Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια μικρη ανανεωσουλα σιγουρα θα ηταν πολυ καλη και χρησιμη αλλα φανταζομαι θελει λιγο ψαξιμο και ενασχοληση απο το ατομο που θα το κανει . Αμα καποιος βεβαια μπορει και εχει το μερακι θα του ημασταν ευγνωμονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω αρχίσει να ψάχνω για οθόνη και βλέπω ότι τελικά είναι πολύ δύσκολη η επιλογή, υπάρχουν τόσες παράμετροι που όσο ο ψάχνεις τόσο μπερδεύεσαι.

Για παράδειγμα προσωπικά προσπαθώ να καταλάβω το 1:1000 1:8000000 κοκ.τελικά πιο είναι καλύτερο όπως και η απόκριση 1s 4s κοκ και τέλος 144hz βλέπω ότι πολλά παιδιά ζητούν οθόνη σε αυτά τα hz

 

Μπορεί να φαίνονται χαζές οι απορίες μου,αλλά υπάρχουν και στην προκειμένη περίπτωση η βοήθεια σας είναι σημαντική για να επιλέξω οθόνη (27 ίντσες).

 

Βλέπω ότι οι καλές επιλογές είναι γύρω στα 400 ευρώ προκειμένου να αξιοποιηθεί ένα καλό σύστημα και να ευχαριστηθεις ένα παιχνίδι όπως πρέπει

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καμια καλη G-sync 27αρα και οικονομικη παιζει? Γιατι οσες εχω δει με g-sync ειναι πανακριβες, μονο οι freesync ειναι παμφθηνες αν και δικαιολογημενα βεβαια αλλα ειλικρινα μπορω να βρω μια οικονομικη 150-200 ευρω το πολυ g-sync? Δε με ενδιαφερει καθολου πανω απο 60hz ουτε 4k κτλπ αρκουμε σε 1080p αλλα να υποστηριζει καλα το G-sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει να ψάχνω για οθόνη και βλέπω ότι τελικά είναι πολύ δύσκολη η επιλογή, υπάρχουν τόσες παράμετροι που όσο ο ψάχνεις τόσο μπερδεύεσαι.

Για παράδειγμα προσωπικά προσπαθώ να καταλάβω το 1:1000 1:8000000 κοκ.τελικά πιο είναι καλύτερο όπως και η απόκριση 1s 4s κοκ και τέλος 144hz βλέπω ότι πολλά παιδιά ζητούν οθόνη σε αυτά τα hz

 

Μπορεί να φαίνονται χαζές οι απορίες μου,αλλά υπάρχουν και στην προκειμένη περίπτωση η βοήθεια σας είναι σημαντική για να επιλέξω οθόνη (27 ίντσες).

 

Βλέπω ότι οι καλές επιλογές είναι γύρω στα 400 ευρώ προκειμένου να αξιοποιηθεί ένα καλό σύστημα και να ευχαριστηθεις ένα παιχνίδι όπως πρέπει

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

το 1:1000 είναι το contrast ratio. Ενολίγης όσο μεγαλύτερο είναι το νούμερο τόσο καλύτερο μαύρο έχει η οθόνη

τα 144hz είναι ο ρυθμός ανανέωσης. Δηλαδή πόσες φορές ανανεώνεται αυτό που βλέπεις. οι κοινές (60HZ) ανανεώνουν 60 φορές το δευτερόλεπτο. Όσο μεγαλύτερο το νούμερο τόσα περισσότερα καρέ/δευτερόλεπτο (FPS) έχεις.

 

Το response time είναι ο χρόνος που κάνει το pixel να αλλάξει χρώμα από γκρί σε γκρί. Αν το νούμερο είναι μεγάλο τότε δημιουργεί το φαινόμενο ghosting στα παιχνίδια (δηλαδή σαν μια σκιά όταν αλλάζει γρήγορα η εικόνα) . Θεωρητικά κάτω από 5ms είναι ιδανικά. 

Όμως παίζει ρόλο και η οθόνη. έχω μια DELL με 8ms και δεν βλέπω καθόλου ghosting

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 144 Ηz υπάρχει διαφορά στις ταινίες και τα βίντεο γενικά ?

 

Όχι. Μόνο στα games. (αρκεί φυσικά να υποστηρίζουν και το refresh rate). Διαφορά υπάρχει επίσης και στην κίνηση του κέρσορα και των παραθύρων στα Windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμια καλη G-sync 27αρα και οικονομικη παιζει?  μπορω να βρω μια οικονομικη 150-200 ευρω το πολυ g-sync? 

ούτε καν.

Επεξ/σία από Chrysostomos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά στην κατηγορία 27" + 1440π δεν υπάρχουν πολλές προσιτές επιλογές.

Ακριβώς.

Και εγώ προσπαθώ να μαζέψω για μια τέτοια,με gsync

Επεξ/σία από Chrysostomos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Η γνώμη σας για τις ultrawide ποια ειναι . Για  gaming ταινίες κ σειρές τη σκέφτομαι . 

Πχ https://www.skroutz.gr/s/12265165/LG-29UM59-P.html

https://www.skroutz.gr/s/11885419/LG-29UM69G-B.html

https://www.skroutz.gr/s/8968174/LG-34UM58-P.html

Οι παραπανω τι διάφορες εχουν που δικαιολογεί τις διάφορες στη τιμή τους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γιατί οι οθόνες IBM είναι τόσο ακριβές; Ένας τύπος από αμερικα μου είπε σε τσατ πως στην αμερική οι οθόνες τους είναι παμφθηνες :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, χρειάζομαι μια οθόνη γύρω στα 200 για σύνδεση με το macbook pro για όταν είμαι στο γραφείο για πολύωρη χρήση. Τι έχετε να προτείνετε; Σκεφτόμουν Dell UltraSharp U2414H στα 200κατι, αλλά έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω μόνιτορ και να κοιτάξω την αγορά. Γενικά θα με ενδιέφερε να είναι glossy όπως του macbook 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Romanzo Criminale είπε

Καλησπέρα, χρειάζομαι μια οθόνη γύρω στα 200 για σύνδεση με το macbook pro για όταν είμαι στο γραφείο για πολύωρη χρήση. Τι έχετε να προτείνετε; Σκεφτόμουν Dell UltraSharp U2414H στα 200κατι, αλλά έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω μόνιτορ και να κοιτάξω την αγορά. Γενικά θα με ενδιέφερε να είναι glossy όπως του macbook 

Καλησπέρα, δες την HP27ES.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...