Προς το περιεχόμενο

Δουλειά από το σπίτι


klismamegiaourt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

blackwidow> Καταρχάς θα σε παρακαλέσω να αλλάξεις το στυλάκι σου απέναντι μου από την στιγμή που δεν με ξέρεις. Επίσης εαν διάβαζες προσεχτικά αυτά που έγραψα θα είχες διαβάσει το σημείο που έγραψα ότι ΔΕΝ ΞΕΡΩ ακριβώς και ότι ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ. Έχω πάει σε εκπαιδευτικό διήμερο, έχω πάει σε ορισμένες εκπαιδεύσεις αλλά μέχρι εκεί. Ούτε μπήκα για να προσελκύσω κόσμο ούτε τίποτα.

Αν εσύ κύριε σοβαρέ έχεις να προτείνεις κάτι για συζήτηση πολύ ευχαρίστως να σε ακούσω. Τώρα αν όχι αυτά είναι που σκεφτόμαστε και έχεις την επιλογή να μείνεις ή να φύγεις. Αντί για κριτική θα ήθελα να ανοίξεις ένα θέμα και θα συμμετέχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

kostasrms εάν δεν σου αρέσει ο τρόπος που εκφράζομαι μπορείς να με κάνεις report στους mods των forum. H Herbal Life έχει αναφερθεί ήδη πόσες φορές σε αυτό το topic οπότε τα ποστς σου δεν έχουν καμία ουσία , μόνο παραπλανούν . Πόσα λεφτά έσκασες για το εκπαιδευτικό διήμερο ;

 

http://www.stupidity.gr/2062/blog/internet-money/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτά από τις πυραμίδες βγάζουν συνήθως αυτοί που οργανώνουν και τα σεμινάρια. Οι υπόλοιποι απλά τους βοηθάνε από λίγο ο καθένας στο να βγάλουν το κέρδος τους. Δηλαδή εάν δεν είσαι χωμένος μέσα στο παιχνίδι θα χάσεις και λεφτά από πάνω όταν θα αγοράσεις προϊόντα που δεν θα μπορείς να πουλήσεις. Κάπου πάντως είχα δει ότι μια κοπέλα είχε κανονικό νόμιμο μαγαζί και απλά μέσα στο μαγαζί της πουλούσε προϊόντα συγκεκριμένης εταιρίας-πυραμίδας, σε αυτή τη περίπτωση πιστεύω ότι μπορεί να βγάλει κάποιος κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@black_widow

 

Βλέπεις ότι παρά τα όσα έχουμε/έχετε/έχουν γράψει σε αυτό το thread, άτομα της κάθε τέτοιας εταιρίας δεν πτοούνται και συνεχίζουν να ρίχνουν το παραμύθι τους περί εύκολου πλουτισμού κτλ.

 

Δεν θα πω πως θα χαρακτήριζα τέτοια άτομα (όχι από σεβασμό προς αυτά, απλά δεν γουστάρω να πάω για κάνα ban-ακι για την πάρτι τους).

 

Το ερώτημά μου:

 

Τι κάθεσαι και ασχολείσαι; Άσε τον καθένα να πει ότι είναι να πει και να προχωρήσει στο επόμενο forum. Μυρωδιά είναι (<-- από φόβο για τα μπάνια που έλεγα παραπάνω δεν χρησιμοποίησα τη λέξη μπόχα) και θα περάσει! ;) :)

 

 

:devil: :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blackwidow> 85 euro

 

lexmark> Δεν ξέρω για ποιούς μιλάς εγώ πάντως είμαι διατεθιμένος και ακούω την κάθε γνώμη που ακούγεται εδώ μεσα. Και συγκεκριμένα από ανθρώπους που ξέρουνε κάποια στοιχεία και θα μπορούσα κάλλιστα να αναφερθώ σε εσένα blackwidow. Παρόλο που δεν μου πολυάρεσε ο τρόπος που το είπες... ;)

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η κάθε γνώμη είναι σεβαστή. Προτιμάω όμως ότι και αν ακούσω να δοκιμάζω κάτι πριν βγάλω μία άποψη γιατί μόνο έτσι θα μπορώ να ξέρω τί είναι αλήθεια και τί ψέματα.

