Προς το περιεχόμενο

Δουλειά από το σπίτι


klismamegiaourt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θδες πληροφορίες στο MAKEMONEYONLINE.GR

έχει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα μέσα...

πριν συναντήσω αυτό το site δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι απο ένα μέρος χωρίς διαφημίσεις ή προϊόντα βγαίνουν λεφτά!!!

απλά με συνδρομές ή με το να γινόμαστε μέλη κάπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως για αυτούς που ενδιαφέρονται να βγάλουν "εύκολα" χρήματα η μονη πιθανη λύση ειναι να βρουν καμια εταιρία που να κάνει εμποριο και να πέρνουν προμήθεια απο τις πωλήσεις..εμεις εχουμε τετοια ατομα στην εταιρία που δουλεύω..Αλλιώς αν περιμένεις με click...αστα να παν !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κάλησπερα σαςςςςςςς καταρχήν να σας συστηθω είμαι η έλενα 34 ετών..

είχα σχεδόν ένα χρόνο που απλά έψαχνα τις δουλειες μέσω ιντερνετ, κατα την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι απάτη αρκεί να έχεις ορεξη για δουλειά πολλοί πιστευουν οτι θα κάθονται το pc θα δουλευει και θα πληρώνονται όχι παιδια δεν γίνεται αυτό, ξεχάστε το .Αυτό που κατάλαβα εγω είναι να βρείς αυτό που πραγματικά σου ταιριάζει. Εγω εχω βρει μια τετοια εταιρια δεν πρόκειται για καλλυντικα και χαπια και συναφή. Να μην σας κουράζω ομως θέλω να πω οτι ολα γίνονται θέληση να έχουμε και αν καποιος θέλει περισσοτερες πληροφορίες με χαρά να τις δώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλησπερα σαςςςςςςς καταρχήν να σας συστηθω είμαι η έλενα 34 ετών..

είχα σχεδόν ένα χρόνο που απλά έψαχνα τις δουλειες μέσω ιντερνετ, κατα την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι απάτη αρκεί να έχεις ορεξη για δουλειά πολλοί πιστευουν οτι θα κάθονται το pc θα δουλευει και θα πληρώνονται όχι παιδια δεν γίνεται αυτό, ξεχάστε το .Αυτό που κατάλαβα εγω είναι να βρείς αυτό που πραγματικά σου ταιριάζει. Εγω εχω βρει μια τετοια εταιρια δεν πρόκειται για καλλυντικα και χαπια και συναφή. Να μην σας κουράζω ομως θέλω να πω οτι ολα γίνονται θέληση να έχουμε και αν καποιος θέλει περισσοτερες πληροφορίες με χαρά να τις δώσω

Στείλε μου πληροφορίες για την εταιρεία σου. Και με pm αν δεν μπορείς απο εδω.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλησπερα σαςςςςςςς καταρχήν να σας συστηθω είμαι η έλενα 34 ετών..

είχα σχεδόν ένα χρόνο που απλά έψαχνα τις δουλειες μέσω ιντερνετ, κατα την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι απάτη αρκεί να έχεις ορεξη για δουλειά πολλοί πιστευουν οτι θα κάθονται το pc θα δουλευει και θα πληρώνονται όχι παιδια δεν γίνεται αυτό, ξεχάστε το .Αυτό που κατάλαβα εγω είναι να βρείς αυτό που πραγματικά σου ταιριάζει. Εγω εχω βρει μια τετοια εταιρια δεν πρόκειται για καλλυντικα και χαπια και συναφή. Να μην σας κουράζω ομως θέλω να πω οτι ολα γίνονται θέληση να έχουμε και αν καποιος θέλει περισσοτερες πληροφορίες με χαρά να τις δώσω

Καλώς ήρθες στο insomnia αλλα αν θέλεις να έχεις συνέχεια και αν έχεις εσύ τη θέληση, γράψε δυο λόγια για το τι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τωρα σοβαρα ...

Εχω εναν ξαδελφο , ο οποιος μετα απο ενα ατυχημα που ειχε , εχει κινητικα προβληματα και πολυ θα μας ενδιεφερε μια δουλεια μεσ ιντερνετ ,εστω και για ενα χαρτζηλικι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τωρα σοβαρα ...

Εχω εναν ξαδελφο , ο οποιος μετα απο ενα ατυχημα που ειχε , εχει κινητικα προβληματα και πολυ θα μας ενδιεφερε μια δουλεια μεσ ιντερνετ ,εστω και για ενα χαρτζηλικι.

