Προς το περιεχόμενο

Πήρα MacBook και το μετάνιωσα...


kiriga81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν παρ'ολα αυτά συνεχίζεις να εισαι στενοχωρημένος,πες μου τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και ίσως να μπορέσουμε να βρούμε μια τιμή και να σε

"απαλλάξω" απο την αιτία της απογοητευσής σου...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Παιδια αυτο δεν το κανει σε κανεναν αλλο?

Εμενα το κανει (ΜΒΡ) και ειναι λιγο εκνευριστικο.

Μηπως ξερει κανεις πως μπορει να διορθωθει??

 

Δεν το έχω το πρόβλημα. Τυχαία σήμερα έπεσα πάνω σε ένα post σε άλλο forum

 

Αντιμετώπιζα ακριβώς το ίδιο ζήτημα με το ΜΒ μου και ψάχνοντάς το ανακάλυψα ότι είναι αρκετά συχνό 'παράπονο' χρηστών (τόσο σε ΜΒ όσο και σε ΜΒΡ) και ότι συνήθως παρουσιάζεται ως δυσλειτουργία του πληκτρολογίου (βλ κακοτεχνία δηλ.).

 

Μέχρι που κάποιος σε ένα thread (να είναι καλά ο άνθρωπος!) μου επισήμανε το εξής: Μηλαράκι -> System Preferences -> Universal Access -> Keyboard και κάπου προς τα κάτω θα βρεις το Acceptance Delay. Βάλε το στο Short και τσέκαρε αν λύθηκε το πρόβλημά σου. Εμένα αυτό ήταν...

 

πηγή http://macephemera.gr/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?431602.post

 

τσέκαρε μήπως σου φτιάξει έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εγω το εβαλα και εκει μπας και βρω καποια λυση και να'ναι καλα το παλικαρι μου ελυσε το προβλημα.

Ευχαριστω και σενα φιλε για την επισημανση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς MacBook? Αυτά είναι από πλαστικό. Τα MacBookPro είναι από αλουμίνιο, συνεπώς θεωρώ λίγο δύσκολο να ξεβάφουν.

 

Έχω πάρει ένα MB και δύο MBP, ξέρω τη διαφορά φίλε μου, μην ανησυχείς... στα MBP, μπροστά, το κουμπί που πατάς για να ανοίξει το καπάκι μαύρισε και στα δύο, σε δύο διαφορετικούς χρήστες... μην ακούσω ότι κάτι του κάνω... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βρίσκω τον φίλο μας που έκανε το πρώτο post λίγο λάθος. είμαι κάτοχος μαύρου macbook με 2Gb ram εδώ και ένα μήνα περίπου. Μπορώ να πω ότι συγκρίνεται με τα κανονικά pcιά... Το macbook είναι μίλια μπροστά σε όλα! Μέχρι και παιχνίδια παίζει ενώ όλοι μου έλεγαν ότι δεν θα παίζει. Έχει μερικές "ιδιοτροπίες" που είναι θέμα 2-3 ημερών μέχρι να τις μάθεις.

 

Όσο για τον σπαστικό ήχο στην εκκίνηση ο φίλος μας έχει απόλυτο δίκιο. Αλλά η λύση ήταν πολύ απλή----> Google: macbook startup sound δεύτερο-τρίτο αποτέλεσμα ήταν αυτό το link http://blog.codefront.net/2006/11/01/muting-the-mac-startup-sound/

 

Να σημειώσω πως δεν είχα καμία σχέση με apple προιόντα για να ξέρω πως δουλεύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι σχετικά νέος στο forum και άσχετος στην χρήση apple computers and Macos. Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω μπει στο τρυπάκι να αγοράσω ένα Macbook pro και να μεταβώ σε mac. Έχω διαβάσει αρκετά από τα post στο forum και γενικά ήμουν αποφασισμένος να τα ΄΄σκάσω΄΄. Πρόσφατα και μετά από μια φλασιά, είπα να ψάξω στο Net για Known issues των Macbook pro και απογοητεύτηκα, πολλά προβλήματα (δεν ξέρω αν κάποια από αυτά έχουν διορθωθεί) που δεν δικαιολογούνται από το όνομα της Apple, από χαλασμένες μπαταρίες, θερμοκρασίες απίστευτες, προβλήματα στην οθόνη, άπειρα προβλήματα στο wireless lan, εξωφρενικός θόρυβος από τον ανεμιστήρα, electric shock, και άλλα. Μην βιαστείτε να με κατηγορήσετε, επαναλαμβάνω δεν είμαι χρήστης Mac και ήμουν έτοιμος με χίλια να γίνω αλλά ξαφνικά φρενάρισα και απογοητεύτηκα. Σας παραθέτω link για να δείτε, επίσης στο youtube θα βρείτε αρκετά που αφορούν τον ήχο του fan. Περιμένω τα σχόλιά σας, ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος, Γιάννης

