Προς το περιεχόμενο

Internetικές σχέσεις - Hi5, Facebook, Hi3 και Facelift..Μήπως το παρακάνουμε?


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους σας

 

Εδώ και λίγες ημέρες γεννήθηκε :lol: ένα νέο Social Community Network με όνομα http://www.millface.com με τη φιλοδοξία το site αυτό να γίνει πόλος έλξης πολλών Ελλήνων από όλο τον κόσμο.

 

Χωρίς να περιορίζεται βέβαια σε αυτό.

 

Νομίζω πως είναι αρκετά εύκολο να βοηθήσετε να το στήσουμε απλά κάνοντας register.

Την ώρα που υπάρχουν Hi-5 , Facebook κλπ καλό θα ήταν να στηρίξουμε ένα Ελληνικό Site με προδιαγραφές.

 

Στο MillFace τα πάντα είναι ελεύθερα χωρίς καμία χρέωση.

Μεταξύ άλλων έχετε τη δυνατότητα για Photo,Video ,Audio Upload , Flash Chat, Instant Messenger, Photo Ratings , events και πολλά πολλά άλλα και όλα αυτά εντελώς δωρεάν , όπως λέει και το Millface.com “Burn Your Credit Card”

 

Περιμένω σχόλια από όλους σας

 

Val

 

:shock:

 

Μα καλα..ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να το εχουν οι ξενοι και οχι οι Ελληνες?? Μα ΟΧΙ επιτρεπεται?? Συγχαρητηρια στους Ελληνες που καναν και αυτοι το Hi5 τους, και καλο Invitation-Spamming στο mail των ατυχων, απο τους φιλους τους που πιαστηκαν στη φάκα..

 

Και ξεκηνώ να 8ετω τις απορίες μου..:rolleyes:

 

Μα γιατι να κά8εσε να πλασάρεις την φάτσα σου στον διαδικτυακο κόσμο και στους αλλους αγνωστους Users.. με στόχο (απ'όσο εχω κτλβει..) να βρεις το ταίρι σου ή να κάνεις νέους φίλους..? Γτ? Πραγματικά δεν μπορω να το καταλαβω, γτ κάποιος 8α σπαταλούσε ετc τον χρόνο του..?

 

Εγω προσωπικά ναί..Forumάρω, IRCάρω, IMάρω κα8ημερινα! Γνωριζω πολυ κόσμο κα8ε μερα! Αλλα ΟΧΙ για σχέση και για ασκοπη φιλία (αν ειναι δυνατον..γινεται να κυνηγήσεις φιλια απο το Net? o.O). F/E το κανω με βάση ητε το Gaming ήτε με τεχνολογικο υποβαθρο! Εγω παλι, πιστευω οτι το διαδικτυο δεν απομόνωσε τον κόσμο απο τοτε που εμφανίστηκε και χρησιμοποιήθηκε απο ολους, αλλα ακριβως το αντι8ετο..Κατάφερε και ενωσε μια Ελληνίδα, εναν Αμερικάνο και εναν Αιγύπτιο! Βρηκαν κοινα και συνομιλησανε! Κατάφερε το αδυνατο στις σχεσεις των αν8ρωπων και δεν 8α επρεπε να κατακρινεται απο κανέναν! :mad:

 

Τωρα παλι στο 8εμα..Πραγματικα, ας μου απαντησει καποιος γτ προτημα να σκοτώνει τις ημερες της ζωης του στα Hi-5, στα Facebook στα Avatar (πως τα λενε..) και τώρα και στο Millface(βγάλαν και οι Ελληνες..)?? Αντι να βγει μια βολτα με 1 φίλο/φίλη να παει σε μια καφετερια και να γνωρίσει απο κοντα αλλους 30 ! Γτ πρεπει πια να τα κατεδαφίζουμε ολα και να χάνουμε το μέτρο?

