Προς το περιεχόμενο

GR PREFA


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θυμάμαι πως ακριβώς το παίζουνε εκτός κρήτης για να κάνω σύγκριση. Θυμάμαι μπερδευόμασταν σε κάτι λεπτομέρειες συνήθως. Αλλά θα κάνω μερικές μαντεψιές..

 

Π.χ

χτυπητό (10 μπάζες από χέρι)

μιζέρια (καμιά μπάζα)

δειχτή μιζέρια (καμία μπάζα σε κάθε δυνατή περίπτωση)

τις πολλές (και οι 3 πάσο..)

 

οκ τα έχετε αυτά εσείς ;

 

Επίσης όποιος έχει τους 4 άσσους αφαιρεί 4 κάσα, αναξάρτητα από το αν είναι τζογαδόρος ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χτυπητό (10 μπάζες από χέρι)

μιζέρια (καμιά μπάζα)

δειχτή μιζέρια (καμία μπάζα σε κάθε δυνατή περίπτωση)

τις πολλές (και οι 3 πάσο..)

Οχι την εκδοχη της μιζεριας ειχα διαβασει καπου αλλου σε ενα blog τις αλλες πρωτη φορα τις ακουω!

 

Επίσης όποιος έχει τους 4 άσσους αφαιρεί 4 κάσα, αναξάρτητα από το αν είναι τζογαδόρος ή όχι.
ΩΧ!

Εδω τοσο εγω αλλα κι ο disqualified λεμε οτι κερδιζονται καπικια απλα στην τιμη διαφερουμε.

Βεβαια θα ακολουθηθει η προταση του disqualified για την περιπτωση αυτη κι οχι αυτη των μπαρμπαδων του λοκαλ καφενε διοτι ειναι σπασ**χιδικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι πως ακριβώς το παίζουνε εκτός κρήτης για να κάνω σύγκριση. Θυμάμαι μπερδευόμασταν σε κάτι λεπτομέρειες συνήθως. Αλλά θα κάνω μερικές μαντεψιές..

 

Π.χ

χτυπητό (10 μπάζες από χέρι)

μιζέρια (καμιά μπάζα)

δειχτή μιζέρια (καμία μπάζα σε κάθε δυνατή περίπτωση)

τις πολλές (και οι 3 πάσο..)

 

οκ τα έχετε αυτά εσείς ;

 

Επίσης όποιος έχει τους 4 άσσους αφαιρεί 4 κάσα, αναξάρτητα από το αν είναι τζογαδόρος ή όχι.

 

ολα αυτα ισχυουν!

χτυπητη : 10 μπαζες απο χερι κ κατεβαζει τα φυλλα οποιος τις εχει

μιζερια: αυτος που τη δηλωνει δεν πρεπει να κανει καμια μπαζα αλλιως ανεβαινει 10 κασες

δειχτη: αυτος που δεν μπορει με τιποτα να παρει καμια μπαζα κ κατεβαζει την κασα του κατα 30

και οι πολλες παιζονται με διαφορετικους τροπους κ συνηθως γινεται συμφωνια πριν απο το παιχνιδι π.χ. οποιος παρει τις πιο πολλες ανεβαινει τοσες κασες οσες μπαζες πηρε, ή οποιος παρει τις πολλες ανεβαινει εναν αυθαιρετο αριθμο κασων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks man for the info.

Μετα απο καμποσες μερες απραγιας αρχισα το γρατσουνισμα ξανα (με ρυθμους χελωνας).

Ισως σας μοιρασω μια demo εκδοση για να δειτε τις επιλογες (ελαχιστες θα εχει).

Ας μιλησουν κι αλλα μελη για τους κανονες κλπ διοτι το παιχνιδι ειναι πολυπλοκο...:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι μοιρασε το το demo να δουμε λιγακι τι παιζει..κ οτι αλλη απορια εχεις για τους κανονες ριχτην εδω ειμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το ενδιαφερον σου. Ξαναριξε μια ματια στις προηγουμενες σελιδες και παρατηρησε κατι στα λεγομενα μου αλλα και του disqualified.

Την προχωραω σιγα-σιγα το κυριοτερο προβλημα με τη σκεψη του Η/Υ λυθηκε οποτε δε θα κανω προσθετα *.dll και @@@@

Θελω ομως να σε ρωτησω αν παιζετε (εσυ ειτε οι γνωστοι σου) την Πρεφα με καποια ιδιοτροπια.

Εννοω με καποιους σπεσιαλ ορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε φιλε μου..η πρεφα γενικως παιζεται διαφορετικα απο περιοχη σε περιοχη ανα την Ελλαδα. Παντου υπαρχουν "ιδιοτροπιες" δηλαδη αναλογα με το που εισαι..