 

Θα σου πω μια δοκιμασμένη ιδεα για τον ατυχο ξαδελφο απο φιλο , μιλαμε ομος για χαρτζιλικι οχι για τρελα λεφτα...

 

Αγορασε απο το ebay απο αξιοπιστους πωλητες αξεσουαρ ( μεμβρανες , θηκες , βεντουζες για το αμαξι κλπ) για πολυ γνωστα κινητα π.χ iphone , htc κλπ τα οποια ειναι εως και 80% πιο φθηνα απο τα να τα αγορασεις απο εδω , μετα τα πουλας στο Ricardo και βγαζεις καλο χαρτζιλικι

 

*Σου προτεινω αξεσουαρ διοτι αμα παρεις κινητα επειδή συνηθως ειναι απο Κινα μετα εαν χαλασει καποιο η ειναι ελατωματικο θα εχεις θεμα με την εγγυηση αντε να το στελνεις πισω... ενω με τα αξεσουαρ δεν υπαρχει τετοιο θεμα ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δουλειές που διαφημίζονται στο διαδίκτυο είναι επι των πλείστων απάτες. Καλό θα ήταν να το ψάξετε πάρα πολύ προτού "τσιμπήσετε" και μετά τραβάτε τα μαλλιά σας. Η κλασσική περίπτωση είναι αυτή όπου σας λένε να δώσετε ένα "μικρό ποσό" για "εγγραφή" ή "εξοπλισμό"... Ένα γρήγορο search στο google (work from home scam) και θα καταλάβετε...

Υπάρχουν και οι legit βέβαια δουλειές από το σπίτι, όπως αυτή του blogger που γράφει άρθρα σε διάφορα blogs (μιλάω για εξωτερικό βέβαια και για σοβαρά blogs όπως το engadget κλπ) αλλά μην νομίζετε πως είναι εύκολο...συνήθως απαιτούνται περοσσότερο από 8 ώρες την ημέρα γι' αυτές τις δουλειές γιατί σου ζητάνε στην κυριολεξία να γράφεις συνέχεια, συν τις γνώσεις που προαπαιτούνται. Άλλη legit εργασία είναι η δικιά μου, freelance developer και webmaster. Δουλεύω στο σπίτι και σίγουρα από 10 και πάνω ώρες την ημέρα (και μετά τα μεσάνυχτα τις περισσότερες φορές).

Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει δουλειά από το σπίτι με την οποία βγάζεις εύκολα και γρήγορα μεγάλο και σταθερό εισόδημα με "μαγικό" τρόπο, ειδικά αν δεν έχεις κάποια εξειδίκευση σε τομείς όπου μπορείς να εργαστείς από το σπίτι. Δεν διαφέρει σε κόπο από μια κανονική δουλειά εκτός σπιτιού και σχεδόν πάντα το ωράριο εργασίας είναι μεγαλύτερο, απλά έχεις την άνεση να το κατανείμεις όπως σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πραγματικά παρα πολλοί τρόποι να βγαλει κανεις λεφτα απο το Internet.Εγω ξεκινησα πριν απο εναμισι χρόνο να ασχολουμαι με το Internet και αυτη την στιγμη βγάζω ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο το μηνα.Δεν είναι ευκολο σιγουρα.Τους πρωτους 5 μηνες δεν είχα βγαλει ουτε ενα ευρω!Θλει υπομονη, επιμονη και προσπαθεια.Ειναι σαν μια κανονικη δουλεια μονο που την κανεις οποτε και απο όπου εσυ θελεις και οταν θελεις.

 

Μπορω να πω με σιγουρια οτι η εργασια μεσα απο το Internet είναι πραγματικοτητα.Ριξτε μονο μια ματια σε ξενα sites για ορους οπως make money online, internet marketing κλπ Γινεται σκοτωμος.Στην Ελλάδα ειναι ακομα σε νηπιακο σταδιο αλλα σιγα σιγα θα βελτιωθει η κατασταση.

 

Απο το makemoneyonline.gr ξεκινησα να διαβαζω και να μαθαινω.Οταν ακουγα και εγω "βγαλε λεφτα απο το σπιτι σου" νομιζα οτι ηταν απατη :mrgreen: Ευτυχως ομως που το εψαξα λιγο περαιτερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πραγματικά παρα πολλοί τρόποι να βγαλει κανεις λεφτα απο το Internet.Εγω ξεκινησα πριν απο εναμισι χρόνο να ασχολουμαι με το Internet και αυτη την στιγμη βγάζω ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο το μηνα.Δεν είναι ευκολο σιγουρα.Τους πρωτους 5 μηνες δεν είχα βγαλει ουτε ενα ευρω!Θλει υπομονη, επιμονη και προσπαθεια.Ειναι σαν μια κανονικη δουλεια μονο που την κανεις οποτε και απο όπου εσυ θελεις και οταν θελεις.

