Προς το περιεχόμενο

Τριήμερες, καρντάσια και ετυμολογία - Το σύγγραμα που θα συγκλονίσει


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι πως αν δεν αποφασίσουν οι επιχειρηματίες θεσσαλονικείς να φτιάξουν πραγματική οικονομική υποδομή στη Θεσσαλονίκη δεν πρόκειται να πάει η πόλη μπροστά. Και παίρνω το παράδειγμα της Ολλανδίας με τις τρεις "πρωτεύουσές" της. Άμστερνταμ τουρισμός, Χάγη διοικητικό κέντρο-μπουρζουαζία, Ρότερνταμ εμπόριο. Και οι τρεις πόλεις κινούνται με τη δύναμη των επιχειρηματιών που τις κατοικούν και όχι του κράτους.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτό είναι μία πιθανή λύση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είμαστε ακόμα στην κατανόηση του προβλήματος.

 

Για το αρχικό θέμα, Fidelio δεξιά Οδός Τάκη Ψυρρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια λοιπον...αφου διαβασα και εγω οσα γραψατε να πω και γω με την σειρα μου οτι αφου εζησα για αρκετα χρονια Αθηνα και Θεσσαλονικη (τα περισσοτερα Θεσσαλονικη) γυρισα στην επαρχεια που ειναι λιγοτερο γραφικη απο την Αθηνα, και προτιμω να ζω με ποιοτητα στην ζωη μου, παρα σε χαβουζα και ας με λενε καραβλαχο οι ΒΕΡΟΙ Αθηναιοι. Στην Θεσσαλονικη παντως καραβλαχο δεν με ειπαν ποτε.

 

 

Kαλά έκανες, και το λέω γιατί το ίδιο έκανα κι εγώ. Εφόσον έγινε κατάληψη στο χωριό μου έπρεπε να βρω άλλο χωριό. Αλλά στη Θεσσαλονίκη γιατί να σε πουν καράβλαχο; Αφού όλοι από χωριά είναι. Υπάρχουν βέροι σαλονικιοί πλην ολίγων οβραίων που ξεμείνανε του ολοκαυτώματος;

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά έκανες, και το λέω γιατί το ίδιο έκανα κι εγώ. Εφόσον έγινε κατάληψη στο χωριό μου έπρεπε να βρω άλλο χωριό. Αλλά στη Θεσσαλονίκη γιατί να σε πουν καράβλαχο; Αφού όλοι από χωριά είναι. Υπάρχουν βέροι σαλονικιοί πλην ολίγων οβραίων που ξεμείνανε του ολοκαυτώματος;

:lol:

 

Ενώ στην Αθήνα ας πούμε είναι όλοι βέροι Αθηναίοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν κάποιος δηλαδή δεν είναι βέρος Αθηναίος ή βέρος Σαλονικιός, τι παίζει; Τον έχει μικρότερο, βρωμάει προβατίλα, η γυναίκα του κάνει μόνο κορίτσια, του κολλάνε τα μακαρόνια και του σβωλιάζουν οι σούπες, έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πάθει καρκίνο των όρχεων μετά την εμμηνόπαυση της μάνας του, ή μήπως είναι ΕΓΚΑΘΕΤΟΣ της σκιώδους κυβέρνησης της νήσου Χοκάιντο;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το μήνυμα Lucifer, επιβεβαιώνεται πανηγυρικά ο τίτλος: "Το σύγγραμα που θα συγκλονίσει".:-)

 

Στείλε μου σε παρακαλώ 2 κιλά, ...εχμ 2 λίτρα από αυτό που πίνεις.:-D Πληρώνω όσο όσο...:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μη βέρος αθηναίος ή σαλονικιός (και μιλάω εκ πείρας, γιατί κι εγώ σε αυτούς ανήκω), σαφώς και τον έχει μικρότερο, βρωμάει προβατίλα, η γυναίκα του κάνει μόνο κορίτσια, του κολλάνε τα μακαρόνια και του σβωλιάζουν οι σούπες, έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πάθει καρκίνο των όρχεων μετά την εμμηνόπαυση της μάνας του, και είναι ΕΓΚΑΘΕΤΟΣ της σκιώδους κυβέρνησης της νήσου Χοκάιντο. Επιπλέον όμως, δεν τον χωράει πολύ πολύ να μιλάει για καράβλαχους, γιατί αν κοιτάξει λίγο ψηλότερα στο γενεαλογικό του δέντρο, θα βρει κάποιους τέτοιους. Αντίθετα ο βέρος αθηναίος ή σαλονικιός (αν και νομίζω οτι αυτό είναι φανταστικό είδος ανθρώπου, δεν υπάρχει στην πραγματικότητα), τον έχει μεγαλύτερο, μοσχοβολάει ζιβανσύ, η γυναίκα του κάνει μόνο αγόρια, δεν του κολλάνε ποτέ τα μακαρόνια και δεν του σβωλιάζουν ποτέ οι σούπες, δεν έχει πιθανότητες να πάθει καρκίνο των όρχεων μετά την εμμηνόπαυση της μάνας του, και ούτε είναι ΕΓΚΑΘΕΤΟΣ της σκιώδους κυβέρνησης της νήσου Χοκάιντο. Επιπλέον, μπορεί να αποκαλεί όλους τους υπόλοιπους καράβλαχους, καθότι είναι το αφεντικό και ο γενικός γαμάω της πόλης, και καθότι "εμείς εδώ ήμασταν πάντα. Εσείς ήρθατε από τα χωριά σας"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ στην Αθήνα ας πούμε είναι όλοι βέροι Αθηναίοι....

