Προς το περιεχόμενο

GR PREFA


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την εκδοση 1.15 θα μιλησω τωρα οπου θα δειξω μερικες αλλαγες που κανω σιγα-σιγα πριν κυκλοφορησει (ειναι σχεδον ετοιμη).

Το παραθυρο ανακοινωσεων αλλαξε χρωμα κι επιπλεον μπηκαν κι ενδειξεις (πολυ χρησιμες) των ποσοστων που εχει καλυψει ο καθε παικτης μεχρις να ολοκληρωσει το στοχο του:

 

post-34518-129062965879_thumb.jpg

 

Επισης ο τζογος που πονταρει ο τζογαδορος ειναι παντα απο πανω του κι εχει το χρωμα των φυλλων που θετει ως ατου.

Αν ειναι αχρωμα εχει μια γκριζωπη αποχρωση.

Ιδου ο κωδιξ:

 

post-34518-129062966018_thumb.jpg

 

Το ΓΙΟΚ κοπηκε Βαγγελη αφου σε ενοχλει απο την 1.15. ΟΚ??

Μη μου πεις να αλλαξω και τα χρωματα στον πινακα αποτελεσματων!

 

Δε θα κανω πολλαπλα quotes παρα μονο 1 που το θεωρω αναγκαιο και θα δινω κατευθειαν τις τοποθετησεις μου σε αρκετα που εχουν ειπωθει.

 

citizen:

Κοιταξε το να βαλω ενα προσθετο παραθυρο οπου να σου διχνει τι χαρτια επεσαν στον προηγουμενο γυρο δε γινεται να κανω κατι με το πλαισιο γιατι η οθονη σου δεν εχει καθετη αναλυση 1024 πιξελς.

Θαρρω οτι τα κουμπια F5, F6 κλπ που μετακινουν το πλαισιο να σε ικανοποιουν.

Αφου λοιπον μιλησαμε τηλεφωνικως κι αποφασισαμε να κανουμε αυτο.

Απο την αλλη μερια δε θα εμπαινε διοτι:

α) 1 προσθετο παραθυρο δεν εχει χωρο να μπει καπου αφου το πλαισιο (αυτο το σκουρο μπλε) ειναι γεματο.

Σε αυτο θα συμφωνουσες αν θα σου ανεβαζα ενα σωρο σκριν καψιουρς απο τον κωδικα αλλα αντιλαμβανεσαι οτι αυτο ειναι αδυνατο για πολλους και διαφορους λογους.

β) Αν τυχον βαλω στατους μπαρ σκεψου οτι θα πρεπει να μουβαρεις 30 πιξελς ακομη προς τα πανω το πλαισιο και δε νομιζω να σου αρεσει κατι τετοιο διοτι θα κοψεις καπως αρκετα τις πανω φωτο.

Εναλλακτικα μπορει να μπει ενα ταμπ κοντρολ στο υπαρχων παραθυρο οπου ανακοινωνονται τα κυριως στοιχεια και να σου δειχνει αυτα που μου ελεγες (τζογους ΗΥ1, ΗΥ2 και φυλλα που πεφτουν).

Ομως δε θα το κανω αυτο αλλα ουτε κι αυτα που ζητησε ο Βαγγελης διοτι αυτο δε θα ειναι Πρεφα θα ειναι να μην πω τι.

Κι εξηγουμαι προς τους δυο σας:

 

evankoum & citizen:

1) Αφου ρυθμιζεται η ταχυτητα κινησης των φυλλων πως δε θα καταλαβετε τι φυλλα ριχνει ο υπολογιστης?

Διοτι αν παιζει πρωτος ο αριστερος υπολογιστης (ΗΥ1) προφανως κατι κερατο βερνικωμενο εριξε και μετα περιμενει με τις ωρες μεχρι να αποφασισετε.

Αρα σε τι χρησιμευουν τα βελη και τα υπολοιπα??

Για να:

α) βαραινουν προσθετως τον κωδικα??

β) ειναι περισσοτερο ευαλωτος σε κρασαρισματα?

Δε νομιζω να το θελετε...

 

post-34518-129062966026_thumb.jpg

 

Βαγγελη αν θα ειχες κατεβασει την OcBible θα εβλεπες οτι δεν εχω καμμια σχεση με τον προγραμματισμο.

Τα λεω στην About φορμα της εκει αλλα επειδη δε νομιζω να ασχοληθεις με overclocking σε τετοια ηλικια.

Οποτε για να μη σε βαζω σε κοπο σου λεω οτι τελειωσα Ηλεκτρολογος Μηχανικος (του κ*λου) στης κακιας ωρας το Πανεπιστημιο Πατρων (γιαυτο εμαθα και τη λεξη μιναρας) και το αντικειμενο μου εκει ηταν οι Τηλεπικοινωνιες και κατι ψιλα απο ηλεκτρικες μηχανες.

Ουτε Μαστερ πηρα ουτε ειμαι Διδακτωρ σε τιποτα.

Ουδεμια λοιπον σχεση με προγραμματισμο μια κ*λοFORTRAN 77 ηξερα και τιποτε περισσοτερο.

Στα 30 μου αποφασισα να φτιαξω κατι που να με ικανοποιει ωστε να μην καθομαι να παιρνω χαρτι και μολυβι και να υπολογιζω παραμετρους εγραψα αρχικως τη Βιβλο σε MSDOS και σταδιακα οταν αρχισα να μαθαινω τα εντελως βασικα για τον προγραμματισμο την μετατρεπα σε Windows περιβαλλον.

Αντιλαμβανεσαι οτι ολα αυτα ειναι χομπυ για να περναει η ωρα και προφανως δεν προκειται να γινω καποιος επαγγελματιας προγραμματιστης οπως ειναι ο dark_banishing.

Για να ελθουμε στο θεμα μας μπακ νομιζω οτι ειναι προφανεστατο οτι ο Παππας καρο ειναι του ΗΥ1 κι οχι του Παπακαλιατη.

Αν λοιπον καποια στιγμη αποφασισατε να ριξετε φυλλο (αφου παιζετε δευτεροι) τοτε το 10 μπαστουνι ειναι του υπολογιστη που επαιξε πρωτος (αρα ο αριστερος) εσεις ριξατε Ασσο μπαστουνι ε με αργη ταχυτητα (οσο θελετε την καλιμπραρετε) θα βλεπετε να ριχνει ο δεξιος (ΗΥ2) το Φαντη μπαστουνι επομενως δε βρισκω κανενα προβλημα.

 

post-34518-129062966036_thumb.jpg

 

Αν θα παιζετε τριτοι τοτε θα ειναι 2 χαρτια στην "τσοχα" αρα δεν ειναι παλι προφανες οτι ο ΗΥ2 πεταξε το πρωτο κι ο ΗΥ1 το δευτερο?

Αφου ξερετε Πρεφα δε θα επρεπε να απαιτειτε να μπουν απεικονισεις για να δειχνουν τα εντελως ευνοητα ουτε οι newbies δε θα ζηταγαν κατι τετοιο.

2) Αυτο που λετε να δειχνει σε ποιο τζογο σταματησε ο ΗΥ1 ή ο ΗΥ2 νομιζω οτι ειναι δικη σας ευθυνη να τα θυμαστε.

Προφανως και παλι ο ενας εκ των 2 ΗΥ θα σταματησε εκει που εσεις πονταρατε για τελευταια φορα.

Ειναι σα να με ρωτατε τι κανει νιαου-νιαου στα κεραμιδια!

Αν βεβαια με τη ληψη των σκαρτων ανεβασετε κι αλλο το τζογο ε τι θελετε να σας πει ο ΗΥ "ξερεις μεγαλε ανεβασες κι αλλο το τζογο αλλα εγω ετσι κι αλλιως δε θα πηγαινα ουτε εκει"...

Παρολα αυτα φαινεται ο τζογος που πονταριστηκε τελικως και συναμα οι τρεχουσες μπαζες κι ειδικα αυτο στο καφενειο δεν παιζει να σημειωνετε σε χαρτι σε πραγματικο χρονο ποσες μπαζες εχετε εσεις και ποσες οι αλλοι παικτες.

