Προς το περιεχόμενο

Το φαινόμενο Χατζηγιάννης.


_BASSstarlet_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα για να μην ειμαστε αδικοι.....Σχεδον ΟΛΟΙ οι τραγουδιστες ( Πλυν μεγαλων οπως Μητροπανος ) μας τραγουδανε ξενα τραγουδια. Να πουμε για το Παμε Χαβαι μηπως ? Οπως κλεβουμε ξενες σειρες ετσι κλεβουμε ξενα τραγουδια. Βεβαια δεν τα κλεβουν, γινονται συμφωνιες αλλα οπως και να εχει αυτο ειναι καταντια. Αν δεν μπορεις να βγαλεις νεο τραγουδι λογο ελειψης φαντασιας τοτε ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλα για να μην ειμαστε αδικοι.....Σχεδον ΟΛΟΙ οι τραγουδιστες ( Πλυν μεγαλων οπως Μητροπανος ) μας τραγουδανε ξενα τραγουδια. Να πουμε για το Παμε Χαβαι μηπως ? Οπως κλεβουμε ξενες σειρες ετσι κλεβουμε ξενα τραγουδια. Βεβαια δεν τα κλεβουν, γινονται συμφωνιες αλλα οπως και να εχει αυτο ειναι καταντια. Αν δεν μπορεις να βγαλεις νεο τραγουδι λογο ελειψης φαντασιας τοτε ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ.

 

Μα ο τραγουδιστής είναι εκτελεστικό όργανο. Δεν βγάζει τραγούδια. Απλά τα τραγουδάει;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ αυτο σημαινει πως δεν μπορει να διαλεξει αν θα τραγουδισει κατι ? Εγω δεν το βλεπω σαν δικαιολογια αυτο. Εξαλλου μια οικογενεια ειναι ολοι τους, τραγουδιστες και στιχουργοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ αυτο σημαινει πως δεν μπορει να διαλεξει αν θα τραγουδισει κατι ? Εγω δεν το βλεπω σαν δικαιολογια αυτο. Εξαλλου μια οικογενεια ειναι ολοι τους, τραγουδιστες και στιχουργοι.

 

Ναι μπορεί να διαλέξει, απλά δεν "βγάζει" τραγούδια αυτός:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HellasVagabond καμια σχεση το Παμε Χαβαι. προκειται για μια νομιμη διασκευη η οποια πληρωθηκε και φυσικα σαν συνθετης αναφερεται στο cd της Πρωτοψαλτη ο αρχικος. (ασχετα που η διασκευη ειναι γτπ)

 

Ο Χ''Γιαννης τα κομματια που κλεβει δεν χρησιμοποει τις μελωδιες νομιμα , ουτε αναφερει οτι το κομματι του περιεχει samples απο το ταδε κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χατζιγιάννης για εμένα είναι η προσοποίηση του κομματιού "Κουστουμάκι Λαμέ" του Κροκίδη. Όποιος δεν το έχει ακούσει ας το ψάξει:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drake οταν αυτος τα τραγουδαει αυτος τα βγαζει, αυτος παιρνει το credit, αυτον αποθεωνουν τα πληθη.

 

Mika εισαι ατοπος εδω γιατι πολυ απλα οταν ακομα και ο ρυθμος ειναι ιδιος με αλλο ρυθμο και ΔΕΝ εχει παρθει αδεια μπορεις χαλαρα να του παρεις και τα σωβρακα. Το οτι δεν το αναφερει δεν αναιρει το οτι η εταιρεια του θα εχει παρει την αδεια που χρειαζεται. Οσο για το νομιμη διασκευη τι με νοιαζει αν ειναι η οχι νομιμη ? Εμενα με νοιαζει ο ξεπεσμος του Ελληνα τραγουδιστη που τραγουδαει ουσιαστικα αλλου τραγουδιστη τραγουδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drake οταν αυτος τα τραγουδαει αυτος τα βγαζει, αυτος παιρνει το credit, αυτον αποθεωνουν τα πληθη.

