Προς το περιεχόμενο

MacBook Air : Ο λεπτότερος φορητός υπολογιστής στο κόσμο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια μικρή παραδρομή:

 

είναι λίγο λεπτότερο από μισό εκατοστό (0.40)

 

Το μέγιστο πάχος είναι 1,93 εκ. (0,76 ίντσες). :-)

0,40 (0,16 ίντσες) είναι το ελάχιστο, που δεν ενδιαφέρει όσο το μέγιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Apple USB to Ethernet adaptor $29

Αρα μπορεί να έχει και ethernet!

 

 

Apple USB Superdrive $99

Αρα έχει και DVD!

 

 

Το μόνο πρόβλημα είναι η τιμή...

(ως απόλυτο ποσό, όχι σε σχέση με το αν τα αξίζει....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σπιτι εχω dsl router :mrgreen: με wireless,αλλα 9/10 φορες εκτος σπιτιου οπου παω το συνδεω με καλωδιο...απλα,γιατι δεν υπαρχει δυνατοτητα wireless

το λαπτοπ οντως ειναι πολυ καλο,και πραγματικα φτηνο.δεν εχω κανενα γενικο προβλημα με την Apple με αφηνει απλα αδιαφορο.

τεσπα,δεν θελω να συνεχισω την συζητηση,ενα απλο σχολιο εκανα..

 

Σωστότατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά όλοι εσείς που τρέχετε να σπάσετε τους κουμπαράδες σας καντε λίγο υπομονή. Ποιος από εσάς θυμάται τα G4 cube που έλιωναν? Ή το Iphone που τελικά δεν ήταν και τόσο τέλειο???Καλό το design καλή η Apple αλλά μου φαίνεται ότι είναι και λιγάκι θέμα design και marketing ο ενθουσιασμός.

Καλό είναι που γίνεται ένα βήμα μπροστά, μακάρι να μας δίνουν περιφερειακά με drivers σε usb sticks εκεί που έχουν φτάσει οι τιμές τους. Κάπως έτσι έφυγαν και τα floppy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To laptop αυτό είναι περισσότερο ένα statement παρά πρακτικό εργαλείο δουλειάς. 1 USB? Τι να πρωτοσυνδέσεις;

 

Όσοι χρησιμοποιούν το laptop για δουλειά ξέρουν πολύ καλά ότι η ethernet είναι αναντικατάστατη. Για φαντάσου να πηγαίνεις για μια παρουσίαση / εργασία και να έχεις το άγχος αν έχουνε wireless!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock:καλα το λαπτοπ τα σπαει !:whistle::whistle::whistle::whistle: το'κανε παλι το θαυμα της η Apple__αχχ παλι θα αδειαζουμε πορτοφολια και κουμπαραδες με διφραγκα στο πλαισιο>..

 

By the by....το πλαίσιο δεν πουλάει apple, τράβα στο rainbow.gr ;) πουλαει την ακριβή version ενός laptop της apple στην ίδια τιμή που πουλάει την φθηνή version to eshop...

 

τα νεα με άφησαν απλα ΜΑΛΑΚΑ!!! Μιλάμε για την υπέρτατη καινοτομία. Το έκαναν πάλι το θάυμα τους. Ο ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ έλληνας πάει να αγοράσει laptop και καταλήγει σε desktop replacement. Το λαπτοπ είναι καθαρα για την φορητότητα και την διάρκεια ζωής.... Οπότε μη λέμε ότι λαπτοπ με 13.3'' οθόνη και 1,5 κιλο και 5 ώρες διάρκεια μπαταρίας(Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ) είναι ακριβό δίνοντας 1290+99(αν θέλετε dvd) + 29 (αν θέλετε ethernet) = 1417 ? .... έλεος... Δεν έχω αγοράσει ποτέ apple και σκεφτόμουνα για ένα Macbook αλλα ο slimmer εδώ άρχισε να με ψίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...] Ποιος από εσάς θυμάται τα G4 cube που έλιωναν?