http://www.appledefects.com/wiki/index.php?title=MacBook_Pro

http://www.seanbonner.com/blog/archives/002276.php

http://www.macintouch.com/readerreports/macbookpro/topic4057.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγους μήνες είμαι κάτοχος ενός macbook πρίν το πάρω το έψαξα και εγώ λίγο και όπως και εσύ διάβαζα διάφορα αρνητικά και περιέργα , αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι έχει κάποια χαζοπροβληματάκια τα οποία λύνονται με τα macos X updates , ως αναφορά το fan και την μπαταρία δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και ποιό συγκεκριμένα τον fan το άκουγα συχνά όταν έβαλα vista τα οποία ξήλωσα άμεσα, με τα xp ούτε που το ακούω και φυσικά ούτε με το Leopard ακούγεται , να ξέρεις ότι το fan ακούγεται όταν ζεστένεται και ανεβάζει στροφές.

 

 

Και δεν το μετάνιωσα καθόλου που το πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω macbook (όχι το pro) και οι ανεμιστήρες ακούγονται μόνο όταν ανοίξω το photoshop και 2-3 ακόμα "βαριές" εφαρμογές. Επίσης όταν είμαι σε Vista οι ανεμιστήρες δουλεύουν περισσότερη ώρα στο full. Αλλά και πάλι δεν κάνουν τόσο θόρυβο όσο νομίζεις. Θα έλεγα ότι είναι σε κανονικά επίπεδα όπως τα περισσότερα laptops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ που μοιράζεστε την ανησυχία μου, αλλά επιτρέψτε μου, δεν μιλάμε μόνο για τον ανεμιστήρα ή την μπαταρία. Αν κάνετε τον κόπο να ψάξετε λίγο θα δείτε ότι, ειδικά για τα macbook pro, τα προβλήματα είναι αρκετά και όλα αφορούν την ποιότητα κατασκευής, κάτι, (κάποιοι εδώ το γνωρίζετε άπειρα καλύτερα από εμένα) για το οποίο η εταιρία φημίζεται και έχει στηρίξει σε αυτό όλη της την καμπάνια αν δεν κάνω λάθος. Επίσης όταν μιλάμε για ένα μηχανάκι για το οποίο καλείσαι να πληρώσεις κοντά στα 3000 ευρόπουλα (μιλάω για το macbook pro 17'') δεν θα χαρακτήριζα κανένα πρόβλημα ''χαζοπροβληματάκι'' (χωρίς παρεξήγηση) την στιγμή που από ότι διαβάζω στο διαδίκτυο για κάποια από αυτά η εταιρία ''την κάνει γαργάρα'' και για άλλα, όπως διαβάζω, ''σιωπηλά'' αποσύρει τα μηχανάκια και προσπαθεί να τα επιλύσει. Σιωπηλά, τι πάει να πεί? μια εταιρία που σέβεται τον εαυτό της ενημερώνει το κοινό της και αναλαμβάνει τις ευθύνες της φανερά απέναντι στους αγοραστές της. Επαναλαμβάνω για μία ακόμα φορά: Είχα και εξακολουθώ ακόμα να έχω βαρεθεί τα windows και να θέλω να κάνω την μετάβαση σε Mac, αλλά διαπιστώνοντας μια τέτοια συμπεριφορά από μιά εταιρία που την είχα σε τέτοια υπόληψη διστάζω, Ευχαριστώ, και ελπίζω οι φανατικοί της εταιρίας να μην με παρεξηγήσουν, αντίθετα περιμένω τις απόψεις σας και τις πληροφορίες σας για κάποια τυχόν εξέλιξη προς το καλύτερο. Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι η apple είναι από τις λίγες εταιρίες που πραγματικά σέβονται τον πελάτη τους και το έχει αποδείξει πολλές φορές (όπως π.χ περίπτωση iphone) αλλά μην περιμένεις απο μια εταιρία να κάνει και αγαθοεργίες...

 

Αν μας έλεγες ποια είναι τα κυριότερα προβλήματα που έχεις διαβάσει (επιγραμματικά) και σου κακοφαίνεται θα ήταν πιο εύκολο να σου απαντήσουμε.

