Προς το περιεχόμενο

GR PREFA


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτα ηταν ολα!

Ας συνεχισουμε....

Οπως ειπα (Internet δεν εχω σπιτι) εκανα μπακαπ το θρεντ για να το μελετησω σπιτι με την ησυχια μου.

 

Η μιζέρια δηλώνεται στη διαδικασία αγοράς ' date=' συνεπώς οταν ακομα δεν υπάρχει τζογαδόρος και παίκτες.

Οταν φτάσει η σειρά ενος παικτη να αγοράσει αντί να πει "πρωτα"- "δευτερα" κλπ , δηλώνει μιζερια.

Εδώ υπαρχουν δύο εκδοχές.

α) Ενας απο τους αντιπάλους να πει "χτυπάω -7 άχρωμα" και η διαδικασία αγορας συνεχίζεται από τα 7-αχρωμα (φυσικά δεν θα παιχθει μιζέρια) .

β) Να μη "χτυπήσει" κανεις. Τζογαδόρος γίνεται αυτός που ειπε μιζερια.

[/quote']Βασικα δεν ειναι να μιλαμε μονοι μας με ειδικους ορους διοτι διαβαζουν κι αλλοι.

Θα μου πεις γιατι δεν ποσταρουν τις αποριες τους?

Χμ αβυσσος ο εγκεφαλος του καθενος....

Στο παιχνιδι ο τζογος ξεκιναει απο 6 μπαστουνια μετα παει 6 σπαθια κλπ....

Φυσικα το 6 εξυπακουεται γιαυτο και στον πλειστηριασμο λες μπαστουνια, σπαθια, καρα, κουπες κι αχρωμα.

Τωρα επειδη τα μπαστουνια προηγουνται τα λεμε και πρωτα ενω τα σπαθια δευτερα και μερικοι τα λενε μαλακό τζόγο αν είναι των έξι μπαζων.

Στην ουσια του θεματος back....

Ας πουμε οτι ο αριστερος ΗΥ λεει 6 μπαστουνια οπως ειπες, ο δευτερος λεει 6 σπαθια και μετα ερχεται η σειρα μου κι επιλεγω μιζερια.

Οποτε για να μην παρλαρουμε πολυ χτυπαει ο ενας υπολογιστης εξι κουπες ο αλλος λεει πασο αρα παιρνει τα 2 σκαρτα ο ΗΥ και γινεται τζογαδορος??

Γιατι ψιλομπερδεύτηκα μου φαινεται οτι καπως αντιφασκουν.

 

ξαναμιλαει ο παικτης που μιλησε πρωτος και ειπε πρωτα ΑΛΛΑ δεν συνεχιζει να πει τεταρτα (εκει που ειχαμε μεινει) αλλα πρεπει να πει ' date=' αν θελει να συνεχισει, "ΝΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΤΑ"!! ο επομενος μετα παιχτης πρεπει να πει τεταρτα , ο αλλος αχρωμα και αυτος που μιλησε πρωτος οταν ξαναρθει η σειρα του θα πει αν θελει να συνεχισει " ΝΑΙ ΣΤΑ ΑΧΡΩΜΑ" και παει λεγοντας...

[/quote']Dude δεν εχω λογο να διαφωνησω με αυτο που λες αν κι ο λοκαλ καφενες δεν ακολουθει αυτο το δρομολογιο το παζαρεμα γινεται με αυτο που βλεπεις στο παιχνιδι.

Στην τελικη δε βρισκω και κανενα λογο να εβαζα κατι τετοιο και να επιβαρυνω τον κωδικα με παραπανισια threads και θα με μπερδευε περισσοτερο.

Ετσι κι αλλιως ειτε πει ΝΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΤΑ και προχωρησει σε κουπες το ιδιο ειναι να πει με τη μια 6 κουπες ή τεταρτα ή σκετο κουπες.

 

εδω λοιπον στην 1.11 δεν υπαρχει καποια επιλογη ο παιχτης που μιλαει τελευταιος να μπορει να παρει μαζι του τον αλλο...
Καταρχας προσκληση κανει μονον ο ανθρωπος κι οχι οι υπολογιστες.

Αν ας πουμε τζογαρει ο ενας υπολογιστης μετα εσυ πεις πασο (παιζεις δευτερος δηλαδη) στη συνεχεια ο τριτος υπολογιστης παει παντα πασο.

Σε καμμια περιπτωση οι ΗΥ δεν παιζουν μεταξυ τους.

Αν κωλωσεις και πας πασο τοτε ο αλλος λεει το ιδιο και ριχνει την κασα ακοπα ο τζογαδοροΗΥ.

Μπορει να μην σας αρεσει αλλα κατα καποιον τροπο ο ΗΥ βοηθαει τον αλλον ΗΥ.

 

Ακόμα και τα "Arrow" των ΗΥ1 και ΗΥ2 θα πρέπει να γίνονται πράσινα και να αναβοσβύνουν έστω στιγμιαία όταν έρχεται η σειρά τους' date=' όσο «σκέπτονται».

[/quote']Μπορει να ειναι πολυπλοκες οι ρουτινες αποφασης των ΗΥ (αυτη τη στιγμη ο κωδικας ειναι 12100 γραμμες + αλλες 3000 οι δηλωσεις κι οι αρχικοποιησεις) αλλα οι σημερινοι ΗΥ με την ασυλληπτη ταχυτητα ολα αυτα τα εκτελουν σε δισεκατομμυριοστα του δευτερολεπτου.

Αν λοιπον επιμενεις να γινεται αναβοσβυσμα οσο υποτιθεται οτι θα σκεπτεται ο ΗΥ στην ουσια μου ζητας να βαλω 1 νεκρη εντολη

Στη C# (η γλωσσα προγραμματισμου του παιχνιδιου) αυτο δηλωνεται ως Thread.Sleep(***);

Οπου *** ειναι ο χρονος σε milliseconds.

Συνεπως πες μου για ποσο χρονο θες να καθυστερει η εκτελεση των ενεργειων και θα το υλοποιησω στην εκδοση 1.14

Εξυπακουεται οτι θα ειναι ως προσθετη επιλογη διοτι καποιοι αλλοι ισως το βρισκουν ενοχλητικο.

 

Η δική μου ιδέα και πρόταση είναι το «κουμπί» για την συνέχεια του παιχνιδιού να είναι στο χέρι του παίκτη.
Δηλαδη με λιγα λογια θες να αδρανοποιουνται οι ΗΥ οσο ο παικτης δεν παταει καποιο κουμπι?