 

Μπορω να πω με σιγουρια οτι η εργασια μεσα απο το Internet είναι πραγματικοτητα.Ριξτε μονο μια ματια σε ξενα sites για ορους οπως make money online, internet marketing κλπ Γινεται σκοτωμος.Στην Ελλάδα ειναι ακομα σε νηπιακο σταδιο αλλα σιγα σιγα θα βελτιωθει η κατασταση.

 

Απο το makemoneyonline.gr ξεκινησα να διαβαζω και να μαθαινω.Οταν ακουγα και εγω "βγαλε λεφτα απο το σπιτι σου" νομιζα οτι ηταν απατη :mrgreen: Ευτυχως ομως που το εψαξα λιγο περαιτερω

Το makemoneyonline.gr είναι γεμάτο γενικούρες, ορολογία, μπλα μπλα και referals.

Αφού το έψαξες λίγο παραπάνω και αφού πλέον λες οτι βγάζεις ενα ευκαταφρόνητο ποσο, γιατί δεν μας λες και τους δοκιμασμένους τρόπους; Ποιοι τρόποι είναι αποδοτικοί στην Ελλάδα και ποιοι τρόποι είναι απάτες. Τι είναι αυτό που κατά τη γνώμη σου αποδίδει ευκαταφρόνητα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έχω ήδη αναλύσει το θέμα σε άλλο forum που είχε τις ίδιες ανησυχίες με εσάς σχετικά με δουλειές από το σπίτι,και εταιρίες στύλ amway,herbalife κλπ που βασίζονται στο MLM(Multi Level Marketing),και επειδή βαριέμαι να τα ξαναγράφω γιατί είναι πολλά,σας κάνω ένα copy-paste και όποιος έχει όρεξη και πραγματικά θέλει να διαβάσει και να μάθει την αλήθεια για τέτοιου είδους εταιρίες,ας κάνει τον κόπο να διαβάσει μέχρι το τέλος να ανοίξει τα ματάκια του.Γιατί σε αυτή τη χώρα τα λαμόγια κάνουν πανηγύρια σε βάρος ημιμαθών ή αγράμματων.Παρακάτω το κείμενο με την ανάλυση :

 

 

Ας δούμε τώρα με λίγα παραδείγματα γιατί δεν δουλεύει αυτό το σύστημα. Ο λόγος είναι απλός: Για κάθε ένα που κερδίζει χρήματα, υπάρχει ένας συγκεκριμένος αριθμός νέων μελών που δεν κερδίζουν τίποτα (αντιθέτως, χάνουν καθώς πληρώνουν μηνιαία συνδρομή και δεν έχουν κέρδος). Κάθε πυραμίδα έχει διαφορετικό σύστημα πληρωμών αλλά ο πυρήνας είναι ο ίδιος. Ας πούμε λοιπόν ότι "είσαι στα λεφτά σου" όταν έχεις στρατολογήσει (έμμεσα ή άμεσα) 30 άτομα κάτω σου.

 

Με 30 άτομα κάτω σας, βγάζετε αρκετά για να καλύπτετε τις μηνιαίες αγορές προϊόντων σας. Είναι απλά ένα παράδειγμα και μιλάμε μόνο για "άτομα που στήνουν επιχειρήσεις", όχι πελάτες. Ας πούμε ότι αυτός είστε εσείς. Είστε "στα λεφτά σας", δεν κερδίζετε αλλά και δεν χάνετε δραχμή. Έχετε 5 "κλαδιά" και κάθε "κλαδί" περιέχει 6 ανθρώπους. Ας υποθέσουμε ότι στρατολογήσατε 5 άτομα στο πρώτο επίπεδο και καθένας από αυτούς στρατολόγησε 5 στο δεύτερο επίπεδο. Ποτέ δεν είναι τόσο εύκολο αλλά ας υποθέσουμε ότι δουλεύει χάριν παραδείγματος. Στη μικρή σας downline στο παράδειγμα αυτό, ένας δεν χάνει αλλά και δεν κερδίζει χρήματα, πέντε κερδίζουν ένα πολύ πολύ μικρό ποσό και εικοσιπέντε είναι νέοι και ξοδέψαν μόνο χρήματα.