 

cybercr33p> Αυτό που λές το έχω ακούσει και εγώ. Όντως είναι καλή περίπτωση αλλά δεν ξέρω το κάτα πόσο μπορείς να "ανεβείς" από τη στιγμή που δεν θα βάζεις άλλους ανθρώπους. Αν οι πωλήσεις όμως είναι αρκετά καλές πιστεύω κάτι καλό θα μπορούσε να βγεί.

 

Τώρα κάτι άλλο. Έχετε ακούσει καθόλου για τα surveys που έχει γεμίσει το διαδίκτυο από αυτά? Λένε τίποτα ή είναι μπαρούφες? Θα εκτιμηθούν ιδιαιτέρος άνθρωποι που το έχουν δοκιμάσει ή κάποιοι γνωστοί τους!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αφου (ξανα) πιασαμε το θεμα με την Herbalife,να πω κι εγω 2 πραγματα απο προσωπικη εμπειρια. Οταν ξεκινησα εδωσα τα χρηματα που χρειαζοντουσαν για να παρω το "πακετο εκκινησης" , και πηγαινα σε ολα τα σεμιναρια, τα οποια συνηθως ηταν εκτος Αθηνων και επρεπε να πληρωσω ολα τα εξοδα για το σεμιναριο. Ακουγα κι εβλεπα ανθρωπους χαρουμενους που ελεγαν οτι "εγω ημουν πχ βοηθος παραγιου (αναφερω αυτο το επαγγελμα για να δειξω οτι οι περισσοτεροι δεν ηταν...εφοπλιστες ουτε ειχαν γνωσεις απο πωλησεις/marketing κλπ) και καταφερα να παιρνω σημερα 6000€ το μηνα(πχ). Ολοι ενθουσιαζονταν. Κι γω σκεπτομουν: η οντως βρηκα την υγεια μου,η κατι δεν παει καλα. Τελοσπαντων,ξεκινησα ζεστα, θυμαμαι μοιραζα με τις ωρες φυλλαδια, πολυ τρεξιμο,επισκεψεις σε σπιτια, shake party κλπ κλπ. Συντομα ομως διαπιστωσα οτι αν αυτη η ενασχοληση δεν σου γινει τροπος ζωης ΔΕΝ προκειται να εχεις κερδος. Λογω χρονου δεν μπορουσα απο ενα σημειο και μετα να ειμαι απ το πρωι ως το βραδυ στο τρεξιμο,οποτε σιγα σιγα το ψιλοπαρατησα. Οχι οτι ειχα καταφερει πολλα πριν που ετρεχα. Καθε μερα εριχνα φυλλαδια με τη...σεσουλα (φυλλαδια τα οποια πληρωνα απ την τσεπη μου...). Ε,στα 2000 φυλλαδια ηταν ζητημα αν θα ερχοταν καποιος στην ενημερωση (και συνηθως το 95% αυτων που ερχοντουσαν εφευγαν). Το μονο που καταφερνα ηταν πωλησεις προιοντων,κυριως λογω γνωριμιων, που κι αυτες οι γνωριμιες λογω του κοστους των προιοντων παιρναν 1-2 φορες και μετα...γιοκ.

Καποια στιγμη απογοητευτηκα...ειχα πληρωσει α)το πακετο για να ξεκινησω β)τα φυλλαδια που εριχνα γ)τις αγγελιες στη εφημεριδα συν καποια προιοντα (σημαντικης) αξιας που μου εμειναν απουλητα. δ)Ολα τα εκπαιευτικα Weekend ε)Τα σεμιναρια των (επιδοξων) συνεργατων, τα οποια πληρωνα παλι εγω γιατι εγω τους ειχα "φερει" στην εταιρια,στο δικτυο μου (θα) εμπαιναν. Τι ειχα κερδισει? τιποτε, ισα ισα ειχα μπει και "μεσα" κατα πολυ.Να μην μιλησω για ασφαλιση.

