Προς το περιεχόμενο

Windows Xp 32bit vs 64bit


silencer51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η παράμετρος /PAE δεν λύνει προβλήματα, απλα δημιουργεί περισσότερα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας πλήρως σε 64bit λειτουργικό.

 

Notios7 Αποκλείεται τα vista 32bit να βλέπουν ολόκληρα τα 4gb μνήμης καθότι όλα τα 32bit λειτουργικά μπορούν να δουν μέχρι 3gb ram άρα μήπως έχεις τα 64bit που μπορούν να δουν άνετα άνω των 3gb ram.

 

Κι εγώ στο λάπτοπ μου έχω 4gb ram και τα windows xp pro sp3 Greek που έχω πριν βάλω την παράμετρο "/PAE" μου έδειχναν την παρακάτω εικόνα χωρίς αυτό που έχω βάλει στο ορθογώνιο που για να είμαι ειλικρινείς δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αλλά απ' ότι διάβασα η παράμετρος PAE είναι ότι δηλώνεις στα windows xp ότι έχουν μνήμη παραπάνω από 3gb αν κατάλαβα σωστά.

 

87925155jj7.th.jpgthpix.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καταρχάς ειναι παράμετρος κυρίως για driver developers, 2ον. κακοφτιαγμένοι μη υπογεγραμμένοι απο την Microsoft drivers δεν παίζουνε καλά με την παράμετρo /PAE, 3ον. δεν είναι λύση στο πρόβλημα της εκμετάλλευσις των 4GB, ειναι άπλα ενα προγραμματιστικό τρικ. Η καλύτερη επιλογή σου ειναι ενα 64bit λειτουργικό, εάν οχι σαν μοναδικό, τουλάχιστον σαν Dual Boot στο σύστημα σου, για αρχική δοκιμή οδηγών και του λογισμικού σου, μέχρι να μεταφέρεις την δουλειά σου πλήρως στα 64bit. Προτείνω Vista SP1 x64 άφοβα εάν εισαι 100% καλυμμένος εννοείτε απο υποστήριξη οδηγών για τον φορητό υπολογιστή σου.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2380895&postcount=117

 

Γιατί δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που λύνει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τα (s)vista δεν τα πάω μια γιατί απ' ότι έχω δει(Τουλάχιστον σε 3 - 5 pc που έχουν τα vista sp1) μόνο προβλήματα και αστάθεια προσφέρουν σε σχέση με τα xp γι' αυτό και δεν πήγανε τόσο καλά όσο περίμενε η Microsoft.

Όσο αφορά στο να βάλω 64bit windows xp βαριέμαι να κάθομαι να εγκαθιστώ απ' την αρχή το λειτουργικό και τα προγράμματά που χρησιμοποιώ σε 64bit...

Άρα παραμένω στα windows xp pro sp3 Greek και βλέπουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αν τα "πάς" η δέν τα "πάς", και εάν κάποιοι φίλοι σου έχουνε προβλήματα στο pc τους με τα Vista, δεν έχει καμία σημασία για μένα η για οποιονδήποτε άλλον ο οποίος δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα για την δουλειά που κάνουμε (audio*/video*/games), το θέμα μας είναι 32bit vs 64bit και απλά θέτω την εμπειρία μου στο θέμα ότι, ναί, αξίζουν τα 64bit για ολα τα personal computers με 4GB και άνω RAM, αξίζει ακόμα περισσότερο η συμφέρουσα πλέον αναβάθμιση της RAM στα 8GB, κανένας δεν έχει να φοβηθεί τίποτα απο την μεταφορά στα 64bit αρκεί να ειναι καλυμμένος απο θέμα οδηγών και μέχρι στιγμής το καλύτερο 64bit λειτουργικό της Microsoft είναι τα Vista x64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από την πείρα μου ΔΕΝ πρόκειται να βάλω ποτέ (s)vista είτε 32bit είτε 64bit γιατί όσοι έχουν βάλει καταριούνται την ώρα και τι στιγμή που έβαλαν ειδικά αν θέλουν να τρέχουν κάπως σχετικά παλιά προγράμματα και παιχνίδια.

Αν είναι να βάλω ένα 64bit λειτουργικό αυτό θα είναι τα windows xp 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πέταμα δεν είτανε,ούτε και είναι, απλά ειναι ξεπερασμένα πλέον, δημιουργήθηκαν για συγκεκριμένες απαιτήσεις μιας μερίδας χρηστών που είχανε ανάγκη μια 64bit έκδοση των Windows απο την Microsoft. Απο τότε τα πράγματα έχουνε αλλάξει ριζικά στις 64bit εκδόσεις των Windows, με την απαίτηση της Microsoft στους κατασκευαστές να γράφουνε οδηγούς ΚΑΙ για 64bit στα Vista ταυτόχρονα με την 32bit έκδοση τους περνώντας αναγκαστικά έλεγχο WHQL απο την ίδια την MS, εκ των προτέρων όλοι οι κατασκευαστές υποχρεούνται να τα υποστηρίξουν και να περάσουν τα test της Microsoft με αποτέλεσμα πολύ πιο σταθερούς και αξιόπιστους οδηγούς σε σχέση με την έκδοση 32bit, και άλλα πολλά όπως παράδειγμα, Kernel Patchguard, που απαγορεύει σε οποιαδήποτε εφαρμογή η οδηγό να πειράξει η να αλλοιώσει τον πυρήνα του λειτουργικού. Δεν ειναι τυχαίο που όσοι τρέχουνε τα 64bit Vista παραδέχονται οτι είναι ανώτερα απο την 32bit έκδοση τους στην γενική λειτουργία τους και σε επιδόσεις επίσης, κάποιες μικρές,κάποιες μεγαλύτερες όπως δεν είναι τυχαίο που η Microsoft προωθεί συνέχεια στους ISV's και τους OEMS's την 64bit έκδοση εδώ και λίγο καιρό.

