Προς το περιεχόμενο

Windows Xp 32bit vs 64bit


silencer51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θελω μια βοηθεια εχω παρει μια web cam απο e-bay το οποιο εχει και cd εγκαταστασης (μαρκα μεκαψες ειναι) και οταν παω να κανω εγκατασταση στα vista 64 bit μου εμφανιζει το εξης μνμ.

windows can't verify the publisher of this driver softaware

υπαρχει καποιος τροπος να αποτρεψω αυτο το παραθυρο που εμφανιζετε?γιατι μου σταματαει την εγκατασταση....????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είμαι χρήστης που ασχολείται περισσότερο με το λειτουργικό ως έχει και λιγότερο ως παιχνιδομηχανή, συνεπώς δεν εκφέρω άποψη για τα παιχνίδια. Σχετικά με τα windows καθυστερώ να βάλω ότι καινούριο βγαίνει. XP έβαλα όταν βγήκε το sp2, μέχρι τότε έκανα τη δουλειά μου με Win2K. Τα Vista όπως τα βλέπω τώρα φυσάνε και ξεφυσάνε και αυτό είναι που ταλαιπωρεί τους χρήστες. Μιλάω για σύγχρονο φορητό υπολογιστή με hardware μεσαίας κατηγορίας, εκτιμώ ότι σε δυνατότερα μηχανήματα δε θα υπάρχει πρόβλημα. Θεωρώ τα Vista ότι ήταν μία αποτυχία της MS όχι επειδή το λένε κάποιοι χρήστες αλλά η ίδια η MS (προσφορές downgrade και αντικατάσταση των VISTA άρων άρων με τα 7). Επίσης στα Vista έχει πέσει τόσο καιρό το RnD της Microsoft και ακόμη γίνονται συγκρίσεις με τα XP, έλεος δλδ. Για την ιστορία θα αναφέρω τα Millenium ήξερα χρήστες που τα λάτρεψαν αλλά ποιος μπορεί να πει ότι ήταν πετυχημένα; Στο κάτω κάτω η MS κάνει το σωστό αφού κάτι δεν πέτυχε το αφήνει, όπως και τα millenium από εκεί και πέρα θα κρατήσει τα θετικά του συστήματος (αρχιτεκτονική του vista-kernel). Για να κάνετε και μία σύγκριση με linux σκεφτείτε πώς είναι οι τωρινές διανομές ubuntu από ευχρηστία και πώς ήταν οι διανομές 4 χρόνια πριν, μέρα με τη νύχτα. Για αυτούς που χρησιμοποιούν τα vista αν κάνουν τη δουλειά τους γρηγορότερα και αποτελεσματικότερα από τα XP ας μείνουν σε αυτά.

@koritsi gia pc: Ιστορικά θα σου πω ότι το θέμα με την προστασία άρχισε με τα XP, μέχρι και τα 2000 έβαζες το αρχικό serial number και όλα λειτουργούσαν οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασες να πας να την βρεις πρωτα απο την ευρεση νέου υλικού

παντος αυτο με τους driver ισχυει και δεν ισχυει

εχω τιουνερ της crypto και κανω αμαν μεχρι να την εντοπισουν τα wind ( την ειχα παρει για τα wind πριν καν βγουν βιστα ) και με τα σβήστα την βρηκα αμεσως (sorry poy jefhga apo to uema)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος αλλος που να γνωριζει?δεν γινεται τιποτα μου πεταει αυτο το μυν και δεν μου αφηνει να κανω εγκατασταση....

 

Δεν είναι λογικό αυτό που λες. Το μήνυμα λέει ότι το λογισμικό δεν έχει πιστοποιηθεί από την MS αλλά όχι ότι δεν μπορεί να εγκατασταθεί. Από όσο θυμάμαι υπάρχει μία επιλογή που λέει να προχωρίσει παρ' όλα αυτά η εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παίδες. Σήμερα παραλαμβάνω καινούριο pc και ήθελα την άποψη σας πάνω σε τι windows να του φορτώσω. Το pc έχει 4 GB ram οπότε προφανώς αναγκαστικά πάω σε 64bit λειτουργικό, σωστά? Από εκεί και πέρα έχω ακούσει τα 1000 μίρια για τα Vista (για να είμαι ειλικρινής όμως, δεν τα έχω χειριστεί ποτέ). Να προτιμήσω λοιπόν XP 64bit ή Vista 64bit?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες. Σήμερα παραλαμβάνω καινούριο pc και ήθελα την άποψη σας πάνω σε τι windows να του φορτώσω. Το pc έχει 4 GB ram οπότε προφανώς αναγκαστικά πάω σε 64bit λειτουργικό, σωστά? Από εκεί και πέρα έχω ακούσει τα 1000 μίρια για τα Vista (για να είμαι ειλικρινής όμως, δεν τα έχω χειριστεί ποτέ). Να προτιμήσω λοιπόν XP 64bit ή Vista 64bit?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vista x64 προτείνω αν έχεις και μεγάλο δίσκο και τα χρειάζεσαι για καθημερινή χρήση για να μην έχεις προβλήματα

τα xp x64 είναι πιο solid λειτουργικό και χωρίς περιττά πράγματα αλλά υπάρχουν θέματα συμβατότητας και έλλειψης drivers γιατί δεν προοριζόταν για καθημερινή χρήση ως λειτουργικό όταν βγήκε οπότε μπορεί κάτι βασικό που χρειάζεσαι να μην υποστηρίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vista x64 προτείνω αν έχεις και μεγάλο δίσκο και τα χρειάζεσαι για καθημερινή χρήση για να μην έχεις προβλήματα

τα xp x64 είναι πιο solid λειτουργικό και χωρίς περιττά πράγματα αλλά υπάρχουν θέματα συμβατότητας και έλλειψης drivers γιατί δεν προοριζόταν για καθημερινή χρήση ως λειτουργικό όταν βγήκε οπότε μπορεί κάτι βασικό που χρειάζεσαι να μην υποστηρίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vista x64 προτείνω αν έχεις και μεγάλο δίσκο και τα χρειάζεσαι για καθημερινή χρήση για να μην έχεις προβλήματα

τα xp x64 είναι πιο solid λειτουργικό και χωρίς περιττά πράγματα αλλά υπάρχουν θέματα συμβατότητας και έλλειψης drivers γιατί δεν προοριζόταν για καθημερινή χρήση ως λειτουργικό όταν βγήκε οπότε μπορεί κάτι βασικό που χρειάζεσαι να μην υποστηρίζεται

 

Χμ. Υπάρχει όμως θέμα συμβατώτητας με software?? Πχ εγώ όσο αφορά την δουλειά εργάζομαι με εφαρμογές της Autodesk, κυρίως με το Inventor, και όσο αφορά gaming, αναλώνομαι σε Lineage 2:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vista x64 προτείνω αν έχεις και μεγάλο δίσκο και τα χρειάζεσαι για καθημερινή χρήση για να μην έχεις προβλήματα

τα xp x64 είναι πιο solid λειτουργικό και χωρίς περιττά πράγματα αλλά υπάρχουν θέματα συμβατότητας και έλλειψης drivers γιατί δεν προοριζόταν για καθημερινή χρήση ως λειτουργικό όταν βγήκε οπότε μπορεί κάτι βασικό που χρειάζεσαι να μην υποστηρίζεται

 

Χμ. Υπάρχει όμως θέμα συμβατώτητας με software?? Πχ εγώ όσο αφορά την δουλειά εργάζομαι με εφαρμογές της Autodesk, κυρίως με το Inventor, και όσο αφορά gaming, αναλώνομαι σε Lineage 2:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...