Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5/5 σημα εχει αν ρωτας αυτο...οχι δεν ειναι συνδεδεμενος αλλα εχει τυχει να ειναι κιολας μια φορα αν θυμαμαι καλα...ειναι wep ο ανθρωπος και εχω ανοιξει πολλα wep εκτος απο αυτο και σκεφτομουν γιατι το εκανε αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aν σπασεις ενα κλειδωμενο ασυρματο δικτυο, εκτος απο τη συνδεση που μπορεις να βουτηξεις, μπορεις να εχεις προσβαση και στο pc του αλλου?

Οχι ετσι απλα. Ισως να μπορεις να εχεις προσβαση στα shares του (υπο προυποθεσεις κ αυτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα sharing files μονο αυτονόητο δεν είναι το password

98% τον περιπτώσεων κάνεις απλά share στον "everyone"

ακόμα και το simple file sharing τον xp το κάνει by default στον user "everyone"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κακως το ειπες αυτο, διοτι το password ειναι αυτονοητο.

Ειναι προυποθεση απ τα ιδια τα Windows, remote access ανευ password δεν υφισταται.

Αυτονοητη ισως θεωρεις και την αλλαγη του wep σε wpa2 ή την αλλαγη του default κωδικου σε thomson και netfaster. Δεν σημαινει πως αποτελει καθολικο φαινομενο αυτο.

Οπως καταλαβαινεις και απο την απαντηση του Dark Son,μαλλον δεν το ειπα κακως.

Το εχω δει ουκ ολιγες φορες τα shares να ειναι "χυμα στο κυμα" ,στο γνωστο WORKGROUP των xp.

Eν κατακλειδι λοιπον, υπο προυποθεσεις οπως ειπα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθιστε ρε παιδια, οταν πας να στησεις ασυρματο δικτυο και να ορισεις κοινοχρηστους φακελους, τα Windows δε σε υποχρεωνουν να ορισεις password?

Αφου χωρις pass δεν γινεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα μιλαω για 7 αλλα ειμαι σιγουρος οτι ισχυει και στα XP.

Εχεις δημιουργησει ποτέ ασυρματο οικιακο δικτυο? Αν ναι, μπορεσες να μπεις μεσα στο αλλο pc χωρις pass?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω υπό την επίβλεψη μου στην εταιρία πάνω από 400 δίκτυα μόνο στην Αθήνα, ασύρματα, ενσύρματα, vpn, windows 2000, xp, 2003, vista, 7, 2008.

 

μόνο τα server λειτουργικά σε υποχρεώνουν να δηλώσεις χρήστη

και σε αυτά πάλι έχεις την επιλογή "everyone".

 

ο κωδικός που λες μάλλον είναι για την νέα βλακεία της M$ το homegroup, μόνο εκεί το έχω δει να ζηταει. και στα επαγγελματικά δίκτυα δεν δουλεύουμε καν το homegroup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια 3 Σελιδες ποιο πισω ρωτησα κατι αν μπορει να μοθ απαντησει καποιος η τοθλαχιστον να μ πιει καποια πηγη να ψαξω γιατι περιμενω καποιος να μου απαντησει και δεν..Για το Θεμα του netfaster γιατι για τετοι usarname οσο και να επψαξα δεν βρηκα κατι !!ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια οποιος μπορει να με βοηθησει θα μ εκανε πολυ ευτιχησμενο γιατι θελω να απολαυσω το psn του ps3 αλλα δεν υπαρχει ιντερνετ...Εχω ενα NetFasteR_6PhqGF που το πιανω 100% σημα και θελω να μπενω κανα βραδυ...Εχω και το handshake απλος απο σο ειδα εχει διαφορετικο MAC adress !!Δειτε αυτο

BSSID, First time seen, Last time seen, channel, Speed, Privacy, Cipher, Authentication, Power, # beacons, # IV, LAN IP, ID-length, ESSID, Key

08:18:1A:79:D1:45, 2011-02-15 19:56:21, 2011-02-15 21:56:20, 6, 54, WPA2, CCMP,PSK, 185, 60398, 99218, 0. 0. 0. 0, 16, NetFasteR_6PhqGF,

 

Station MAC, First time seen, Last time seen, Power, # packets, BSSID, Probed ESSIDs

00:1F:A7:C6:57:75, 2011-02-15 20:42:42, 2011-02-15 20:54:34, 187, 382, 08:18:1A:79:D1:45, NetFasteR_6PhqGF

00:25:D3:2C:C9:E0, 2011-02-15 21:52:14, 2011-02-15 21:56:20, 172, 2061, 08:18:1A:79:D1:45,

00:26:5E:21:00:25, 2011-02-15 19:56:21, 2011-02-15 21:56:18, 183, 99188, 08:18:1A:79:D1:45,

Ναι φιλε μου...εχω δει και εχω τετοιο δικτυο.Νομιζω ομως οτι αυτα δεν υπακουουν στον κανονα WPA=bssid-xxxx.Αν δε δουλευει αυτη η μεθοδος 2 ειναι τα πιθανα σεναρια :ειτε ο γειτονας αλλαξε κωδικο ειτε απλα το ρουτερ δεν εχι εργοστασιακο κωδικο αυτου του τυπου, οποτε τοτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρα να ελπιζεις σε καμια καλη wordlist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...