Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;


madsc

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;  

1.286 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και έχω έναν turbo-x ο οποίος δεν μου έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα κάποιο πρόβλημα (3 χρόνια) ψηφίζω πρώτα τα toshiba και μετά τα sony. Βέβαια δεν έχουν περάσει πολλές μάρκες από τα χέρια μου αλλά από αυτές που έχω δοκιμάσει τα παραπάνω ήταν μια κλάση καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και έχω έναν turbo-x ο οποίος δεν μου έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα κάποιο πρόβλημα (3 χρόνια) ψηφίζω πρώτα τα toshiba και μετά τα sony. Βέβαια δεν έχουν περάσει πολλές μάρκες από τα χέρια μου αλλά από αυτές που έχω δοκιμάσει τα παραπάνω ήταν μια κλάση καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικό με μαγνήτη (για τους άτσαλους που θα παρασύρουν το καλώδιο)

βαριέμαι να γράψω άλλα γιατι θα παρεξηγηθώ...:-D

 

 

τι εννοείς τροφοδοτικό με μαγνήτη ???? κ γράψε κι αλλα....αν διέθετα τοσα χρήματα ίσως να ήμουν κ εγώ κάτοχος ενός μάκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικό με μαγνήτη (για τους άτσαλους που θα παρασύρουν το καλώδιο)

βαριέμαι να γράψω άλλα γιατι θα παρεξηγηθώ...:-D

 

 

τι εννοείς τροφοδοτικό με μαγνήτη ???? κ γράψε κι αλλα....αν διέθετα τοσα χρήματα ίσως να ήμουν κ εγώ κάτοχος ενός μάκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις αγορασα ενα 7530g acer aspire και το εχω λατρεψει!!οικονομικο,ωραια σχεδιασμενο και με πολυ καλες επιδοσεις...ασχετα αν το πουλαω για να παρω πιο δυνατο!! :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

acer 7520G!πανέμορφο!

αριστες επιδοσεις σε παιχνιδια!

αθόρυβο!

και η τιμή-απόδοση του μακράν μεγάλη διαφορά με άλλες εταιρείες!!

κατά την γνώμη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδή τα Laptop δέν είναι PC αλλα κάτι παρόμοιο με σαφώς χαμηλότερες αποδόσεις

λόγο των μειωμένων σε διαστάσεις εξαρτημάτων, παστωμένων σε πολύ μικρό χώρο,

πολλές φορές ξανα-σχεδιασμένων CPU, GPU, ΜοΒο "and so on" και λόγω μειωμένης ενεργειας που χρειάζονται.

Τα μόνα Laptop που αξίζουν κατα την αποψή μου είναι τα Macbook και το Λειτουργικό που τρέχουν.

 

Οτι πλήρωνεις παίρνεις και στην συγκεκριμένη περίπτωση παιρνεις ποιοτικό μηχάνημα με απροβλημάτιστη λειτουργια σε όλους τους τομείς, και λόγο του λειτουργικού είναι σε αρκετες περιπτώσεις ταχύτερο

και λιγότερο δυστροπο απο ενα κανονικό PC.

Με όλα τα υπόλοιπα Laptop έχεις ένα μίνι μπιχλιμπιδι-PC(Τούρτα) με ανεβασμένες θερμοκρασίες,

χαμηλομένες επιδόσεις και WinVista(κερασάκι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδή τα Laptop δέν είναι PC αλλα κάτι παρόμοιο με σαφώς χαμηλότερες αποδόσεις

λόγο των μειωμένων σε διαστάσεις εξαρτημάτων, παστωμένων σε πολύ μικρό χώρο,

πολλές φορές ξανα-σχεδιασμένων CPU, GPU, ΜοΒο "and so on" και λόγω μειωμένης ενεργειας που χρειάζονται.

Τα μόνα Laptop που αξίζουν κατα την αποψή μου είναι τα Macbook και το Λειτουργικό που τρέχουν.

 

Οτι πλήρωνεις παίρνεις και στην συγκεκριμένη περίπτωση παιρνεις ποιοτικό μηχάνημα με απροβλημάτιστη λειτουργια σε όλους τους τομείς, και λόγο του λειτουργικού είναι σε αρκετες περιπτώσεις ταχύτερο

και λιγότερο δυστροπο απο ενα κανονικό PC.

Με όλα τα υπόλοιπα Laptop έχεις ένα μίνι μπιχλιμπιδι-PC(Τούρτα) με ανεβασμένες θερμοκρασίες,

χαμηλομένες επιδόσεις και WinVista(κερασάκι).