 

Οπως εμαθα αργοτερα (σχεδον) ολες αυτες οι εταιριες (Herbalife,Forever,LR κλπ κλπ) παιρνουν τα προιοντα τους απο την ΑΜWAY,απλως προκειμενου να μην φαινεται οτι προκειται για παρακλαδια της ιδιας εταιριας χρησιμοποιουν (φυσικα) αλλο ονομα, ενω καθεμια εταιρια βγαζει και καποια δικα της αποκλειστικα προιοντα. Οι περισσοτερες εταιριες εχουν (συμφωνα με αυτα που λενε) δικα τους εργοστασια παραγωγης, ποιος ομως μπορει να ειναι σιγουρος?

 

Ξεκαθαριζω οτι δεν λεω οτι καθε τετοια MLM εταιρια ειναι απατη.Απατη ομως ειναι το οτι ολες παρουσιαζουν "ευκολο και ακοπο" το κερδος και σε πειθουν οτι "ο καθενας μπορει να το κανει"...

 

Τελος εχω μερικες ενστασεις οσον αφορα το μοντελο λειτουργιας

 

α)γιατι πρεπει να (προ)πληρωσεις τα προιοντα που θα πουλησεις,χωρις δικαιωμα επιστροφης τους? (τουλαχιστον οσον αφορα το πακετο εκκινησης).Δεν θα μπορουσαν να σε εκπαιδευσουν, να γινεις συνεργατης/αντιπροσωπος και οταν κλεισεις παραγγελια να στειλει απ ευθειας η εταιρια τα προιοντα στον πελατη κι εσυ να παρεις την προμηθεια σου?

 

β)Προκειμενου να εχεις κερδος,πρεπει καθε μηνα να αυξανεις το δικτυο (η) και τις πωλησεις σου.Πραγμα δυσκολο πολυ,εως ακατορθωτο,δεν γινεται να επιτυχεις ατελειωτη και διαρκη αναπτυξη.Εαν καποιο μηνα δεν κανεις τον τζιρο που πρεπει υποβιβαζεσαι.

 

Και στο φιναλε,σε περιοδο κρισης,υπαρχουν αραγε πολλοι/πολλες που θα αγοραζουν τακτικα το συνηθως (ακριβο) εμπορευμα σου? (εδω βλεπε την ενσταση β μια σειρα πιο πανω :) )

Οταν καποιος ψαχνει για δουλεια,θελει να βγαλει λεφτα,οχι να πληρωσει και αν βγαλει κερδος.(εξαιρειται αυτος που διαθετει κεφαλαιο για να στησει κατι δικο του)

 

Αυτα απο μενα και συγγνωμη για το σεντονι :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλετε χρήματα απο οπουδήποτε πρέπει να ορίσετε εσείς το μερκάτο και όχι το μερκάτο εσας.

Χρεάζεστε καθετοποίηση της παράγωγης, αυτό επιτυγχάνεται με γνώσεις για να bypassaarete τους ενδιάμεσους.

Χρειάζεσαι τα πάρεις μέσα παραγωγής (λεφτα) η να ξέρεις να τα φτιάξεις μόνος σου (χρόνος->χρήμα).

Όλα τα άλλα είναι μούφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλετε χρήματα απο οπουδήποτε πρέπει να ορίσετε εσείς το μερκάτο και όχι το μερκάτο εσας.

Χρεάζεστε καθετοποίηση της παράγωγης, αυτό επιτυγχάνεται με γνώσεις για να bypassaarete τους ενδιάμεσους.

Χρειάζεσαι τα πάρεις μέσα παραγωγής (λεφτα) η να ξέρεις να τα φτιάξεις μόνος σου (χρόνος->χρήμα).

Όλα τα άλλα είναι μούφες.

 

Είδατε; Το software του forum το άφησε αυτό. Ούτε μια παρατήρηση.

Αν το έγραφες στα ελληνικά, μάλλον θα έπαιρνες +250. Σωστός και λακωνικός. μερκατο=mercato=αγορά.

Αποδίδεται σε κανέναν γνωστό στοχαστή του καπιταλισμού το ανωτέρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένας δεν εμποδίζει τους mods να το κάνουν διόρθωση.

 

@SilverCloak : Δεν είναι κανενός δεν διαβάζω θεωρητικού τύπου αντιλήψεις. Δεν ξέρω καν αν είναι καπιταλιστικό η όχι... Αποδίδεται σε αυτά που έχω δει και βιώσει εγώ.

