Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω υπό την επίβλεψη μου στην εταιρία πάνω από 400 δίκτυα μόνο στην Αθήνα, ασύρματα, ενσύρματα, vpn, windows 2000, xp, 2003, vista, 7, 2008.

 

μόνο τα server λειτουργικά σε υποχρεώνουν να δηλώσεις χρήστη

και σε αυτά πάλι έχεις την επιλογή "everyone".

 

ο κωδικός που λες μάλλον είναι για την νέα βλακεία της M$ το homegroup, μόνο εκεί το έχω δει να ζηταει. και στα επαγγελματικά δίκτυα δεν δουλεύουμε καν το homegroup

 

Εγω παντως τα τελευταια 4 χρονια που χρησιμοποιω ασυρματη συνδεση(στα XP και στα 7) δε γινεται να μπω με remote στο αλλο pc ή να ανοιξω κοινοχρηστους φακελους χωρις pass, το ζηταει παντα. Αν δεν υπαρχει καθορισμενο pass απλα δε μπαινεις.

Και το ειχα διαβασει καπου οτι η MS σε υποχρεωνει να ορισεις pass για λογους ασφαλειας.

Τωρα αυτα που λες μου προκαλουν εκπληξη, μπορουν να επιβεβαιωσουν αλλοι φιλοι?

(Yποψιν οτι δεν αναφερομαι στον νεο αριθμο για τα homegroups, δεν τον χρησιμοποιω αυτον).

 

Οσο για τον χακερ, ακομα και χωρις pass δεν θα τον σταματησει το firewall?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να τον αλαξε απλος θελω να μου πιει καποιος αμα η μεθοδος ισχυει οπως στα IAD ??? και αν ναι πως μπορω να το κανω...!!Δηλαδη να βρω τον default κωδικο αυτου του netfaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να τον αλαξε απλος θελω να μου πιει καποιος αμα η μεθοδος ισχυει οπως στα IAD ??? και αν ναι πως μπορω να το κανω...!!Δηλαδη να βρω τον default κωδικο αυτου του netfaster

Φιλε οπως σου ειπα μαλλον δεν ισχυει η ιδια μεθοδος με τα ΙAD.(χωρις εγω να το εχω δοκιμασει προσωπικα)Για να εισαι σιγουρος ομως,αφου επιασες το handshake, φτιαξε μια wordlist με τη βοηθεια αυτης της σελιδας http://nasos.gr/nf/ και βαλε το αρχειο .cap και τη wordlist στο aircrack.

 

καλησπέρα σε όλους!

πως δημιουργούμε ενα dictionary attack for wpa/wpa2?

Αρχικα να ξεκαθαρισουμε οτι δε δημιουργουμε dictionary attack...αυτη ειναι η μεθοδος "επιθεσης" στα wpa/wpa2 χρησιμοποιωντας μια λιστα με πιθανους κωδικους.Mηπως εννοεις πως φτιαχνουμε αυτη τη λιστα(wordlist)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση αλλα μαλλον δεν προσεξες οτι το MACC του δικοθ μου net faster δεν ξεκιναει 000559!!Το ειχα δει και αυτο αλλα δεν μου εκανε...Ναι ψαχνω καιρο να φτιακσω μια worldlist αλλα δεν τα καταφερνω και στην σελιδα που μοθ εδωσες η macc ξεκιναει διαφορετικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση αλλα μαλλον δεν προσεξες οτι το MACC του δικοθ μου net faster δεν ξεκιναει 000559!!Το ειχα δει και αυτο αλλα δεν μου εκανε...Ναι ψαχνω καιρο να φτιακσω μια worldlist αλλα δεν τα καταφερνω και στην σελιδα που μοθ εδωσες η macc ξεκιναει διαφορετικα...

Sorry, εχεις δικιο.Εγω πριν μου πουν για τη σελιδα εφτιαχνα τις wordlist χρησιμοποιωντας το excel...δηλαδη εγραφα στο πρωτο κελι την mac-0000 και "τραβωντας" το προς τα κατω το excel εγραφε αυτοματα :

mac-0000

mac-0001

mac-0002

........

mac-9999

 

Στη συνεχεια copy-paste στο σημειωματαριο και ημουν ετοιμος.Ξερω, μπακαλιστικος τροπος αλλα αποτελεσματικος.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι έτσι δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να αντικαταστήσετε το "000559" με ό,τι θέλετε εσείς. Ένα notepad κι ένα απλό Replace (Ctrl+H) θα σας κάνει τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ξερει κανεις αν γινεται να σπασει η αν υπαρχει καποιος αλγοριθμος για τα ρουτερ της cyta, το ρουτερ ειναι πιρελλι και στο ssid γραφει cyta 729B?