Αυτο να ξερεις οτι ειναι ευκολοτερο να υλοποιηθει αντι των πολλαπλων cross called threads τα οποια αν δεν τα συντονισεις καλα χτυπανε σε διαφορες στιγμες με αποτελεσμα να κρασαρει ο κωδικας (ο dark_banishing ως κομπιουτερας τα ξερει καλυτερα).

Για μενα ειναι ενοχλητικο αυτο (για να μην πω ενοχλητικοτατο γιατι θελω το μηχανημα να τρεχει) τελος παντων διαφωτισε με αν καταλαβα σωστα τι θες και θα μπει ως οψιον στην επομενη εκδοση.

 

Eνα "status" παραθυρο (οπως της βαθμολογίας) θα διευκόλυνε οντως πολύ.

Κατ'εμένα πρεπει να περιεχει:

α) τις δηλώσεις κάθε παίχτη

β) ποιος παίζει πρωτος (χρήσιμο αν θες να πας αχρωμα).

Στο παιχνίδι :

α) Το τζόγο

β) το που "εμειναν" οι δύο παίκτες στην διαρκεια της αγοράς

γ) τα φύλλα που παίχτηκαν απο κάθε παίκτη στο προηγούμενο γύρο.

Aν και σου απαντησα προχθες εν μερει
Αυτό με άλλα λόγια σημαίνει ότι δεν είναι δυνατόν να τους έχει το παιχνίδι στην τσίτα' date=' με καρφωμένα τα μάτια στην οθόνη. Δεν είναι δυνατόν να μην μπορείς να κοιτάξεις ένα δευτερόλεπτο αλλού γιατί κινδυνεύεις να χάσεις το τι τζόγο έχει πει ο τζογαδόρος ΗΥ1 ή τι χαρτί έπαιξε ο ΗΥ2. [/quote']αλλα οχι στο Βαγγελη εδω θα διαφωνησω απολυτα.

Πρωτα-πρωτα ξεχασατε κι οι 2 σας οτι εχετε τη δυνατοτητα να αποθηκευσετε το παιχνιδι αν κουραστηκατε ή σας ετυχε 1 τηλεφωνημα κι ειναι επειγον ή το εταιρον ημισυ γκρινιαζει.

Απο εκει και περα υπαρχει και το κουμπι F3 οπου με κομπινα αρχιζει νεος γυρος.

Ας πουμε οτι τζογαρατε λαθος ή σας εβαλε 3 μπαζες μεσα ο ΗΥ και λογω Κρεματοριο οψιον θα πατε 3χ πανω κασα ή πεταξατε λαθος φυλλο ή δεν ξερω τι αλλο το F3 θα σας ξελασπωσει ενω στο καφενειο και Βοreli (το λεγαμε στη Ροδο στον Ε.Σ.) να διακοψετε το γυρο ειδικα αν παιζεται με καπικια.

Κι ας μην ξεχναμε οτι κανεις δε σας απαγορευει να εχετε 1 κολλα χαρτι και να σημειωνετε τι φυλλα εχουν περασει (ειδικα αν το παιχνιδι ειναι σε κρισιμο σημειο ή ο τζογος ειναι μεγαλος).

Μου φαινεται οτι σας καλομαθα με τα πολλες δυνατοτητες που βαζω κι αν συνηθισετε ετσι την Πρεφα τοτε στο καφενειο τι θα κανετε??

Απο την αλλη μερια οπως προειπα υπαρχει κι η δυνατοτητα αυξομοιωσης της ταχυτητας κινησης των φυλλων (βαλτε 1 αν σας αρεσει νο προμπλεμ).

Η προεπιλεγμενη τιμη ειναι το 5 εγω συνηθως τη θετω στο 7 με 8 και μπορει να το βαλω και στο 9 αν παιζω μονο και μονο για να περασει η ωρα.

Αλλιως την αφηνω στο 5 οταν θελω να παρατηρω τι κανουν τα μηχανηματα π.χ. αν δινουν σωστα τις μπαζες εκει που πρεπει κλπ κλπ

Ωραια για να μη γινω στριμμενος θελετε να βαλω ενα μενου που να διχνει τα στατιστικα των φυλλων??

Δηλαδη τι φυλλα εριξε στον πρωτο γυρο ο καθενας τι στο δευτερο κλπ κλπ????

 

Κάτω από τα χαρτιά κάθε παίκτη να υπάρχει μια σειρά που να περιλαμβάνει :

Οπως ειδες εβαλα στο πανελ θελεις να βαλω και στα 3 φυλλα της τραπεζαριας να φαινεται το ονομα???

 

φιλε μου Sean πρεπει να βαλεις ενσωματωσεις οπωςδηποτε τις επιλογες μιζερια' date=' δειχτη χτυπητη!![/quote']Απο οτι κοβω με τη μιζερια (με τις αλλες δεν εχω δωσει βαση ακομη στους ορισμους των) θα χρειαστουν διαφορετικες ρουτινες υπολογισμου των ποντων και προσθετα threads κι αυτο μου προξενει πονοκεφαλο.

Αραγε λοιπον οφειλεις να εισαι υπομονετικος ΟΚ θα ενσωματωθουν στο μελλον αλλα μην ξεχνας οτι ολοι μας εχουμε και προσωπικες υποχρεωσεις.

 

Bαγγέλη πολλα συγχαρητηρια για το εγχειριδιο πρεφας που εχεις φτιαξει
Yeap αλλα θα εχει και δουλεια στο μελλον ο φιλος μας!

Σταδιακα Βαγγελη θα πρεπει να αρχισεις να ενημερωνεις τον οδηγο με το ρυθμο που σου επιτρεπουν οι καθημερινες σου ασχολιες/υποχρεωσεις.

Ηδη εχουμε θιξει καμποσα τα οποια δεν αναφερονται εκει.

Εννοω τις προσθετες επιλογες κυριως.

Συνεπως μετα απο χρονια θα γινει πραγματικα το Ευαγγελιο των Πρεφαδορων η σελιδα σου.

Εκτος απο τα links που πρεπει να βαλεις με τα διαφορα παιχνιδια που υπαρχουν για τους ΗΥ βαλε και το link τουτου thread.

Θα σε εξυπηρετησει συναμα διοτι μπορεις να κανεις σαπορτ στους αναγνωστες σου εδω αντι να μιλας μεσω email μαζι τους.

 

YΓ. Μπορεί να μην είμαστε πολλοι οι πρεφαδόροι ' date=' αλλά εχουμε παθος με αυτό το παιχνίδι ...

[/quote']Δυστυχως ετσι ειναι.

Οπως πολυ σωστα αναφερει στη σελιδα του ο Βαγγελης με την ολοενα συρρικνωση των χωριων μας καποιες αξιες χανονται κι εισαγονται νεωτερες @@ (παντρευτειτε ομοφυλοφιλοι).