Ας πουμε π.χ. για κατι που δεν ακουγεται συχνα, οτι καποιος μπορει να μπει κ παραπανω απο "σολο μεσα" σε 1 παιξιά ή οταν δηλωσει μια μιζερια. Δηλαδη για να εξηγηθω: αν ας πουμε ειμαι ο τζογαδορος και εχω δηλωσει οτι θα παιξω απλα πρωτα ( 6 μπαστουνια δηαλδη ) αλλα κανω 3 μπαζες αντι για 6, μπαινω 3 φορες μεσα! δηλαδη η κασα μου θα ανεβει κατα 6 και θα πληρωσω 3πλα καπικια.Το οτι καποιοι το παιζουν θεωρειται μια παραλλαγη. Και προσεξε οχι μονο 3 φορες μεσα αλλα οσες μπαζες δεν κανεις τοσο πιο πολυ. Μπορει να παει δηλαδη και 4 και 5 φορες μεσα.

Για τη μιζερια ισχυει μερικες φορες το ιδιο, δηλαδη αν την δηλωσεις κ τελικα κανεις 3 μπαζες (απο καμια που θα επρεπε) θα ανεβεις και 30 κασες π.χ.!

επισης αρκετες παραλλαγες υπαρχουν στο πως παιζονται οι ειδικες περιπτωσεις δειχτης και χτυπητης!αν σκεφτω και καποια αλλη θα ποσταρω παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε φιλε μου..η πρεφα γενικως παιζεται διαφορετικα απο περιοχη σε περιοχη ανα την Ελλαδα. Παντου υπαρχουν "ιδιοτροπιες" δηλαδη αναλογα με το που εισαι..

Ας πουμε π.χ. για κατι που δεν ακουγεται συχνα, οτι καποιος μπορει να μπει κ παραπανω απο "σολο μεσα" σε 1 παιξιά ή οταν δηλωσει μια μιζερια. Δηλαδη για να εξηγηθω: αν ας πουμε ειμαι ο τζογαδορος και εχω δηλωσει οτι θα παιξω απλα πρωτα ( 6 μπαστουνια δηαλδη ) αλλα κανω 3 μπαζες αντι για 6, μπαινω 3 φορες μεσα! δηλαδη η κασα μου θα ανεβει κατα 6 και θα πληρωσω 3πλα καπικια.Το οτι καποιοι το παιζουν θεωρειται μια παραλλαγη. Και προσεξε οχι μονο 3 φορες μεσα αλλα οσες μπαζες δεν κανεις τοσο πιο πολυ. Μπορει να παει δηλαδη και 4 και 5 φορες μεσα.

Για τη μιζερια ισχυει μερικες φορες το ιδιο, δηλαδη αν την δηλωσεις κ τελικα κανεις 3 μπαζες (απο καμια που θα επρεπε) θα ανεβεις και 30 κασες π.χ.!

επισης αρκετες παραλλαγες υπαρχουν στο πως παιζονται οι ειδικες περιπτωσεις δειχτης και χτυπητης!αν σκεφτω και καποια αλλη θα ποσταρω παντως..

 

δλδ αν εχεις κανει τη βλακεια και παιξεις κανα αχρωμο χωρις να τις εχεις σιγουρες αντε να ρεφαρεις μετα...δεν το εχω παιξει ετσι αν και για να μπεις πανω απο 2 μπαζες μειον ενω εχεις κανει αγορα θελει μεγαλη προσπαθεια και απο σενα και απο την τυχη στο μοιρασμα των φυλλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ δυσκολο ετσι δεν το συζηταμε!! αυτο το παιζουν συνηθως καλες 3αδες απο ατομα που γνωριζονται μεταξυ τους και ξερει ο καθενας τον τροπο που παιζουν οι αλλοι δυο..Και μη διανοηθει να παιξει κανεις καπικαδα με αυτο τον κανονα γιατι θα φυγουν πολλαααα λεφτα...χεχε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΚΡ :mad: χτες ρωτησα το μπαρμπαΣωτηρη (αυτος ητανε χρονια ταξιτζης στην Αθηνα) περι Πρεφας ειδικα για τις αποριες οτι ο τριτος παικτης δεν πρεπει να χαλαει τις μπαζες του κοντραδορου αλλα κι ο προσκεκλημενος να μην κανει @@@@

Πανω κατω τα ιδια μου απαντησε με αυτα που λενε στον λοκαλ καφενε και μου ειπε οτι εχει παιξει Πρεφα και σε ορισμενα καφενεια της Αθηνας.

Επομενως που να παρει ο διαολος σκεπτομαι οτι αν πας να παιξεις Πρεφα με ατομα που δεν τα ξερεις πρεπει να μιλησεις στην αρχη μαζι τους για το πως θα παιχθει.