 

 

Αυτό ισχύει όντως αν το δεις επιφανιακά. Εγώ δεν το βλέπω επιφανιακά γιατί ασχολούμε με την μουσική από 6 χρονών, και έχω πολύ ποιο αυστηρά κρητίρια.

 

Αυτό για τα πλήθη που είπες μου θυμίζει το στοίχο: "12χρονα, χιλιόμετρα να κάνουν ουρά,

να σοριάζονται σαν έπιπλα δαπέδου"

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drake οταν αυτος τα τραγουδαει αυτος τα βγαζει, αυτος παιρνει το credit, αυτον αποθεωνουν τα πληθη.

 

Mika εισαι ατοπος εδω γιατι πολυ απλα οταν ακομα και ο ρυθμος ειναι ιδιος με αλλο ρυθμο και ΔΕΝ εχει παρθει αδεια μπορεις χαλαρα να του παρεις και τα σωβρακα. Το οτι δεν το αναφερει δεν αναιρει το οτι η εταιρεια του θα εχει παρει την αδεια που χρειαζεται. Οσο για το νομιμη διασκευη τι με νοιαζει αν ειναι η οχι νομιμη ? Εμενα με νοιαζει ο ξεπεσμος του Ελληνα τραγουδιστη που τραγουδαει ουσιαστικα αλλου τραγουδιστη τραγουδι.

 

???

 

Τέλος πάντων, νομικά δεν μπορείς να πατεντάρεις ακκορντοσειρές, ούτε φυσικά ρυθμούς. Αν ήταν έτσι οι μισοί (αν όχι όλοι) καλλιτέχνες θα ήταν πίσω από τα σίδερα για τη χρήση της ακκορντοσειρά Λα-Σολ-Φα-Μι ή Μι-Ντο-Σολ-Ρε καθώς και τη χρήση 4/4. Μόνο μελωδικές γραμμές μπορείς να διεκδικήσεις και φυσικά στίχους. Το θέμα δεν είναι κατά πόσο αντιγράφει κάποιος ή όχι. Ούτε καν αν το κάνει εκλεπτυσμένα ή χονδροειδώς. Σημασία έχει κατά πόσο μπορεί να το κάνει κάνοντας την δημιουργία του δικιά του. Να της δώσει κάτι διαφορετικό. Όταν όμως δεν μπορεί να το κάνει μεταξύ των δικών του κομματιών(*), πώς θα το κάνει στων αλλωνών;

 

 

* Εννοώ πως τα κομμάτια του Χ'γιάννη, εν προκειμένω, πάσχουν από τρομερή ανομοιογένεια. Δεν δηλώνεται μέσα από το κομμάτι η παρουσία του, παρά μόνο από την χαρακτηριστική φωνή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HellasVagabond μην επιμενεις φιλε μου :D

δεν υπαρχει περιπτωση να εχει παρει αδεια η δισκογραφικη και να γραφει στο cd "συνθεση Μιχαλης Χατζηγιαννης"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως μπορεις ανετα να πατενταρεις την μουσικη ενος κομματιου. Αν ψαξεις θα βρεις απειρες μυνησεις και δικαιωσεις σε αυτο το κομματι. Λογικο εξαλλου, δεν μπορω πχ εγω να κανω 1 χρονο να βγαλω μια μουσικη επενδυση και να ερθει ο αλλος και να χρησιμοποιησει κομματι της χωρις να ζητησει την αδεια μου.

 

ΜΙΚΑ δεν εχω δει CD του χατζιγιαννη και ετσι δεν ξερω. Μπορει να ειναι η ιδια μαμα δισκογραφικη και στους δυο καλιτεχνες και να μην τους νοιαζει τι θα γραφει ο Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χ''Γιαννης τα κομματια που κλεβει δεν χρησιμοποει τις μελωδιες νομιμα , ουτε αναφερει οτι το κομματι του περιεχει samples απο το ταδε κομματι.