 

Εγώ θα σου πω για το δικό μου macbook

 

1. ) Το μέρος όπου ακουμπάνε οι καρποί είναι κοφτερό και σε μερικούς ξεβάφει. Η εταιρία σου το αλλάζει χωρίς κόστος ακόμα και εάν δεν είσαι στην εγγύηση. (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα).

 

2.) Γενικά δεν έχω κανένα παράπονο από την ποιότητα κατασκευής του macbook που έχω. Θα το έβαζα δεύτερο μετά από το LG S1 Express Dual. (έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 10 laptops).

 

3.) Τα περισσότερα προβλήματα που υπάρχουν π.χ με θόρυβο , θερμοκρασίες , πληκτρολόγια, φωτισμός κατά καιρούς λύνονται συνήθως άμεσα με ένα απλούστατο update που γίνεται και αυτόματα πατώντας απλά το πλήκτρο update.

 

4.) Πρόβλημα με την μπαταρία δεν είχα ποτέ μου και της κάνω και πολύ κακή χρήση...

 

Γενικά δεν πιστεύω ότι τα προϊόντα της apple έχουν περισσότερα προβλήματα από τα αντίστοιχα άλλων εταιριών. Θα έλεγα μάλιστα ότι έχουν πολύ λιγότερα...

 

Πάντως άν είχες να διαλέξεις ανάμεσα σε δύο εταιρίες ανεξαρτήτους λειτουργικού τότε θα σου πρότεινα πρώτα LG και μετά Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι η apple είναι από τις λίγες εταιρίες που πραγματικά σέβονται τον πελάτη τους και το έχει αποδείξει πολλές φορές (όπως π.χ περίπτωση iphone) αλλά μην περιμένεις απο μια εταιρία να κάνει και αγαθοεργίες...

 

Αν μας έλεγες ποια είναι τα κυριότερα προβλήματα που έχεις διαβάσει (επιγραμματικά) και σου κακοφαίνεται θα ήταν πιο εύκολο να σου απαντήσουμε.

 

Εγώ θα σου πω για το δικό μου macbook

 

1. ) Το μέρος όπου ακουμπάνε οι καρποί είναι κοφτερό και σε μερικούς ξεβάφει. Η εταιρία σου το αλλάζει χωρίς κόστος ακόμα και εάν δεν είσαι στην εγγύηση. (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα).

 

2.) Γενικά δεν έχω κανένα παράπονο από την ποιότητα κατασκευής του macbook που έχω. Θα το έβαζα δεύτερο μετά από το LG S1 Express Dual. (έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 10 laptops).

 

3.) Τα περισσότερα προβλήματα που υπάρχουν π.χ με θόρυβο , θερμοκρασίες , πληκτρολόγια, φωτισμός κατά καιρούς λύνονται συνήθως άμεσα με ένα απλούστατο update που γίνεται και αυτόματα πατώντας απλά το πλήκτρο update.

 

4.) Πρόβλημα με την μπαταρία δεν είχα ποτέ μου και της κάνω και πολύ κακή χρήση...

 

Γενικά δεν πιστεύω ότι τα προϊόντα της apple έχουν περισσότερα προβλήματα από τα αντίστοιχα άλλων εταιριών. Θα έλεγα μάλιστα ότι έχουν πολύ λιγότερα...

 

Πάντως άν είχες να διαλέξεις ανάμεσα σε δύο εταιρίες ανεξαρτήτους λειτουργικού τότε θα σου πρότεινα πρώτα LG και μετά Apple.

Φίλε μου ZauZ, δεν αμφισβητώ τίποτα από αυτά που λες, άλλωστε είσαι χρήστης ενώ εγώ δεν είμαι, και δεν περιμένω αγαθοεργίες από καμιά εταιρία. Αυτά που παραθέτω καθώς και η αντιμετώπιση της εταιρίας δεν είναι δικά μου λόγια αλλά χρηστών ανά τον κόσμο, όπως διαβάζω στο δίκτυο. Τώρα για τα προβλήματα, αυτά αναφέρονται από χρήστες στα παραπάνω links που παρέθεσα καθώς και σε πολλά άλλα. Δεν μπορώ να τα αμφισβητήσω αλλά ούτε και να μην τα λάβω υπόψιν μου σε μια ενδεχόμενη αγορά, απλά εμμένω στην άποψή μου ότι ένα μηχανάκι 3000 ευρώ δεν θα έπρεπε να αντιμετωπίζει αυτά τα ΄΄παιδικά΄΄προβλήματα που μηχανάκια πολύ φθηνότερα, χωρίς να φέρουν τόσο βαρύγδουπο όνομα, δεν τα έχουν (από όση μικρή εμπειρία έχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...