Προς το περιεχόμενο

Τριήμερες, καρντάσια και ετυμολογία - Το σύγγραμα που θα συγκλονίσει


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μείνω λίγο offtopic... Όντας 20 χρόνια Θεσσαλονίκη, μπορώ να πω και υποστηρίζω ότι "Ναί, η Θεσσαλονίκη είναι ένα μεγάλο χωριό". Αυτό το λέω για τον εξής απλό λόγο. Αν βγείς ένα βράδυ σε 1-2 μαγαζια στο λιμάνι, συνεχίσεις σε 2-3 μαγαζιά σφαγεία και την άλλη μέρα πας για καφεδάκι Αριστοτέλους/Καμάρα/Κρήνη/κτλ δεν υπάρχει περίπτωση να μην πετύχεις 2-3 παρέες από γνωστούς σου.

 

Δεν μιλάω για μαγαζί σε γειτονιά, όπου φυσιολογικό είναι να πετύχεις γείτονες σου.

 

Όσο για την κόντρα Θεσσαλονίκης-Αθήνας πιστεύω ότι προέρχεται από την συνεχή "διαφήμιση" της Αθήνας. Μετρό, Ολυμπιακοί Αγώνες, 20 κανάλια με έδρα την Αθήνα, 50 εφημερίδες, 3 κορυφαίες ποδοσφαιρικές ομάδες πάντα πρώτες και πολλά άλλα. Έτσι είναι φυσιολογικό να σας τρέφουμε λίγο μίσος :)

 

Αυτά και σόρρυ για το οφτοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μετρό, Ολυμπιακοί Αγώνες, 20 κανάλια με έδρα την Αθήνα, 50 εφημερίδες, 3 κορυφαίες ποδοσφαιρικές ομάδες πάντα πρώτες και πολλά άλλα. Έτσι είναι φυσιολογικό να σας τρέφουμε λίγο μίσος :)

 

Δεν είναι φυσιολογικό γιατί στην ουσία θρέφεις αυτό το μίσος εναντίον των συγχωριανών σου. Αλίμονο, ο κολλητός σου φίλος να πιάσει δυο φράγκα στα χέρια του στην Αθήνα θα τα ρίξει. Να μη σου πω θα αλλάξει και ομάδα. Κατά τ' άλλα οι βέροι Αθηναίοι ευχαρίστως θα σου χάριζαν και το μετρό και τις εφημερίδες, και την Βουλή την ίδια, στο ίδιο πακέτο φυσικά με 4.000.000 μπαστουνόβλαχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέροι Αθηναίοι ευχαρίστως θα σου χάριζαν και το μετρό και τις εφημερίδες, και την Βουλή την ίδια, στο ίδιο πακέτο φυσικά με 4.000.000 μπαστουνόβλαχους.

 

:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπόλεκ, εντάξει αδερφέ, δε λέτε το λάμδα και το "με" και το "σε" 900.000 ανθρώπων είναι σωστό και δεν παραδέχτηκα ποτέ πως η ειρωνεία μου είναι μεταξύ σοβαρού και αστείου -και γενικά, είμαι μαλάκας βουπίτης κομπλεξικός πρωτευουσιάνος.

 

Επειδή όμως θέλω καιρό τώρα να κλειδώσω το θρεντ και δε θέλω να έχω απαντήσει κοντά με το λουκέτο για να μη θεωρηθεί πως "πετάω την τελευταία κουβέντα", από 'δω και πέρα απέχω!

 

Μπάοκ.

 

πριν προλάβεις να το κλειδώσεις, να προλάβω να διορθώσω αυτήν την μέγιστη ανακρίβεια:

μπαογκ είναο το σωστό, όχι μπαοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ενα μεγαλο ποσοστο μιας χωρας ειναι συγκεντρομενο καπου, δεν ειναι λογικο τα κονδυλια να πηγαινουνε πρωτα εκει?

 

ναι. αλλά όχι μόνο εκεί. συγκεκριμένα, η θεσσαλονίκη είναι ίδια με τη δεκαετία του '70. ε.

