Προς το περιεχόμενο

Τριήμερες, καρντάσια και ετυμολογία - Το σύγγραμα που θα συγκλονίσει


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σιγα βρε σιγα γιατί μου ρθε και μένα ένα κύμα ρίγης και είμαι και 504χλμ πιο πάνω, είπανε 2 αλήθειες για τη χαβούζα σας και αμέσως θιχτήκατε.(Χαβούζα με μετρό εδώ και λίγα χρόνια....).Που στε 4 εκατομμύρια κόσμος ο ένας επάνω στον άλλο και το παινέυεστε κιόλας από πάνω. Πριν από ένα μήνα ήμουνα Στοκχόλμη,ε μετά από αυτό δεν μπορώ να δεχτώ οτι η Αθήνα είναι πόλη.Μίλα και συ lucifer μιας και είδες και το Βερολίνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 10 ??? Εδώ πας στο κέντρο και έρχονται όλοι καταπάνω σου καθώς πάνε στις δουλειές τους και λες,μα καλά είναι αμέτρητοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο 10 ??? Εδώ πας στο κέντρο και έρχονται όλοι καταπάνω σου καθώς πάνε στις δουλειές τους και λες,μα καλά είναι αμέτρητοι...

 

Σαν μάστιγα ενα πράμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα βρε σιγα γιατί μου ρθε και μένα ένα κύμα ρίγης και είμαι και 504χλμ πιο πάνω, είπανε 2 αλήθειες για τη χαβούζα σας και αμέσως θιχτήκατε.(Χαβούζα με μετρό εδώ και λίγα χρόνια....).Που στε 4 εκατομμύρια κόσμος ο ένας επάνω στον άλλο και το παινέυεστε κιόλας από πάνω. Πριν από ένα μήνα ήμουνα Στοκχόλμη,ε μετά από αυτό δεν μπορώ να δεχτώ οτι η Αθήνα είναι πόλη.Μίλα και συ lucifer μιας και είδες και το Βερολίνο....

 

Και Νέα Υόρκη έχω δει, αυτό σημαίνει πως το Βερολίνο δεν είναι πόλη;

Γενικά ρε παιδί μου, αποφασίστε αν η ομορφιά κάνει την πόλη ή οι παροχές.

Στην πρώτη περίπτωση η Kate Beckinsale είναι η καλύτερη πόλη του κόσμου.

Στη δεύτερη, μέχρι να βάλετε ATM στην Άνω Πόλη, ε ας είστε οι τελευταίοι που θα μιλάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω, οτι η Στοκχόλμη και το βερολίνο είναι πόλεις!

Η Αθήνα δεν έχει ούτε ομορφιά ούτε παροχές συνοδευόμενες και από μια αξιόλογη ποιότητα ζωής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Η Αθήνα δεν έχει ούτε ομορφιά ούτε παροχές συνοδευόμενες και από μια αξιόλογη ποιότητα ζωής

 

ναι, αλλά η θεσσαλονίκη είναι χειρότερη. Και επιπλέον, είμαστε και κομπλεξικοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ένα κομπλεξάκι το κουβαλάμε εμείς οι σαλονικείς, το οποίο φαντάζομαι ότι οφείλεται στο γεγονός ότι όλο το ενδιαφέρον πέφτει στην αθήνα. Από την πολιτιστική ζωή, μέχρι τα δημόσια έργα.

Κατά τ' άλλα, όπως υπάρχει το κόμπλεξ των σαλλλονικιών, έτσι υπάρχει και των αθηναίων, οι οποίοι εντείνουν την κόντρα με πρωτευουσιάνικες ατάκες

-δεν πρόκειται να ξεχάσω όταν 14 χρονών πιτσιρίκι είχα πάει αθήνα κ εγώ με το σχολείο και μας σταματάει ένας μπάρμπας στο δρόμο

"από που είστε βρε παιδιά?"