Να σου πω την αλήθεια, δεν το θυμάμαι αυτό.

Μήπως έχεις κανένα link;

 

Ή το Iphone που τελικά δεν ήταν και τόσο τέλειο???

Τέσσερα εκατομμύρια αγοραστές μέσα σε δέκα μήνες διαφωνούν μαζί σου.

 

Αλλά δεν βαριέσαι, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Απλώς μην παρουσιάζεις την προσωπική σου άποψη ως αντικειμενικό δεδομένο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχουμε μεινει εδω στην Ελλαδα πισω αυτο δε σημαινει οτι η Apple αλλα και καθε αλλη εταιρεια θα πρεπει να μενουν πισω και να μην πεταν καθε αχρηστο απο τους υπολογηστες. Γιατι αν το παμε ετσι γιατι να μην εχει και ενα modem για να στελνουμε fax απο οπου θελουμε εμεις?

 

 

To laptop αυτό είναι περισσότερο ένα statement παρά πρακτικό εργαλείο δουλειάς. 1 USB? Τι να πρωτοσυνδέσεις;

 

Όσοι χρησιμοποιούν το laptop για δουλειά ξέρουν πολύ καλά ότι η ethernet είναι αναντικατάστατη. Για φαντάσου να πηγαίνεις για μια παρουσίαση / εργασία και να έχεις το άγχος αν έχουνε wireless!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Να σου πω την αλήθεια, δεν το θυμάμαι αυτό.

Μήπως έχεις κανένα link;

 

 

Τέσσερα εκατομμύρια αγοραστές μέσα σε δέκα μήνες διαφωνούν μαζί σου.

 

Αλλά δεν βαριέσαι, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Απλώς μην παρουσιάζεις την προσωπική σου άποψη ως αντικειμενικό δεδομένο... ;)

 

Τώρα τι κάθεσαι και συ και αναλύεις! Ότι γίνεται κάθε φορά που βγάζει κάτι η apple θα γίνει και τώρα! Και σκέψου ότι ξεκίνησε απο τώρα μόλις μερικές ώρες μετά την ανακοίνωση! Από αύριο να δεις τι έχουμε να διαβάσουμε! Κάποιος είπε "τι μόνο ένα usb? τι να πρωτοσυνδέσεις?"! Sorry αλλά στο δρόμο, στα meetings κλπ, πόσα πράγματα χρειάζεται να συνδέσεις σε ένα φορητό???

 

Απλά έχουμε μπερδέψει λίγο το θέμα της φορητότητας σε μια συσκευή και τη συγκρίνουμε με το ...desktop που έχουμε στο σπίτι ή στο γραφείο!B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δεν έχω κάτι εναντίον της Apple αλλά πολλές καινοτομίες της έχουν βγεί στην αρχή προβληματικές. Τα G4 cube τα ξέρω πολύ καλά από τότε που τα έφερνε η Linomedia του Πουλιάδη πίσω από την Συγγρού και τα είχε ανακαλέσει. Δούλευα σε εταιρία με Mac τότε και το είχα δει με τα μάτια μου.Αλλά και πάλι σου λέω ότι δεν είπα να μην το πάρει ο καθένας απλά να περιμένει λίγο να δει αν βγεί οκ. Όσο για το iphone έχεις δίκιο προσωπική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, σωστά, δεν έχει και καφετιέρα! Βλακεία φαίνεται... :lol:

 

Σκεφτόμουν ότι δεν θα υπήρχε σοβαρή αντίδραση από τους φανατικούς που δεν γουστάρουν την Apple και τα προϊόντα της...

Φαίνεται ότι είχα δίκιο.

 

περίμενα οτι θα απαντούσες έτσι ξέρω δεν κρατιέσαι αν αφορά apple :-D

ετσι εχω παθει και εγω που εχω πλεον iphone iMac αλλα και Pc ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Όσοι χρησιμοποιούν το laptop για δουλειά ξέρουν πολύ καλά ότι η ethernet είναι αναντικατάστατη. Για φαντάσου να πηγαίνεις για μια παρουσίαση / εργασία και να έχεις το άγχος αν έχουνε wireless!