Δε θελω να το επεκτεινω αυτο εδω και τωρα και παρω πολλες αναποδες γιατι ηδη ειμαι αγουροξυπνημενος και θα μου ανακατευτουν τα αντερα με κατι εκτρωματα που βγαινουν στην τηλεοραση και πλασσαρουν αρχ*διες με σκοπο να μολυνουν τη νεολαια μας.

Μενω σε ενα χωριουδακι το οποιο εχει γυρω στα 200 ατομα κι οι νεοι της ηλικιας μου ειμαστε 4 ολοι κι ολοι.

Κι αλλοι τοσοι ειναι οι 40-55 ετων.

Οπως καταλαβαινετε το Internet εδω ειναι πολυτελεια (κι αγνωστο συναμα) αλλα στην τελικη δεν μου καιγεται καρφι.

Υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι νεαροι ξενοι (Αλβανοι) απο οτι εμεις.

Οι αλλοι Ελληνες ειναι ολοι γεροντακια (60 κι ανω).

Ο μπαρμπαΓιωργης κι οι αλλοι του καφενε σε λιγο θα πεθανουν τι να γινει...

Και θα μεινω μονος κι ηταν ενας προσθετος λογος που θελησα να μαθω κατι απο την παλια παραδοση κι οσο μπορω θα τις διαδοσω σε αλλους.

Το αναφερεις κι εσυ αυτο Βαγγελη στη σελιδα σου "οι νεοτεροι εισερχομενοι στην Πρεφα ειναι ολοενα και λιγοτεροι".

Γιαυτο προτεινω να φτιαξουμε εδω το κλαμπ των Πρεφαδορων κι οσο μπορει ο καθενας μας να φερει κι αλλα ατομα.

Και φυσικα να συσταθουμε με τα μικρα μας ονοματα (εδω Γιαννης ==> βοιγραφικο στην About φορμα της OcBible).

Περιμενω αντιδρασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλως ηλθες Βασιλη!

Αντε Αντρεα (citizen) δωσε κι εσυ συμμετοχη!

Ο δε Βαγγελης (evankoum) ειναι ηδη γνωστος! :-)

Κυριοι σας αφηνω.

Για οτιδηποτε προβλημα (αν ειναι αναγκη) χτυπηστε κληση στο κινητο μου για να μπω.

Αλλιως καλο Πασχα και προσοχη στους δρομους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ενημερωσε ο MrSeanKon μεχρι τη Μ. Πεμπτη θα ανεβασει την 1.14 με διορθωμένα 2 λαθη . Φτιαχνει νεους πίνακες για καλυτερο παιχνίδι από τα PC , 2 ακόμα levels και ρουτίνες για αχρωμα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε MrSeanKon,

Σ΄ ευχαριστώ για το μήνυμά σου. Πριν τοποθετηθώ ειδικά θα ήθελα να κάνω κάποιες γενικές αναφορές μιας και διαβάζονται από όλη την παρέα.

Όπως σου είχα γράψει και στο e-mail μην φαντάζεσαι ούτε εσύ ούτε οι φίλοι μας ότι είμαι κανένας ειδικός επί των χαρτοπαιγνίων. Δεν ασχολούμαι καν. Ακόμα και τα κοινά παιχνίδια (ξερή, κολτσίνα, 66 κλπ) έχω τόσα χρόνια να παίξω, που πρέπει κάποιος να μου τα θυμίσει πριν μπορέσω να παίξω σήμερα. Δηλωτή δεν έχω παίξει ποτέ μου αν και γνωρίζω σε γενικές γραμμές πως παίζεται.

Με την πρέφα όμως δεν είναι έτσι. Μ΄ αρέσει και θα ήθελα να έχω ευκαιρίες (χρόνο και παρέα) να παίζω.

Το «Εγχειρίδιο πρέφας» προέκυψε απλά από την διάθεσή μου να βοηθήσω στην διάσωση και διάδοση της πρέφας στους νεώτερους.

Μου λες ότι πρέπει να το συμπληρώσω. Συμφωνώ. Απλά θα ήθελα να καταλήξουν οι φίλοι μας και αν μπορούν να συνοψίσουν σε ένα τελικό ποστάρισμα ο καθένας (π.χ. ο citizen να αναλάβει να γράψει περί μιζέριας, ο koumos περί κτυπητής, δεικτής κλπ). Μετά αναλαμβάνω εγώ να τα ενσωματώσω στο «εγχειρίδιο πρέφας». Με την ίδια διαδικασία μπορούμε να αντιμετωπίζουμε αλλαγές, διορθώσεις ή συμπληρώματα που θα προκύπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε MrSeanKon,

Κοίτα, το να μαζευτούμε τρείς-τέσσερεις σ΄ένα καφενείο ή ακόμα και σ΄ένα σπίτι, να παίξουμε την πρέφα μας και να πιούμε τα ούζα μας, ασφαλώς και δεν μπορεί να υποκατασταθεί με καμιά ιντερνετική επικοινωνία, προς Θεού. Αυτό όμως προϋποθέτει ταυτόχρονη δυνατότητα από όλους να βρεθούν στο συγκεκριμένο σημείο την συγκεκριμένη ώρα και να έχουν και διαθέσιμο χρόνο για πήγαινε-έλα, παίξιμο, κουβέντα κλπ. Όμως είδες ότι και μόνος σου το λες «δε δεσμεύομαι λόγω υποχρεώσεων». Φαντάζομαι ότι κάπως έτσι είμαστε λίγο-πολύ όλοι. Θέλω να πω μ΄ αυτό πως αν περιμένουμε να βρεθούμε για να παίξουμε πρέφα μεταξύ μας, καλά κρασιά.

Γι΄ αυτό λέμε, πως αν αργότερα υπάρχει και η δυνατότητα να μπορούν οι φίλοι να παίζουν μεταξύ τους και από μακριά μέσω internet, θα είχαμε την ευκαιρία να παίζαμε πιο συχνά πρέφα, αφού όλο και κάποιοι εύκαιροι θα βρισκόταν, ένα βραδάκι, μια Κυριακή απόγευμα (ιδίως χειμώνα). Άλλωστε η παρέα όσο πάει και μεγαλώνει.

Ήρεμα όμως, σιγά-σιγά. Μην αγχώνεσαι. Τέλειωσε πρώτα τον simulator να μαθαίνουν και να προπονούνται οι νεοεισερχόμενοι στο club και μετά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε MrSeanKon,

Απάντηση στο τελευταίο σου ποστάρισμα. Αναγκαστικά μακροσκελής.