Για να ειναι προσιτοτερο το παιχνιδι προς τον ανθρωπο εβαλα αυτη τη χρησιμοτατη ενδειξη γιατι θα υπαρξουν σιγουρα περιπτωσεις οπου δε θα θελετε να κανετε παραπανισιες μπαζες (μπορει να τις εκτιμησατε λαθος) και να πετατε επιτηδες φυλλα ωστε να ριξετε κασα.

Απο την αλλη μερια για να σας λυσω την απορια αν τυχον ο ΗΥ1 σταματαει στα 6 καρα μη νομιζετε οτι εχει πανω του δυνατα καρα μονο μπορει να εχει και κατι αλλο.

Δεν αναλυω το πως σκεπτεται ο ΗΥ οταν τζογαρει.

Αυτο μου ελειπε να μαρτυρησω και τι κανει.

Ας πουμε ο ΗΥ1 σταματαει στις 6 κουπες ενω ο ΗΥ2 συνεχιζει να ανεβαζει τον πηχη μεχρι τα 8 μπαστουνια τι να λεει αυτο?

Δηλαδη θαρρειτε οτι ειναι δυσκολο να βαλω μια ρουτινα μουφας οπου ο ενας υπολογιστης να τζογαρει επιτηδες και να σταματαει πριν τον τελικο τζογο του αλλου υπολογιστη?

Κι εσεις θα νομιζετε οτι εχουν δυνατα φυλλα κι ο δυο.

Ή να μην ενεργοποιειται παντοτε η μουφορουτινα και να σας ζαλιζω περισσοτερο και να αναρωτιεστε "μπλοφαρει ή δεν μπλοφαρει??".

3) Οσο για τα φυλλα που επεσαν στον προηγουμενο γυρο τοποθετηθηκα κι ειπα ΓΙΟΚ (δηλαδη αρνητικη απαντηση).

Διοτι αν ειναι να το βαλω κι αυτο ε γιατι να μη βαλω κι ενα κουμπακι οπου πατωντας το να δειχνει τα φυλλα των υπολογιστων ή δεν ξερω τι αλλο.

Τοτε να μην παιξουμε Πρεφα με το PC αλλα να κανουμε κατι αλλο για να περναει η ωρα μας.

 

evankoum:

Αφου δεν ειμαι κανενας επαγγελματιας προγραμματιστης δεν προκειται να φτιαξω εκδοση οπου να καλυπτει ολοκληρη την οθονη διοτι:

1) Αν μπει μια εικονα τσοχας ως φοντο θα πρεπει να κοπουν τα ακρως χρησιμα μενου που σου επιτρεπουν πολλες διαδικασιες.

Αν μου πεις οτι τα περισσοτερα εχουν συντομευσεις θα σου απαντησω "αφου δε θυμαστε που σταματα ο τζογος ή ποιος παιζει πρωτος πως θα θυμαστε ενα σωρο συντομευσεις ή θα πατατε πληκτρα στην τυχη κι ο,τι βγει???"....

2) Αν εννοεις να μεγιστοποιειται το Windowsειδες πλαισιο αυτο δε γινεται διοτι (θα εξηγηθει στο 5) παρακατω).

3) Προτιμω αντι να εχω την ψευδαισθηση οτι ειμαι σε καποιο καφενειο (αφου ολοκληρη η οθονη θα ηταν καλυμμενη απο κατι) να κανω διαλλειματα και να βαζω και κανενα τραγουδι να παιζει ο Media Player ή ανοιγω κειμενα στο Word, κοιταζω κανενα σχεδιο της δουλειας μου τι νομιζεις οτι παιζω Πρεφα απαγγιστρωνομαι με δαυτηνε?

Αν κανω αυτο που θες δε θα μπορω να κανω παραλληλες εργασιες στον ΗΥ οσο θα παιζω Πρεφα.

4) Αφου με τις αναλυσεις των οθονων υπαρχει μια ασυμφωνια (αλλη θελει ο ενας αλλη θελει ο κανενας) τι να κανω???

Να χαμηλωσω τη δικη μου αναλυση απο τα 1280*1024 στα 800*600 την οποια υποστηριζουν ολες οι οθονες (ακομα κι οι προιστορικες???).

Διοτι μονο σε αυτη την αναλυση θα μπορουσα να σχεδιασω το παιχνιδι απο την αρχη (οπως ειναι αυτα στο Thanos cardgames site) και να τρεχουν για ολους.

ΓΙΟΚ δεν το κανω αυτο να στραβωθω και να μου ανεβει η πιεση κατακουτελα ουτε θα αγορασω αλλη οθονη για να παιζω με 800*600 παντοτε.

Εκανα καποια χατηρια για τον Αντρεα, ενταξει να κανω και για σενα αλλα μεχρι ενος σημειου οι υπολοιποι αν δεν τους αρεσει προβλημα τους.

5) Αν τυχον υπαρχει αλλη λυση ωστε να δουλευω μεν στα 1280*1024 αλλα να φαινονται ολα οπως θες στα 800*600 δε γνωριζω κι ουτε εχω τη διαθεση να μετατρεπω ολοκληρο τον κωδικα σε αλλα συστηματα συντεταγμενων.

Για προσεξε ξανα τη δευτερη φωτο του ποστ οπου δειχνει (δε χρειαζεται να ξερεις C# κανει μπαμ) οτι γινεται εκτεταμενη χρηση συντεταγμενων....

Ξερεις ποσο σπαστικο ειναι να αλλαζω παντου τα νουμερα μεσα σε 16000 γραμμες κωδικα????

6) Εκτος των αισθησιακων υπαρξεων υπαρχει κι ο σημαντικοτερος λογος:

Η αποσφαλματωση του προγραμματος.

Η εκδοση που χρησιμοποιω εγω τρεχει στο παρασκηνιο ορισμενες φορες ο αποσφαλματωτης (debugger) του Βιζουαλ Στουντιο που τσιμπαει καποια λαθη.

Αλλα κυριοτερα τρεχουν αλλα συμπραγκαλα που λεν στο χωριο μου (Ριπορτ Τεχνολογια εσεις εχετε ενα πολυ μικρο κομματι απο τον κωδικα της) που με βοηθουν να ξετρυπωνω ακομη περισσοτερα λαθη.

Πως λοιπον θα μπορω να παρακολουθω ενα σωρο πραγματα παιζοντας Πρεφα η οποια καταλαμβανει ολακερη την οθονη?

7) Oταν αρχισα να προγραμματιζω τη Βιβλο η οθονη που ειχα (19" TFT) σηκωνε αναλυση 1280*1024 κι οχι μικροτερες γιαυτο και δουλευω αυτες τις αναλυσεις.

Τι να γινει να αγοραζα τοτε καποια της κακιας ωρας που να υποστηριζε 800*600 για να παιζει ο καθενας?

 

evankoum:

Για τον ηχο που ειπες ειναι καλη φαση να μπει αλλα:

α) Πρεπει να διαβασω καποιο υλικο περι προγραμματισμου αλλα και να μονταρω ηχους με διαφορα προγραμματα ψαξιμο δεξια κι αριστερα κλπ αρα παει στο μελλον.

β) Ποιος θα ειναι ο αφηγητης???

Δηλαδη εχεις την εντυπωση οτι θα κατσω εγω να ηχογραφω τη φωνη μου και να λεω "6 μπαστουνια" ή "Seven diamonds"???

Οταν κανεις αυτο κι ακουσεις μετα τη φωνη σου φαινεται οτι ακους κατι εντελως αλλοκοτο.

Οποτε θα πρεπει να βρουμε καποιον εκτος κλαμπ να κανει τον αφηγητη το οποιο ειναι δυσκολο διοτι δε νομιζω να προσφερθουν ατομα.

Γιαυτο και δε με καιει να βαλω ηχους.

Τελος παντων δεν το αποκλειω εντελως μην στεναχωριεσαι!

1 ιδεα ειναι να βαζω να ακουγονται τμηματα απο ρεμπετικα τραγουδια αναλογα με το παιξιμο (Ρουβαδες και λοιποι αντρακλες ουστ απο την παραγκα)...

