Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είχα μέχρι πριν λίγες μέρες αυτή εδώ.

δεν είχα παράπονα,μια χαρά έβλεπα ταινίες,έπαιζα στο pc και στο ps4,όμως έφυγε.

Ψάχνω να βρω μία για αντικατάσταση αυτής κάνοντας την ίδια χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέχασα να πω το budget μου είναι μέχρι 200 ευρώ.

 

Δεν αλλαζει η προταση μου.

Καλο ειναι να λες και τα κακα των ips ομως

 

Δε μπορω να γραφω εκθεση καθε φορα που απαντω σε ποστ. Ουτε θελω να γραφω τα μισα απο αυτα που εχω στο νου μου δινοντας τους αλλη βαρυτητα. Τα μειον τους τα εχουμε αναφερει πολλες φορες σε διαφορα θεματα καθως και τροπους να τα μετριασεις (bleeding, glow, μετριο μαυρο / bias lighting).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και την είδα σε 2 μαγαζιά,δεν μου άρεσε.

Ίσως να είναι και θέμα συνήθειας βέβαια.

Δεν την αγόρασα,θα πάω μάλλον για άλλο μοντέλο.

 

Τι δε σου αρεσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τρόπος που αποδίδει τα χρώματα σε σχέση με τις διπλανές(Αsus,Samsung)στην ίδια τιμή.

Τα πείραξα λίγο,δεν εντυπωσιάστηκα. 

Και ότι σε μαύρο φόντο είχε έντονο bleed.

Πράγμα που μέχρι και η απλή tv που είχα μέχρι τώρα δεν είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μοντελα ηταν οι διπλανες?

 

Μην περιμενεις πειραζοντας στην τυχη τα color controls να βγαλεις συμπερασμα στο καταστημα. Η LG γενικα πειραζοντας οτισηποτε περα απο την φωτεινοτητα συνηθως χαλαει κιολας.

 

Μηπως εννοεις glow? Γιατι να βαλανε εκθεσιακο μοντελο με bleeding δε το βλεπω πιθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή

Αυτή

και αυτή

Έβαλα τις ίδιες ρυθμίσεις γιατί κάθε μία είχε διαφορετικές.

Μπορεί να ήταν glow,έχεις δίκιο,δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω. 

Η ακριβότερη φυσικά,είχε και το καλύτερο αποτέλεσμα.

Ίσως να παίζει ρόλο ότι δουλεύουν και όλη μέρα εκεί οι οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H VX248H ειναι TN και εχει πολυ χειροτερη ποιοτητα εικονας. Για την αλλη θα μπορουσα να δεχτω οτι σου αρεσουν περισσοτερο τα presets της καθως ο υποκειμενικος παραγοντας σε αυτα τα θεματα ειναι μεγαλος.

 

Για να θεωρησες ομως μια TN καλυτερη σημαινει οτι ειτε εχουν την LG σε υψηλη φωτεινοτητα και την εβλεπες απο γωνια οποτε εβλεπες πολυ glow, ειτε οτι δεν πειρες χαμπαρι το gamma shift και τα πιο μουντα χρωματα της TN λογω κακων συνθηκων περιβαλλοντα φωτισμου η/και απειριας. Δες εδω 6 οθονες, εκ των οποιων η μια ειναι TN, η μια VA και οι αλλες IPS. Η πρωτη κανει μπαμ λογω της χειροτερης εικονας της, η VA ειναι και αυτη σχετικα υποδεεστερη στη συγκεκριμενη περιπτωση.

 

http://cdn.overclock.net/a/ad/adfc184f_25066768423_46f28f9dbb_o.jpeg

 

Σχετικα με την Asus, ειναι παλαιοτερο μοντελο με υποδεεστερο panel. Επισης μια οθονη σειρας VC που εχει δοκιμαστει ειχε μετρια color presets. Οπως ειπα ομως η εντυπωση που αφηνει εξαρταται απο πολλους υποκειμενικους παραγοντες και δεν ειναι αναλογη του ποσο καλων colro presets εχει η οθονη συνηθως, αντε να ειναι σχετικη με το λογο αντιθεσης.

 

Υποψιν οτι δε μιλαω μονο θεωρητικα, εχω δει και εγω την 23mp68vq live και την εχω δουλεψει και ωρες και η υποκειμενικη εντυπωση που μου αφησε ειναι αριστη, καθως δεν ειχε bleeding, δεν ειχε glow απο τη σωστη γωνια θεασης και τα χρωματα ηταν ακριβη και ζωντανα οπως περιμενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει δεν την πήρα σπίτι μου όπως έγραψα...

Την εντύπωση που μου άφησε στον χώρο που την είδα έγραψα.

Δεν μου έκανε κλικ και απόρησα από τα θετικά που έχω διαβάσει εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει δεν την πήρα σπίτι μου όπως έγραψα...

Την εντύπωση που μου άφησε στον χώρο που την είδα έγραψα.

Δεν μου έκανε κλικ και απόρησα από τα θετικά που έχω διαβάσει εδώ μέσα.

 

Eιναι καλη οθονη σε καλη τιμη με Freesync και 75Hz. Αναφερεται συχνα γιατι ταιριαζει στις επιθυμιες ευρειας γκαμας αγοραστων. Μην εχετε υπερβολικες απαιτησεις ομως. Το επομενο μεγαλο βημα στην ποιοτητα εικονας το κανουν οι OLED με 4Κ και HDR αυτη τη στιγμη, και οι συγκεκριμενες ειναι ελαχιστες, πανακριβες και εχουν τεραστιο input lag οποτε δεν κανουν για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο XMorsX είναι από τις καλύτερες , αν όχι η καλύτερη πρόταση σε αυτήν την κατηγορία . 

 

Το να πειράξεις λίγο τις ρυθμίσεις δεν φτάνει γιατί δεν ξέρεις σε τι mode είχε μπεί . π.χ. άλλα είναι τα preset για κατάστημα και άλλα για το σπίτι. Οι ρυθμίσεις δεν έρχονται με το μάτι ... Θέλει όργανα. Ακόμα και αν κοπιάρεις setup του ίδιου μοντέλου που βρήκες σε κάποιο review μπορεί να βγάλεις διαφορετικό αποτέλεσμα. Πάντως τα panel αυτής της σειράς είναι σχετικά ομοιογενή από ότι διαβάζω και έρχονται σχετικά καλά ρυθμισμένα από το εργοστάσιο.

Επίσης και εμένα μου κάνει εντύπωση πως είδες bleeding ?

Αν δεν έχει full σκοτάδι ( που στα καταστήματα δεν έχει ) να βάλεις να δείς full μαύρο ώστε να τσεκάρεις το panel σε ποια σημεία χάνει, πως κατάφερες να το δεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...