 

Εδώ όμως θα μας πείτε ότι αυτοί οι 25 αγόρασαν προϊόντα που ήθελαν ν' αγοράσουν. Παίρνουν κάτι σε αντίτιμο των χρημάτων τους. Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά πόσοι από αυτούς θα αγόραζαν ποτέ οτιδήποτε από αυτά αν δεν υπήρχε η "επιχειρηματική ευκαιρία"; Θυμηθείτε ότι αυτοί είναι οι "δυναμικοί και φιλόδοξοι τύποι" όχι "πελάτες". Εκτός από διανομείς γίνονται και πελάτες, και ας μην αναφέρουμε τα βιβλία, βιντεοκασέτες και όλο το "εκπαιδευτικό υλικό" που κοστίζουν κι αυτά αρκετά.

 

Έτσι, η αγορά προϊόντων δικαιολογείται στους νέους διανομείς σαν αναγκαία προς την επιτυχία στα δίκτυα καταναλωτών. Συχνά οι διανομείς αγοράζουν περισσότερα από τις minimum απαιτούμενες πωλήσεις γιατί πιστεύουν ότι θα τα πάρουν πίσω με κέρδος κάποια μέρα.

 

Εντάξει, μέχρι στιγμής αυτή η "επιχείρηση" είναι μικρή. Ας δούμε τι συμβαίνει όταν μεγαλώσει πραγματικά. Δεν θέλετε να βγάζετε απλά όσα ξοδεύετε. Θέλετε να "βοηθήστε άλλους να στήσουν επιχειρήσεις" και να βοηθήστε τον εαυτό σας να μεγαλώσει.

 

5 άτομα βρίσκουν 5 άτομα που βρίσκουν 5 άτομα που βρίσκουν 5 άτομα σε 6 επίπεδα συνολικά. Αυτό το σενάριο είναι συχνά εκείνο που σας δείχνουν όταν πρωτοσυναντάτε τα δίκτυα καταναλωτών. Αυτή τη στιγμή έχετε 19.530 άτομα στην "επιχείρησή" σας και είστε ήδη στο γιωτ σας κάπου στο Μονακό.

 

Όσο είστε διακοπές, πόσοι στην "επιχείρησή" σας περνάνε εξίσου καλά;

 

Οι 5 πρώτοι στο επίπεδο ακριβώς από κάτω σας, έχουν ακριβώς ένα πέμπτο από το σύνολο που έχετε εσείς. Αυτό βέβαια είναι εντελώς υποθετικό και στην πραγματικότητα οι "επιχειρήσεις" αυτές επεκτείνονται πολύ πιο δύσκολα, αλλά ας το δεχτούμε σαν παράδειγμα. Έτσι οι 5 πρώτοι έχουν 3.905 άτομα κάτω τους. Έχοντας 4.000 άτομα κάτω τους είναι αρκετά καλοί, σωστά; Ας πούμε λοιπόν ότι σίγουρα οι 5 πρώτοι είναι επιτυχημένοι.

 

Τι κάνουν όμως οι δικοί τους πρώτοι; Αυτοί είναι άτομα στο δεύτερο επίπεδό σας και σ' αυτό το παράδειγμα έχετε 25 άτομα στο επίπεδο αυτό. Αυτοί έχουν 780 άτομα κάτω τους και δεν είναι καθόλου άσχημα. Βέβαια, αν τους συγκρίνετε με τους 19.530 που εσείς έχετε... Αλλά οπωσδήποτε βγάζουν κάποια λεφτά το μήνα.

 

Στο τρίτο επίπεδο έχετε 125 άτομα στο παράδειγμα αυτό. Αυτοί τι κάνουν; Κάθε ένας από αυτούς έχει μόνο 155 άτομα κάτω τους. Λιγότερο από 8% του συνόλου σας. Κάθε ένας από αυτούς τους 125 πιθανόν να βγάζουν περίπου 3-4 φορές όσα ξοδεύουν γι αγορές προϊόντων κάθε μήνα. Και πάλι όμως είναι κέρδος.