 

evankoum:

Ειπες οτι περιμενες να ξεκινησω απο καποιο υπαρχων χαρτοπαιχνιδι και να προχωρησω παραπερα.

α) First of all οταν ξεκινησα τη Βιβλο ποτε δεν ειχα στο μυαλο μου να αντιγραψω ιδεες κανενος.

Τα λεω και στις προηγουμενες σελιδες του θρεντ περι ΒΑΝ Τεχνολογιας κλπ, κλπ.

β) Οσο για εκεινο το Ρωσσικο παιχνιδι (το ειχε ποσταρει κι ο disqualified στην πρωτη σελιδα) ειναι τρισαθλιο.

Αν καποιος ισχυριζεται οτι ειναι αυτες ποιοτικες καρτες που εχει (απο την αποψη γραφικων) τοτε θα πω κι εγω οτι κι ο Λαζοπουλος πηγε φανταρος.

γ) Για την Πρεφα του κ. Τσακωνα (ο κατοχος της σελιδας Thanos cardgames) ειναι λεπτη η θεση μου.

Διοτι ειπες

Prefa Thanos Cardgames: Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι πρόκειται για ένα παιχνίδι με πολύ περιορισμένες δυνατότητες και λάθη.

Μου εδωσες μια εντυπωση ή νομιζω οτι δινεις και προς τους αναγνωστες οτι κρινω τον κ. Τσακωνα.

Πρωτον ο κ. Τσακωνας (οπως κι εγω) ειμαστε Ελληνες και τα παιχνιδια μας ειναι γραμμενα στην Αγγλικη γλωσσα συνεπως διαφημιζουν την κ*λοχωρα μας (που υποφερει εδω και πολλα χρονια απο τους εκαστοτε 300 αχρηστους) στα περατα της οικουμενης και δειχνουν οτι υπαρχουν στην Ελλαδα καποια ατομα που εχουν μερακι και κανουν ο,τι κανουν χωρις να κερδιζουν τιποτε.

Κι οχι μονον αυτο αλλα ξοδευομαστε και με το παραπανω.

Δεν σηκωνουμε μπαρες ντοπαρισμενοι και να παιρνουμε χρυσα μεταλλια και να πουλαμε μουρη αλλα προτιστως αυτοι μαδανε τον ελληνικο λαο και τους χρυσοπληρωνει.

Κανουμε το χομπυ μας με αφθονο μερακι.

Τα δικα μου παιχνιδια ειναι και στα Ελληνικα διοτι το εκανα για εμας μια κι αποσκοπω στην Ελληνικη "αγορα" (κυριως).

Δε μου αρεσει να κρινω (και δεν ξερω πως θα θεωρουσα τον ευατο μου) αν θα ποσταρα σχολια για καποια προγραμματα ενος αλλου Ελληνα που ειναι freeware.

Αλλο λοιπον να κρινω εναν Ελληνα κι αλλο εναν Ρωσσο (το εκανα στο β) ) ή εναν Αλβανο....

Εγω ετσι τουλαχιστον λειτουργω....

Αν ηταν επι πληρωμης (shareware) ενδεχομενως να εκανα μια μικρη κριτικη.

Το γεγονος οτι ο κ. Τσακωνας δεν απαντησε στην προσκληση μου (δεν ξερω το γιατι και δε με ενδιαφερει δικαιωμα του ειναι) για να συνεργαστουμε ενω εσυ Βαγγελη οχι μονο το δεχθηκες αλλα και γραφτηκες στο φορουμ με κανει να νοιωθω ακομη υποχρεωμενος απεναντι σου.

Κι οχι μονο σε εσενα αλλα και στα υπολοιπα μελη του κλαμπ κι ενταξει να σας κανω και μερικα χατηρια να αλλαξει καπως το παιχνιδι αλλα μη γινεστε παραλογοι δεν ειμαι η Micro$oft.

δ) Τα χαρτοπαιγνια αυτα τα εφτιαξα για να παιζω βασικα εγω οποτε εχω το κεφι.

Ετσι καπως ξεκινησα.

Kι οποιος θελει τα κατεβαζει αν δεν του αρεσουν υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες ή μπορει να φτιαξει δικα του.

Κολιτσινα, Φαντη (Ξερη) και Δηλωτη ηξερα αλλα στις 26-11-2007 μοιρασα την πρωτη εκδοση του Φαντη γιατι ξεκινησα να υλοποιω απο τα ευκολοτερα και σιγα-σιγα να παω σε δυσκολοτερες υλοποιησεις.

Ακολουθως εβγαλα την Κολιτσινα ενω η Δηλωτη εχει αραχνιασει γιατι ο disqualified ηθελε να φτιαξω Πρεφα.

Ασε που κι ο Γερος μου ολη την ωρα με κοροιδευε επειδη δεν ηξερα Πρεφα κι ετσι απο τα μεσα του Γεναρη πηρα μπαλα τα καφενεια να ρωτω πρεφαδορους και κοντραδορους.

ε) Το οτι γραφω στο θρεντ και καυχιεμαι οτι εφτιαξα την καλυτερη Πρεφα σε ολο το Ιnternet ή κοκκορευομαι για το δημιουργημα μου ε νομιζω οτι ξερεις την παροιμια "αν δεν παινεψεις το σπιτι σου πεφτει και σε πλακωνει" κι οχι για να μειωσω τις αξιολογες προσπαθειες του κ. Τσακωνα ο οποιος εχει φτιαξει ενα σωρο χαρτοπαιγνια εκει.

Εγω φυσικα δεν προκειται να κανω κατι τετοιο γιατι δεν εχω και το χρονο και την ορεξη.

Το μπαρμπαΓιωργη ηθελα να περασω προς το Insomnia το μπαρμπαΑντρεα με το μπαρμπαΣωτηρη κι ολους τους αλλους του χωριατικου καφενε που συναντω που μετρανε ημερες πριν αποδημησουν απο τη ζωη.

Δηλωτη παιζω με αυτους κυριως κι οχι Πρεφα γιατι βαριουνται ή δεν ταιριαζει η παρεα.

Πρεφα παιζω με τον ΗΥ ή με συγγενικα μου προσωπα.

Αδιαφορω για αλλα παιχνιδια οπως το Poker, Αβυσσηνια (μεγαλη μ*λακια σιγα τα αυγα), Koυμ Καν, Θανασης κλπ και δε νομιζω να φτιαξω περισσοτερα.

Προς το παρων μου αρκουν αυτα.

 

evankoum:

Νομιζω οτι φανηκε ο σκοπος του θρεντ αυτου αλλα και των αλλων που εχω ανοιξει σχετικα με τα χαρτοπαιγνια.

Δεν ειχα σκοπο να ιδρυσω εδω μεσα καμμια χαρτοπαικτικη λεσχη και να συζηταμε για Μπομπα ή Κουκο παιχνιδια σκετο δηλητηριο που σου παιρνουν το σωβρακο κι ας ειναι και χε*μενο.

Ειναι ο κυριος λογος που δεν προκειται να τα υλοποιησω σε ΗΥ (ξαναδιαβασε το disclaimer του πρωτου post).

Θα μου πεις οτι μπορει να τζογαρεις και με την Κολιτσινα ας πουμε 100000000000 Ευρω την παρτιδα αλλα ενταξει ουτε ο Ωνασης με τον Bill Gates δε θα το εκαναν.

Τα παιχνιδια λοιπον αυτα που μοιραζω εχουν και σκοπο να ακονισουν το μυαλο μας και κυριως να μας βελτιωσουν τη μνημη και τις συγκρισεις.

Μην ξεχνας οτι ειμαι κι απλο μελος (οπως ολοι του κλαμπ) που σημαινει οτι δε μπορουμε να ελθουμε σε αντιθεση με τους Moderators και να μιλαμε για χρηματα και τζογο οπως θα το καναμε σε ενα καφενειο.

Τελος παντων κατεβασε το Φαντη απο την υπογραφη μου και δοκιμασε να βαλεις 6 επιπεδο γιατι το 11ο ειναι σκετο φαρμακι.

Η δε Κολιτσινα παρολο που δεν την εχω βελτιωσει αρκετα ειναι καλουτσικη στο 3ο επιπεδο.