Προτιμάω να κάνω λάθος να διορθώσω πράγματα, δεν κάνω για πολίτικη που λέει ο άλλος από πάνω γιατί έχω το κακό συνήθειο να λέω αυτό που σκέφτομαι και αυτά που "ιδεαζομαι" να τα υλοποιώ.

Δεν μιλάω πλέον για πράγματα που δεν τα έχω τεστάρει και δεν ξέρω αμιγώς την λειτουργικότητα τους. (Όχι απλά το δα και δούλευε κάπου !)

Όταν δηλαδή θα πίνω καφέ και θα βγει ιδέα θα πιάσω να δω αν μπορώ να την υλοποιήσω άμεσα χωρίς ενδιάμεσους μιας και δεν εμπιστεύομαι και πολλούς ...

Επίσης η ιδέα δεν πρέπει να έχει σκοπό το κέρδος όσο και αν αυτό ακούγεται οξύμωρο άλλα την έλλειψη υλοποίησης στο συγκεκριμένο τομέα.

Πρέπει να κάνεις bussiness plans, τεχνογνωσία, υλοποιησιμότητα , χρόνους, μαρκετ πλανς και αλλά αλλά θα σου γράφω όρους κανε πμ άμα είναι ...

 

Εδώ μιλάμε πάντως για άλλο θέμα και όχι για μένα.

Πάντως αν είχα την ώρα θεωρώ ότι πιο πολλές πιθανότητες θα είχατε να βγάλετε λεφτα απο το σπίτι ακούγοντας εμένα παρά την herbal... όσο και αν αυτό ακούγεται εγωκεντρικό. (Έχω την πλήρη συναίσθηση αυτων που γράφω)

Επεξ/σία από trustfm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν διάβασα τον τίτλο του θέματος, ομολογώ ότι άλλο περίμενα να διαβάσω μέσα και άλλο διάβασα τελικά ... :).

Προφανώς όταν ακούει ο πολύς κόσμος δουλειά από το σπίτι, για κάποιο λόγο σκέφτεται αυτά τα περίαργα δίκτυα πωλήσεων, προώθηση προϊόντων, πυραμίδες κτλ. Anyway εγώ δεν έχω γνώμη για αυτά, φαντάζομαι ότι εννοούνε να κάθεσε να βρίσκεις πελάτες και υποψήφιους νέους πωλητές/συνεργάτες στο διαδίκτυο με τις ώρες.

 

Εγώ πάντως νόμιζα πριν διαβάσω το thread ότι θα μιλάει για την άλλη πηγή εσόδων από το σπίτι, αυτό που λέμε freelancers. Δηλαδή άνθρωποι που έχουν μία ειδικότητα και υλοποιούνε ότι έχουν να υλοποιήσουν δουλεύοντας από το σπίτι τους και όχι στα γραφεία εταιριών. Σαν εξωτερικοί συνεργάτες. Αυτή όντως είναι μια δουλειά από το σπίτι. Θα σας δώσω παραδείγματα: προγραμματιστές για κάθε είδους εφαρμογή, σχεδιαστές ιστοσελίδων, γραφίστες, σχεδιαστές autocad, σκιτσογράφοι, ζωγράφοι, εισηγητές μαθημάτων με τηλεκπαίδευση κτλ κτλ κτλ. Σε όλες αυτές τις κατηγορίες και ακόμα άλλες πολλές που δεν τις αναφέρω και δεν τις γνωρίζω, υπάρχει πολύς κόσμος που δουλεύει από το σπίτι και πολλές φορές χρειάζεται ελάχιστα ραντεβού με τους πελάτες τους ή και κανένα. Τις περισσότερες φορές έχουν συμβολικό χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο εδω

http://www.surveyspaid.com/

εχει ασχοληθει κανεις;

Εχω ακουσει, γενικα ομως, οτι καποια site σε πληρωνουν να κανεις surveys.

Δεν ξερω ομως αν οντως πληρωνουν, αν αξιζει κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο εδω

http://www.surveyspaid.com/

εχει ασχοληθει κανεις;

Εχω ακουσει, γενικα ομως, οτι καποια site σε πληρωνουν να κανεις surveys.

