Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα στα καλά καθούμενα το receiver μου χάλασε κιόλας και τώρα δεν υπάρχει άλλο wireless για αλλαγή.Εκεί που έπαιζα σταμάτησε να δουλεύει ο μοχλός.Άλλαξα μπαταρίες αλλά το πρόβλημα ήταν ο νεκρός receiver.Έφυγε για αλλαγή και μου δώσανε πιστωτικό μετά από 1 μήνα που περίμενα.Τώρα πάω για ενσύρματο γιατί το πήρα από φόβο.Στο πολύ άκυρο όμως έγινε.Ούτε το πείραξα ούτε τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το D-pad του 360 δε το αλλάζω, αλλά όποιος θέλει μπορεί να πει πως προτιμάει το d-pad του DS3.

Δεν το αλλάζεις επειδή ίσως παίζεις Mortal Kombat που δεν θέλει συνεχόμενες κυκλικές κινήσεις όπως στο Street Fighter.

Αντικειμενικά είναι πολύ κακό αφού δεν υποστηρίζει συνεχόμενη κίνηση 360.

Να τονίσουμε όμως ότι τα PS-like controllers δεν έχουν το d-pad του PS3 δυστυχώς, έχουν πολύ κακής ποιότητας d-pad ίσως χειρότερης και από του Xbox360!

 

Εκτός του ότι τα Stick του DS3 είναι τα μόνα που με τα χρόνια χάνουν το κέντρο και παίζουν γύρω-γύρω..

Φυσικά και δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν απλά τα προσέχεις, όχι κάτι το ιδιαίτερο δεν παθαίνουν τίποτα.

 

 

Η microsoft έβγαλε επιτέλους ένα Gamepad που μπορείς να παίξεις το FPS σου χωρίς να ψάχνει ο αντίχειρας στη μέση του Gamepad το stick! Σκέφτηκαν και τοποθέτησαν το Stick στο μέρος του NOT so used anymore d-pad και επιτέλους κρατάω το Gamepad σωστά!

Ναι ε? Εγώ το Stick το χρησιμοποιώ μόνο όταν το παιχνίδι δεν μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω το d-pad.

 

Πραγματικά.. το ΜΟΝΑΔΙΚΟ con που έχει το 360 από το DS3 είναι τα d-pad (που όπως είπα εγώ προσωπικά τα προτιμώ), ότι άλλο ακουστεί είναι από στόμα fanboi.

στο θέμα του Support ή του "don't even look at the controller options/buttons", το 360 είναι μαμά και τα PS και PS-Like controllers είναι απλά ανάπηρα.

Τον καθένα το βολεύει το ανάλογο χειριστήριο. Για παράδειγμα εμένα μου αρέσει στο Xbox που οι σκανδάλες είναι κάθετες για τα Racing games όπως λέει και στο Review, αλλά χρησιμοποιώ το "x" για γκάζι και το τετράγωνο για φρένο (στο PS3) όπως παλιά αφού με βολεύει ακόμα περισσότερο, οπότε δεν με ενδιαφέρει.

Ωστόσο FPS στις κονσόλες είναι γενικότερα μια πονεμένη ιστορία ακόμα και με το FragFX v2 όπου το έχω. Οπότε αν ένα από τα δύο χειριστήρια είναι λίγο καλύτερο (στα FPS) δεν έχει σημασία, αφού προορίζονται για PC, όπου στα FPS απλά θα κάτσουν στην άκρη και θέση θα πάρει το mouse και το Keyboard.

Να πω τέλος ότι ισχύει το θέμα Support. Όχι τόσο στο να μη παίξει ή να μη παίξει σωστά κάποιο PS-like controller, όπου κάτι τέτοιο είναι σπάνιο, αλλά στο ότι πολλά παιχνίδια είναι Console ports και φυσικά Xbox360 port. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα στα tutorial και γενικότερα στη πορεία μέσα στο παιχνίδι, να σου λέει πάτα το "Y" και εσύ να ψάχνεις στο PS-like controller πιο είναι το "Y".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ρε παιδια το controller μου τα εφτυσε πριν μερικες μερες και θελω να αγορασω ενα καινουργιο. Σκεφτηκα να παρω του X360 for PC αλλα εχω ακουσει ιστοριες τρομου οτι εχει απιστευτες ασυμβατοτητες και ηλιθιους driver που κλεινουν και το keyboard και αλλα κουλα και καπως τραβηχτηκα. Κοιταξα μερικα ακομα (απο Logitech μερια φυσικα) αλλα τωρα μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο.