 

Χμ! Αν πας για μια σοβαρή παρουσίαση κάπου δεν θεωρείς τίποτα δεδομένο! Πόσο μάλλον ένα καλώδιο ethernet με σύνδεση στο internet! Πλεον σε κάθε οργανωμένη παρουσίαση υπάρχει διαθέσιμο wireless και αν δεν, φροντίζεις να έχεις μαζί σου ένα 3g modemάκι!B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως φοβερό μηχάνημα, όχι μόνο ως το ίδιο το μηχάνημα, όσο για το βήμα που κάνει μπροστά. Στην ουσία μας δείχνει πώς θα είναι όλα τα laptop το 2010. Όταν με το καλό πέσουν και οι τιμές των SSD θα είναι ακαταμάχητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην λεμε κ οτι θελουμε...δινεις πολλα κ περνεις ελαχιστα γι'αλλη μια φορα ή μαλλον παιρνεις μονο ονομα κ design.

Το μηχανακι αυτο δεν εχει ethernet εχει μονο μια usb κ αν ειναι να φορτωνεις ενα σωρο περιφεριακα πανω (κ σε μια usb μαλιστα, δηλαδη πας κ σε usb-hub) τοτε φεξε μου...ας σκεφτουμε κ λιγο, λεφτα θα δωσουμε(οσοι το παρουν,εγω οχι)δεν θα μας το κανουν δωρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
κοιτα δεν έχω κάτι εναντίον της Apple αλλά πολλές καινοτομίες της έχουν βγεί στην αρχή προβληματικές. Τα G4 cube τα ξέρω πολύ καλά από τότε που τα έφερνε η Linomedia του Πουλιάδη πίσω από την Συγγρού και τα είχε ανακαλέσει. Δούλευα σε εταιρία με Mac τότε και το είχα δει με τα μάτια μου.[...]

 

Eπειδή είμαι παρακολουθώ τα της Apple και των υπολογιστών της (μάλιστα παραλίγο να αγοράσω ένα Mac G4 Cube πρόσφατα) δεν έχω ακούσει ποτέ μου για G4 Cube που... λιώνουν. Για το Cube μπορείς να πεις πολλά πράγματα, αλλά το ότι λιώνει πρώτη φορά το διαβάζω.

Εκτός αν είχε ακουμπήσει κανείς πάνω του καμιά γλάστρα, έκοψε τους αεραγωγούς (γιατί όπως πιθανόν να γνωρίζεις, το G4 Cube δεν είχε ανεμιστήρες αλλά ένα επαναστατικό σύστημα αεραγωγών και εισροής αέρα) και αναπτύχθηκε υπερβολική θερμοκρασία στο εσωτερικό του.

Αυτά για την ιστορία και όλως διευκρινιστικά. :-)

 

Αλλά και πάλι σου λέω ότι δεν είπα να μην το πάρει ο καθένας απλά να περιμένει λίγο να δει αν βγεί οκ. [...]

Εννοείται ότι αυτή είναι η πιο σωστή συμβουλή για κάθε πρωτο-παρουσιαζόμενο προϊόν τεχνολογίας.

(άντε τώρα να συγκρατήσω τον Hal9000 που μαζεύει ήδη λεφτά...)

 

μην λεμε κ οτι θελουμε...δινεις πολλα κ περνεις ελαχιστα [...]

Χαχαχα, το πιο χιουμοριστικό post του thread!

Παίρνεις ελάχιστα ε; Με 5 ώρες μπαταρία, το πιο λεπτό laptop, 13άρα οθόνη, φούλ πληκτρολόγιο και επαναστατικό touchpad (μόλις είδα το keynote)... εσύ αυτά τα λές ελάχιστα; Και σε πειράζει το USB ή το ethernet;

Εξαιρετικός! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...