό δουλεύω Vista x64 (χθες έβαλα και το SP2 RTM) και μπορώ να πω πως είναι το καλύτερο λειτουργικό σύστημα Windows που έχω δουλέψει ποτέ. Το σύστημα το δουλεύω με συνολικά 6GB RAM, από τα οποία έχω δεί σε όχι gaming χρήση πιασμένα τα 2.5 (λογικά κατά την εκτέλεση κάποιου παιχνιδιού ίσως να χρησιμοποιείται περισσότερη μνήμη).

 

Νομίζω πως τα ΧΡ γενικότερα είναι καιρός να περάσουν στη λήθη, τα 64 bit ειδικά...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:57 ----------

 

Εδώ και κάμποσο καιρό δουλεύω Vista x64 (χθες έβαλα και το SP2 RTM) και μπορώ να πω πως είναι το καλύτερο λειτουργικό σύστημα Windows που έχω δουλέψει ποτέ. Το σύστημα το δουλεύω με συνολικά 6GB RAM, από τα οποία έχω δεί σε όχι gaming χρήση πιασμένα τα 2.5 (λογικά κατά την εκτέλεση κάποιου παιχνιδιού ίσως να χρησιμοποιείται περισσότερη μνήμη).

 

Νομίζω πως τα ΧΡ γενικότερα είναι καιρός να περάσουν στη λήθη, τα 64 bit ειδικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις και πολύ γνώση - εμπειρία από λειτουργικά φίλε μου γιατί γενικός τα vista είναι ένα μάτσο χάλια απ' όλες τις απόψεις και μόνο άτομα που απλά έχουν τα vista για απλά πράγματα όπως να σερφάρουν στο ίντερνετ και να ανοίγουν κάνα word δεν βλέπουν αυτά τα προβλήματα.

 

Δοκίμασε τα νέα windows 7 64bit και θα με θυμηθείς.

Παρόλο που δεν είναι ακόμα στη τελική τους έκδοση γα.. και σπέρνουν καθότι στην ουσία είναι τα (s)vista χωρίς τα ελαττώματα τους(Που δυστυχώς είναι υπερβολικά)(Μερικά παραδείγματα είναι: ταχύτητα επεξεργασίας εφαρμογών, συμβατότητα, διαχείριση υπηρεσιών κ.α.)

 

Αν σ' αρέσουν τα ελεεινά vista(32bit ή 64bit) τότε με τα windows 7 θα μείνεις απλά με το στόμα ανοιχτό καθότι υπερτερούν σε όλους τούς τομείς σε σχέση με τα (S)vista

 

Όσο για τα windows xp εδώ θα σου πω ότι σε πολλά συγκριτικά τεστ(Ορίστε και ένα παράδειγμα και αν θες σου βρίσκω και πολλά άλλα) τα αρχαία(10 χρόνια) windows xp pro sp3 32bit τα σκιζουν τα vista 32bit και μερικές φορές ακόμα και τα 64bit. Αυτό αν μη τι άλλο δεν σου λέει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol, από τα Windows 95 έχω επαφή με Windows, ενώ έχω δοκιμάσει και μερικές user friendly linux διανομές... Anyway, αν θυμάμαι καλά εσύ τρόλαρες αβέρτα περί ΧΡ παλαιότερα, οπότε δεν θα επεκταθώ, πίστευε ότι θέλεις, τα συγκριτικά επιδόσεων που δίνουν ένα +5% στα ΧΡ δεν μου λένε τπτ, γιατί δεν με ενδιαφέρει αυτό το 5% κέρδος. Σταθερότητα uber alles. Στην τελική, πλήρωσα 6GB μνήμης για να μετράω τα ΜΒ στον task manager? Μίζερη λογική...

 

Πληροφοριακά, είχα ΧΡ SP3 πριν τα Vista Ultimate 64 bit και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης σε σταθερότητα του συστήματος. Λίγο tweaking θέλουν τα Vista και τπτ άλλο.

 

Τα 7 θα τα δοκιμάσω κάποια στιγμή, η RC βρίσκεται ήδη στο δίσκο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις και πολύ γνώση - εμπειρία από λειτουργικά φίλε μου γιατί γενικός τα vista είναι ένα μάτσο χάλια απ' όλες τις απόψεις και μόνο άτομα που απλά έχουν τα vista για απλά πράγματα όπως να σερφάρουν στο ίντερνετ και να ανοίγουν κάνα word δεν βλέπουν αυτά τα προβλήματα.