Και προσεξε οχι μονο 3 φορες μεσα αλλα οσες μπαζες δεν κανεις τοσο πιο πολυ. Μπορει να παει δηλαδη και 4 και 5 φορες μεσα...
WOW κι αυτο πρωτη φορα το ακουσα!

Αλλα να σου πω κατι το κοβω να ειναι και δικαιο.

Δηλωσα εγω 8 διαμαντια (καρα δηλαδη) κι εκανα 6 μπαζες.

Πληρωνω εις διπλουν τα αγγουρια.

Αν @@στω οπως ο μακακας και κανω 3 μπαζες γιατι να πληρωνω εις διπλουν τα σπασμενα καπου το κοβω να ειναι αδικο.

Επομενως να εισαι καλα θα τη βαλω ως οψιον στην εκδοση (ανεβασα πριν λιγο στα Aoaforums την πρωτη) οπου μοιραζει τα φυλλα δινει τα σκαρτα στον τζογαδορο ε βλεπετε τις βασικες επιλογες στην κεντρικη φορμα τα μενου.

Πιστευω να βρω λιγο χρονο και να μοιρασω επομενη demo στο εγγυς μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προσεξε οχι μονο 3 φορες μεσα αλλα οσες μπαζες δεν κανεις τοσο πιο πολυ. Μπορει να παει δηλαδη και 4 και 5 φορες μεσα.

 

Σωστός, εμείς έτσι το παίζουμε. Ούτε καν ήξερα πως αυτό είναι επιλογή.

 

Επίσης κάποιες λεπτομέρειες που μου ήρθαν τώρα. Στην πρώτη παρτίδα δεν υπάρχουν χτυπητό, μιζέρια, πολλές κλπ. Αν πάνε και οι 3 πάσο τότε το χαλάνε και ξαναμοιράζουν. Στις υπόλοιπες το χτυπητό έχει αυτόματη προτεραιότητα δηλαδή ακόμα και αν μιλάς τελευταίος λες χτυπητό και τελείωσε. Αν κάποιος έχει μιζέρια και πάλι προηγείται το χτυπητό. Η μιζέρια προηγείται από τους τζόγους. Συνήθως όταν κάποιος έχει μιζέρια, οι άλλοι δυο έχουν πολύ μεγάλους τζόγους και τα παίρνουν στο κρανίο γιατί τους το χαλάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, εμείς έτσι το παίζουμε. Ούτε καν ήξερα πως αυτό είναι επιλογή.

 

Επίσης κάποιες λεπτομέρειες που μου ήρθαν τώρα. Στην πρώτη παρτίδα δεν υπάρχουν χτυπητό, μιζέρια, πολλές κλπ. Αν πάνε και οι 3 πάσο τότε το χαλάνε και ξαναμοιράζουν. Στις υπόλοιπες το χτυπητό έχει αυτόματη προτεραιότητα δηλαδή ακόμα και αν μιλάς τελευταίος λες χτυπητό και τελείωσε. Αν κάποιος έχει μιζέρια και πάλι προηγείται το χτυπητό. Η μιζέρια προηγείται από τους τζόγους. Συνήθως όταν κάποιος έχει μιζέρια, οι άλλοι δυο έχουν πολύ μεγάλους τζόγους και τα παίρνουν στο κρανίο γιατί τους το χαλάς..

 

Αυτο με την πρωτη παρτιδα που το χαλανε και ξαναμοιραζουν ισχυει βεβαιως και ξεχασα να το γραψω.Αλλα οσους και να εχω ρωτησει (και πιστεψε με το εχω ψαξει πολυ) η χτυπητη δεν προηγειται παντα. Πανω απο ολα ειναι η δειχτη (τα 10 χειροτερα ανοιχτα φυλλα δηλαδη) και μετα η χτυπητη..! ολα τα αλλα ειναι ακριβως οπως τα ειπες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΥΡΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΤΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ???
Καταρχας ειναι ασχημο να γραφεις με κεφαλαια διοτι φαινεται οτι φωναζεις.

Και κατα δευτερον υπαρχει εδω το Insomnia thread για τη Δηλωτη oπου εχεις ηδη ποσταρει συνεπως πληζ no more offtopic here.

 

Αν πάνε και οι 3 πάσο τότε το χαλάνε και ξαναμοιράζουν.
Αυτο ειναι προφανες νομιζω!

 

Η πρωτη εκδοση ειναι γεγονος!

Προσωρινα ο ανθρωπος ειναι τζογαδορος οι δυο ΗΥ λενε πασο.

Εδω τζογαρετε!

 

post-34518-129062962109_thumb.jpg

 

Επιλεγετε με πολυ κυριλε απεικονιση οχι παιζουμε ;) τα σκαρτα φυλλα που δε σας γουσταρουν!