Δεν ξερω ομως αν οντως πληρωνουν, αν αξιζει κλπ

 

απατη -> μακρυά..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετές δυνατότητες εξαρτάτε πάντα απο το τή ξέρεις να κάνεις.

Μην ασχοληθείς με ασόβαρες προσφορές εργασίας τύπου πυραμίδων.

Είχα βρεί ένα άρθρο πριν λίγο καιρό και το ψάχνω γιατί το χρειάζομαι και

εγώ αλλά δεν το βρίσκω,

Μια περίπτωση είναι η συγγραφή reviews http://incomebooster.org/ έχει

και άλλες όταν βρώ θα ποστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Την στιγμή αυτη βγαζω περί τα 750 ευρω τον μηνα προσφεροντας υπηρεσιες.Εχω ενεργά αυτη την στιγμη 10 sites, εκμεταλλεύσιμα όμως είναι μόνο τα 3, λόγω έλλειψης χρόνου.Το πρωτο site προσφερει υπηρεσιες backlinking και SEO και κανω διαφημιση σε Google Adwords.To 2o site βγάζει ενα μικρο ποσο καθε μηνα απο τις διαφημισεις της Google(Adsense).Επίσης κατα καιρους κυνηγαω και παίρνω project(κυρίως για προωθηση ιστοσελιδων και SEO)απο site οπως το elance.com ή το freelancer.com.

 

Απάτη σιγουρα είναι το mlm γνωστο και ως πυραμίδα.Κατα την γνωμη μου ο κοσμος ειδικα στο εξωτερικο ψαχνει για υπηρεσίες.Απο υπηρεσιες κερδιζω ολα μου τα χρήματα.Για να ξεκινησει κανεις χρειάζεται 3 πραγματα κατα την γνωμη μου.Θεληση, ορεξη για δουλεια και πιστη οτι θα καταφερει.Ξερω οτι ακουγεται πολυ τετριμμενο, ισως και να ειναι, αλλα ειναι η αληθεια.

 

Γιατι στην αρχη μπορείς να απογοητευτεις πραγματικα πολυ ευκολα.Υπαρχουν τυποι που σου φουσκωνουν τα μυαλα, για να αγορασεις το υποτιθεμενο σουπερ ντουπερ προιον τους μεχρι που θα ερθει η ωρα που θα καταλαβεις οτι δεν γινεται να βγαλεις λεφτα απο το ιντερνετ τοσο ευκολα.Γινεται άλλα οχι ευκολα.Θελει δουλεια.

 

Τελος, διαβασα κατι καποτε και θελω να το μοιραστω μαζι σας.Ελεγε "Ξερετε γιατι το 99% των ανθρωπων που θελουν να βγαλουν λεφτα απο το ιντερνετ αποτυγχάνουν?"

 

Το 93% θα αγορασουν ενα "make money online course" και δεν θα φτασουν καν μεχρι το τελος.

 

Το 6% θα φτασει μεχρι το τελος αλλα δεν θα κανει πραξη ΠΟΤΕ αυτα που μολις εμαθε.

 

Το 1% και θα φτασει μεχρι τελους και θα κανει πραξη οτι εμαθε.Και θα βγαλει λεφτα.Οχι πολλά στην αρχη αλλα "αν δωσεις σε κατι, θα σου δωσει πισω"

 

Εγω ανηκα στο 93%.Ενθουσιαζομουν, ελεγα τι ωραια θα βγαζω λεφτα, θα δουλευω οποτε γουσταρω εγω και απο οπου γουσταρω κλπ κλπ Μεχρι που ειχαν περασει 5 μηνες και δεν ειχα βγαλει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ!Και ξερεις γιατι??

 

ΓΙΑΤΙ ποτε δεν εκανα τιποτα απο οσα ελεγε το βιβλιο που ειχα αγορασει!Ηταν τοσο απλό!

 

Τεσπα, δεν θελω να κουρασω αλλο.Οποιος ενδιαφερεται περαιτερω μπορω να δωσω και αλλες πληροφοριες :)

 

Με την εφορία τη γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...