 

Δοκίμασε τα νέα windows 7 64bit και θα με θυμηθείς.

Παρόλο που δεν είναι ακόμα στη τελική τους έκδοση γα.. και σπέρνουν καθότι στην ουσία είναι τα (s)vista χωρίς τα ελαττώματα τους(Που δυστυχώς είναι υπερβολικά)(Μερικά παραδείγματα είναι: ταχύτητα επεξεργασίας εφαρμογών, συμβατότητα, διαχείριση υπηρεσιών κ.α.)

 

Αν σ' αρέσουν τα ελεεινά vista(32bit ή 64bit) τότε με τα windows 7 θα μείνεις απλά με το στόμα ανοιχτό καθότι υπερτερούν σε όλους τούς τομείς σε σχέση με τα (S)vista

 

Όσο για τα windows xp εδώ θα σου πω ότι σε πολλά συγκριτικά τεστ(Ορίστε και ένα παράδειγμα και αν θες σου βρίσκω και πολλά άλλα) τα αρχαία(10 χρόνια) windows xp pro sp3 32bit τα σκιζουν τα vista 32bit και μερικές φορές ακόμα και τα 64bit. Αυτό αν μη τι άλλο δεν σου λέει κάτι?

 

ειναι φανερο οτι δεν εχεις δει ουτε μια φορα το boot screen των vista οποτε καλυτερα να μη μιλας για εμπειρια στα λειτουργικα αφου δεν εχεις χρησιμοποιησει τα vista και ουτε να προσπαθεις απαξιωσεις τις εμπειριες αλλου μελους που κατα πασα πιθανοτητα να ειναι και μεγαλυτερη απο τη δικη σου

 

Mits@kos εγω χρησιμοποιω 1.5 τουλαχιστον χρονια vista 32bit και καταλαβαινω για ποιο πραγμα μιλας. Πολυ γρηγορα ακομα χωρις κανενα απολυτως φορματ σε παραφορτωμενο συστημα laptop...

 

Τα 7 ειναι καλυτερα? Πολυ πιθανον ναι, αλλα ακομα δεν εχουν κυκλοφορησει και ολοι εχουν ψαρωσει απο το τρομερο marketing που εχει κανει η MS και ενα λειτουργικο εχει αρχισει να φανταζει ως γη της επαγγελιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Disqualified από που κατάλαβες ότι δεν έχω δει ούτε την boot screen των vista γιατί μάλλον λες ότι σε βολεύει να πεις.

 

Και αυτά που λέω περί vista και xp δεν το λέω μόνο εγώ αλλά το λένε και ένα κάρο συγκριτικά και περιοδικά που ασχολούνται με τον χώρο τον υπολογιστών άρα αν μη τι άλλο κάτι παραπάνω από εσένα, έμενα και τον κοινό χρήστη θα ξέρουν καθότι έχουν κάνει πολυ περισσότερα τεστ σε πολύ περισσότερους υπολογιστές.

 

Mits@kos ναι αν είναι να κάθεσαι σε κάθε λειτουργικό να κάνεις tweaking για να δουλέψει σωστά τότε ζήτω που καήκαμε.

Ένας απλός χρήστης βάζει ένα λειτουργικό για να δουλέψει αμέσως με αυτό και όχι για να κάθεσαι να κάνεις tweaking πρώτα ωστε να δουλέψει σωστά το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά να κόψεις 2-3 αχρείαστες υπηρεσίες δεν είναι και tweak...

 

Η άποψή μου είναι πως αν κάποιος χρήστης έχει την τάση να κάνει ένα λειτουργικό πουτ@να, θα τα καταφέρει, όποιο και αν είναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά να κόψεις 2-3 αχρείαστες υπηρεσίες δεν είναι και tweak...

 

Η άποψή μου είναι πως αν κάποιος χρήστης έχει την τάση να κάνει ένα λειτουργικό πουτ@να, θα τα καταφέρει, όποιο και αν είναι αυτο.

 

ελα ρε Liopyr και νομισα οτι θα με κραξεις λιγο οπως την αλλη φορα...ξενερωσα :P

 

Παλι γραφικοι γιναμε πατριωτη...ποτε θα καταλαβετε οτι το λειτουργικο δεν ειναι benchmarks να δω. Βαλτε και 95 στους τετραπυρηνους θα πιανατε διπλασια fps αν ετρεχε το crysis (χιουμοριστικο σχολιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε Liopyr και νομισα οτι θα με κραξεις λιγο οπως την αλλη φορα...ξενερωσα :P

 

Παλι γραφικοι γιναμε πατριωτη...