Σχετικά με παιχνίδια πρέφας που κυκλοφορούν έχω έντοπίσει τα εξής:

1. Την Prefa Thanos Cardgames: Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι πρόκειται για ένα παιχνίδι με πολύ περιορισμένες δυνατότητες και λάθη. Στα θετικά του όμως θα κατέγραφα το menu εισόδου με τα tabs επιλογής χαρτιών (3 πολύ όμορφες τράπουλες), settings, rules κλπ. Επίσης την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού (ολόκληρη οθόνη, ήχος). Ένα ακόμη θετικό, ο τρόπος γραψίματος που σου δίνει την δυνατότητα να δεις τι έγινε στον γύρο που μόλις τελείωσε.

2. Την Danzig Pref Engine: Πρόκειται απ΄ότι αντιλαμβάνομαι για Ρώσικη παραλλαγή πρέφας για τέσσερις παίκτες, με μιζέρια κλπ. Αν και δεν την έχω πολυκαταλάβει θα κατέγραφα εν τούτοις στα θετικά του προγράμματος, την status bar στο κάτω μέρος της οθόνης με οδηγίες ως προς την συνέχεια του παιχνιδιού, καθώς και την γραμμή κάτω από κάθε παίκτη με το όνομά του και το τι κάνει ή τι έχει κάνει.

3. Την Net Preference: Πλασάρεται σαν διαδικτυακή έκδοση πρέφας, αλλά δυό-τρείς φορές που δοκίμασα δεν κατάφερα να συνδεθώ.

 

Ως προς την ατμόσφαιρα που πρέπει να έχει το παιχνίδι. Αν και θα μπορούσαμε να πούμε πολλά πάνω σ΄ αυτό έτσι για αρχή θα έλεγα πως δυο βασικά συστατικά θα ήταν για μένα η επιλογή full screen και ο ήχος. Μια γεμάτη οθόνη (ιδίως μεγάλη) και ο ήχος των χαρτιών κλπ σου δίνουν την αίσθηση ότι κάθεσαι πραγματικά σε τραπέζι και παίζεις χαρτιά.

Ένα ακόμη συστατικό που κατ΄εμέ δημιουργεί ατμόσφαιρα είναι η αίσθηση της ηρεμίας.

 

Από τις απαντήσεις/ερωτήσεις στις προτάσεις μου έμεινα με την εντύπωση ότι δεν έγινα αντιληπτός. Ήταν νομίζω λάθος που μπήκα σε θέματα που δεν γνωρίζω. Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι όταν κάθομαι να παίξω κάθομαι να διασκεδάσω και να χαλαρώσω. Το ίδιο όπως και όταν παίζω με φίλους. Δεν μας κυνηγάει κανείς. Όπως λοιπόν έχω την δυνατότητα να τους ρωτώ τι είπες; (αν δεν άκουσα), τι αγόρασες; (αν δεν θυμάμαι), ποιος παίζει; ποιος μοιράζει; ποιος παίζει πρώτος; και μου απαντούν. Το ίδιο ζητώ να κάνεις και στο παιχνίδι. Προφανώς δεν το κατάλαβες, επειδή μιλάμε δυο διαφορετικές γλώσσες. Εγώ σου λέω τι θέλω να βλέπω και συ μου λες τι θέλεις να κάνει η μηχανή. Εσύ μου λες πόσες σειρές κώδικα πρέπει να προσθέσεις, ή για cross called threads ή ότι δεν θέλεις να σταματούν οι ΗΥ αλλά να τρέχουν. Με συγχωρείς αλλά αυτά δεν με αφορούν. Δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε την πρόθεση να μπώ στα χωράφια σου. Ξέχνα τα arrows, ξέχνα τα όλα αν αυτά σε μπερδεύουν.

Να σου το πω πιο απλά. Δεν έχει τόση σημασία η ταχύτητα με την οποία θα κάνουν την κίνησή τους οι ΗΥ αλλά το αποτέλεσμα της κίνησής τους έχει σημασία για μένα. Αν δηλαδή αγοράσει ο ΗΥ2 σπαθιά και στην συνέχεια πάει πάσο και τα πάρει ο ΗΥ1 και τα πει κούπες και παίζω εγώ πρώτος ο οποίος έχω πάει πάσο στην αγορά, θέλω όλα αυτά να τα βλέπω στην οθόνη. Θέλεις κάτω από κάθε παίκτη, θέλεις σ΄ ένα status bar, θέλεις μέσα στον πίνακα που έχεις, θέλεις μέσα σ΄ έναν άλλο πίνακα, όπου θέλεις, αρκεί να τα βλέπω. Ζητώ δηλαδή να βλέπω ότι το status του ΗΥ1 είναι: τζογαδόρος για 6 κούπες, το status του ΗΥ2 είναι: 6 σπαθιά – παίζει και να υπάρχει κάπου η ένδειξη : όνομα: παίζει πρώτος. Και φυσικά το prompt για τον παίκτη: παίζεις; ΓΙΟΚ (αυτό το ΓΙΟΚ που το βρήκες;).

Τι ζήτησα σχετικά με το παίξιμο. Έχει πολύ μεγάλη σημασία για μένα να ξέρω όχι μόνο τι χαρτιά έπεσαν κάτω αλλά ακριβώς από ποιόν. Γι΄ αυτό σου ζητώ να πέφτουν με την σειρά το ένα πάνω από το άλλο σε τάξη (δεν έχει σημασία αργά ή γρήγορα) αλλά να μένουν κάτω να τα βλέπω. Αφού τα ΄δώ, κάνω κλίκ και συνεχίζεται το παιχνίδι. Αυτό εννοώ κουμπί «συνέχεια». (Συγγνώμη για το «εγώ» και το πρώτο πρόσωπο, ελπίζω να εκφράζω και τα υπόλοιπα μέλη. Έχω τόσα να γράψω, αλλά σιγά-σιγά ). Καλό Πάσχα για όλους.

 

 

Όσο για τα links στο site μου θέλω κατ΄ αρχήν να είμαι φειδωλός. Σίγουρα θα βάλω link για το thread αυτό. Πες μου που να το βάλω, και δώσε μου το path.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν μπορεσα να ευχαριστηθω την πρεφα και πολυ γιατι

1. δεν εχει settings για αναλυση διαφορετικη απο 1280χ1024

Αν μπορεις βαλε και μια δυο εναλλακτικες με καποιο τροπο

2. κρασαρει πυκνα -συχνα .Σε pc με vista καταφερα να παιξω 1-2 φορες αλλα για λιγο.

σε laptop με xp δεν ξεκιναει καθολου ,ακομα κι αν βαλω αναλυση 1280.

τα υπολοιπα σιγα σιγα φτιαχνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν σας απαντησω ας παρουσιασω τη νεα εκδοση.