 

ειπε κανεις κατι τετοιο? ναπολεόντειο συνδρομο δεν το λενε αυτο?

 

επισης ποιος θεωρειται βερος αθηναιος, κρητικος, βεροιος κλπ?

εγω δηλαδη που την ζωη μου στην ελλαδα την εχω περασει απο το πρωτο δευτερολεπτο στην αθηνα, ενω οι γονεις μου ζουσανε στην μυτιληνη και μετα ηρθανε αθηνα, και μετα απο χρονια "ηρθα" και εγω τι θεωρούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.λογικό είναι τα περισσότερα φράγκα να πηγαίνουν στην Αθήνα. β. Δεν θα ήθελα να ζω στην Αθήνα, αλλά την θεωρώ εξίσου γαμάτη με τη θεσσ όπου και θα ήθελα να ζω/σπουδάζω. γ. χωριάτες μπουρτζόβλαχοι υπάρχουν παντου (εννοώ νοοτροπία, όχι καταγωγή, οικονομική θέση κτλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπε κανεις κατι τετοιο? ναπολεόντειο συνδρομο δεν το λενε αυτο?

 

επισης ποιος θεωρειται βερος αθηναιος, κρητικος, βεροιος κλπ?

εγω δηλαδη που την ζωη μου στην ελλαδα την εχω περασει απο το πρωτο δευτερολεπτο στην αθηνα, ενω οι γονεις μου ζουσανε στην μυτιληνη και μετα ηρθανε αθηνα, και μετα απο χρονια "ηρθα" και εγω τι θεωρούμε?

 

αυτό ήθελα να πω και γω toufas....+1

 

Leftermann, σε ποιον αιώνα ζεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως ο φίλος λέφτερμαν ήτο ειρωνικός προς αυτούς που ανεμίζουν τα αμφίβολου κύρους πιστοποιητικά της άρειας αθηναϊκής καταγωγής τους. Θα προσυπογράψω αυτό που είπε ο συν-γκασμάς Τούφας αφού πρώτα τον ενημερώσω πως η Επάνω Σκάλα είναι το πιο τρου και πρωτευουσιάνικο μέρος της Μυτιλήνης και πως αν είναι από τίποτα Βατερά ή κάνα Καγιάννι, τον κοιτάω αφ' υψηλού εκ μέρους όλης της νησιωτικής μας μπουρζουαζίας.

 

Πολλά ένσημα επίσης στον Λόμαρ που κατέστησε για άλλη μια φορά σαφές το γεγονός πως η βλαχιά έχει πατρίδα της τη γη και δε γνωρίζει σύνορα μήτε φυλές, πως η τρέλα δεν πάει στα βουνά και πως το Αιγαίο ανήκει σε μένα και στα όνειράαααα μου.

 

Και να απογοητεύσω τον συμπαθέστατο χρήστη Αχιλλέα(!) καθώς δυστυχώς δεν πίνω κάτι για να γίνω έτσι, μια δυσπλασία στους πόρους του Muller στην εμβρυική μου ηλικία, προκάλεσε την δημιουργία ενός ενδοκρινούς αδένα (βάσει του συνδρόμου Molotov-Ribbentrop) που εκκρίνει τη σπάνια ορμόνη Σουρεαλίνη -δρα στον εγκεφαλικό φλοιό και δεν αισθάνομαι τύψεις, ενοχές και μοναξιά αλλά επηρεάζει τα επίπεδα τεστοστερόνης μου και τη λειτουργία του προστάτη μου, με αποτέλεσμα να πήζω ώρες-ώρες στη μαλακία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' έστειλες στα πέυκα... Αν και διάβολος έχεις Θεία έμπνευση(και λίγο ύποπτη ;) ).