 

εφαγα 33+ ωρες για να βρω τον κωδικο για ενα νετφαστερ κ τελικα ο αλλος ειχε αλλαξει τον default κωδικο, οποτε εφαγα ακυρο..

 

αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα του ημουν ευγνωμον.

 

ΥΓ

πιανω κ ενα τομσον, το οποιο ομως απ'οτι φαινεται εχει αλλαχτει ο deafault κωδικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχάριστο βέλε για τοις απαντήσεις σου αλλα δεν έχω ούτε excel ούτε ξέρω να το κάνω..!!άμα δεν παίρνει ώρα και κόπο φτίaξε μου μια και ανέβασε την !! η αυτό p λέει ο nzeppos να "αντιακταστισουμε" τα αρχικά αλλα πως :/ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ελεος αμα δε μπορουμε να κανουμε ενα κοπυ πειστ τι το παλεβουμε με το wireless cracking? ας μαθουμε να χρησιμοποιουμε το text των windows πρωτα :P

 

ο νζεππος σου ειπε ακριβως τι πρεπει να κανεις στο τεξτ για να αντικαταστισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ελεος αμα δε μπορουμε να κανουμε ενα κοπυ πειστ τι το παλεβουμε με το wireless cracking? ας μαθουμε να χρησιμοποιουμε το text των windows πρωτα :P

 

ο νζεππος σου ειπε ακριβως τι πρεπει να κανεις στο τεξτ για να αντικαταστισεις

 

 

+1

Και που να λέγαμε να πάει από backtrack!! :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχάριστο βέλε για τοις απαντήσεις σου αλλα δεν έχω ούτε excel ούτε ξέρω να το κάνω..!!άμα δεν παίρνει ώρα και κόπο φτίaξε μου μια και ανέβασε την

 

Ή πήγαινε γονατιστός στο γείτονα και παρακάλεσέ τον να σου δώσει το pass!!!

 

 

 

Πέρα απ΄την πλάκα τώρα και χωρίς παρεξήγηση, σε όποιους αρέσει το άθλημα, καλό θα ήταν, πριν ξαμολυθούμε στα forum και αρχίσουμε να ζητάμε αυθαίρετα πράγματα, να κάνουμε καμιά αναζήτηση στο γούγλη, να διαβάσουμε κανα-δυο πραγματάκια περί δικτύων, να μάθουμε να φτιάχνουμε καμιά wordlist κτλ. και μετά, όλο και κάποιος θα βρεθεί να μας λύσει όποια απορία μείνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

μια φίλη μου ρωτάει αν υπάρχει τρόπος να σπάσει ένα απ τα πολλά Cyta,oxygen,netfaster που πιάνει στο σπίτι της.

Χωρίς προγράμματα κτλπ,αν υπάρχει κάτι ανάλογο όπως με τα thomson που μπορείς να βρεις ευκολα το default κωδικο του κάθε router.

(Αγαπάμε Thomson,μας έχουν σώσει εδώ και ενάμιση χρόνο) :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρακαλώ πολύ να αποφεύγονται οι προσωπικές αντιπαραθέσεις και αντεγκλήσεις.

Τα μέλη που γνωρίζουν κάνουν ό,τι μπορούν για να βοηθούν τους λοιπούς. Αλλά μην τα θέλουμε κι όλα σερβιρισμένα στο πιάτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

μια φίλη μου ρωτάει αν υπάρχει τρόπος να σπάσει ένα απ τα πολλά Cyta,oxygen,netfaster που πιάνει στο σπίτι της.

Χωρίς προγράμματα κτλπ,αν υπάρχει κάτι ανάλογο όπως με τα thomson που μπορείς να βρεις ευκολα το default κωδικο του κάθε router.

(Αγαπάμε Thomson,μας έχουν σώσει εδώ και ενάμιση χρόνο) :mrgreen:

Για κανενα απο τα τρια ρουτερ που ανεφερες δεν υπαρχει καποιο προγραμμα σαν αυτο που βρισκει κλειδια απο thomson.Αν θες υπαρχει τροπος να βρεις τον default κωδικο απο netfaster (με backtrack κτλπ)..κοιτα καμποσες σελιδες πιο πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...