 

Δεν σε έκραξα για αυτά που έλεγες, στα περισσότερα συμφωνούσα μάλιστα.

Ο τρόπος που τα είχες γράψει ήταν ήταν κάπως flame friendly.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε έκραξα για αυτά που έλεγες, στα περισσότερα συμφωνούσα μάλιστα.

Ο τρόπος που τα είχες γράψει ήταν ήταν κάπως flame friendly.. :P

 

εχω βελτιωθει ομως δε βρισκεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mits@kos ναι αν είναι να κάθεσαι σε κάθε λειτουργικό να κάνεις tweaking για να δουλέψει σωστά τότε ζήτω που καήκαμε.

Ένας απλός χρήστης βάζει ένα λειτουργικό για να δουλέψει αμέσως με αυτό και όχι για να κάθεσαι να κάνεις tweaking πρώτα ωστε να δουλέψει σωστά το λειτουργικό.

 

Δεκτόν, αλλά ένα services.msc, ένα msconfig κι ένα cmd για να περιορίσεις το volume shadow copy δεν είναι tweaks που απαιτούν ιδιαίτερο ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μάλλον δεν έχεις και πολύ γνώση - εμπειρία από λειτουργικά φίλε μου γιατί γενικός τα vista είναι ένα μάτσο χάλια απ' όλες τις απόψεις και μόνο άτομα που απλά έχουν τα vista για απλά πράγματα όπως να σερφάρουν στο ίντερνετ και να ανοίγουν κάνα word δεν βλέπουν αυτά τα προβλήματα.

 

αυθαίρετα συμπεράσματα και γενικεύσεις χωρίς να έχεις ιδέα για τα άτομα στα οποία έμμεσα απευθύνεσαι (πχ Grimpr)

 

τα Vista δεν έχουν τα χάλια που λένε αρκετοί, απλά θέλουν καλό σύστημα...

 

Δοκίμασε τα νέα windows 7 64bit και θα με θυμηθείς.

Παρόλο που δεν είναι ακόμα στη τελική τους έκδοση γα.. και σπέρνουν καθότι στην ουσία είναι τα (s)vista χωρίς τα ελαττώματα τους(Που δυστυχώς είναι υπερβολικά)(Μερικά παραδείγματα είναι: ταχύτητα επεξεργασίας εφαρμογών, συμβατότητα, διαχείριση υπηρεσιών κ.α.)

 

Αν σ' αρέσουν τα ελεεινά vista(32bit ή 64bit) τότε με τα windows 7 θα μείνεις απλά με το στόμα ανοιχτό καθότι υπερτερούν σε όλους τούς τομείς σε σχέση με τα (S)vista

 

δεν συγκρίνουμε με τα windows 7, όλοι ξέρουμε πως ακόμα και από τις beta αξίζουν...

 

 

Όσο για τα windows xp εδώ θα σου πω ότι σε πολλά συγκριτικά τεστ(Ορίστε και ένα παράδειγμα και αν θες σου βρίσκω και πολλά άλλα) τα αρχαία(10 χρόνια) windows xp pro sp3 32bit τα σκιζουν τα vista 32bit και μερικές φορές ακόμα και τα 64bit. Αυτό αν μη τι άλλο δεν σου λέει κάτι?

 

και τα windows 2000 και τα win98 είναι ακόμα πιο γρήγορα...yay

 

και εγώ αυτά έλεγα, γύρισα σε Vista Ultimate x64 (λόγω 4gb ram κυρίως) και διαφορές στις επιδόσεις ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ απλά ΔΕΝ βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μην μπερδεύεστε εγώ δεν μίλησα ποτέ μόνο για τα services αλλά και για αλλά μείον που έχουν τα (S)vista όπως προβληματική backward combability, σταθερότητα σαν λειτουργικό, το ότι τα περισσότερα παιχνίδια και όχι μόνο τρέχουν πολύ καλύτερά σε xp sp3 παρά σε vista sp1(Που έχουν και το directx 10) και πολλά άλλα που όποιος γνωρίζει από υπολογιστές του είναι είδη γνωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πόσο πολύ καλύτερα δλδ? :o

 

γιατί οι διαφορές δεν φαίνονται με το μάτι αν έχεις καλό pc...

 

δεν είναι σταθερά τα Vista σαν λειτουργικό? ok μάλιστα...

 

εγώ μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα με backwards compability...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...