 

Eγώ πάλι το λαπτοπάκι μου το λατρεύω 1 χρόνο τώρα που το έχω πάρει..Παλιά δεν είχα και πλέον δεν διανοούμαι να μην έχω ένα λάπτοπ(και ας είναι και φτηνό αν είναι να έχω ΚΑΙ ντεσκτοπ) και ας αποκτήσω desktop στο μέλλον! Πλέον δεν είναι τόσο φτωχά σε χαρακτηριστικά για αυτό άλλωστε και ξεπέρασαν σε πωλήσεις φέτος τους σταθερούς! Επίσης αξίζει να σημειώσω ότι ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες τόσο καιρό και ότι το έχω σαν καινούριο...Η φορητότητα από μόνη της και η ελευθερία που σου δίνει είναι τεράστιο προτέρημα αν το ζήσεις...Βέβαια, όλα πάντα εξαρτώνται και από τη χρήση που του κάνει κανείς, καθώς ένας προγραμματιστής πολύ πιθανόν να μην αρκούνταν στα χαρακτηριστικά των περισσοτέρων λάπτοπ. Δεκτό!B):cool:B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον δεν είναι τόσο φτωχά σε χαρακτηριστικά για αυτό άλλωστε και ξεπέρασαν σε πωλήσεις φέτος τους σταθερούς! Επίσης αξίζει να σημειώσω ότι ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες τόσο καιρό και ότι το έχω σαν καινούριο...Η φορητότητα από μόνη της και η ελευθερία που σου δίνει είναι τεράστιο προτέρημα αν το ζήσεις...Βέβαια, όλα πάντα εξαρτώνται και από τη χρήση που του κάνει κανείς

 

Οι πωλήσεις δεν έχουν ανέβει λόγο αυξημένων χαρακτηριστικών, αλλά γιατί

έχουν γίνει μόδα και φένονται προσιτά σαν συσκευές και ο κάθε ασχετος όπως αγοράζει ένα στερεοφωνικο ή μια τηλεόραση αγοράζει και ένα Laptop το οποιο στην καλύτερη να καταλήξει σε Internet τερματικό τίγκα στους Ιους ή σε Audio-Video player και στην χειρότερη να μείνει κλειστος για κανα χρόνο +βάλε επειτα απο απέλπιδες προσπάθειες του ιδιοκτήτη να το λειτουργήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά "συναναστρέφομαι" με laptop 12 χρόνια τώρα και έχουν περάσει αρκετά από τα χέρια μου. Επειδή τα χρησιμοποιούσα/χρησιμοποιώ επαγγελματικά, η αξιοπιστια έρχεται πρώτη για μένα οπότε τα παραθέτω παρακάτω ταξινομημένα ξεκινώντας από το καλύτερο με βάση την προσωπική μου εμπειρία. Σε παρένθεση είναι τα διαφορετικά μοντέλα που είχα απο κάθε μάρκα:

 

IBM (και Lenovo αργότερα) (4)

Toshiba (5)

Fujitsu Siemens (3)

Acer (1)

 

 

Με τα IBM-Lenovo δεν είχα κάποιο πρόβλημα, τα θεωρώ πολύ αξιόπιστα.

Με τα Τoshiba δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα επίσης, ένα απο αυτά χάλασε μόνο όταν ένα ποτήρι νερό έπεσε πάνω του :-). Πολύ καλές οθόνες.

Fujitsu Siemens, αγόρασα 3 διαφορετικά μοντέλα μεταξύ 2004-2006 όπου το ένα είχε πρόβλημα με το Μotherboard απο την πρώτη μέρα (αντικατάσταση motherboard την επόμενη μέρα), το δεύτερο έκαψε οθόνη εκτός εγγύησης και το τρίτο το έχω ακόμα!

Acer είχα μόνο ένα αλλά αποφάσισα να μην ξαναπάρω. Χάλια service, το πήγα τρείς φορές, τις 2 με πρόβλημα στην οθόνη και άλλη μια φορά με κρασαρισμενο δισκο απ την τρίτη μέρα.

 

Τέλος, είχα και ένα Compaq LTE100 το 2001, me windows 95 το οποίο και παίζει ακόμα (mame).

 

Θα ήθελα κάποια στιγμή να δώ και κάποιες άλλες μάρκες όπως Sony, Apple, LG για να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη.:-)

 

Σε καθημερινή βάση χρησιμοποιώ ένα IBM Lenovo R60 το οποίο χρησιμοποιώ σαν desktop pc, ένα Toshiba Satellite Pro U300 το οποίο χρησιμοποιώ έξω σε πελάτες, ενα Fujitsu Amilo L series στο σπίτι το οποίο κυριώς το έχω για να παίζω μουσική και ένα Lenovo IdeaPad (netbook).

Επεξ/σία από BadSector
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, έκανα λάθος στη λίστα.:fear:

Το έβγαλα απο τη λίστα μιας και είναι εκτός συναγωνισμού λόγω παλαιότητας ;-)

 

Ήθελα νά 'ξερα BadSector πώς σου βγήκε πιό αξιόπιστο το acer απ' το Compaq.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...