 

συνεχή "διαφήμιση" της Αθήνας. Μετρό, Ολυμπιακοί Αγώνες, 20 κανάλια με έδρα την Αθήνα, 50 εφημερίδες

 

με εξαίρεση το μετρό, αυτοί είναι οι 4 πιο σοβαροί λόγοι για να θέλει κάποιος να εγκαταλείψει την αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι. αλλά όχι μόνο εκεί. συγκεκριμένα, η θεσσαλονίκη είναι ίδια με τη δεκαετία του '70. ε.

 

 

Έλεος με αυτή την επαναλαμβανόμενη παπαριά. Και οι Λαρισαίοι έχουν πρόβλημα με τα λεφτα που πάνε στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη κι όχι στην πόλη τους και οι Ηρακλιώτες έχουν πρόβλημα με τα λεφτά που καταλήγουν στη Λάρισα, στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα, και πάει λέγοντας. Μέχρι την Άνω Μαγούλα που παραπονιέται για όλους τους προηγούμενους και την Κάτω Μαγούλα που πλακόστρωσε την Αγ. Παρασκευή την Τσαχπινιάρα.

 

Ας δούμε την αλήθεια, νομός Αττικής Πραγματικός Πληθυσμός, λίγο παρακάτω από 6εκ. νομός Θεσσαλονίκης, Πραγματικός Πληθυσμός λίγο παραπάνω από 1εκ., θέλουμε δε θέλουμε το 55-60% του πληθυσμού κατοικεί στην Αττική, είναι λογικό λοιπόν οι υποδομές να γίνονται εκεί που υπάρχει κόσμος. Οι υποδομές χρειάζονται χρήμα άρα το χρήμα πέφτει στην Αττική. Τα υπόλοιπα είναι απλά λαϊκισμοί./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια λοιπον...αφου διαβασα και εγω οσα γραψατε να πω και γω με την σειρα μου οτι αφου εζησα για αρκετα χρονια Αθηνα και Θεσσαλονικη (τα περισσοτερα Θεσσαλονικη) γυρισα στην επαρχεια που ειναι λιγοτερο γραφικη απο την Αθηνα, και προτιμω να ζω με ποιοτητα στην ζωη μου, παρα σε χαβουζα και ας με λενε καραβλαχο οι ΒΕΡΟΙ Αθηναιοι. Στην Θεσσαλονικη παντως καραβλαχο δεν με ειπαν ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δούμε την αλήθεια, νομός Αττικής Πραγματικός Πληθυσμός, λίγο παρακάτω από 6εκ. νομός Θεσσαλονίκης, Πραγματικός Πληθυσμός λίγο παραπάνω από 1εκ., θέλουμε δε θέλουμε το 55-60% του πληθυσμού κατοικεί στην Αττική, είναι λογικό λοιπόν οι υποδομές να γίνονται εκεί που υπάρχει κόσμος. Οι υποδομές χρειάζονται χρήμα άρα το χρήμα πέφτει στην Αττική. Τα υπόλοιπα είναι απλά λαϊκισμοί./
Δες το κι αλλιώς όμως..Εκεί που πέφτουν τα λεφτά δημιουργούνται και οι υποδομές.

Κι έχει καταλήξει όλος ο κόσμος να εγκαταλείπει τον τόπο του για να βρει τις υποδομές αυτές στην Αθήνα.

Φαύλος κύκλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εδώ τσακωνόμαστε για άλλα (όπως για παράδειγμα αν το μέγεθος της τριβής είναι ευθέως ανάλογο της επιφάνειας), για αυτό δεν θα τσακονόμασταν? Εγώ πάντως έχω φίλους από Σαλόνικα και είναι και γαμώ τα άτομα, απλά έχουν λίγο παραπάνω ψώνιο με την πόλη τους και τους βγαίνει μ@λακία καμιά φορά, γι αυτό κι εμείς τους βγάζουμε σποτάκια για να τους πειράξουμε: Άγιε βασίλη να σου κάνω μια ερώτηση; Γιατί δεν παίρνει ο ΠΑΟΚ πρωτάθλημα? ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΕ Αγιε Βασιλη? 'Η μηπως ειναι τυχαιο..'Η μηπως εγινε ετσι ταχα? Εβαλες ετσι αυτο το κοστουμι, ετσι τυχαια.. Παιδι του Κοκκαλη.. Γελοιε...." Υπάρχουν φυσικά και Σαλονικείς που έχουν τόσο μίσος για την Αθήνα που είναι να μην σου τύχουν αλλά δε βαριέσαι, αυτοί είναι καμένοι, λες και δεν υπάρχουν καμένοι Αθηναίοι. Βλακείες είναι αυτά παιδιά, στην τελική δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, move on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το κι αλλιώς όμως..Εκεί που πέφτουν τα λεφτά δημιουργούνται και οι υποδομές.