 

Αλλαγες στην v1.14

 

2 υπουλα λαθη ξετρυπωσε η Report Τεχνολογια οποτε μπηκε μια λογικη (boolean) παραμετρος η second_call:

 

post-34518-129062965249_thumb.jpg

 

post-34518-129062965295_thumb.jpg

 

H μπαρα των επιπεδων ανεβηκε ακομη κι εφτασε στο 9.

Επισης στη φορμα των ρυθμισεων το checkbox της ταξινομησης μαυρα-κοκκινα ειναι τσεκαρισμενο ως προεπιλογη.

 

post-34518-129062965298_thumb.png

 

Βεβαια η κυρια ρουτινα των αχρωμων ειναι υπο κατασκευη καλυπτει επι του παροντος 3 περιπτωσεις:

 

post-34518-129062965301_thumb.jpg

 

Τα αχρωμα ενεργοποιουνται απο 8ο επιπεδο κι ανω.

 

Tο 9ο επιπεδο ειναι για ενισχυμενο παιχνιδι οταν κοντραδοροι ειναι οι ΗΥ ενω το 8ο αφορα για εξυπνοτερο παιχνιδι του τζογαδορου ΗΥ.

Και στις 2 περιπτωσεις εισηχθησαν πινακες μνημης απο αποθηκευονται τα φυλλα που εχουν περασει ωστε να κανει τις απαραιτητες συγκρισεις ο ΗΥ και να σας στριμωξει ευκολοτερα.

 

post-34518-129062965304_thumb.png

 

Πριν συνεχισω θα πω 4 τραγουδια!

 

Τα τραγουδια της Πρεφας by εμε!

Το πρωτο τραγουδιεται οπως το ρεμπετικο "Ελα αποψε στου Θωμα να σου παιξω μπαγλαμα" κλπ....

Το δευτερο τραβαει μακρια γιαυτο κι επαναλαμβανονται τα τελευταια γραμματα των λεξεων!

Πιαστε φαλτσο κι αρχιναμε LEEEEEEEEEEET!

 

Ελα αποψε στου SeanKon

να πρεφαρεις με πλαφον

κι αν ξεμεινεις απο φραγκα

σκαπουλαρισε την μαγκα!

Αχ βρε ασχετο κοπελι

αιντε διαβασε Βαγγελη! (εννοω αφου ειναι αρχαριος ο πρεφαδορος να μελετησει το Koumarianos site)

Cos του citizen o τζογος

ηταν πλανος και πανουργος

κι ο dark o κουμπιουτερας

επαιζε ως τσαμπουκας!

koumos ασ' την καπικαδα

τραβα σφαχτη την κατσικαδα!

Διοτι πλακωσε η Λαμπρη

και θα μεινουμε ταπι!

disqualified στοπ τις θεωριες

παιξε πρεφα με αλχημειες

κι αν θα πιασεις κι εσυ πατο

θα νιαουριζεις σαν το γατο!

 

Τζογαδοροι, κοντραδοροιοιοιοιοι....

κι απαντες οι πρεφαδοροιοιοιοιοι....

Μπηκα αποψε σολο μεσααααααα....

και δεν εχω ουτε ρεστααααααααα....

 

2 ρεμπετικα για τη χαρτοπαιξια

Τραγουδηθηκαν καποτε απο τον Π. Μιχαλοπουλο (1924-1992).

Γεννηθηκε (οπως κι εγω) στην Καλαματα.

 

Ειναι η αρρωστια μου,

ειναι το παθος μου,

το ζαρι, τα χαρτια κι η γυναικα,

πως να τα κοψω ολα αυτα,

ειναι προβληματα καυτα,

και πρεπει να του δινω για τη Μεκκα

 

Κοροιδα της τραπουλας....

Σημαδεμενη τραπουλα,

πηγαν να μου πασσαρουν,

στα υπουλα, στα πονηρα τα φραγκα να μου παρουν,

καντε σπαθι το τζογο σας πριν γινουν ολα ροιδο,

γιατι εγω μαγκακια μου δεν πιανομαι κοροιδο.

Εμενα που βλεπετε,

μου ξηγηθηκαν φινα,

σε ολα τα χαρτοπαιγνια και σε ολα τα καζινα.

Κι αν ξηγηθειτε πονηρα,

παλι θα σας τα παρω,

και το πρωι ρε μαγκες μου δε θαχετε τσιγαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 4 ερυθρα βελη δειχνουν τις παραλειψεις των προηγουμενων εκδοσεων.

Οταν ο τζογαδορος ειχε 4 Ασσους κι εκανε τις μπαζες που επρεπε ή και παραπανω δε χρεωνε σωστα τους αντιπαλους του σε καποιες περιπτωσεις:

 

post-34518-129062965306_thumb.png

 

Σε ενα τμημα της τεραστιας switch εντολης οπου υπολογιζονται τα καπικια του τζογαδορου οταν προσκαλει ο κοντραδορος τον αλλον οταν δηλωνοταν 8μπαζος τζογος κι εκανε 9 ή 10 οι συντελεστες δεν ηταν οι σωστοι:

 

post-34518-129062965398_thumb.png

 

Eιναι τοσοι πολλες οι περιπτωσεις του καταλογισμου των ποντων της Πρεφας που χανει ο σκυλος τον αφεντη.

Γιαυτο σε περιπτωση που θα υποπτευθειτε καποιο λαθος ειτε στις μπαζες είτε στα καπικια να ανεβασετε το report αρχειο και να δουμε τι φταιει

 

Λιγο κυριλε κουμπια μπηκαν οταν αλλαζουμε το ονομα:

 

post-34518-129062965403_thumb.png

 

Nα κι ενα παραδειγμα απο τη Βug Τεχνολογια:

 

post-34518-129062965407_thumb.png

 

Στην περιπτωση που η τιμη επιστροφης ειναι ο ΨΨΨ αριθμος (στην ουσια σε καθε ρουτινα αυτη ειναι η τιμη αρχικοποιησης) τοτε θα δειτε ενα προειδοποιητικο μηνυμα με το χαρακτηριστικο αριθμο σφαλματος οποτε ενημερωνοντας με θα καταλαβω που πρεπει να ψαξω....

 

Κλεινοντας (μονο για την Ελληνικη γλωσσα στα @@ μας οι ξενοι) υπαρχει κι ο καφενες!

 

post-34518-129062965411_thumb.jpg

 

Για να μην ειναι ξερο το παιχνιδι!

 

Mια συνοψη καποιων παλαιοτερων posts ας κανω δινοντας τροφη για περαιτερω παρλα....