 

Λατρέυω τα PC και ειναι η μισή μου ζωή..Λεω οτι δεν μπορω να ζησω χωρις αυτα(μια μερα που κα8ομουν επεσε το ρευμα και φρίκαρα..)Ειναι το HOBBY μου, πως το λενε! Αλλοι εχουν το ποδόσφαιρο και δν ζουν χωρις αυτο!..Αλλα δεν χανω το μετρο ρε παιδια..Δεν μπορεις πια να τα κανεις και ΟΛΑ στο PC..Ειναι λα8ος να το "παρα"-κανουμε σε οτιδηποτε..Και αυτο δινει στους δημοσιογραφους/καναλια/χοντρους ψυχολόγους σε καρέκλες να αποκαλέσουν τα στοιχεία που ΤΟΣΟ πολυ αγαπαμε (τα PC και το Internet) ναρκοτικά και οτι απομονώνουν τον κοσμο και την νεολέα! :mad:

 

Σε οτι και να κανεις, εαν χάσεις το μέτρο χάνεσε..Μακάρι να μπορουσαμε να κρατήσουμε εστω αυτον εδω τον κόσμο κα8αρο και να παιρνουμε ΜΟΝΟ τα καλα που μπορει να μας προσφέρει.. =(

 

(Ειχα ελευθερο χρόνο, ειδα το Post του φιλου..Και με επιασε να απαντήσω..)

 

/Discuss..

/Maraki..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είναι λίγο μπλέξιμο το συγκεκριμένο θέμα, νομίζω ότι το βασικότερο πρόβλημα είναι οι λόγοι που χρησιμοποιούνται οι υπηρεσίες αυτές και όχι οι ίδιες... αν δεχθούμε αυτό δυστυχώς θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα είναι μάλλον Ελληνικό φαινόμενο, και ιδιαίτερα στο Facebook, όπου είνια έτσι σχεδιασμένο ώστε να βρεις παλιούς οι όχι φίλους από ίδιους φυσικούς χώρους (σχολεία, επιχειρήσεις, πανεπιστήμια κτλ)... ο greek lover όμως συνήθως δεν το βλέπει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αποξένωση που βρίσκονται πολλοί , βρίσκουν μέσω των site αυτών μια διέξοδο προς τα έξω. Γράφουν και λενε πράγματα που ζωντανά δε θα τα λέγανε (πόσο ευκολότερο είναι να κάνεις ένα comment σε μια κοπέλα λέγοντας την "κουκλάρα" από το να το πεις ζωντανά μπροστά της ενώ σε κοιτάει...) . Άλλοι απλώς θέλουν μια έξτρα επιβεβαίωση ότι είναι ωραίοι (παίρνοντας πόζες με το κινητό τους και περιμένοντας αγωνιωδώς τα comments που θα αποκομίσουν).

 

Εγώ δεν κατηγορώ τα site . Ο χρήστης φταίει. Αντι για social - friendly networking κατέληξε να είναι dating-flirting site με 2500 friends από τους οποίους ζήτημα να έχεις δει από κοντά τους 60-100 και να έχεις μιλήσει γενικότερα (έστω online ) με τους 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συν τοις άλλοις οι γυναίκες τυγχάνουν πλήθος καλακευτικών σχολίων στο νετ οπότε σηκώνεται ψηλοτερα το μπαϊράκι-μύτη-ψευτο-υπερηφάνεια και μετά άντε να τις πλησιάσεις κανονικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το έχουμε παρακάνει. Έχω και πρόσφατο παράδειγμα μίας ανέραστης συναδέλφου μου που ανακάλυψε προχτές το face book και μου έχει πρήξει τα... νεύρα!

 

Πριν από λίγο μου έδειξε μία φωτό που έφερε από το σπίτι για να την βάλει (μιας και στο σπίτι δεν έχει internet) από έναν γάμο. Όλο καμάρι μου έλεγε ότι διάλεξε την καλύτερη (και φαντάζομαι πως είναι η χειρότερη...)