"από Θεσσαλονίκη"

"Ααα, Βούλγαροι δηλαδή"

ε. δε με νοιάζει αν ο τυπάκος ανήκει στην μειοψηφία των κομπλεξικών της αθήνας, μου έχει δώσει όμως έναν πολύ καλό λόγο στην τεκμηρίωση του "γιατι μου τη σπάνε οι αθηναίοι" (σε αντιδιαστολή με το ότι λατρεύω την αθήνα)

αυτά. καλημέρα σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη περίπτωση η Kate Beckinsale είναι η καλύτερη πόλη του κόσμου.

 

Αυτό ήταν ...last year. Φέτος έχουμε νέο νικητή. Beat that!

 

meganfoxtm3.th.jpg

 

Στη δεύτερη, μέχρι να βάλετε ATM στην Άνω Πόλη, ε ας είστε οι τελευταίοι που θα μιλάτε.

 

Το κρίσιμο ζήτημα του ποιος έχει την "καλύτερη" πόλη το έχετε κάνει ΣΑΛΑΤΑ. Ομολογώ ότι δεν περίμενα από Αθηναίους(κατά τα λεγόμενα) να μπουν σ'αυτό το τριπάκι. Ίσως η Αθήνα αδικείται από τη μη ύπαρξη ενός δικού της Φρατζολιάδη. Χμμμμμμμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλοι έχουμε να πούμε από κάτι, μερικές φορές μετράει κι ο τρόπος... Πηγαίνετε εδώ δεξιά υπάρχει ένας μουσικοπαίκτης βάλτε το δεύτερο τραγούδι που τιτλοφορείται Το ποντίκι του Βορρά,καλούτσικα τα λέει...

 

 

ΥΓ Και τώρα που μπήκε και μουσική, πρέπει να αναθεωρηθεί ο τίτλος./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ένα κομπλεξάκι το κουβαλάμε εμείς οι σαλονικείς, το οποίο φαντάζομαι ότι οφείλεται στο γεγονός ότι όλο το ενδιαφέρον πέφτει στην αθήνα. Από την πολιτιστική ζωή, μέχρι τα δημόσια έργα.

Κατά τ' άλλα, όπως υπάρχει το κόμπλεξ των σαλλλονικιών, έτσι υπάρχει και των αθηναίων, οι οποίοι εντείνουν την κόντρα με πρωτευουσιάνικες ατάκες

-δεν πρόκειται να ξεχάσω όταν 14 χρονών πιτσιρίκι είχα πάει αθήνα κ εγώ με το σχολείο και μας σταματάει ένας μπάρμπας στο δρόμο

"από που είστε βρε παιδιά?"

"από Θεσσαλονίκη"

"Ααα, Βούλγαροι δηλαδή"

ε. δε με νοιάζει αν ο τυπάκος ανήκει στην μειοψηφία των κομπλεξικών της αθήνας, μου έχει δώσει όμως έναν πολύ καλό λόγο στην τεκμηρίωση του "γιατι μου τη σπάνε οι αθηναίοι" (σε αντιδιαστολή με το ότι λατρεύω την αθήνα)

αυτά. καλημέρα σε όλους.

 

Θέλω να εστιάσω σε 2 σημεία του ποστ της αγαπητής συμφορουμίτισσας.

 

