Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ετοιμάζομαι για αλλαγή monitor μετά από 5 χρόνια και θέλω να δοκιμάσω 27αρι αυτή τη φορά. Τώρα έχω το LG DM2352D 3D LED IPS 23", το 3D πήγε για βρούβες και οι 23 ίντσες πλέον μου φαίνονται πολύ μικρές. Δεν θέλω καμία top οθόνη, αλλά να αξίζει τα λεφτά της.

Συγκεκριμένα αυτά που ζητάω είναι: 27 / QHD+ / IPS / DESIGN / 250€+. Μου αρέσει το design των Dell στις οποίες δεν έχω πάει ποτέ. Σκεφτόμουν να πάω στην S2719H αλλά όπως είδα σε reviews παρουσιάζει Bleeding, Blur Edges, Ghosting, Bad Black, Μέτρια Speakers, επίσης τα παραπάνω παρουσιάζουν και τα προηγούμενα μοντέλα (S2718H, S2717H, κτλ).

Οπότε η ερώτηση μου είναι, υπάρχει κάποιο παρόμοιο design σε αυτό το budget και σε οποιοδήποτε brand που θα γλυτώσω από τέτοιου είδους προβλήματα; Επίσης, αν κάποιος έχει ένα monitor από τη σειρά S της Dell, μπορεί να μας πει αν ισχύουν αυτά τα προβλήματα και σε τι βαθμό;

Ευχαριστώ!

Επεξεργασία: Μετά από λίγη έρευνα είδα ότι δεν αξίζει να πας σε 27αρα κάτω από QHD ανάλυση γιατί είναι πολύ εμφανή τα pixels, οπότε αναγκαστικά θα ανέβει το budget ώστε να πάω σε ένα καλύτερο monitor.

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η AOC ετοιμάζεται να βγάλει IPS version του Q3279VWF για κανένα 50ρικό παραπάνω (γύρω στα 250 δηλαδή).

http://www.guru3d.com/news-story/aoc-announces-31-5in-ips-qhd-monitor-with-75-hz5-ms-gtg-and-amd-freesync.html

Χάνει πολύ σε αντίθεση σε σχέση με το va και ίσως ελάχιστα σε χρόνο απόκρισης, αλλά γλιτώνεις το color shift στις άκρες και το ghosting σε fonts κλπ που είναι μεγάλη υπόθεση.

Θα έχει επίσης τα φτηνά πλαστικά και την περατζάδα non vesa compliant βάση που είχε και το va. Κατά τα άλλα το θεωρώ τρελό vfm αν έχει panel της προκοπής.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2018 στις 3:09 ΜΜ, firepc είπε

Hp 27ea

Φίλε μου εγώ έχω σταματήσει να προτείνω τις glossy που λατρεύω γιατι φοβάμαι μήπως τους ενοχλεί η αντανακλαση και μετά μετανοιωσουν για την αγορά τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Πιφ. Πάει χάλασε και αυτή 

Ναι μου αρέσει και μένα πολύ να βλέπω το πρόσωπο μου κάθε φορά που πέφτουν οι τίτλοι τέλους σε μία ταινία. Αυτομάτως βελτιώνετε η ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, RedPanda είπε

Ναι μου αρέσει και μένα πολύ να βλέπω το πρόσωπο μου κάθε φορά που πέφτουν οι τίτλοι τέλους σε μία ταινία. Αυτομάτως βελτιώνετε η ταινία.

Κρίμα όμως που δεν ξέρεις πόσο πολύ κόβει στα χρώματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απορια
εχει διαφορα ips panel με χρονο αποκρισης 1ms και TN panel με χρονο αποκρισης 1ms??
περαν της ζωντανιας στα χρωματα προφανως

Επεξ/σία από panagiotis54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

απορια
εχει διαφορα ips panel με χρονο αποκρισης 1ms και TN panel με χρονο αποκρισης 1ms??
περαν της ζωντανιας στα χρωματα προφανως

Αφού είναι και τα δυο 1 ms πως θα έχουν διαφορά; To ms είναι μονάδα μέτρησης χρόνου και το αποτέλεσμα και στα δυο είναι το ίδιο «1» πέρα από το delay υπάρχει και το input lag και εκεί γίνετε μάχη!

 

Spoiler

DanoxL.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

απορια
εχει διαφορα ips panel με χρονο αποκρισης 1ms και TN panel με χρονο αποκρισης 1ms??
περαν της ζωντανιας στα χρωματα προφανως

 

Καλή η απορία. Το θέμα είναι πως οι κατασκευαστές αναγράφουν το minimum response time και όχι το average. Που είναι και το ζητούμενο.

Η ζωντάνια του χρώματος είναι λίγο ράδιο αρβύλα. Δηλαδή υπάρχει αλλά πρακτικά αν δεν έχεις όργανο για να κάνεις ρύθμιση του χρώματος δεν θα καταλάβεις διαφορά. Υπάρχουν TN με πολύ καλό χρώμα. Η γνώμη μου είναι πως αν θέλεις χρώμα στις ταινίες πας σε VA και όχι IPS.

Επεξ/σία από RedPanda
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...