 

'Ενα επίπεδο πιο κάτω και στο τέταρτο επίπεδο έχετε 625 άτομα που απλά "είναι στα λεφτά τους". Σ' αυτό το παράδειγμα, κάθε ένας από τους 625 στο τέταρτο επίπεδο έχει 30 άτομα κάτω τους. Οι αγορές προϊόντων είναι πληρωμένες, αλλά όχι η διαφήμιση (φέιγ βολάν, αφισέτες, αγγελίες κ.α.), λογαριασμοί τηλεφώνου (για να συντηρηθεί μία τέτοια ουρά 30 ατόμων θέλει συνεχή υποστήριξη), βενζίνη (ένας παλιός γνωστός μας από την Πάτρα κάνει συχνά το γύρο της Πελοποννήσου και πολλά Σαββατοκύριακα πηγαίνει μέχρι Γιάννενα, Κρήτη, Θεσσαλονίκη σε "συγκεντρώσεις" πάντα για τις ανάγκες της "επιχείρησής" του) , δωρεάν δείγματα, "εκπαιδευτικό" υλικό κλπ. Μπορεί να σας λένε ότι εκπίπτουν από τη φορολογία σαν έξοδα εταιρείας (άλλο ένα σκάνδαλο που σιγά σιγά διευθετείται νομικά πχ. Καναδάς) αλλά κάποιος δεν πρέπει να τα πληρώσει έτσι κι αλλιώς;

 

Στο πέμπτο επίπεδο βρίσκουμε άτομα που ξοδεύουν περισσότερα απ' όσα βγάζουν. Και, το πέμπτο επίπεδο έχει πολύ περισσότερα άτομα: 3.125 άτομα με μόνο 5 άτομα κάτω τους!

 

Αυτό δεν είναι τίποτα συγκρινόμενο με τα 15.625 άτομα στο έκτο επίπεδο. Βέβαια βγάζετε λεφτά από αυτούς αλλά κάθε ένας από τους 15.625 διανομείς στο έκτο επίπεδο απλά ξόδεψαν χρήματα και δεν έχουν κερδίσει δραχμή. Έχουν την ίδια ευκαιρία με σας στη κορυφή; Ίσως ναι, ίσως όχι. Αλλά σε αυτό το σημείο δεχόμαστε ότι μόλις γράφτηκαν και δεν μίλησαν με κανένα (αλλιώς θα έπρεπε να προχωρήσουμε σε έβδομο επίπεδο). Επίσης ξέρουμε ότι στο τελευταίο επίπεδο όλοι είναι νέα μέλη και είναι λογικό να μην έχουν βγάλει χρήματα ακόμα.

 

Έτσι στο παράδειγμά μας, κάθε μήνα κάθε διανομέας βρίσκει 5 νέους διανομείς. Αυτό είναι δυνατόν, αλλά πάρα πάρα πολύ δύσκολο. Η ανάπτυξη σε 6 επίπεδα μετά τους πρώτους 5 είναι πολύ πιο δύσκολη αλλά ας το δεχτούμε ότι ισχύει χάριν παραδείγματος. Έτσι, έχουμε τη συνοπτική ανάλυση της πυραμίδας των 19.530 ατόμων:

 

 

1 (εσείς) τους έχετε όλους κάτω σας και πετάτε στα ουράνια.

 

5 (0,026%) έχουν 3905 κάτω τους και είναι επιτυχημένοι.

 

25 (0,1% - ένα δέκατο του 1%) έχουν 780 άτομα κάτω τους και είναι ομολογουμένως πολύ καλά.

 

125 (0,64% - λιγότερο από 1%) πιθανόν να κερδίζουν 3-4 φορές τις minimum μηνιαίες αγορές προϊόντων.

 

625 (3,2%) βγάζουν αρκετά για να καλύψουν τις minimum μηνιαίες αγορές προϊόντων.

 

3.125 (16%) έχουν μόνο 5 άτομα κάτω τους και πάλι ξόδεψαν περισσότερα απ' όσα έχουν κερδίσει.

 

15.625 (80%) είναι νέα μέλη και ξόδεψαν περισσότερα απ' όσα έχουν κερδίσει.

 

Η ουσία είναι ότι κανένας στα επίπεδα 5 και 6 δεν θα κερδίσει χρήματα αυτό το μήνα. Θα κερδίσουν χρήματα στο μέλλον; Ίσως ναι, ίσως όχι. Αυτή είναι απλά μία "φωτογραφία" μίας επεκτεινόμενης πυραμίδας σε εξέλιξη απλά για να δείξουμε κάτι ενδιαφέρον:

 

 

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΥΤΟ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

 

 

Προσθέστε τα άτομα στα επίπεδα 5 και 6 και έχετε 96% του συστήματος σας. Αυτό σημαίνει ότι όσο εσείς ψάχνετε τρόπο να μετρήστε τα "τούβλα" από δεκαχίλιαρα, 96% της "επιχείρησής" σας δεν έβγαλε δραχμή!