 

αναφερει "στιχοι/μουσικη μιχαλης χατζηγιαννης!"και ετσι πουλαει και τη μουρη του!:-):lol:B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψα δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πατεντάρεις τη μουσική. Οι ακκορντοσειρές είναι η σειρά των συγχωρδιών. Αν δηλαδή ένα κομμάτι έχει σαν ακκορντοσειρά τα Σολ μαντζόρε - Μι μινόρε - Λα μινόρε - Φα μαντζόρε, δεν σημαίνει ότι εγώ που θα χρησιμοποιήσω την ίδια ακκορντοσειρά με άλλη μελωδία έχω αντιγράψει το κομμάτι. Ούτως ή άλλως οι βασικές συγχορδίες είναι καμιά 15αρια, και συνολικά (με αλλοιώσεις) το πολύ να είναι 150 (πες δέκα αλλοιώσεις σε κάθε συγχορδία). Αν σκεφτείς πόσα τραγούδια έχουν γραφτεί στην ιστορία της ανθρωπότητας θα δεις ότι λίγο πολύ τα πάντα έχουν παιχτεί σε επίπεδο ακκορντοσειρών.

 

Νομικά δεν μπορεί κάποιος να μου κάνει μήνυση επειδή έγραψα ένα κομμάτι (και εισπράττω από αυτό) που έχει ίδια ακκόρντα με κάποιο άλλο. Στην μελωδία του κομματιού τα πράγματα είναι διαφορετικά, και εκεί είναι που οι μηνύσεις πάνε σύννεφο. Και είναι λογικό, καθότι το μυαλό του συνθέτη πολλές φορές κολλάει με κάποιες μελωδίες που δεν συνειδητοποιεί ότι τις έχει ακούσει κάπου αλλού, ή στην τελική είναι και θέμα σύμπτωσης. Δηλαδή, γράφω ένα κομμάτι που τυχαίνει να μοιάζει αρκετά με κάποιο άλλο, το οποίο όμως δεν έχω ακούσει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψα δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πατεντάρεις τη μουσική. Οι ακκορντοσειρές είναι η σειρά των συγχωρδιών. Αν δηλαδή ένα κομμάτι έχει σαν ακκορντοσειρά τα Σολ μαντζόρε - Μι μινόρε - Λα μινόρε - Φα μαντζόρε, δεν σημαίνει ότι εγώ που θα χρησιμοποιήσω την ίδια ακκορντοσειρά με άλλη μελωδία έχω αντιγράψει το κομμάτι. Ούτως ή άλλως οι βασικές συγχορδίες είναι καμιά 15αρια, και συνολικά (με αλλοιώσεις) το πολύ να είναι 150 (πες δέκα αλλοιώσεις σε κάθε συγχορδία). Αν σκεφτείς πόσα τραγούδια έχουν γραφτεί στην ιστορία της ανθρωπότητας θα δεις ότι λίγο πολύ τα πάντα έχουν παιχτεί σε επίπεδο ακκορντοσειρών.

 

Νομικά δεν μπορεί κάποιος να μου κάνει μήνυση επειδή έγραψα ένα κομμάτι (και εισπράττω από αυτό) που έχει ίδια ακκόρντα με κάποιο άλλο. Στην μελωδία του κομματιού τα πράγματα είναι διαφορετικά, και εκεί είναι που οι μηνύσεις πάνε σύννεφο. Και είναι λογικό, καθότι το μυαλό του συνθέτη πολλές φορές κολλάει με κάποιες μελωδίες που δεν συνειδητοποιεί ότι τις έχει ακούσει κάπου αλλού, ή στην τελική είναι και θέμα σύμπτωσης. Δηλαδή, γράφω ένα κομμάτι που τυχαίνει να μοιάζει αρκετά με κάποιο άλλο, το οποίο όμως δεν έχω ακούσει ποτέ.

 

οντως αυτο παιζει να συμβαινει συχνα..αλλα αντε να αποδειξεις οτι δεν εχεις κλεψει...

 

παντως για τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη μερικα τραγουδια βγαζουν ματι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως αυτο παιζει να συμβαινει συχνα..αλλα αντε να αποδειξεις οτι δεν εχεις κλεψει...

 

παντως για τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη μερικα τραγουδια βγαζουν ματι...

 

Σύμφωνοι, η παρατήρηση είναι γενικότερη. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...