Προς το περιεχόμενο

GR PREFA


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να η φόρμα παραμετροποίησης (ver 1.0.0.21) και το εκτελέσιμο αρχείο στο zip - το τρέχετε με δικιά σας ευθύνη (μην ξεχνιόμαστε και με κυνηγάτε) , υπενθυμιζω οτι είμαι ερασιτέχνης !!!!

 

Προσπάθησα να εντάξω όλες τις παραλλαγές που αναφέρθηκαν εδώ ή που ξέρω ο ίδιος

 

Καλό θα ήταν πριν συνεχίσω με το κυρίως μέρος να ζητηθούν οι όποιες προσθήκες , γιατι μετά θα είναι ιδιαίτερα επίπονη η ένταξή τους. Με την υλοποίηση θα ασχολούμε περιστασιακά και ερασιτεχνικά. Σκοπός μου είναι να μπορώ να παίζω μέσω net με τους φίλους μου και όχι να κάνω ένα πλήρες και άρτια δομημένο πρόγραμμα (ίσως ίσχημο αυτό που λέω - αλλά είναι το γεγονός)

 

Απλά , αν αυτο εξυπηρετεί και άλλους, το παίρνουν και το χρησιμοποιούν.

Διευκρινήσεις ναι , αλλά μην περιμένετε manual , αναλυτικές οδηγίες κλπ -

Ουτε πολλαπλές τράπουλες , ήχους , skins ... Δεν ξέρω να τα κάνω , και πιθανότατα δεν θα μου έρθει η όρεξη να διαβάσω ....

 

Το πρόγραμμα θα φτιαχτεί σε vb6 - αυτή ψιλοθυμάμαι - αυτή θα χρησιμοποιήσω. Εχει και το πλεονέκτημα να διαθέτει και πολλά how to στο internet όταν "κολάω" κάπου ...

 

Το δύσκολο εξ άλλου στο προγραμματισμό είναι ο αλγόριθμος ... από κει και πέρα θα δούμε για μετατροπή σε πιο φρέσκες τεχνολογίες....

 

Εξηγήσεις πανω στη φόρμα

 

1) Βαθμολογία

Επιλέγουμε τη βαθμολογία μικρής (κλασσικής) ή μεγάλης πρέφας - την εξηγώ σε προηγούμενο post , μην τα ξαναγράφω.

Αν επιλέξουμε μικρή , πρόσθεσα και option για παραπάνω από σόλο όταν κάποιος βγάζει 3,4,5... λιγότερες μπάζες από τις δηλωμένες (μερικοί ανέφεραν οτι παίζουν και με τέτοια βαθμολόγηση).

Στη μεγάλη πρέφα το πολλαπλό σόλο είναι δεδομένο και οχι option

 

2. Κάσα

Η αρχική κάσα

 

3. Τέλος παιχνιδιού

Πρέπει να μηδενίσουν όλες οι κάσες των παικτών

ή στο πρώτο παίχτη που θα μηδενίσει τη χρέωση του (επιλογή "σφεντόνα" στην έκδοση του MrSeanCon)

 

4. Ορατός τελευταίος γύρος

Με αυτή την επιλογή μας επιτρέπει να βλέπουμε το τελευταίο γύρο που παίχτηκε αν δεν προλάβαμε να δούμε τα φύλλα - αντικανονικό , αλλα χρήσιμο

 

5. Λιμά χαλάει

Παραλλαγή που δεν αναφέρθηκε ως τα τώρα. Αν κάποιος παίχτης εχει 9 ή 10 λιμά το δηλώνει και ο γύρος δεν παίζεται. Αυτό βέβαια έχει συμφωνηθεί πριν το παιχνίδι, αν χαλάει με 9 ή 10 λιμά ή να μην χαλάει ποτέ

 

6. Καί οι άσσοι

Αξία των άσσων αν δηλωθούν από το τζογαδόρο. Αν δεν παίζουμε τους άσσους βάζουμε αξία 0.

 

7. Πάσο-Πάσο (πολλές)

Επιλογή αν θα παίζεται ή όχι

 

8. Μιζέρια-Δειχτή

Νομίζω οτι το μενού είναι σαφές

 

9. Αγορά

Έπιλογή πότε κάποιος λέει "ναί στα ...."

Εδω υπάρχουν δύο επιλογές και θα το εξηγήσω παρακάτω

 

Ας υποθέσουμε οτι ο α' λεει "πρώτα" και ο β' λεέι "δευτερα"

Στη πρώτη επιλογή ο γ' πρέπει να πεί "τρίτα" αφού "ναι στα.." μπορεί να πει κάποιος οταν μιλήσουν όλοι.

Στη δεύτερη επιλογή ο γ' θα πεί "ναι στα δεύτερα" αφού ο τζόγος αυξήθηκε.

"Τριτα" θα πεί ο α' αν θέλει ... (με τη παρέα μου παίζουμε τη δεύτερη επιλογή).