Αν ομως εχω 10 αχρωμες και τα δηλώσω απλά αχρωμα , θα τους βαλω και τους δύο σόλο μέσα. Ετσι θα παρω 240 καπικια (2-παικτες Χ 2-σολο Χ 6-αχρωμα Χ 10 μπάζες)
Καταρχας τα απλα αχρωμα (και γενικα οταν λεμε απλα ή μαλακά την όποια σουιτα) σημαινει οτι τζογαρουμε 6 μπαζες.

Δε λεω οτι δεν το ξερεις αλιμονο!!

Απλα οι αναγνωστες που προγκανε και δεν ποσταρουν παιζει να λενε μεσα τους οτι μιλαμε κινεζικα.

Αχ δικιο ειχες Jim Morisson που ελεγες people are strange

Τελος παντων αφου ο τζογαδορος εκανε 2 παραπανισιες μπαζες απο αυτες που τζογαρε θα πληρωθει εις διπλουν για αυτες που πηρε συνολικως.

Κι ειδικα αφου επαιξαν κι οι 2 θα φεσωθουν εις διπλουν εκαστος.

Αραγε λοιπον 2 (οι παικτες)* 2 (διοτι τους εβαλε σολο = εις διπλουν) *10 (μπαζες που εκανε) * 6 (συντελεστης 6 αχρωμων) = 240 καπικια.

Αφου το εφερε η κουβεντα τα αχρωμα εχουν συντελεστη παντα +1 μοναδα μεγαλυτερο απο αυτο του τζογου με εξαιρεση τις 6 και 10 αχρωματομπαζες οι οποιες εχουν συντελεστη 6 και 10 αντιστοιχως.

Δηλαδη τα 7 αχρωμα εχουν συντελεστη 8 ενω τα 9 εχουν 10.

Γιατι να τα πώ 10-αχρωμα που θα κατεβάσω 10 κάσα (=κερδος 100 καπικια) ?
Διευκριζω αναγνωστες (αν και το λεει ο Βαγγελης στο σαητ του) οτι μια μοναδα κασας ισοδυναμει με 10 καπικια.

Αυτο να το βαλετε καρα στο νιονιο σας ΕΙΔΙΚΑ αν παιξει η περιπτωση της αρνητικης κασας την οποια θα αναλυσουμε διεξοδικα στο μελλον πληζ κλαμπ νο μορ κομεντς ναο φορ νεγκατιβ ποτ!!

Τα 10 αχρωμα αλλα κι οποιοσδηποτε 10καρης τζογος εχουν συντελεστη 10 αραγε λοιπον οταν ο τζογαδορος κανει 10 μπαζες (ο,τι 10καρη τζογο κι αν δηλωσει) θα ριξει 10 μοναδες κασα.

Αν εχεις 10 "ακοπες" μπάζες , συνήθως τα λες 9-αχρωμα (ποτέ 10).Το γιατι είναι ενα καλο ερώτημα για να καταλάβει κάποιος τη λογική της πρέφας
Εδω γιατρε θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.

α) Αν παιζουμε Σφεντονα εκει οντως δε μετραει τι κασα εχεις αλλα ποιος φεσωνει τους αλλους καπικια.

Οποτε δεν υπαρχει λογος να την κατεβαζεις καλυτερα να κερδας που λεν στο χουριο μου καπικια.

Οχι οτι ειναι κακο στη Σφεντονα να ριξεις την κασα γιατι αν τωρα εχεις 40 μοναδες πρεπει να πιασεις 401+ καπικια για να παρεις την παρθενια (ετσι κι αυτο το λεν εις το χουριο) ενω με 10 μοναδες κασας εις Σφεντοναν case απαιτουνται 101 καπικια κερδος για την παρθενια κι ανω.

Στην κανονικη Πρεφα οπου κι οι 3 πρεπει να μηδενισουν την κασα (γιατι υπαρχει και μια υποπεριπτωση που δε θελω να τη θιξω κι αυτη τωρα εφοσον δεν υφισταται η αντιστοιχη οψιον επι του παροντος) τα πραγματα δεν ειναι ετσι.

Θαρρω οτι το βασικοτερο κριτηριο ειναι το μπαλανς κασας vs. καπικια.

Για να γινω σαφεστερος:

Αν ας πουμε εχεις μικρη κασα (απο 15 πες και κατω) τα 10 αχρωμα θα στη ριξουν 2 ταληρα κατω οποτε θα πας κοντα στο μηδεν.

Κι ειναι καλη φαση αυτο να γινεται στο τσακ μπαμ.

Κι ειδικοτερα αν εχεις μονοψηφια τιμη κασας (1,2,3,4,....,8 και 9) θα στη μηδενισουν αυτοματα και μετα θα ακολουθησεις το παιχνιδι του κουναβιου οπου θα τρεχεις τους αλλους.

Αυτο ομως προυποθετει οτι εχεις μεν μικρη μοναδα κασας αλλα εχεις και καποιο κερδος καπικιων διοτι ειναι μεγαλη @@ να μην παρεις 360 καπικια (δηλωντας 8 αχρωματομπαζες και κανεις τελικως 10 με 2 αντιπαλους) και να σβησεις το μπορτζι (χρεος) αντι να μεινει εκει που ειναι και να ριχνεις κασα μονο.

Αν ομως εχεις μεγαλυτερη τιμη κασας (20 κι ανω) φεσωσε τους καπικια γιατι ο καιρος εχει γυρισματα.

Επισης εξαρταται και το κερδος των καπικιων που εχουν οι 2 αντιπαλοι σου γιατι π.χ. μπορει να εχεις 70 καπικια κερδος εσυ με 8 κασα ενω ο δευτερος να εχει 12 ας πουμε κασα και 230 καπικια (οποτε ο τριτος εχει μπόρτζι 300 καπικια η δε κασα του στα @@ μας).

Σε αυτη την περιπτωση συμφερει να δηλωσεις 8 αχρωματομπαζες διοτι θα ζουμπουκωθούν κι οι 2 απο 180 καπικια (LOL μιλαω χωριατικα) εσυ θα εχεις μετα 8 κασα και 430 καπικια κερδος ενω ο δευτερος θα πεσει στα 50 κερδος ο δε τριτος θα παει ακομα κοντυτερα στα Ταρταρα με 460 μπορτζι.

Aραγε λοιπον που ελεγε κι ο Λογαχος του ΚΕ.Μ.Χ. θελει καπως ψαξιμο το ζητημα κι ο ΗΥ εχει την ανεση να το κανει ενω εμεις (ειδικα στο καφενειο) ειναι καπως δυσκολο.