 

Της απαντάει τώρα ο κάθε πικραμένος και ανεβαίνει η ψυχολογία της. Να δω την δική του ψυχολογία όμως μόλις την δει από κοντά.

 

Δεν ξέρω πάντως... αν σας αρέσει και την βρίσκετε καλώς αλλά έχω κάτι φίλους που με ρωτάνε όλο απορία .... "καλά... δεν είσαι στο face book και στο hi5;" λες και τους είπα ότι στο χωρίο μου δεν έχει φτάσει ακόμα ο τροχός και ότι προχτές ανακαλύψαμε τυχαία την φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το έχουμε παρακάνει. Έχω και πρόσφατο παράδειγμα μίας ανέραστης συναδέλφου μου που ανακάλυψε προχτές το face book και μου έχει πρήξει τα... νεύρα!

 

Πριν από λίγο μου έδειξε μία φωτό που έφερε από το σπίτι για να την βάλει (μιας και στο σπίτι δεν έχει internet) από έναν γάμο. Όλο καμάρι μου έλεγε ότι διάλεξε την καλύτερη (και φαντάζομαι πως είναι η χειρότερη...)

 

Της απαντάει τώρα ο κάθε πικραμένος και ανεβαίνει η ψυχολογία της. Να δω την δική του ψυχολογία όμως μόλις την δει από κοντά.

 

Δεν ξέρω πάντως... αν σας αρέσει και την βρίσκετε καλώς αλλά έχω κάτι φίλους που με ρωτάνε όλο απορία .... "καλά... δεν είσαι στο face book και στο hi5;" λες και τους είπα ότι στο χωρίο μου δεν έχει φτάσει ακόμα ο τροχός και ότι προχτές ανακαλύψαμε τυχαία την φωτιά.

 

 

:lol::lol:

 

όλοι το θεωρούν δεδομένο ότι πρέπει να έχει ο καθένας λογαριασμό σε κάθε ένα από αυτά τα site.

και γιατί να σε βλέπει ο καθένας ποιος είσαι? είτε σε ξέρει είτε όχι. :rolleyes:

μέσω ιντερνετ πολύ δύσκολο να βρεις ταίρι, εκτός αν ψάχνουν και οι 2 για άλλο πράγμα, αλλά και πάλι χωρίς να έχεις δει τον άλλον από κοντά δεν ξέρεις τι μπορεί να είναι ο καθένας.

και εγώ έχω σελίδα hi5 ..με είχαν προσθέσει πιο παλιά, αλλά για να έχω την ησυχία μου ούτε που έχω δοκιμάσει να ανεβάσω photo.

γενικά μην τα εμπιστεύεστε αυτά..ο καθένας προσπαθεί σε αυτά τα site να μαζέψει πολλούς φίλους για να λέει τι?

ότι έχει φίλους? :rolleyes::rolleyes:

 

 

 

@@@ djapal

 

απλά μπορεί σε photo να φαίνονται καλές,αλλά από κοντά να μην ξέρεις που να κρυφτείς..:shock::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν φτάσει σε σημείο να ψωνίζονται κάποιοι ότι έχουν περισσότερους φίλους στο hi5 .. ε ρρεεε γαμώτο πως κατάντησε το διαδίκτυο ... καλά είμασταν παλιά λίγοι αλλά καλοί .... σιγά μην πιάνανε τα site κοινοτήτων-γνωριμιών αν δεν έιχε γίνει τέτοια διάδοση του νετ .. Σε αυτό κάτι πρέπει να γίνει πάντως .. Θα μου πείτε όλοι πασχίζουν να ψηφιοποιηθεί ο κόσμος .. αλλά όχι με τέτοιο τρόπο δηλαδή να χρησιμοποιεί την ευρυζωνικότητα για μόνο ανούσιες καταστάσεις... όλα με μέτρο ..