 

http://windowsteamblog.com/blogs/windowsvista/archive/2008/07/30/windows-vista-64-bit-today.aspx

http://www.microsoft.com/Windows/windows-vista/compare-editions/64-bit-ready.aspx

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=f71df86a-ee8a-406a-a5ae-9e065343cd06&DisplayLang=en

 

JUST-GAMER Για πέταμα είναι....το'χα για ένα μικρό διάστημα παλιά και το έχει και ένας φίλος μου τώρα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλική έκδοση εύκολα στα γνωστά κανάλια. φρόντισε να περάσεις SP διότι στην πρωταρχική έκδοση τους είναι αρκετά προβληματικά και έπειτα καλό ψάξιμο για XP 64bit οδηγούς. Εαν θες το απόλυτο μη Vista λειτουργικό Windows, τότες φρόντισε να βρεις τα Server 2003, μαζί με τα Windows 2000, τα Server 2003 είναι στην κορυφή των καλύτερων εκδόσεων Windows που βγήκαν ποτέ σε επιδόσεις και αξιοπιστία, μακράν πολύ ανώτερα από τα XP στα πάντα, τόσο ανώτερα που τρέχουνε καλύτερα από τα XP και στο Virtualbox που τα έχω κάτω από τα Vista x64 πλέον μετά από 3 χρόνια λειτουργίας τους σαν κύριο λειτουργικό.

 

Υπάρχουν τα windows xp pro 64bit σε ελληνικά ή μόνο σε αγγλικά?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα πρόβλημα ρύθμισης BIOS, ψάξε για επιλογή memory remapping και ενεργοποιησε APIC 1.4 κτλπ.

 

Κι όμως ρε παιδιά στα windows xp pro sp2 64bit ΔΕΝ βλέπει τα 4gbμνήμης που έχω.

Ορίστε και η απόδειξη.

 

xppro64bitmemoryyo7.th.jpgthpix.gifthpix.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλε μου ΔΕΝ έχει καμιά από τις δυο αυτές επιλογές(memory remapping και ενεργοποίησε APIC 1.4 κτλπ.) που λες το laptop toshiba satellite a200-10w.

 

Και στο bios της μητρικής τα βλέπει κανονικά τα 4gb ram για να μην λες ότι δεν τα αναγνωρίζει.

 

Και κάτι άλλο: Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δουν τα windows xp pro sp3 Greek 32bit ολόκληρα τα 4gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ψάξω για τον φορητό σου. Δοκίμασε να κατεβάσεις την 64bit έκδοση του Ubuntu 8.10 και δες εαν αναγνωρίζει τα 4GB. Τρέχει απο το CD, δεν θα χρειαστεί να κάνεις εγκατάσταση.

 

Δυστυχώς φίλε μου ΔΕΝ έχει καμιά από τις δυο αυτές επιλογές(memory remapping και ενεργοποίησε APIC 1.4 κτλπ.) που λες το laptop toshiba satellite a200-10w.

 

Και στο bios της μητρικής τα βλέπει κανονικά τα 4gb ram για να μην λες ότι δεν τα αναγνωρίζει.

 

Και κάτι άλλο: Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δουν τα windows xp pro sp3 Greek 32bit ολόκληρα τα 4gb ram.

 

 

-----Προστέθηκε 1/11/2008 στις 01 : 33 : 31-----

 

 

Οπως είχαμε αναφέρει, η Toshiba υποστηρίζει πλήρως τον φορητό υπολογιστή σου για 64bit αλλά "δυστυχώς" για σένα μόνο σε Vista64. Το πρόβλημα με τα XP64 μπορεί να ειναι θέμα και ενως τυπικού BIOS update. Δοκίμασε πάντως το test με την 64bit Desktop έκδοση του Ubuntu 8.10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω είδη εγκαταστήσει το τελευταίο bios που υπάρχει για το laptop μου που είναι το 5.20.

 

Και κάτι άλλο: Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δουν τα windows xp pro sp3 Greek 32bit ολόκληρα τα 4gb ram.

Εδώ δεν απάντησες...

 

Το δοκιμασα στο ubuntu 8 και σε αυτο 3gb δειχνει και OXI 4gb που ειναι το σωστο.

Εν ολιγης τα 4gb τα βλεπω ΜΟΝΟ sto bios του laptop μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...