Οδηγιες ενσωματωμενες εχουν μεσα τους ειναι παρα πολυ απλες δε θα πελαγωσεις!

Αλλα και για οτι αλλο χρειαστεις υπαρχουν ξεχωριστα θρεντς για Δηλωτη, Κολιτσινα και Ξερη εδω στο Insomnia (τα links θα τα δεις απο τα μενου οταν ξεκινησεις τα παιχνιδια).

Ο μπαρμπαΑντρεας παρολο που ειναι 87 ετων εχει μυαλο που δουλευει μια χαρα και σε πληροφορω οτι δυσκολα να τον κερδισω στη Δηλωτη.

Κι αν γινεται αυτο ειναι λιγες φορες και χωρις μεγαλη διαφορα.

Πολυ δυσκολα σου δινει ξερη, παιζει χαρτια παραπανω απο 70 χρονια κι εχει περασει απο πολλες χαρτοπαικτικες λεσχες συνεπως εχουμε κι εμεις μια αλφα εμπειρια αφου κανουμε παρεα με γεροχαρτομουτρα και δεν ειμαστε εντελως ασχετοι!

 

citizen:

Να εισαι περηφανος για την καταγωγη σου (επειδη ειπες σε προηγουμενη σελιδα περι βλαχων απο τη Βαλια Καντα).

Δες το Βαγγελη που λεει στη σελιδα για την καταγωγη του.

Κι αν καποιος σε αποκαλεσει βλαχο να του πεις να παει να !@$#$% απο καθε μπαντα.

Το λιγοτερο που μπορεις να του πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Περι εγχειριδιου Πρεφας κλπ:

Δεν προκειται να βαλω οδηγιες παιξιματος στην Πρεφα οπως εχει ο κ. Τσακωνας. Διοτι:

α) Υπαρχει ηδη η δικη σου σελιδα.

β) Την δινω ηδη σε linked menu στο παιχνιδι μου.

γ) Δε με ενδιαφερει αν οι ξενοι δεν ξερουν Πρεφα ας πανε στη Wikipedia να διαβασουν τα βασικα ή να ποσταρουν αποριες στα Aoaforums ή να κοψουν το λαιμο τους μη σωσει και την κατεβαζουν δε θα κανω εγω το δασκαλο στους ξενους.

Και με τι κουραγιο θα κατσω εγω να μεταφραζω ολοκληρα κατεβατα στα Αγγλικα?

Καποτε το εκανα για τους ογκωδεις οverclocking guides στα Αγγλικα (Guidemania) που ειχα φτιαξει αλλα τωρα δεν προκειται να το ξανακανω που να γυρισει ο κοσμος αναποδα.

Το ειπα και παραπανω οτι το παιχνιδι στοχευει τους Ελληνες και κυριως να μη χαθει η παραδοση μας.

δ) Με τη βοηθεια μας (την δικη μου την εχεις εξυπακουεται) θα συμπληρωνεις σταδιακα τον εγχειριδιο σου και θα γινει τελικως το ευαγγελιο των πρεφαδορων.

Τι ποιο ωραιο να λενε Το Ευαγγελιο της Πρεφας απο τον Ευαγγελο παει γαντι!

Ηδη εκανα μια αρχη κατεβασε το attachment file.

Επισημαινω:

1) Οτι ειναι ειναι πρασινα γραμμενο ειναι δικες μου προσθηκες.

2) Τα μωβ γραμμενα ειναι διορθωσεις/αλλαγες στα κειμενα ωστε να δενει.

3) Το τελευταιο εδαφιο (παραλλαγες/επιλογες της Πρεφας) το εγραψα εξολοκληρου και δε χρειαζεται να το πρασινισω.

Μελετησε το με την ανεση σου κι ο,τι αλλο θες το συζηταμε εδω.

Προφανως τον κουμανταδορο θα τον κανεις εσυ για την ενημερωση του εγχειριδιου σου δηλαδη τα τμηματα που αφορουν τα υπολοιπα παιδια του GR-PREFA κλαμπ θα τα ενημερωνεις κατοπιν συννενοησεως μαζι τους κι οχι με εμενα.

Συμβουλη μου ειναι να βαλεις σε ενα ευκρινες σημειο εκει την ημερομηνια της τελευταιας ενημερωσης ωστε ο καθε αναγνωστης να μην "παταει" μια φορα εκει και μετα να την σκαπουλαρει δια παντος αλλα να επισκεπτεται τη σελιδα και στο μελλον ωστε να καταλαβαινει οτι εγιναν καποιες αλλαγες.

 

evankoum/citizen:

Για να δημιουργηθει ονλαην Πρεφα αντιλαμβανεστε οτι καπου πρεπει να ανεβει.

Σελιδα δεν εχω και δε στοχευω να δημιουργησω τωρα, στο μελλον δεν ξερω τι θα γινει.

Κι αν δημιουργησω δεν εχω σκοπο να την κανω ουτε forum αλλα ουτε κανενα καζινο.

Αλλα για να φτιαχθει ονλαην Πρεφα πρεπει:

1) Να μαθω νεες προγραμματιστικες εννοιες που βαριεμαι.

2) Αρα να ψαξω για καποιον εθελοντη ο οποιος θα βαλει τα απαραιτητα τμηματα στον κωδικα ωστε να τρεχει ονλαην που δε νομιζω οτι ειναι ευκολο.

3) Να βρω καποιο σοβαρο forum που θα φιλοξενησει το παιχνιδι.

Στα ΑΟΑ ξεχαστε το δεν παω να πρηξω κι αλλο το gizmo γιατι ηδη μου hostαρει ολα τα ρημαδια που εχω φτιαξει και στο τελος παιζει να με σουταρει απο εκει μεσα αν του γινω σπασ**χιδης.

4) Με αλλα forums δεν εχω παρτιδες.

5) Το παιχνιδι ειπα οτι αποσκοπει να παιζεις με τον ΗΥ κι οχι με αλλους και να αποβλακωνομαστε στο Internet.

Ασχετα αν δεν ειναι ευκολο να βρεθουμε ολο το κλαμπ καπου ή εστω μια τριαδα (και συμφωνω για τους λογους που ανεφερε ο Βαγγελης) δε νομιζω να ειναι δυσκολο να πεταχθειτε στον καφενε της περιοχης σας και να παιξετε εκει Πρεφα.

Επισης εχουμε και τα οικογενειακα μας προσωπα.

Γιατι δεν κανετε μαθηματα διδασκαλιας σε τριτους?

Μια ιδεα πεταω...

Εμεις ειμαστε που εχουμε παρει τοσο ζεστα το παιχνιδι αυτο και μονο ετσι θα το διασωσουμε.

Τις πασχαλινες ημερες ηταν το 10χρονο ανιψακι μου απο την Κυπρο εδω στο χωριο κι αρχιζα να τον μαθαινω Πρεφα.

Βεβαια οταν ελθει η ωρα θα τον μαθει κι αλλα ο μπαρμπαΓιαννης!

Μη μας βγει Παπακαλιατης LOL....

Mακρυα απο τετοια (να μην πω τη λεξη)....

 

Μια νεα προσθηκη στην εκδοση 1.15 ειναι τριτη τραπουλα (Μodiano) καθως και καποια χρησιμα στατιστικα στοιχεια

 

post-34518-129062966045_thumb.jpg

 

ωστε να παιρνετε χαμπαρι απο που ξεκινησατε, που φθασατε και που εισαστε (βαλτε λιγο φαντασια τεθλασμενες γραμμες!!!)

Μπηκαν και καποια εικονιδια στα μενου για να σπαει η μονοτονια.

Καλη σας απολαυση!

 

Για να δωσω τωρα απαντησεις σε αυτα που ποσταρε ο Βαγγελης (χρηση quotes τωρα).

 

Όσον αφορά το menu, προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι είναι το Επιλογές/Καφενείο, ούτε το Ενέργειες/Προτεινόμενος τζόγος F1

Νομιζω οτι ειναι προφανες τι σημαινουν! :-)

Καταρχας εχεις ενα ελαττωμα (το λεω με την καλη την εννοια ΟΚ????) να μη δοκιμαζεις κατι και να ρωτας!