Το πρώτο είναι η ιστορία της. Ο λόγος που αντιπάθησα τους Σαλονικιούς (μια μη-υφιστάμενη γενίκευση, αλλά καταλαβαίνετε, εννοώ την επιφύλαξη προς τον τυχαίο κάτοικο της πόλης) ήταν 2 παρεμφερείς ιστορίες με πρωταγωνιστή εμένα, σε δύο διαφορετικές (και τις 2 πρώτες) επισκέψεις μου στην πρωτεύουσα της λαμπρής Μακεδονίας. Μάλιστα, τότε εγώ δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε κόντρα ανάμεσα στις 2 πόλεις και μου είχε φανεί πολύ ζωώδης η αντιμετώπιση -ειδικά όταν ήμουν φανερά καλοπροαίρετος (μιας και είχα άγνοια) και σχετικά μικρός. Όταν λοιπόν μάζευα "ευχές" επειδή δεν έλεγα το λάμδα σαν πρόσφυγας από τη Σιβηρία, κάπου τα πήρα ανάποδα και με έπιασε το σύστημα ΜΕΔΕ (Μια Εσύ, Δέκα Εγώ) του οποίου την αστειότητα σήμερα προφανώς και καταλαβαίνω. Το πρόβλημα δυστυχώς, είναι πως λατρεύω την Αθήνα. Μιλάμε για παλαβό έρωτα, της έχω γράψει ποίημα, έχω δακρύσει βλέποντάς την από ψηλά στο αεροπλάνο, τέτοια ψυχωτικά πράγματα. Και θα ανεχτώ τον οποιοδήποτε Καστοριανό να μου πει πως η Αθήνα δεν είναι γραφική, τον οποιοδήποτε νησιώτη να μου πει πως ο Σαρωνικός βρωμάει και τον τελευταίο Βερολινέζο να μου πει πως η πόλη μου είναι τριτοκοσμική.

 

Δε θα ανεχτώ κανέναν Σαλονικιό, όσο αστείος και αν ξέρω πως είμαι, να μου βρει ψεγάδι για την Αθήνα αφήνοντας απ' έξω τη Σαλονίκη. Μπορώ να καταλάβω κάποιον Ροδίτη, κάποιον Τρικαλινό να μη ταιριάζουν με τους ρυθμούς της όπως μπορούσα να καταλάβω τον αδικαιολόγητο ουσιαστικά θαυμασμό που ένοιωθαν κάποιοι γνωστοί μου από επαρχία -και μιλάμε για παιδιά από σχετικά μεγάλες πόλεις, όπως Λάρισα- για την Αθήνα. Αλλά από κάποιον άνθρωπο που αποκαλεί την πόλη του "συμπρωτεύουσα", περιμένω να φέρεται σαν "συμπρωτευουσιάνος" και όχι σαν τον τελευταίο κωλόβλαχο Ελληνάρα που θα ψάξει να βρει το μεμπτό. Και επειδή -παραδεχτείτε το- αυτό είναι το εθνικό (χεχε) σπορ της πλειοψηφίας των Σαλονικιών, ε, σας προλαβαίνω. Μπορεί να είναι αυτό που λέει η γκαρνέλ, πως εδώ πέφτουν οι προβολείς, δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι πως σε μια πόλη που ο μέσος μαλάκας ασχολείται με κόντρες ΒΠ με Δυτικά Προάστια, το τελευταίο που τον νοιάζει είναι να την πει στη Σαλονίκη. Καλώς ή κακώς, το κόμπλεξ ξεκίνησε από εκεί πάνω.

 

Και φτάνω στο 2ο σημείο του ποστ της γκαρνέλ, "γιατι μου τη σπάνε οι αθηναίοι" (σε αντιδιαστολή με το ότι λατρεύω την αθήνα). Η Θεσσαλονίκη μου αρέσει. Δε θεωρώ πως είναι όμορφη όπως θεωρώ τη Μυτιλήνη ή το Ναύπλιο, όπως όμορφη δε θεωρώ και την Αθήνα, αλλά μου αρέσει. Έχω καλές αναμνήσεις από εκεί, έχω φίλους εκεί και όταν λέω πως δεν είναι πόλη αλλά μεγάλο χωριό, δεν το λέω με αρνητισμό -δεν είναι ανάγκη να είναι πόλη κάτι για να μου αρέσει. Ούτε μονοξείδιο μοιράζουν οι αρτηρίες μου, ούτε τρέφομαι με άσφαλτο και σπασμένες σύριγγες. Και δε θα χαντακώσω ποτέ καμία πόλη επειδή έχει έναν χ αριθμό από μαλάκες -ακόμα και αν είναι, όπως πιστεύω, η πλειοψηφία της.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...