 

/Offtopic

Πάντως τα καλύτερα μηνύματα τα γράφεις Δευτέρα βράδυ με κρασάκι, φίλτατε .;)

Εκεί πήγαινε και το αρχικό μου μήνυμα, αλλά είναι μια ιστορία που την γνωρίζουμε εγώ εσύ και 2-3 ακόμα. Οι υπόλοιποι ας ζουν στο σκοτάδι.:-D. Ακόμα γελάω πάντως:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρειο πρόβλημα έχει πολλές φιλολογικές προεκτάσεις. Όπως δηλαδή το συνηθισμένο φαινόμενο ο εκάστοτε Λαρισσαίος, Σαλονικιός, Μυτιληνιός, όταν είναι στο χωριό του να βρίζει συνεχώς την Αθήνα, ενώ όταν οι ίδιοι άνθρωποι -αποικούν- σε αυτήν, να κάνουν το αντίστροφο. Άρα οι ίδιοι δίνουν την άρεια υπόσταση σ' αυτούς που δεν προδίδουν την μητέρα γη, δηλαδή τους αυτόχθονες που ναι μεν είναι χωριάτες, αλλά το χωριό τους τυχαίνει να είναι η ίδια η Αθήνα.

 

Και αυτό οι άποικοι δεν μπορούν να το χωνέψουν με τίποτα, γιατί άντε, μια μετακόμιση την έκανες, αλλά αυτά που σου έμαθε η μαμά πως γίνεται να τα ξεχάσεις μονομιάς; Γιατί οι κύριες παραδόσεις περνούν μέσα από την οικογένεια, όπως π.χ η απαξίωση για κάθε πετούμενο-πλεούμενο-τετράποδο των "πρωτευουσιάνων", φαινόμενο βέβαια που δεν παρατηρείται σε καμία αμιγώς αστική ευρωπαϊκή περιοχή. Οι πολυκατοικίες δεν κάνουν το "Αστυ", ούτε και οι αστοί γίνονται σε 25 χρόνια. Εκεί που έκαιγες τον Ιούδα στην πλατεία, τώρα ξαφνικά ανακαλύπτεις του Ψυρρή. Είναι κάτι σαν τους ινδιάνους της αμερικής, τι να τους πει ο ασπρουλιάρης, ότι είναι βέρος αμερικάνος; Πως γίνεται να σβήσεις το γενεαλογικό σου δέντρο;

 

 

Υ.Γ

Ως τρανή απόδειξη στα λεγόμενά μου είναι όλα τα γραφόμενα παραπάνω:

κάποιοι που νομίζουν ότι έγιναν Αθηναίοι επειδή ο μπαμπάς μετακόμισε το 1965 και γεννήθηκαν εκε,ί την λένε στους Θεσσαλονικιούς οι οποίοι κάνουν ακριβώς το ίδιο, με την διαφορά πως όταν μετοικίσουν και αυτοί στην Αθήνα θα καταταγούν αυτόματα στο πρώτο στρατόπεδο. Θα γίνουν κι αυτοί όπως οι άλλοι, γιατί στην ουσία από τα ίδια χωριά κατάγονται.

 

 

Υ.Γ 2

Ερώτηση προς αθηναίους:

ο Αλβανός που θα γεννηθεί εδώ είναι Έλληνας; Ή θα χρειαστεί τουλάχιστον 250 χρόνια ακόμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λουσι, εχω να παω στο νησι εδω και 20 χρονια :P

 

Μόνο.

Άρα αποτελεί ύβρη να αποκαλείς τον εαυτό σου Αθηναίο, όχι βεβαίως για μένα ή για κανέναν άλλον, αλλά πρώτα για τον ίδιο σου τον εαυτό. Είναι περίπου σαν αυτούς τους ομογενείς που λένε ξεκάθαρα "εγώ είμαι αμερικάνος" χωρίς ίχνος ντροπής. Έγιναν Αμερικάνοι οι κακομοίρηδες σε 30 μόλις χρόνια. Φαντάζομαι πως Τούρκοι θα γίνονταν πολύ γρηγορότερα.

 

 

 

Υ.Γ

Δεύτερο κλασσικό φαινόμενο. Η φράση "έχω να πάω 10 χρόνια". Δεν είμαι απο ΄κει!

(φτηνή προσπάθεια εξαφανίσεως του γενεαλογικού δέντρου)

 

Εκτός από το Πάσχα βέβαια. Γιατί που στο διάολο πάνε όλοι και μένω μόνος μου;

:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...