Κι έχει καταλήξει όλος ο κόσμος να εγκαταλείπει τον τόπο του για να βρει τις υποδομές αυτές στην Αθήνα.

Φαύλος κύκλος.

 

κι εγώ εκεί ήθελα να καταλήξω εν ολίγοις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, θα σας πω ένα μυστικό:

 

Σε αυτήν την περίπτωση δεν αναζητούμε αν το αυγό έγινε πρώτο ή η κότα. Όταν δημιουργήθηκε ελληνικό κράτος, η Θεσσαλονίκη άνηκε στην Οθωμανική αυτοκρατορία, με συνοπτικές διαδικασίες πρωτεύουσα ορίστηκε η Αθήνα (μην αρχίσετε τις ιστορίες με το Ναύπλιο κλπ κλπ). Αυτό αμέσως δημιούργησε την απαίτηση ύπαρξη διοικητικών μηχανισμών, οικονομική δραστηριότητα, πνευματικές αναζητήσεις, που αυτές με τη σειρά τους απαιτούν ανθρώπους, με, κυρίως, υλικά ανταλλάγματα (χρήμα).

Με αυτόν τον τρόπο και με τη συσσώρευση κόσμου, δραστηριοτήτων, χρήματος, η Αθήνα έγινε ο τόπος και η πατρίδα 6.000.000 ανθρώπων. Τις υποδομές, η Αθήνα τις απόκτησε και τις αποκτά για να καλύψει τις ανάγκες των κατοίκων της. Κανείς δε σχεδίασε το 1840 την αστικό ιστό της Αθήνας από τη Σαρωνίδα μέχρι τα Μέγαρα και από την Αίγινα μέχρι το Καπανδρίτι (παρεμπιπτόντως το Καπανδρίτι δεν έχει ΕΥΔΑΠ και παντού κεντρική αποχέτευση), και περάσαν καλώδια για το τηλέφωνο και τον ηλεκτρισμό και σωλήνες του νερού και τώρα πια σαν to SimCity έρχονται οι άποικοι. Και ας πάω σε ένα παραδειγματάκι για να γίνω κατανοητός, οι συγκοινωνίες σταθερής τροχιάς της Αθήνας κουβαλούν τον πληθυσμό μίας και κάτι Θεσσαλονίκης την ημέρα, με κοινή λογική, τι είναι λογικό να έχει εκτεταμένο μετρό η Αθήνα ή μία γραμμή η Θεσσαλονίκη για να χαίρεται ωσάν γύφτικο σκερπάνι ο νομάρχης της;!;

Καταλήγοντας, μιλάμε για το σήμερα, σήμερα η Αθήνα έχει 60% του πληθυσμού της διοικητικής και οικονομικής οντότητας που ονομάζεται Ελλάδα, η Θεσσαλονίκη περίπου το 10%, (η αναλογία μεταξύ των πόλεων και το 1970, που κάποιος ανέφερε, ήταν παρόμοια), τα χρήματα που ζητάει η Θεσσαλονίκη είναι υπερβολικά για τις ανάγκες της, διότι αυτά ουσιαστικά θα μειωθούν από τους πόρους των υπολοίπων πόλεων, και της Αθήνας, αλλά κυρίως των μικρότερων. Και δεν εννοώ πως δε χρειάζεται επενδύσεις, εννοώ πως πρέπει και οι απατήσεις να είναι λογικές./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...