Πατηστε τον καδο ανακυκλωσης και πανε στα σκουπιδια!

 

post-34518-129062962134_thumb.jpg

 

Τοp combobox οπου διαλεγετε τι θα τζογαρετε αμεσως κι οχι παταμε κουμπακια συνεχως οπως σε κατι αλλες Πρεφες που κυκλοφορουν ;)

 

post-34518-129062962136_thumb.jpg

 

Ας πουμε οτι καποιος εκ των ΗΥ πεταει το 9 κουπα.

Επομενως επιτρεπετε να ριξετε τον Ρηγα κουπα (δειτε το δεικτη χεριου)

 

post-34518-129062962141_thumb.jpg

 

Αλλα εδω ομως ΓΙΟΚ (ξεχαστε τις κομπινες του μπαρμπαΓιωργη με τη Δηλωτη)

 

post-34518-129062962144_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειχαν δηλωθει ως ατου τα σπαθια θα αναγκαστειτε να τσακισετε!

 

post-34518-129062962148_thumb.jpg

 

Ας παμε πισω στην κουβεντα τωρα.

Σωστός, εμείς έτσι το παίζουμε. Ούτε καν ήξερα πως αυτό είναι επιλογή...
O μπαρμπαΣωτηρης ο συνταξιουχος ταριφας μου ειπε οτι οι Κρητικοι (κι απο οτι βλεπω το λοκεησιον σου) εχουν την καραμανιολα Πρεφα.

Για να ξεκαθαρισουμε πληρως το τοπιο θελω να με διορθωσεις πριν κανω τις απαραιτητες μοντες:

1) Εστω οτι δηλωνω 6 μπαζες (δε μας νοιαζει το ατου).

Κανοντας ας πουμε 9 μπαζες τοτε οι κοντραδορος και παικτης θα σε πληρωσουν 3χ*9???

Κι αν ας πουμε κανεις 10 μπαζες θα παρεις 4χ*10 καπικια??

Αναποδα αν κανεις 3 μπαζες τοτε θα μπεις -3χ*7 καπικια μεσα, με 2 μπαζες -4χ*8, με 1 -5χ*9 κι ουτω καθεξης?

Αναλογως κι η κασα σου θα παει 3χ, 4χ και 5χ πανω?

Ενω θα πηγαινε 2χ μονο (ως σολο).

αυτο που λες οτι ο Η/Υ θα βοηθαει τον Η/Υ δεν νοειται γιατι ετσι αλλαζει ο σκοπος της πρεφας, δεν ειναι πρεφα δλδ
Αφου βγηκε η πρωτη εκδοση να τι εννοω:

1) Προφανως δεν παιζουμε Σκαμπιλι οπου με νοηματα ο ενας παικτης καρφωνει στον αλλον τα φυλλα.

2) Αραγε λοιπον o κωδικας δεν εχει τιποτε σακατιες οπου ο ενας ΗΥ να βλεπει τα φυλλα του αλλου.

3) Στην πρωτη σελιδα μιλησαμε περι κοντραδορου και παικτη/προσκεκλημενου.

Οτι ο προσκεκλημενος πρεπει παντα να βοηθαει τον κοντραδορο κλπ κλπ (δε χρηζει να επαναλαμβανομαι).

Επειδη οι γνωμες μας διαφερουν να υπαρχει κι η εξης λυση:

Οταν ο ανθρωπος ειναι τζογαδορος αυτοι θα παιζουν οπως παιζουν (κανονικα) δηλαδη το οποιο δε σας νοιαζει στην τελικη.

Αν ο ενας ΗΥ θελησει να γινει τζογαδορος ο δευτερος θα δηλωνει πασο.

Αραγε λοιπον κοντραδορος θα γινει ο ανθρωπος.

Τωρα ειτε κανει προσκληση ο ανθρωπος στον ΗΥ ειτε παιξει το ιδιο θα ειναι ο τζογαδορος ΗΥ θα παιζει με συνδυασμους οπου θα πιανει τις μπαζες που δηλωνει.

Δεν ειναι στο χερι μου να σας αναλυσω τον αλγοριθμο γιατι θα καταλαβετε τα κολπα!

Αραγε λοιπον δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην Πρεφα που σχεδιαζω ;) με τους ορους του λοκαλ καφενε αλλα και με αυτα που ανεφερες.

 

---> K.E.MX.<---

Υπηρετησα τον Ε.Σ. και πρωτοπαρουσιαστηκα στο Ναυπλιο.

Ειχαμε ενα Λοχαγο πολυ κριαρι μας επιανε την παρλα στην επιθεωρηση φρουρας κι ελεγε συνεχεια αυτη τη φραση (Αραγε λοιπον) LOL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...