Λοιπον δεν προσεξες στις προηγουμενες σελιδες που οι ΗΥ σου πετανε κατω δεξια στο εικονιδιο της στατους μπαρ μπαλονοειδη (ballon type) μηνυματα??

Αν εχεις ενεργοποιησει την επιλογη αυτη θα σου λεει διαφορα που λεμε και στο καφενειο οταν παιζουμε χαρτια.

ΟΚ δε θα σου ριξει βρισιδια αλλα αν το θελετε δε μπορω να το βαλω....:-(

Ο δε προτεινομενος τζογος ειναι η βοηθεια του ΗΥ προς εσας.

Οχι για εσενα που εχεις εμπειρια αλλα για τους νεους που δεν ξερουν καλα Πρεφα κι επομενως αναρωτιουνται τι να τζογαρουν ή μεχρι που να πανε ή αν πρεπει να πουν πασο.

 

2. Κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, δεν τηρείται αυστηρά η δεξιόστροφη σειρά τόσο κατά την αγορά, όσο και κατά το παίξιμο.
Μισο λεπτο για μπερδευομαστε.

Αν υποθεσουμε οτι παιζεις ο ανθρωπος πρωτος.

Αρα του πεταγονται οι 2 ετικεττες και τον ρωτανε τι θα κανει μετα αφου κλικαρει πανω σε μια θα απαντησει ο αριστερος (ως προς εσενα δηλαδη ο ΗΥ2) κ.ο.κ.

Αρα που ειναι το λαθος?

 

Η αγορά γίνεται λάθος. Αφού μιλήσουν όλοι στο πρώτο «επίπεδο», το δεύτερο «επίπεδο» αρχίζει από ʽκεί που έμεινε το πρώτο
Αυτο το ειπε κι ο κουμος παλιοτερα.

Δε νομιζω να ειναι κατι το σοβαρο κι ειναι λογος απλοποιησης σιγα τον πολυελαιο....

Γιατι αν σκοπευεις να παιξεις και στις 7 μπαζες θα πεις 7 μπαστουνια αρχικως...

 

Στο προηγούμενο ποστάρισμά μου είχα αναφερθεί στην δυνατότητα να βλέπεις κάθε φορά και την τελευταία εγγραφή. Μʼαυτόν τον τρόπο ελέγχεις αν γράφτηκαν σωστά τα καπίκια και η κάσα.
Αυτο ειναι δικη μου δουλεια να ελεγχω τις τιμες αν ειναι σωστες κι οχι δικη σας.

Το παραθυρο ετσι κι αλλιως δε χωραει απειρα πραγματα μεσα.

 

Οι Η/Υ λένε «παίζω» πάντα, έχουν δεν έχουν καλό χαρτί, με αποτέλεσμα να μπαίνουν μέσα.
Ναι ετσι ειναι παιζουν παντα γιατι δεν εχω ενεργοποιησει την προσκληση για τους υπολογιστες γιατι μπορει ο ενας να μπορει να σε κοντραρει.

Το παιχνιδι ξεκιναει απο το να παιζει και μετα θα βελτιωθουν τα λοιπα.

Μην ξεχνας οτι ειπες στα πρωτα posts σου οτι "η ικανοτητα των ΗΥ θα βελτιωθει σιγα-σιγα" να μην ψαχνω το αντιστοιχο quote παλι!

 

Άσε που παίζουν και λάθος.
Εξαρταται πως το εννοεις.

Γιατι εγω του δινω τις εντολες αλλα τελος παντων η απαντηση ειναι ιδια με το προηγουμενο quote.

 

6. Επανέρχομαι και πάλι στο θέμα των χαρτιών που παίζουν οι παίκτες. Δεν είναι δυνατόν να μη μένουν πάνω στο τραπέζι να τα βλέπουμε..
Δηλαδη τι θες να γινεται αυτο που κανουν μερικοι στον καφενε εδω που δεν παιρνουν τη μπαζα και ριχνουν κι αλλα φυλλα επανω?

Εδω θα πω οχι γιατι και θα με μπερδεψει αλλα στην τελικη δεν παιζουμε Φαντη.

Κερδισες μπαζα κυριε ΗΥ1 ή ανθρωπε τα παιρνεις τα φυλλα και τελος.

 

Μέσα στο panel υπάρχει χρονόμετρο το οποίο δεν λειτουργεί (προσωπικά δεν μʼ ενδιαφέρει)
Μπορει να μη σε νοιαζει εσενα το χρονομετρο αλλα νοιαζει εμενα προφανως.

Αν επιθυμεις να μπει μενου οπου να εξαφανιζεται το χρονομετρο να μου το πεις.

Οσο για το οτι δεν λειτουργει στην 1.14 προσεχε πληζ τα σχολια που γραφω στα ΑΟΑ το ειχα αναφερει ως λαθακι (ειχα ξεχασει μια απλη εντολη να βαλω) αλλα οταν πηγα στο ΝετΚαφε κι ανεβασα την 1.14 δε γινοταν να παω πισω στο χωριο και να βγαζω νεωτερη εκδοση.

 

καθώς και σειρά με αριθμό μπαζών χωρίς να τις δείχνει αν και δεν είναι τικαρισμένη η επιλογή «Απόκρυψη αριθμού μπαζών).
Οι αριθμοι των μπαζων ειναι παντα ορατοι. Αραγε λοιπον αν θες να μην τους βλεπεις πρεπει να ενεργοποιησεις την επιλογη αυτη.

Που ειναι το λαθος?

 

Θα προτιμούσα η ταξινόμηση των χαρτιών να γίνεται από αριστερά προς τα δεξιά (από τα μεγάλα προς τα μικρά).
Θα το κανω κι αυτο στην 1.16 αλλα μην περιμενεις να βγει συντομα.

Θα ειναι ομως με αναλογο μενου γιατι εγω ετσι προτιμω την ταξινομηση.

Κι ουτε καν μαυρα-κοκκινα σε ορισμενες περιπτωσεις αλλα τελος παντων θα στο κανω κι αυτο το χατηρι τι να σε κανω σε αγγαρεψα να μπεις εδω μεσα!

 

Δεν θυμάμαι πόσες φορές κόλλησε ή με πέταξε έξω.
Τι Windows εχεις και ποιο Framework εχεις επανω?

Θα πρεπει να εισαι σαφεστερος και θα το δεις στα επομενα posts τι πρεπει να κανεις.

Koumarianos.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανεβασω μπολικες φωτογραφιες γιατι μου φαινεται οτι μιλαω Κινεζικα...

 

Δειχνω τα βασικα στοιχεια απο το πανελ δωστε σημασια στο τι δειχνουν τα βελη

 

post-34518-129062966287_thumb.jpg

post-34518-129062966294_thumb.jpg

post-34518-129062966297_thumb.jpg

 

evankoum:

 

post-34518-1290629663_thumb.png

 

post-34518-129062966301_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evankoum ζητησες να γινεται διαφορετικη η απεικονιση των τραπουλοχαρτων.

Δηλαδη αντι να φαινεται αυτο

 

post-34518-129062966304_thumb.jpg

 

υποθετω να θελεις αυτο:

 

post-34518-129062966317_thumb.jpg

 

Παρεπιπτοντως αλλαξα την τραπουλα (απο Βασιλικη σε Μodiano) πριν δωθει η εντολη αλλαγης της σειρας απο ορθη εις "καβουροειδη".

Για να το κανεις αυτο θα:

 

post-34518-129062966319_thumb.jpg

 

Δειχνω τον κωδικα (ταξινομηση φουσκαλας ή bubble sort) για να καταστει προφανες οτι το ονομα δεν ειναι τυχαιο:

 

post-34518-129062966321_thumb.jpg

 

Aν ας πουμε δεν κανουμε ταξινομηση μαυρα-κοκκινα απο την κεντρικη φορμα των ρυθμισεων τοτε θα φαινονται τα φυλλα ως μπαστουνια-σπαθια-καρα-κουπες οπως ηταν στις πρωτες εκδοσεις κι ο σιτιζεν το ζητησε να αλλαξει.

Π.χ.