Τωρα ειναι κι ο παραγοντας της ψυχολογιας και σε αυτο το σημειο ο ΗΥ υστερει δε εχει κανενα αισθητηρα να αφουγκραζεται τη μουτσουνα μας και να ψυλλιαζεται οτι δηλωνοντας δυνατο τζογο θα προγκηξουμε...

Παντως δεν εχω υλοποιησει κατι τετοιο επι του παροντος αλλα θα το ψαξω περισσοτερο με χαρτι και μολυβι πριν αρχισω το γραψιμο στη C#.

Σχολια δεκτα κι απο τα υπολοιπα μελη του κλαμπ ωστε να βελτιωσουμε το παιχνιδι καλυτερο διοτι ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο.

Κι οσο πολυπλοκοτερος θα γινει ο αλγοριθμος σκεψης του πισιου τοσο θα μας ηδονιζει ως Πρεφαδορους να παιζουμε ολοενα και περισσοτερο!

Καλλιστα οπως μια καλλιγραμη γυνη γιατι αν καταλαβαινεις τι παει να παιξει ο ΗΥ θα ειναι ευκολοτερο να λαβεις μετρα ωστε να τον στριμωξεις ή εστω να περιορισεις τη ζημια αλλιως θα μονολογας "τι στο διαολο παει να κανει ο πο*στης" σκεπτομενος εκεινη τη στιγμη οπως εκεινος που λεει τη διαφημιση του τζοκερ "Ελληνας Κροισος με 9 γραμματα"....

Βεβαια ισως καποιος πει "Τι νοημα εχει να φτιαχθει ενα παιχνιδι οπου ο ΗΥ θα ειναι ανικητος" εδω η απαντηση μου ειναι ===> "χαμηλωσε τη μπαρα δυσκολιας ωστε να παιζει χαζοτερα" ή "γινε μπαρμπαΓιωργης τροποποιωντας το αρχειο που αποθηκευονται τα σκορ" LOL....

Η περαιτερω σκεψη του ΗΥ "τι τζογο να δηλωσω για να εχω καλυτερο αποτελεσμα" θα εισαχθει ως ενα ακομη επιπεδο δυσκολιας στο μελλον.

Οι κανόνες για το αν πρεπει να παίξουν είναι σχετικά απλοί.
Νομιζω οτι ηλθε η στιγμη να ποσταρεις τις προσωπικες σου εμπειριες για το ποτε πρεπει να παιζει ως κοντραδορος/βοηθος ο καθενας μας.

Για να αρχισουμε και κουβεντα επ' αυτου και τελικως αυτο που θα εισαχθει στο πισι θα ειναι 1 παντρεμα ολων των αποψεων.

Κανε εσυ τον κομπαρσο φερστ και μετα θα ακολουθησουμε.

Κι αυτο θα εισαχθει ως ενα ακομη επιπεδο δυσκολιας επισης.

 

Roadmap των επομενων εκδοσεων

1) Θα εισαγονται (σταδιακα ομως γιατι εχει μπερδεμα) οι υπολοιπες ρουτινες επιλογης αλλα και παιξιματος (οπου ειναι αναγκαιο αυτο) για τα αχρωμα.

2) Παραλληλως θα ενεργοποιουνται κι οι υπολοιπες ρυθμισεις (θα γινονται ορατες δηλαδη) στην κεντρικη φορμα.

3) Αργοτερα θα μπει το επιπεδο σκεψης του μπεστ τζογου.

4) Ακολουθως το επιπεδο αποφασης "παιζεις ή οχι κ. ΗΥ????"

5) Θα ποσταρει το παιχνιδι στατιστικα στοιχεια (δεν αναλυω μορ σταφ οταν ελθει η ωρα θα τα δειτε και τα συζηταμε)

6) Θα εισαχθουν περισσοτερα μυνηματα για το καφενειο (εδω θα πειτε τι θελετε και ποτε ωστε να το βελτιωσουμε).

7) Πρεπει να βελτιωθει κι η ρουτινα των κοντραδορων. Αυτο θα ειναι το 10ο επιπεδο.

8) Και τελος θα κανει γραφικες παραστασεις (ραβδογραμματα οπως η Βιβλος).

 

Εξυπακουεται οτι τα οποια λαθη τσιμπα η Ριπορτ σε συνδυασμο με τη Μπαγκ Τεχνολογια θα διορθωνονται.

Αυτα θα παρουν καμποσο καιρο και δε χρειαζεται ουτε κι εγω να βιαζομαι διοτι το παιχνιδι ειναι ηδη σε πολυ καλο δρομο και πληρες μπορω να πω.

Εχει ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις και νομιζω οτι δε θα αφηνει κανεναν ανικανοποιητο.

Τα προσθετα που θα μπαινουν στο διαβα του χρονου θα το κανουν ακομη καλυτερο με τελικο στοχο παντα την κορυφη.

Αλλες προσθηκες δε μου ερχονται στο μυαλο αν τωρα προκυψει κατι αλλο θα το ενσωματωσω!

 

Μεσα σε καποια μαντρα που εγραφε πωλειται,

πεθανε ενας μαγκας και να τον λυπηθειτε.

Nα λεμε και κανενα ρεμπετικο βλαμιδες η Πρεφα παιζοταν απο τους ρεμπετες κι αμα θα δειτε στη Wikipedia ο Χατζης σε καποια τραγουδια την υμνουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας απαντησω οσο γινεται συντομοτερα.

 

Οπως ενημερωσε ο MrSeanKon μεχρι τη Μ. Πεμπτη θα ανεβασει την 1.14 με διορθωμένα 2 λαθη.
Thanks buddy for the info που ποσταρες!

Σε εχω πρηξει κι εσενα!

 

1. Την Prefa Thanos Cardgames: Στα θετικά του όμως θα κατέγραφα το menu εισόδου με τα tabs επιλογής χαρτιών
Οι επιλογες της δικης μου Πρεφας απεικονιζονται ολες μαζι στην πιστα γιατι ετσι θεωρησα οτι ειναι καλυτερο αντι να εχω πολλαπλα tabs κι εξαλλου ειναι κι ομαδοποιημενες.

Μην ξεχνας και τις υποδειξεις που αναδυονται οποτε θαρρω οτι δε θα χαθει ο παικτης.

Παντως ας τοποθετηθουν κι οι υπολοιποι του κλαμπ ωστε να παρουμε μια κοινη θεση.

 

1. Την Prefa Thanos Cardgames: Ένα ακόμη θετικό, ο τρόπος γραψίματος που σου δίνει την δυνατότητα να δεις τι έγινε στον γύρο που μόλις τελείωσε.
Αν εννοεις οτι σου βγαζει τα αποτελεσματα ορισμενων γυρων αλλα και το τελικο εγω δεν το ειδα χρησιμο.