Να σημειωθει ότι αν κάποιος πεί "πρώτα" ο επόμενος δεν μπορεί "ναι στα πρώτα" αλλά μόνο "δεύτερα". Τα "πρώτα" δεν είναι αύξηση τζόγου αλλά εκκίνηση.

 

 

Επιλογή "πάσο στα..."

Επίσης δεν έχει αναφερθεί

Επειδή στη αγορά φανερώνουμε (σε κάποιο βαθμό) τα φύλλα μας, πολλοι χρησιμοποιούν το "πάσο στα..." όταν λόγω σειράς που μιλάνε δεν είναι ξεκάθαρο που μείνανε.

πχ. παίκτης α': Πρώτα , παίκτης β': Δεύτερα , παικτης γ': Τρίτα ή ναι στα δευτερα

 

αν ο α' παίκτης στη πραγματικότητα έχει δεύτερα , δεν μπορεί να ανέβει "τρίτα" . Επειδή όμως έχει πει αναγκαστικά "πρώτα" στην αρχή της αγοράς , αυτό δημιουργεί παρανόηση για το τζόγο του , χωρίς να ευθύνεται. Ετσι λοιπόν διακιούται να δηλώσει "πάσο στα δεύτερα". Ουσιαστικά είναι μια option για αποσαφήνιση της αγοράς , που δεν αλλοιώνει το παιχνίδι αφού ολοι ακούνε τη δήλωση και βοηθιούνται από αυτή.

Φυσικά "πάσο στα..." μπορεί να πεί μόνο ό0ταν έρθει η σειρά του να μιλήσει και εφόσον δεν μπορεί να δηλώσει πλέον την επιλογή του. Δεν σημαίνει οτι λέει ο ένας πρώτα και εγώ λέω πάσο στις κούπες (γιατι φοβάμαι να ανέβω , αλλά και θέλω να πω τη δυναμή μου....)

 

 

Αυτα για την ωρα , θα περιμένω δύο-τρεις μέρες για προσθήκη άλλων παραλαγών που θα ζητηθούν

prefa.zip

post-19035-129062968939_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια χαρα φαινεται η φορμουλα φιλε citizen.!! εχει ολες τις επιλογες (πολλες, μιζερια, δειχτη, χτυπητη, 4 ασσους κλπ κλπ)

Και επισης οι επιλογες για την αγορα φαινονται πολυ καλες! good job.

αν σκεφτω κατι που λειπει θα ποσταρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίναν κάποιες μικροαλλαγές , αλλα για να μην ανεβάζω συνεχεια φωτογραφίες και zip αρχεία , εκανα αντικατασταση σε αυτα του προηγούμενου post.

Ευχαριστώ koumos για τα καλά λόγια ...

 

Kαλό νέο : Καταφερα να μιλήσουν οι client με το server

Κακό νέο : μόνο σε επιπεδο LAN και οχι internet

Kαλό νέο : Ξεπερνιέται με τη χρήση VPN software

Κακό νέο : Δεν ξερουν ολοι να χειριστούν VPN software

Kαλό νέο : Προχώρησα με πολυ πιό γρηγορους ρυθμούς απ ότι περίμενα

Kακό νέο : Τα βρηκα "μπαστούνια" με τα e-τραπουλόχαρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μιλησα με τον Αντρεα χθες πολυ ωρα και του εξηγησα παρα πολλα.

Ευτυχως σε καποιο σιντι βρηκα την Πρεφα 1.14 οποτε μολις καθαρισει το μυαλο θα την ξαναρχισω.

Αν τα παμε καλα με τις νεες μπιζνες θα στησουμε σερβερ στα ΑΟΑ.

Αλλα δε θα τα πουμε εδω ακομη γιατι ειναι πολυ νωρις.

Κατεβαστε ολη η παρεα τα προγραμματα που σας ειπα και ρωτηστε το σιτιζεν να σας πει λεπτομερειες γιατι δεν εχω χρονο να τις εξηγω ξανα και ξανα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Αγαπητοί φίλοι,

Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α, για την προσπάθεια να αναδείξετε αυτό το υπέροχο παιχνίδι. Πρωτοέπαιξα πρέφα πριν 51, ναι 51 χρόνια και συνεχίζω με την παρέα μου τουλάχιστον 3-4 φορές την εβδομάδα. Ζαλίστηκα όμως διαβάζοντας 16 σελίδες και δεν κατάφερα να φορτώσω για να παίξω και να πω κι εγώ τη γνώμη μου, (αν την θέλετε). Και πάλι μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια κ απο μενα παιδια για την μεγαλη προσφορα !!

εχω κ εγω προβλημα με το τελευταιο αρχειο που ανεβασε ο φιλος citizen.

δεν ξεκιναει το παιχνιδι..για την ακριβεια λεει: "string παραμετρων 101001000100.. αλλα σιγα-σιγα μην βιαζομαστε" (?)

το παλαιοτερο επισης κολλαει αρκετες φορες..

συνεχιστε ετσι κ ευχαριστω εκ των πρωτερων (χωρις να θελω να σας φορτωσω extra δουλεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα XP παιζει αψογα, στα vista ομως τρωει κατι τερματισμους...