 

Δεν μας ενδιαφέρει ποιό σύστημα πληρωμών υπάρχει σε κάθε "εταιρεία οργάνωσης δικτύων καταναλωτών" καθώς το ίδιο σύστημα εκθετικής ανάπτυξης δεν μπορεί παρά να μας δίνει συνεχώς κάποιους χαμένους (και μάλιστα αυτοί είναι η συντριπτική πλειοψηφία). Η αναλογία νέων μελών προς κερδοφόρα μέλη είναι σταθερή άσχετως αν έχετε 30 ή 30000 άτομα στην "επιχείρησή" σας.

 

 

Μπορεί ο καθένας να στρατολογήσει μία ακολουθία ατόμων (downline); Εκ πείρας γνωρίζουμε ότι δεν μπορούν όλοι. Άλλοι είναι καλοί πωλητές, άλλοι όχι και τόσο. Ακόμη κι αν όλοι μπορούσαν (όπως στο παράδειγμά μας), ακόμη και χωρίς απώλειες (είναι γεγονός, το οποίο έχει παραδεχθεί και η Amway, ότι 50% των διανομέων τους εγκαταλείπουν το σύστημα κάθε χρόνο) ο αριθμός των χαμένων αυξάνεται εκθετικά. Αυτή είναι η "επιχείρηση" που θέλουμε; Είναι τα δίκτυα καταναλωτών μία καλή επιχειρηματική ευκαιρία; Εμείς αποφασίσαμε ότι όχι.

 

 

Ένας άλλος μύθος (ή απλά ψέμα) που θα σας πουν οι διάφοροι τέτοιοι "επιχειρηματίες" είναι ότι οι περισσότεροι εκατομμυριούχοι στην Αμερική έχουν γίνει από δίκτυα οργάνωσης καταναλωτών. Ας το δούμε κι αυτό:

 

 

Το περιοδικό Upline έγραψε ότι περίπου 5 εκατομμύρια άτομα στις ΗΠΑ είναι αναμεμειγμένα σε δίκτυα οργάνωσης καταναλωτών. Ο αριθμός αυτός πιθανόν να περιέχει και πελάτες/αγοραστές προίόντων αλλά ας είμαστε γενναιόδωροι και ας υποθέσουμε ότι 5 εκατομμύρια είναι όλοι διανομείς. Μερικοί διανομείς λένε ότι "97% των διανομέων αποτυγχάνουν" (αν και οι περισσότεροι το παρουσιάζουν σαν εγγυημένη επιτυχία) για να δείξουν ότι χρειάζεται δουλειά. Και γνωρίζουμε ότι όντως χρειάζεται δουλειά (ξεχάστε αυτά που λένε για ημιαπασχόληση, χρειάζεται να τρέξει πολύ κανείς για να στρατολογήσει έστω και κάποια λίγα μέλη και δεν αρκεί μόνο να τα κρατήσει, αλλά να στρατολογήσουν κι αυτά άλλους με τη σειρά τους). Ακόμη και με το παράδειγμά μας βρήκαμε ότι 96% των ατόμων στα χαμηλότερα επίπεδα δεν κέρδισαν καθόλου χρήματα (ίσως να κερδίσουν αλλά μόνο χτίζοντας ακόμη μεγαλύτερη αλυσίδα μελών όπου πάλι καποιο 96% στα κατώτερα επίπεδα δεν θα κερδίσουν τίποτα).

 

 

Άρα, εξ' ορισμού, τουλάχιστον 4.8 εκατομμύρια από αυτά τα μέλη στις ΗΠΑ ξόδεψαν περισσότερα απ' όσα κέρδισαν. Βλέποντας το προηγούμενο παράδειγμα (που αυξάνεται εκθετικά - οι αριθμοί μπορεί να διαφέρουν αλλά η καμπύλη προόδου είναι η ίδια), από τα 5.000.000 άτομα, 160.000 θα παίρνουν απλά δωρεάν προϊόντα κάθε μήνα.

 

 

32.000 από τα 5.000.000 θα βγάζουν 3-4 φορές τις τιμές των μηνιαίων αγορών του προγράμματός τους.

 

 

5.000 θα έχουν περίπου 780 άτομα κάτω τους και πιθανόν να κερδίζουν ένα λογικό μισθό.

 

 

1.300 ακόμη θα έχουν περίπου 3.905 άτομα κάτω τους και θα βγάζουν σεβαστά ποσά.

 

 

Τέλος, στην κορυφή έχουμε μόνο 256 άτομα από 5.000.000 που έχουν πραγματικά μεγάλους αριθμούς ατόμων κάτω τους και αυτοί κερδίζουν τα πραγματικά πολλά χρήματα.