 

post-34518-129062966323_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση που επιλεχθει η ταξινομηση να γινεται αριστερα τα μεγαλυτερα οπως τα θελει ο Βαγγελης αλλα να μην ταξινομουνται επιπλεον ως κοκκινα-μαυρα τοτε θα φαινονται εντελως αναποδα απο οτι ξεκινανε οι τζογοι δηλαδη:

 

post-34518-129062966325_thumb.jpg

 

Το συμπαθητικο οστρακοειδες ξερουμε οτι περπαταει αναποδα υπαρχει κι η παροιμια "πας σαν τον καβουρα" οποτε τη βαφτισα ετσι την ταξινομηση αυτη και δεν προκειται να αλλαξει ονομα!

 

Βαγγελη αντι για βελη, λαμπακια που θα αναβοσβηνουν οσο θα σκεφτονται οι υπολογιστες τα οποια εξηγησα οτι δε μπορω να τα ενσωματωσω ευκολα αλλα για να μη σου χαλασω ενα ακομη χατηρι μπορεις λοιπον να χαλαρωνεις και να εχεις τον απολυτο ελεγχο και να διαταζεις καθε φορα ποτε θα παιζει ο υπολογιστης.

Θα επιλεξεις το μενου:

 

post-34518-129062966343_thumb.jpg

 

(εδω μιλαει η εικονα μονη της)

 

post-34518-129062966345_thumb.jpg

 

Nα κι η συνεχεια:

 

post-34518-129062966348_thumb.jpg

 

συνεπως εχεις τον χρονο να σκεφθεις οχι μονο τι θα παιξεις στο επομενο γυρο αλλα να πεταχθεις π.χ. μεχρι το περιπτερο να παρεις τα τσιγαρα σου ή να παρεις τηλεφωνο τους φιλους σου ή δεν ξερω τι αλλο κι ο υπολογιστης θα σε περιμενει ως υπομονετικος γαιδαρος μεχρι να πατησεις το ΟΚ.

 

Θα εξηγησω με φωτο το UPS.ini.

Ειναι ενα προσωρινο αρχειο που εμφανιζεται (ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ) οσο τρεχει το παιχνιδι.

 

post-34518-129062966352_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κοριτσαρος (δεν ειναι δικος μου γιατι τετοιες γυναικες θελουν πολυ φουσκωμενα πορτοφολια) σας δειχνει οτι σε περιπτωση που το παιχνιδι τερματιστει αποτομα θα πατε και θα τσεκαρετε εκει στο βελος:

 

post-34518-129062966355_thumb.jpg

 

H φορμα θα μικρυνει εντελως και θα απενεργοποιηθει το καθετι διοτι πατωντας το ΟΚ το παιχνιδι θα διαβασει το UPS.ini και θα παρει ολες τις ρυθμισεις που ειχατε μεχρι τη στιγμη που εγινε το μοιραιο αλλα και τα σκορ κλπ κλπ κλπ δε θα χαθουν ολα τα αποθηκευει μεσα του:

 

post-34518-129062966378_thumb.jpg

 

Eιπα και λαλησα στις προηγουμενες σελιδες για το επισης χρησιμο αρχειο REPORT.txt που πρεπει να ποσταρετε σε κρασαρισμα του παιχνιδιου.

Διοτι αν αρκειστε να μου λετε "κολλαει ή ξεκολλαει ή κικκιρικο" τι να κανω πως θα βρω που υπαρχει το προβλημα θα παρω τηλεφωνο καμμια καφετζου να μου το πει????

Οι δυνατοι συνδυασμοι ειναι 1 τεραστιο νουμερο επομενως ειναι λογικο καπου να υπαρχουν καποιοι αναθεματισμενοι που να σκανε ως βομβες και να δημιουργουν προβληματα.

Εδω για παραδειγμα

 

post-34518-129062966381_thumb.jpg

 

πεταξε ενα λαθος το οποιο στην πραγματικοτητα εγω το ειχα βαλει επιτηδες για να τραβηξω τη φωτο και να σας δειξω οτι αν πατησετε εκει που δειχνει ο δεικτης του ποντικα θα

 

post-34518-129062966384_thumb.jpg

 

παρετε μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ ΦΩΤΟ η οποια λεει αρκετα πραγματα για εμενα.

Δε θα κανω τωρα μαθηματα C# και να αναλυω τι ειναι exception και ποσες υπαρχουν.

Επισης σε καποια σημεια (παρολο που το θεωρουσα σχεδον αβεβαια να παρουσιασουν προβληματα) εβαλα εξτρα κωδικα (αυτο ειναι η Bug Τεχνολογια) και σας παρουσιαζουν ενα μηνυμα:

 

post-34518-129062966386_thumb.jpg

 

Συνεπως αν θελετε να βοηθησετε στην αποσφαλματωση του παιχνιδιου θα πρεπει να ανεβασετε και το αρχειο REPORT.txt αλλα και την αντιστοιχη σκριν καψιουρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχωρουμε (και στοπ)

Μπηκε το 10ο επιπεδο στο οποιο γινεται αλλαγη δυναμεως (και τζογου) αν παρθουν σκαρτα που αλλαζουν το σκηνικο:

 

post-34518-129062966389_thumb.jpg

 

1 αναθεματισμενο d κατα την πληκτρολογηση μου διεφυγε:

 

post-34518-129062966409_thumb.png

 

Eπισης ξεχαστηκα να αποθηκευσω την επιστροφη της συναρτησης:

 

post-34518-12906296641_thumb.png

 

Αυτα τα δυο ειχαν ως αποτελεσμα οταν καλουσατε εις βοηθεια τον ΗΥ1 αφενος να παιζει εντελως ατσαλα σιγονταροντας παρα πολυ τον τζογαδορο ΗΥ2, αφετερου να πεταει καρτες χωρις να δειχνει την οψη τους (αν ειχε επιλεχθει να βοηθαει ο προσκεκλημενος απο την κεντρικη φορμα).

Επισης οταν αποθηκευοταν το παιχνιδι η παραμετρος invited_must_help ειχε παντα την τιμη false οποτε οταν το συνεχιζατε δε θα εμφανιζοταν το προβλημα με τον ΗΥ1.

40 λεπτα μου εφαγε να το βρω αυτο το λαθος και κατα τυχη το βρηκα διοτι δεν παιζω παραπανω απο 3-4 λεπτα Πρεφα συνηθως την αποθηκευω και τη συνεχιζω αργοτερα.

Κλεινοντας με τις μπολικες αλλαγες προστεθηκαν 4 περιπτωσεις (απο τις αρκετες) των αχρωμων:

 

post-34518-129062966413_thumb.jpg

 

Εξυπακουεται οτι θα πρεπει να εχετε κατεβασει και την 1.15 (επισημη) απο τα Aoaforums αν η 1.16 beta παρουσιασει προβληματα.

Ο λογος που ανεβηκε ειναι για να τοποθετηθει ο Βαγγελης αν ειναι επιτελους ΟΚ απο εμφανιση και του αρεσει ωστε να προχωρησω σταδιακα στο μονταρισμα της 1.17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε MrSeanKon,

Εμένα κατηγορείς ότι βιάζομαι να ρωτήσω χωρίς να ψάξω (ναι γιατί δεν έχω χρόνο για ψάξιμο) αλλά εσύ πιάνεσαι από κάτι που λέμε που μπορεί και να το παίρνεις στραβά και γράφεις ολόκληρο κατεβατό.

Το παιχνίδι βελτιώνεται. Γίνεται μια συλλογική προσπάθεια και ο καθένας καταθέτει αυτό που ξέρει ή αυτό που μπορεί. Μα πάνω απ’ όλα γίνεται για την πλάκα μας.

Εγώ ποστάρω τις παρατηρήσεις μου όσο μπορώ πιο γρήγορα για να μη μου πεις μετά ότι «δεν μου τά έλεγες από την αρχή και τώρα πρέπει να αλλάξω τόσες χιλιάδες γραμμές κώδικα». Εσύ κράτα τις παρατηρήσεις μας και δούλεψέ τες στην ώρα τους και με την σειρά που σε βολεύει. Δεν καταλαβαίνω γιατί τρελαίνεσαι.