Δηλαδη τι με νοιαζει αν εχασε ο ΗΥ στον προηγουμενο γυρο 100 καπικια ή το αναποδο.

Γιαυτο εχω και το παραθυρο οπου σου δειχνει σε realtime (πραγματικο χρονο) τα κυριοτερα στοιχεια.

Απο εκει και περα θα μπουν και καποιες στατιστικες παραμετροι και θα το ξανασυζητησουμε.

 

2. Την Danzig Pref Engine: εν τούτοις στα θετικά του προγράμματος, την status bar στο κάτω μέρος της οθόνης με οδηγίες
ΟΚ θα την κατεβασω οποτε θα εχω την ανεση να δω τις αλλαγες που θες να γινουν.

 

1. Την Prefa Thanos Cardgames: Στα θετικά του όμως θα κατέγραφα rules κλπ.
Βαγγελη βασικα το παιχνιδι στοχευει για τους Ελληνες.

Τωρα το να γραψω εγω αναλυτικοτατες οδηγιες πως παιζεται η Πρεφα δεν το κανω που να γυρισει ο κοσμος αναποδα.

Οι ξενοι αν θελησουν πανε στη Wikipedia και να διαβασουν τα βασικα απο εκει και περα αν θελουν περισσοτερες πληροφοριες υπαρχει και το ΑΟΑ θρεντ για ερωτησεις.

Οσο για τους Ελληνες το μενου που σε οδηγει κατευθειαν στη σελιδα σου ειναι αυτο που πρεπει για να τους διαφωτισει.

Οποτε ασχετως προσωπικης μου βαρεμαρας να κι ενας λογος που δε βαζω οδηγιες.

Στο Φαντη και στην Κολιτσινα εχω ηδη οπως και στη Δηλωτη θα βαλω (Ελληνικα κι Αγγλικα) αλλα για σκεψου να μεταφρασω κατεβατα ολοκληρα στα Αγγλικα!

 

Oσο για τα υπολοιπα που ειπες Βαγγελη (για να μην κανω πολλαπλα quote και μεγαλωνει το ποστ ασυμφορα):

1) Online εκδοση Πρεφας προυποθετει καποιον να διαθεσει σελιδα (και δε θελω να πιεζω τα ΑΟΑ) αλλα και προσθετες προγραμματιστικες γνωσεις που δεν κατεχω.

Δεν το απορριπτω αλλα θα δουμε.

2) Για το ποτε θα βρεθουμε καλως τα ειπες κι εσυ ετσι ειναι η κατασταση.

Παντως καποτε θα γινει το παιχνιδι και θελω να δω τις αντιδρασεις του koumos και θα δει τη σημαινει καπικαδα ΧΙΧΙΧΙΧΙ!

3) Το URL (η Internetικη διευθυνση) ειναι αυτη που βλεπεις ηδη στον πλοηγο (browser) που εχεις. Αυτο θα βαλεις καπου (εσυ θα το κρινεις) στη δικη σου σελιδα.

Το μονο που εχω να πω ειναι να καταστει σαφες στον αναγνωστη οτι στο link αυτο που θα εισαγεις θα εχει υποστηριξη κι απο εσενα (αλλα κι απο εμας φυσικα) και δυνατοτητα ονλαην συζητησης.

Νομιζω οτι το καταλληλοτερο σημειο ειναι στην εισαγωγη του εγχειριδιου σου.

4) Κατεβασα ηδη ξανα τον Εγχειριδιο της Πρεφας (καπου χαθηκε στο PC) ωστε να το μελετησω με την ησυχια μου σπιτι.

Καποια στιγμη θα ανεβασω πολλαπλα posts ωστε να κανεις σιγα-σιγα τις προσθηκες στον οδηγο σου.

Για τη μιζερια και χτυπητη/δειχτη ειναι καταλληλοτεροι οι σιτιζεν, κουμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε MrSeanKon,

 

Παρατηρήσεων συνέχεια, μετά και το ανέβασμα της 1.14.

1. Όσον αφορά το menu, προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι είναι το Επιλογές/Καφενείο, ούτε το Ενέργειες/Προτεινόμενος τζόγος F1.

2. Κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, δεν τηρείται αυστηρά η δεξιόστροφη σειρά τόσο κατά την αγορά, όσο και κατά το παίξιμο.

3. Η αγορά γίνεται λάθος. Αφού μιλήσουν όλοι στο πρώτο «επίπεδο», το δεύτερο «επίπεδο» αρχίζει από ʽκεί που έμεινε το πρώτο κ.ο.κ Δηλαδή αν κατά το πρώτο επίπεδο πούνε οι παίκτες «μπαστούνια/πρώτα», «πάσο», «σπαθιά/δεύτερα», στο δεύτερο επίπεδο ο πρώτος παίκτης που έχει σειρά να μιλήσει πρέπει να πεί «εδώ τα σπαθιά/δεύτερα» ή «εγώ σπαθιά/δεύτερα» όχι «καρά/τρίτα». Ομοίως και στα άλλα επίπεδα.

4. Δεν γίνεται σωστά το γράψιμο. Στο προηγούμενο ποστάρισμά μου είχα αναφερθεί θετικά στον τρόπο γραψίματος του ThanosCardGames όπου έχεις την δυνατότητα να βλέπεις κάθε φορά και την τελευταία εγγραφή. Μʼαυτόν τον τρόπο ελέγχεις αν γράφτηκαν σωστά τα καπίκια και η κάσα.

5. Οι Η/Υ λένε «παίζω» πάντα, έχουν δεν έχουν καλό χαρτί, με αποτέλεσμα να μπαίνουν μέσα. Άσε που παίζουν και λάθος. Φυσικά χαλάει και το παιχνίδι έτσι. Τι λέει ο Citizen?

6. Επανέρχομαι και πάλι στο θέμα των χαρτιών που παίζουν οι παίκτες. Δεν είναι δυνατόν να μη μένουν πάνω στο τραπέζι να τα βλέπουμε.

7. Μέσα στο panel υπάρχει χρονόμετρο το οποίο δεν λειτουργεί (προσωπικά δεν μʼ ενδιαφέρει) καθώς και σειρά με αριθμό μπαζών χωρίς να τις δείχνει αν και δεν είναι τικαρισμένη η επιλογή «Απόκρυψη αριθμού μπαζών).

8. Θα προτιμούσα η ταξινόμηση των χαρτιών να γίνεται από αριστερά προς τα δεξιά (από τα μεγάλα προς τα μικρά).

Αυτά επί του παρόντος.

 

Υ.Γ. Δεν θυμάμαι πόσες φορές κόλλησε ή με πέταξε έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...