 

Επειδη μου "ελειψε" το Street Fighter 4 θελω να παω μετα τη δουλεια να το αγορασω απο τα media markt που εχει αρκετα μεγαλη συλογη απο controllers. Δωστε καμια ιδεα για ενα καλο controller (κυριως απο αποψη ποιοτητας, συμβατοτητας και analog σκανδαλες αν ειναι δυνατον). Κοστος ως 35 ευρω ΜΑΧ, μην βγει κανεις και μου πει να παρω τιποτα που κανει 50 ευρω ας πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To x360 controller ειναι η καλυτερη αγορα που μπορεις να κανεις.Δεν υπαρχει κανενα θεμα ασυμβατοτητας.Αν παρεις logitech θα σπασουν τα νευρα σου με τις ασυμβατοτητες απο ports x360 σε pc.Στην τιμη που λες μπορεις να παρεις μονο το wired. Για wireless θελεις 45-50Ε εκτος αν βρεις καμια ευκαιρια στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε άφοβα xbox 360.

 

Σου μιλώ εκ πείρας 2 ετών με το συγκεκριμένο χειριστήριο και δοκιμασμένο στα εξής games. Nba 2k9,2K10, Gears of war, Lost Planet, Pro evolution Soccer, Virtua Tennis 2009. Έχει βγεί απο ότι θυμάμαι καλύτερο controller ever για όλες τις κονσόλες και υπολογιστές.

 

Best pc gamepad ever για μένα και δεν το αλλάζω.

 

Αυτά που γράφεις για ασυμβατότητες δεν τα γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wired θελω γιατι τα wireless με εκνευριζουν με τις μπαταριες τους ή τα battery pack τους. Σιγουρα δεν παιζει προβλημα με το 360 controller? Οι ιστοριες αυτες που ακουω δεν ισχυουν δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυουν.9 στα 10 παιχνιδια πλεον ειναι ports απο την κονσολα και εχουν In-build επιλογη για x360 controller.Οποτε εκ των πραγματων δεν εχεις αλλη επιλογη.Αν παρεις καποιο αλλο καθε φορα θα περιμενεις να δεις αν υπαρχει ασυμβατοτητα με το παιχνιδι.Απλα και ξεκαθαρα ειναι τα πραγματα.Action-sports games με x360 controller και strategy-fps με keyboard+mouse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως εδώ και χρόνια έχω τα χειριστήρια του PS2 μέσω αντάπτορα και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, ούτε με ασυμβατότητες. ούτε τίποτα. Στο μόνο παιχνίδι που δεν δούλευαν σωστά ήταν στο PROTOTYPE που κι εκεί κατέβασα ένα αρχειάκι 12Kb και όλα κομπλέ.

Το Χ360 δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα. Είναι ξένο στα χέρια μου. Βέβαια όλα μια συνήθεια είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά λειτουργεί το χειριστήριο του ΡS2 στο pc αρκεί να έχεις το σωστό αντάπτορα...και μάλιστα σε μένα που έβαλα μου κατέβασαν και drivers αυτόματα O_o

 

 

υγ: εγώ πάντως χρησιμοποιώ Χ360 controller...αυτό με το PS2 το βάλαμε για να παίξουμε διπλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω όλες τις μάρκες Gamepads αυτή τη στιγμή στο δωμάτιο μου ikaruga..

 

Logitech Rumble Pads, Microsoft sidewinders, Microsoft Dual action (for FPS), PS-Like gamepad, PS Gamepads..... και 3 XBOX 360 χειριστήρια επειδή τσακωνόταν η παρέα μου για το ποιος θα έπαιρνε το 360 (όταν δεν έπαιζα εγώ). Έτσι πήραν όλοι οι φίλοι μου 360, τα φέραν εδώ, και ησυχάσαμε..

 

Σε καλύπτω? Όχι? ΠΑΡΕ XBOX 360 WIRELESS/WIRED CONTROLLER DAMN YOU! :P

 

Κάνε ζέσταμα και έμπα να σου σπάσω τα μούτρα με τη δύναμη του blanka του γκοσά! :<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε σε 2 ωρες που σχολαω θα πεταχτω απεναντι στα Media Marked να δω αν υπαρχει στο ραφι. Αντε γιατι με το προημουμενο επαιζα τα παιχνιδια κατα 70% (δεν αναγνωριζε τις διαγωνιες κατω εντολες). Τωρα που μας τελειωσε αυτο το χειριστηριο θα παω να παρω αυτο αν ειναι να μπορω να εχω λιγο ποιοτητα στον χειρισμο μου.

 

P.S. Δυσκολα θα με φας με την Cammy. See you online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως εδώ και χρόνια έχω τα χειριστήρια του PS2 μέσω αντάπτορα και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, ούτε με ασυμβατότητες. ούτε τίποτα. Στο μόνο παιχνίδι που δεν δούλευαν σωστά ήταν στο PROTOTYPE που κι εκεί κατέβασα ένα αρχειάκι 12Kb και όλα κομπλέ.

Το Χ360 δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα. Είναι ξένο στα χέρια μου. Βέβαια όλα μια συνήθεια είναι...

 

Για λέγε ρε μαν που θα βρώ τέτοιο adaptora για το game pad του ps2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...