,πολυ καλο game παρολα αυτα.

Εκεινο που θα ηταν καλη αλλαγη ,θα ηταν να αλλαξει το συστημα που βγαζεις τα σκαρτα οταν κανεις τον τζογο .

Ειναι λιγοτερο πρακτικο ετσι που ειναι τωρα και κυριως λιγοτερο ωραιο.

Θα μπορουσε με ενα κλικ πανω τους να προεξεχουν λιγο απο τα αλλα ,και με δευτερο κλικ να φευγουν εξω.

Επισης γινεται μηπως να βγει και σε καποια εκδοση potrable??? θα ηταν τελειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλοι γειά σας.

Είμαι καινούργιος στο Forum και σας εύχομαι χρονια πολλά.

Εψαξα πολλή ώρα αλλά δεν βρήκα την διεύθυνση με το site της Πρέφας.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιώργο γειά σου και χρόνια πολλά.

Αν θέλεις να κατεβάσεις το παιχνίδι του MrSeanKon πήγαινε λίγο πιό πάνω (4-5 μηνύματα πριν) και κάνε κλίκ στο Ρεμπέτικη πρέφα 1.19 Θα σε πάει στο aoaforums και εκεί θα βρεις το παιχνίδι σαν Preference v 1.19 να το κατεβάσεις.

Αν θέλεις να διαβάσεις το εγχειρίδιο πρέφας, μπες στο http://www.koumarianos.com/prefa.html

Επεξ/σία από evankoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο γειά σου και χρόνια πολλά.

Αν θέλεις να κατεβάσεις το παιχνίδι του MrSeanKon πήγαινε λίγο πιό πάνω (4-5 μηνύματα πριν) και κάνε κλίκ στο Ρεμπέτικη πρέφα 1.19 Θα σε πάει στο aoaforums και εκεί θα βρεις το παιχνίδι σαν Preference v 1.19 να το κατεβάσεις.

Αν θέλεις να διαβάσεις το εγχειρίδιο πρέφας, μπες στο http://www.koumarianos.com/prefa.html

 

Ευχαριστώ evankoum

Το βρήκα το κατέβασα και παίζω.......

αλλα μετα απο λίγη ώρα με πετάει έξω βγάζοντας μήνυμα οτι το πρόγραμμα θα τερματιστεί και αν θέλω να αναφερθει το πρόβλημα στην Microsoft κλπ.

Ξέρει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας και συγχαρητήρια για την δούλεια!

Το κατέβασα και εγώ το παιχνίδι αλλά εχω το ίδιο πρόβλημα με τον GiorgosX

 

Το πρόβλημα αν βοηθάει εχει ως εξής :

 

EventType : clr20r3 P1 : preference.exe P2 : 1.19.0.0 P3 : 48adcfa5

P4 : preference P5 : 1.19.0.0 P6 : 48adcfa5 P7 : b2 P8 : ce

P9 : system.io.filenotfoundexception

 

Έχω windows xp sp3.

Επεξ/σία από redakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας ξανά.Έβαλα το παιχνίδι στο laptop αλλά που έχει windows Vista αλλά δυστυχώς έχει το ίδιο πρόβλημα.

Μήπως χρειάζομαι κάτι άλλο να κατεβάσω για να μην μου βγάζει το μνμ λάθους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα παρα πολυ καιρο να μπω στο forum διοτι υπαρχουν πολλες ασχολιες και δυστυχως θα παραμεινω μακρυα σας για καμποσο καιρο (εχω ενημερωσει τα μελη του club). Εννοω οτι θα ειμαι τουριστας κατα καποιον τροπο. Αυτο σημαινει οτι ολο το παιχνιδι (οπως κι η Δηλωτη την οποια εχω παρατησει στη μεση) θα πανε πισω.

Αλλα δε θελω να σας απογοητευσω ευελπιστω καποια στιγμη να ξαναστρωθω στη δουλεια.

Εχω εντοπισει τα προβληματα. Αυτα οφειλονται στις κινησεις των καρτων το λεγομενο animation. Εκει παρολο που εχω κανει τα αδυνατα δυνατα καποιες φορες πεταγονται λαθη κοινως κρεμαει το παιχνιδι. Για το λογο αυτο μην ακουτε μουσικη με Media Player ή αλλο προγραμμα οταν παιζετε τα παιχνιδια που μοιραζω εως οτου κατσω να προγραμματισω σε DirectX με Microsoft SDK και τα συναφη. Δυσκολο για μενα (36 πλησιαζω) χωρις να ειμαι προγραμματιστης στο επαγγελμα.

Συνεπως εκει θα εστιαστει η επομενη εκδοση της Πρεφας. Μεχρι τοτε καντε υπομονη γιατι απο οτι ειδα ερχεται το Visual Studio 2010 που θα τρεχει σε Windows 7 κι ελπιζω να λυθουν εκει τα οποια προβληματα!

Επεξ/σία από MrSeanKon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...