 

Στην Ελλάδα υπάρχουν 10.000.000 Έλληνες (λέμε τώρα...).Αν ασχολούνται 100 χιλιάδες Έλληνες (και πολλά σου λέω )με αυτό το σύστημα τότε με βάση την παραπάνω αναλογία έχουμε : Στα 5.000.000 έχουμε 256 επιτυχημένα άτομα - πλούσιοι στα 100.000 ποοοοοόσα; Που βγαίνει 5,12 άτομα.Άντε να τα κάνουμε 6 στρογγυλά στρογγυλά.Ο ένας παρουσιάστηκε στο forum μας και είναι μόλις 17 χρονών...Μένουν άλλοι 5 να γνωρίσουμε...χαχαχαχαχαχαχαχα.Με τις υγείες σας

respect,ωραιοτατη αναλυση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το makemoneyonline.gr είναι γεμάτο γενικούρες, ορολογία, μπλα μπλα και referals.

Αφού το έψαξες λίγο παραπάνω και αφού πλέον λες οτι βγάζεις ενα ευκαταφρόνητο ποσο, γιατί δεν μας λες και τους δοκιμασμένους τρόπους; Ποιοι τρόποι είναι αποδοτικοί στην Ελλάδα και ποιοι τρόποι είναι απάτες. Τι είναι αυτό που κατά τη γνώμη σου αποδίδει ευκαταφρόνητα χρήματα;

 

Την στιγμή αυτη βγαζω περί τα 750 ευρω τον μηνα προσφεροντας υπηρεσιες.Εχω ενεργά αυτη την στιγμη 10 sites, εκμεταλλεύσιμα όμως είναι μόνο τα 3, λόγω έλλειψης χρόνου.Το πρωτο site προσφερει υπηρεσιες backlinking και SEO και κανω διαφημιση σε Google Adwords.To 2o site βγάζει ενα μικρο ποσο καθε μηνα απο τις διαφημισεις της Google(Adsense).Επίσης κατα καιρους κυνηγαω και παίρνω project(κυρίως για προωθηση ιστοσελιδων και SEO)απο site οπως το elance.com ή το freelancer.com.

 

Απάτη σιγουρα είναι το mlm γνωστο και ως πυραμίδα.Κατα την γνωμη μου ο κοσμος ειδικα στο εξωτερικο ψαχνει για υπηρεσίες.Απο υπηρεσιες κερδιζω ολα μου τα χρήματα.Για να ξεκινησει κανεις χρειάζεται 3 πραγματα κατα την γνωμη μου.Θεληση, ορεξη για δουλεια και πιστη οτι θα καταφερει.Ξερω οτι ακουγεται πολυ τετριμμενο, ισως και να ειναι, αλλα ειναι η αληθεια.

 

Γιατι στην αρχη μπορείς να απογοητευτεις πραγματικα πολυ ευκολα.Υπαρχουν τυποι που σου φουσκωνουν τα μυαλα, για να αγορασεις το υποτιθεμενο σουπερ ντουπερ προιον τους μεχρι που θα ερθει η ωρα που θα καταλαβεις οτι δεν γινεται να βγαλεις λεφτα απο το ιντερνετ τοσο ευκολα.Γινεται άλλα οχι ευκολα.Θελει δουλεια.

 

Τελος, διαβασα κατι καποτε και θελω να το μοιραστω μαζι σας.Ελεγε "Ξερετε γιατι το 99% των ανθρωπων που θελουν να βγαλουν λεφτα απο το ιντερνετ αποτυγχάνουν?"

 

Το 93% θα αγορασουν ενα "make money online course" και δεν θα φτασουν καν μεχρι το τελος.

 

Το 6% θα φτασει μεχρι το τελος αλλα δεν θα κανει πραξη ΠΟΤΕ αυτα που μολις εμαθε.

 

Το 1% και θα φτασει μεχρι τελους και θα κανει πραξη οτι εμαθε.Και θα βγαλει λεφτα.Οχι πολλά στην αρχη αλλα "αν δωσεις σε κατι, θα σου δωσει πισω"

 

Εγω ανηκα στο 93%.Ενθουσιαζομουν, ελεγα τι ωραια θα βγαζω λεφτα, θα δουλευω οποτε γουσταρω εγω και απο οπου γουσταρω κλπ κλπ Μεχρι που ειχαν περασει 5 μηνες και δεν ειχα βγαλει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ!Και ξερεις γιατι??

 

ΓΙΑΤΙ ποτε δεν εκανα τιποτα απο οσα ελεγε το βιβλιο που ειχα αγορασει!Ηταν τοσο απλό!