Σου το επαναλαμβάνω. Εγώ δεν ξέρω από μηχανή και κώδικα. Οι παρατηρήσεις μου στοχεύουν σ’ ένα παιχνίδι που θα είναι όσο γίνεται πιο ρεαλιστικό και συνάμα ελκυστικό για τους παίκτες.

Το ότι το παιχνίδι μπορεί να είναι ήδη από πλευράς εμφάνισης και επιλογών το καλύτερο απ’ όσα κυκλοφορούν, δεν είναι κάτι που θα μας κάνει να σταματήσουμε. Έχουμε ακόμα δρόμο. Θα συνιστούσα και πάλι ηρεμία, υπομονή και να ακούς τους παλιούς πρεφαδόρους. Μην βιάζεσαι να απορρίψεις τα «αιτήματά» μας. Από τις απαντήσεις σου συμπεραίνω ότι δεν αξιολογείς σωστά την σημασία τους.

Αν κάτι δεν γίνεται ή δεν ξέρεις πως γίνεται ή χρειάζεσαι πίστωση χρόνου, συμφωνώ. Δεν συμφωνώ στην εξ αρχής επιχειρηματολογία της απόρριψης.

Ανακεφαλαιώνοντας θα έλεγα ότι όλοι νομίζω συμφωνούμε ότι πάμε καλά. Άρχισε να δίνεις περισσότερο βάρος στην βελτίωση του παιξίματος των ΗΥ. Οι παρατηρήσεις που έχω κάνει σε προηγούμενα ποσταρίσματα ισχύουν. Αν βοηθάει, να ανακεφαλαιώσω σε νέο ποστάρισμα.

 

Υ.Γ. Σχετικά με την 1.16 είδα τις αλλαγές είναι ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μπετα έκδοση παρατήρησα ότι ο επεξεργαστής πάει στο 100% (έχω μονοπύρηνο σύστημα). Σε πήρα πανάθεμάσε τηλ. αλλά δεν σε βρήκα, που γυρνάς?? Ελπίζω να το'χεις πάρει χαμπάρι.

MODERATORS STICKY!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΨΑΞΑ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΕΦΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν κατι ψιλα στο νετ αλλα τιποτα οσο η προσπαθεια που γινεται εδω..

παντως επειδη ακομα στην τελευταια εκδοση παρατηρω προβληματα οσον αφορα το AI του υπολογιστη, μηπως θα ηταν καλυτερα να γινει η πρεφα διαδικτυακη, ωστε να μην χρειαζεται περαιτερω αναπτυξη του παιχνιδιου στον τομεα του παιξιματος του υπολογιστη και να επικεντρωθει σε αλλα σημεια που υστερουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς MrSeanKon

Φωτο ενός από τα πολλά κολλήματα

error signature

EventType : clr20r3 P1 : preference.exe P2 : 1.15.0.0 P3 : 48198ed6

P4 : system.drawing P5 : 2.0.0.0 P6 : 471ebf30 P7 : 15a P8 : 17

P9 : system.invalidoperationexception

 

Και ενός ακόμη

EventType : clr20r3 P1 : preference.exe P2 : 1.15.0.0 P3 : 48198ed6

P4 : system.drawing P5 : 2.0.0.0 P6 : 471ebf30 P7 : 15a P8 : 17

P9 : system.invalidoperationexception

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειχνω καποιες νεες αλλαγες στην 1.17:

 

Πρωτον μπηκε μια ρουτινα αποσφαλματωσης ωστε να με διευκολυνει για να κανω τις απαραιτητες διορθωσεις:

 

post-34518-129062966949_thumb.png

 

Επισης η ρουτινα Expose εμφανιζει τα φυλλα των ΗΥ αλλα φυσικα κι οι 2 επιλογες δεν υφιστανται για εσας.

 

Βελτιωθηκε σε ενα σημειο το ξεσκαρτισμα των φυλλων:

 

post-34518-129062966963_thumb.jpg

 

Επισης οταν ζητατε τη βοηθεια του ΗΥ (ειδικα οι αρχαριοι αλλα μεχρι 5 φορες θα σας βοηθησει παραπανω στοπ) κανει και τους υπολογισμους και οταν αποφασισετε να παρετε τα 2 σκαρτα κι εχετε 12 φυλλα.

 

post-34518-129062966964_thumb.png

 

Εκει που δειχνουν τα βελη εγιναν ενα σωρο αλλαγες και δε γινεται να ανεβαζω 1000000 φωτο.

 

post-34518-129062966966_thumb.jpg

 

Τελος στο παιξιμο των ΗΥ εγιναν καποιες προσθετες αλλαγες:

 

post-34518-129062966967_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μπετα έκδοση παρατήρησα ότι ο επεξεργαστής πάει στο 100% (έχω μονοπύρηνο σύστημα)
ΓΚΡ που να παρει ο διαολος δεν ξερω το γιατι παρολο που το εψαξα.

Ο Σωτος εννοει για την 1.16 beta edition για να εξηγουμαι.

Οποτε εκανα κοπυ και πεηστ καποια τμηματα απο την 1.15 στην 1.17 και μεχρι στιγμης δε διεπιστωσα τιποτε παρομοια προβληματα.

 

Σε πήρα πανάθεμάσε τηλ. αλλά δεν σε βρήκα, που γυρνάς??
Τωρα θα σου ελεγα τιποτα πρωι-πρωι αλλα εχε χαρη....

 

Ελπίζω να το'χεις πάρει χαμπάρι.
Ναι θα περιμενα εσενα LOL...

 

MODERATORS STICKY!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΨΑΞΑ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΕΦΑ

Δωσε τη λεξη Πρεφα σε Yahoo, Google, Altavista και θα δεις οτι το θρεντ βγαινει στην πρωτη σελιδα.

Οποτε ειναι προφανες οτι δε με ενδιαφερει...

Το στικαραν αλλοι ηδη LEET!

Υπαρχουν κατι ψιλα στο νετ αλλα τιποτα οσο η προσπαθεια που γινεται εδω..
Thanks που το διεπιστωσες.

 

παντως επειδη ακομα στην τελευταια εκδοση παρατηρω προβληματα οσον αφορα το AI του υπολογιστη
ΓΚΡ κι εσυ ειπαμε αυτα θα βελτιωθουν σταδιακα.

Στις προηγουμενες ομως σελιδες (10 & 11) εκτος απο την παραθεση των posts εβαλα και διαφορα θεματα για συζητηση και δεν ειδα αντιδρασεις.

Ξαναδιαβασε τα για να συνεχισουμε.

μηπως θα ηταν καλυτερα να γινει η πρεφα διαδικτυακη
Ανελυσα τους 2 κυριοτερους λογους που δε μπορω να το κανω αυτο.

1) Χοστερ

2) Προγραμματιστικες γνωσεις.

Αν λοιπον μπορουσες να μου βρεις προγραμματιστη καθως και μια εγκυρη σελιδα να μας φιλοξενουσε (κι οχι του κ*λου) θα μπορουσα να κανω κατι στο μελλον.

Αλλα εχω κι αλλες προτεραιοτητες δηλαδη εννοω οτι πρεπει να ολοκληρωθει σαν παιχνιδι ΗΥ vs human.

 

Σου το επαναλαμβάνω. Εγώ δεν ξέρω από μηχανή και κώδικα
ΟΚ μαν αυτο ειναι κατανοητο!

Εδω εγω που ειμαι νεοτερος απο εσενα δεν εχω τις γνωσεις ενος επαγγελματια προγραμματιστη κι ο,τι μαθαινω ειναι για να υλοποιησω το "χαβαλε" μου (παιχνιδια κι Overclocking Bible).

 

Οι παρατηρήσεις μου στοχεύουν σʼ ένα παιχνίδι που θα είναι όσο γίνεται πιο ρεαλιστικό και συνάμα ελκυστικό για τους παίκτες.
Thanks γιατι ενα παιχνιδι πρεπει να στοχευει προς οσο γινεται μεγαλυτερη πλατφορμα χρηστων κι οχι ειδημονες των ΗΥ οι οποιοι δεν προκειται να παιζουν Πρεφα (χλωμο το κοβω ενας πορωμενος κομπιουτερας να παιζει Δηλωτη και λοιπα χαρτοπαιγνια).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτο ενός από τα πολλά κολλήματα

P9 : system.invalidoperationexception

Βαγγελη πατωντας το κουμπι Print Screen (ρωτησε και το γιο σου εκει να σε βοηθησει) μπορεις να κανεις σκριν καψιουρ της εικονας οπως το κανω εγω.