Προσωπικά γνωρίζω φίλους μου που έχουν κάνει και επιτυχημένες σχέσεις μέσω αυτών .. αλλά όχι ρε γαμώτο δεν πρέπει να μείνει ο κόσμος μέσα στα σπίτια .. ας εξυγχρωνιστούν όλα αλλά οι γνωριμίες πρέπει να κρατήσουν την παραδοσιακή τους αίγλη . !;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα τα Hi5 και τα Facebook 8α τιγκάρουν στις διαφημήσεις..Βλέπετε πολύς κοσμος 8α ζησει τον ερωτά του στα Boards τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το θέμα είναι γιατί facebook, hi5 και όχι forum ή irc ή msn ή κάτι άλλο;

Και ποιος είπε πως όποιος ανοίγει ένα λογαριασμό εκεί ψάχνει κάτι ή προσπαθεί να συμπληρώσει κάποιο κενό του; Και με ένα λογαριασμό γιατί να είναι αυτονόητο πως αυτός που το άνοιξε θα φάει τη ζωή του εκεί μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν φτάσει σε σημείο να ψωνίζονται κάποιοι ότι έχουν περισσότερους φίλους στο hi5 .. ε ρρεεε γαμώτο πως κατάντησε το διαδίκτυο ... καλά είμασταν παλιά λίγοι αλλά καλοί .... σιγά μην πιάνανε τα site κοινοτήτων-γνωριμιών αν δεν έιχε γίνει τέτοια διάδοση του νετ .. Σε αυτό κάτι πρέπει να γίνει πάντως .. Θα μου πείτε όλοι πασχίζουν να ψηφιοποιηθεί ο κόσμος .. αλλά όχι με τέτοιο τρόπο δηλαδή να χρησιμοποιεί την ευρυζωνικότητα για μόνο ανούσιες καταστάσεις... όλα με μέτρο ..

Προσωπικά γνωρίζω φίλους μου που έχουν κάνει και επιτυχημένες σχέσεις μέσω αυτών .. αλλά όχι ρε γαμώτο δεν πρέπει να μείνει ο κόσμος μέσα στα σπίτια .. ας εξυγχρωνιστούν όλα αλλά οι γνωριμίες πρέπει να κρατήσουν την παραδοσιακή τους αίγλη . !;)

 

Παλιά υπήρχε το irc. Μπαίναμε και μιλάγαμε περί ανέμων και υδάτων. Ήταν και περίεργες οι εποχές και κανάλια όπως το greece-cyprus θριάμβευαν. Τώρα, οι περισσότεροι chatters μοιάζουν σαν τις γάτες του Γενάρη. Εξαγριωμένοι και γεμάτοι απωθημένα...

Είναι λιγάκι αηδιαστική η κατάσταση. Όποιος έχει εφήβους στο σπίτι καλό είναι να τους μιλά, ώστε να ψάχνουν για φιλίες στον πραγματικό κόσμο και όχι στον virtual... Η ζωή είναι τόσο μικρή για να την καταναλώνεις σε ηλιθιότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το θέμα είναι γιατί facebook, hi5 και όχι forum ή irc ή msn ή κάτι άλλο;

Και ποιος είπε πως όποιος ανοίγει ένα λογαριασμό εκεί ψάχνει κάτι ή προσπαθεί να συμπληρώσει κάποιο κενό του; Και με ένα λογαριασμό γιατί να είναι αυτονόητο πως αυτός που το άνοιξε θα φάει τη ζωή του εκεί μέσα;

 

Σωστός. Και αναφέρω τη δική μου εμπειρία ως παράδειγμα : Άνοιξα λογαριασμό στο Hi5 γιατί με είχαν πρήξει γνωστοί στα invitations. Είπα να δω επιτέλους τί φρούτο είναι αυτό που έχω βαρεθεί να σβήνω e-mails κάθε φορά. E, ζήτημα να το τσεκάρω μία κάθε 5 μέρες για κάνα 2λεπτο τη φορά... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...