 

Τεσπα, δεν θελω να κουρασω αλλο.Οποιος ενδιαφερεται περαιτερω μπορω να δωσω και αλλες πληροφοριες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Την στιγμή αυτη βγαζω περί τα 750 ευρω τον μηνα προσφεροντας υπηρεσιες.Εχω ενεργά αυτη την στιγμη 10 sites, εκμεταλλεύσιμα όμως είναι μόνο τα 3, λόγω έλλειψης χρόνου.Το πρωτο site προσφερει υπηρεσιες backlinking και SEO και κανω διαφημιση σε Google Adwords.To 2o site βγάζει ενα μικρο ποσο καθε μηνα απο τις διαφημισεις της Google(Adsense).Επίσης κατα καιρους κυνηγαω και παίρνω project(κυρίως για προωθηση ιστοσελιδων και SEO)απο site οπως το elance.com ή το freelancer.com.

 

Απάτη σιγουρα είναι το mlm γνωστο και ως πυραμίδα.Κατα την γνωμη μου ο κοσμος ειδικα στο εξωτερικο ψαχνει για υπηρεσίες.Απο υπηρεσιες κερδιζω ολα μου τα χρήματα.Για να ξεκινησει κανεις χρειάζεται 3 πραγματα κατα την γνωμη μου.Θεληση, ορεξη για δουλεια και πιστη οτι θα καταφερει.Ξερω οτι ακουγεται πολυ τετριμμενο, ισως και να ειναι, αλλα ειναι η αληθεια.

 

Γιατι στην αρχη μπορείς να απογοητευτεις πραγματικα πολυ ευκολα.Υπαρχουν τυποι που σου φουσκωνουν τα μυαλα, για να αγορασεις το υποτιθεμενο σουπερ ντουπερ προιον τους μεχρι που θα ερθει η ωρα που θα καταλαβεις οτι δεν γινεται να βγαλεις λεφτα απο το ιντερνετ τοσο ευκολα.Γινεται άλλα οχι ευκολα.Θελει δουλεια.

 

Τελος, διαβασα κατι καποτε και θελω να το μοιραστω μαζι σας.Ελεγε "Ξερετε γιατι το 99% των ανθρωπων που θελουν να βγαλουν λεφτα απο το ιντερνετ αποτυγχάνουν?"

 

Το 93% θα αγορασουν ενα "make money online course" και δεν θα φτασουν καν μεχρι το τελος.

 

Το 6% θα φτασει μεχρι το τελος αλλα δεν θα κανει πραξη ΠΟΤΕ αυτα που μολις εμαθε.

 

Το 1% και θα φτασει μεχρι τελους και θα κανει πραξη οτι εμαθε.Και θα βγαλει λεφτα.Οχι πολλά στην αρχη αλλα "αν δωσεις σε κατι, θα σου δωσει πισω"

 

Εγω ανηκα στο 93%.Ενθουσιαζομουν, ελεγα τι ωραια θα βγαζω λεφτα, θα δουλευω οποτε γουσταρω εγω και απο οπου γουσταρω κλπ κλπ Μεχρι που ειχαν περασει 5 μηνες και δεν ειχα βγαλει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ!Και ξερεις γιατι??

 

ΓΙΑΤΙ ποτε δεν εκανα τιποτα απο οσα ελεγε το βιβλιο που ειχα αγορασει!Ηταν τοσο απλό!

 

Τεσπα, δεν θελω να κουρασω αλλο.Οποιος ενδιαφερεται περαιτερω μπορω να δωσω και αλλες πληροφοριες :)

 

 

 

Επειδή από την φύση μου είμαι αρκετά καχύποπτος ... μήπως έχεις κάποια σχέση με το site που ανέφερα νωρίτερα, το οποίο ειναι γεμάτο γενικολογίες και referal links;

 

Επίσης σε λένε Δημήτρη. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo site που λέτε είναι από τα κλασσικά sites που περιγράφουν πώς μπορούμε να κερδίσουμε χρήματα μέσω Internet ( γενικούρες γράφουν δηλαδή , ότι υπάρχει το Google Αdsense , τα affiliate sites κ.λ.π. το ξέρουμε και εμείς , η υλοποίηση είναι το δύσκολο κομμάτι ) επειδή standard θα έχουν πολλούς επισκέπτες που ψάχνουν να μάθουν και στο τέλος σου λένε αγόρασε το τάδε φοβερό βιβλίο για να μάθεις πώς θα κερδίσεις χρήματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...