Οι φωτο για να φαινονται οπως τις δειχνω εγω θα κανεις χρηση της εντολης attach αλλα αστο γιατι ειναι λιγο μπερδεμα ανεβασε τις και θα κανω πανω τους κλικ να τις βλεπω.

Βεβαια υπαρχουν και προγραμματα να κανεις αυτη τη δουλεια ευκολα εγω εχω το SnagIt γιατι το να μου παραθετεις πολλα γραφομενα δε βοηθας οχι τοσο εμενα αλλα κυριως τους αναγνωστες.

Το κυριοτερο ομως που ειναι το αρχειο REPORT.txt δεν το ποσταρες οποτε δε μπορω να τρεξω τον κωδικα με τις ιδιες παραμετρους και να δω αν πραγματι κολλαει και σε εμενα.

 

Φίλε MrSeanKon,

Εμένα κατηγορείς ότι βιάζομαι να ρωτήσω χωρίς να ψάξω (ναι γιατί δεν έχω χρόνο για ψάξιμο)

Βαγγελη δεν το ειπα με κακη προθεση.

Για να μην επαναλαμβανομαι μπορεις οταν μπεις στο Ιντερνετ να αποθηκευσεις το θρεντ στο σκληρο δισκο (υποθετω να εχεις Ιντερνετ σπιτι αφου μενεις Αθηνα) και να το μελετησεις με την ησυχια σου και μετα να ποσταρεις.

 

αλλά εσύ πιάνεσαι από κάτι που λέμε που μπορεί και να το παίρνεις στραβά και γράφεις ολόκληρο κατεβατό.
Βαγγελη επειδη ειμαι χρονια σε φορουμς (κι ειδικοτερα στα ξενα) εχω μεγαλη εμπειρια και ξερω τι συμβαινει.

Δεν ηταν τα λογια εκεινα (περι συγκρισης των 2 ελληνικων παιχνιδιων Πρεφας) για εσενα απλα θελησα να ειμαι ξεκαθαρος.

Οποτε δεν τιθεται θεμα.

 

Το παιχνίδι βελτιώνεται. Γίνεται μια συλλογική προσπάθεια και ο καθένας καταθέτει αυτό που ξέρει ή αυτό που μπορεί. Μα πάνω απʼ όλα γίνεται για την πλάκα μας.
Ορθως!

 

Σχετικά με την 1.16 είδα τις αλλαγές είναι ok
Υπεροχα τουλαχιστον τα καταφερα σε αυτο το θεμα γιατι πιστεψε με δε θελω να σε απογοητευσω.

 

Εγώ ποστάρω τις παρατηρήσεις μου όσο μπορώ πιο γρήγορα για να μη μου πεις μετά ότι «δεν μου τά έλεγες από την αρχή και τώρα πρέπει να αλλάξω τόσες χιλιάδες γραμμές κώδικα». Εσύ κράτα τις παρατηρήσεις μας και δούλεψέ τες στην ώρα τους και με την σειρά που σε βολεύει.
Ενταξει εχεις και δικιο αλλα ευθυνομαι οτι δεν ειμαι κι εγω ξεκαθαρος.

Ας πουμε τωρα που ο κωδικας ειναι 17000 γραμμες (καπου 295 σελιδες σε εγγραφα του Word) καταλαβαινεις οτι η καθε νεα αλλαγη στοιχιζει.

Συνεπως το τιμημα για εσας θα ειναι το περιμενε.

Και για το λογο αυτο θα αργουν ολοενα και περισσοτερο οι νεωτερες εκδοσεις.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί τρελαίνεσαι.
Ειμαι τελειομανης ορισμενες φορες!

Ελαττωμα και προτερημα συναμα....

 

Το ότι το παιχνίδι μπορεί να είναι ήδη από πλευράς εμφάνισης και επιλογών το καλύτερο απʼ όσα κυκλοφορούν, δεν είναι κάτι που θα μας κάνει να σταματήσουμε
Θενξ και παλι αλλα οπως λεει κι ο λαος μας "ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο".

 

Θα συνιστούσα και πάλι ηρεμία, υπομονή και να ακούς τους παλιούς πρεφαδόρους.
Οπς Βαγγο αφου ειμαι χωριατης τηρω καποιες παραδοσεις.

Π.χ. στον καφενε ο μπαρμπαΧρηστος λεει "του γερου την ορμηνια να την ακους κι οχι την κλ*νια".

Dude no offence προς εσενα οτι σε λεω γερο!

Απλως ως μεγαλυτερος της παρεας μας θα εχεις τα καθηκοντα οπως ο Πατριαρχης.

 

Αν κάτι δεν γίνεται ή δεν ξέρεις πως γίνεται ή χρειάζεσαι πίστωση χρόνου, συμφωνώ. Δεν συμφωνώ στην εξ αρχής επιχειρηματολογία της απόρριψης.
Μην βιάζεσαι να απορρίψεις τα «αιτήματά» μας. Από τις απαντήσεις σου συμπεραίνω ότι δεν αξιολογείς σωστά την σημασία τους.
Μπορει να εχεις δικιο σε καποιες περιπτωσεις τελος παντων θα δειξει και το μελλον.

Πιθανως να βγουν διαφορετικες εκδοσεις Πρεφας αλλα ας μην το ανοιξουμε τωρα το θεμα αυτο γιατι ειναι μια στιγμιαια σκεψη.

 

Ανακεφαλαιώνοντας θα έλεγα ότι όλοι νομίζω συμφωνούμε ότι πάμε καλά.
Ναι καλα το κουμανταρουμε το καραβι!

Σιγα-σιγα θα γινουν ολα η αρχη ειναι το ημισυ του παντος με μαθαιναν στο σχολειο.

 

Άρχισε να δίνεις περισσότερο βάρος στην βελτίωση του παιξίματος των ΗΥ.
Στην 1.17 αυτος θα ειναι ο κυριοτερος στοχος.

Εχω κατι ιδεες στο μυαλο μου θα παω αυριο σπιτι (γιατι ειμαι μακρυα απο τη βαση) και θα κανω μια μικρη αρχη.

 

Οι παρατηρήσεις που έχω κάνει σε προηγούμενα ποσταρίσματα ισχύουν. Αν βοηθάει, να ανακεφαλαιώσω σε νέο ποστάρισμα.
Λοιπον μια και το θρεντ ειναι δικο μας δεν πειραζει να επαναλαμβανομαστε αντι να χανεται η μπαλα.

Οποτε παιξε με την εκδοση 1.17 να δεις αν ειναι ολα ΟΚ οπως θες κανε μπακαπ το θρεντ στο δισκο του ΗΥ σου ωστε να το μελετησεις ανετα και ποσταρεις εκ νεου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επαιξα την 1.17 πριν απο λιγο και εχω να παρατηρησω με χαρα οτι πολλα λαθη στο παιξιμο του Η/Υ διορθωθηκαν!!

Επαιζα μιση ωριτσα κ ποτε δεν ετυχα σε λαθος παιξια οπως π.χ. γινοταν με την 1.16 να παιζω πρωτος να πεταω καρο ας πουμε, να μην εχουν οι αλλοι 2 και να μου πετανε ασχετα αλλα στην επομενη παιξια να μου πετανε καρο :)

Βελτιωθηκε το παιξιμο του Η/Υ αισθητα..

Μια παρατηρηση μονο για την επομενη 1.18, κατι που θα ηθελα να υπαρχει ειναι οι πολλες... Δηλαδη οταν πηγαινουν και οι 3 παιχτες πασο να μην ξαναγινεται μοιρασμα αλλα να παιζονται πολλες (οποιος παρει τις πιο πολλες μπαζες τοσες κασες θα ανεβαινει)

Αυτα προς το παρον Keep up the good work SeanKonn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...