Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά. Στις 27" έχει δουλέψει κανείς με 2 οθόνες  1920x1080 και 2560x1440, να μας πει αν στο 1 μέτρο περίπου είναι εμφανής η διαφορά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;

Όταν μιλάμε για monitor, το κυριότερο χαρακτηριστικό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η ανάλυση, άρα πόσα περισσότερα πράγματα μπορείς να δεις ταυτόχρονα στην οθόνη.

Για gaming ή προβολή ταινιών το πράγμα αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω αποκλειστικά για οθόνες υπολογιστών, και θα ήθελα να ξέρω αν φαίνονται τα πιξελ στο 1 μέτρο στην 1920x1080  εναντι της 2560x1440. Δεν με ενδιαφερει να βλέπω περισσότερα στην οθόνη ουτε τα παιχνίδια. Μια και εχω κάποια ηλικία θέλω μεγάλο Dot Pixel, το 0,27 της προηγούμενης οθόνης μου με κούραζε και αναγκαστικά ανέβασα το dpi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Τα τελευταία 2 χρόνια από monitor έχω μια 27αρα dell και λέω πλέον επειδή έκανα και αναβάθμιση να πάω σε 32αρι για καλύτερη εμπειρία στο gaming , βασικά με προβληματίζει μήπως το 32αρι είναι μεγάλο για την απόσταση που κάθομαι ( σε σχέση με το 27αρι) , αν κουράζει κτλπ κοινώς μην στραβωθούμε από τόσα κοντά :P

Απόσταση panel και όπως κάθομαι αυτήν την στιγμή είναι περίπου 87 cm , είναι σχετικό βέβαια αυτο για τον καθένα αλλά ποια είναι η γνώμη σας και η εμπειρία σε μεγαλύτερη μετάβαση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μεγαλη και τηλεορασιζει πολυ. Για μενα δεν λεει και επιπλεον θα δωσεις και ποσα λεφτα για να αλλαξεις απο 27αρα ενω ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα.

Δοκιμασε ultrawide (34αρα)

budget?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, firepc είπε

ειναι μεγαλη και τηλεορασιζει πολυ. Για μενα δεν λεει και επιπλεον θα δωσεις και ποσα λεφτα για να αλλαξεις απο 27αρα ενω ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα.

Δοκιμασε ultrawide (34αρα)

budget?

Τα χρήματα που μπορώ να δώσω είναι μέχρι 500 euro αλλά καλύτερα να μην βγούμε offtopic με μοντέλα κτλπ ( θα ρωτήσω στο κατάλληλο νήμα ) , η σκέψη μου είναι κατά πόσο η μετάβαση από 27 σε 32 για gaming monitor και η απόσταση θέασης βολεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SPANK είπε

Τα χρήματα που μπορώ να δώσω είναι μέχρι 500 euro αλλά καλύτερα να μην βγούμε offtopic με μοντέλα κτλπ ( θα ρωτήσω στο κατάλληλο νήμα ) , η σκέψη μου είναι κατά πόσο η μετάβαση από 27 σε 32 για gaming monitor και η απόσταση θέασης βολεύει

για μενα δεν αξιζει η αλλαγη και δεν βολευει επισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, SPANK είπε

Καλημέρα

Τα τελευταία 2 χρόνια από monitor έχω μια 27αρα dell και λέω πλέον επειδή έκανα και αναβάθμιση να πάω σε 32αρι για καλύτερη εμπειρία στο gaming , βασικά με προβληματίζει μήπως το 32αρι είναι μεγάλο για την απόσταση που κάθομαι ( σε σχέση με το 27αρι) , αν κουράζει κτλπ κοινώς μην στραβωθούμε από τόσα κοντά :P

Απόσταση panel και όπως κάθομαι αυτήν την στιγμή είναι περίπου 87 cm , είναι σχετικό βέβαια αυτο για τον καθένα αλλά ποια είναι η γνώμη σας και η εμπειρία σε μεγαλύτερη μετάβαση ?

ειμαι λιγες μερες με 32" 1440p για gaming,αποσταση απο το γραφειο 80-95 εκατοστα αναλογα πως εχω αραξει

Το προβλημα δεν ειναι οτι θα σου πεσουν μεγαλες οι ιντσες,γιατι 32" ειναι παλι μικρη...

Πλεον ξερω τι θα παρω την επομενη φορα : 50", τουλαχιστον 4κ curved 144hz+

32 ειναι μικρη και σκεψου το λεω αυτο ενω ακομη ειμαι υπο την επηρεια του wow effect των 32" curved 144hz 

βεβαια απο 27 σε 32 σιγα την αναβαθμιση...

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/1/2019 στις 10:13 ΠΜ, SPANK είπε

Καλημέρα

Τα τελευταία 2 χρόνια από monitor έχω μια 27αρα dell και λέω πλέον επειδή έκανα και αναβάθμιση να πάω σε 32αρι για καλύτερη εμπειρία στο gaming , βασικά με προβληματίζει μήπως το 32αρι είναι μεγάλο για την απόσταση που κάθομαι ( σε σχέση με το 27αρι) , αν κουράζει κτλπ κοινώς μην στραβωθούμε από τόσα κοντά :P

Απόσταση panel και όπως κάθομαι αυτήν την στιγμή είναι περίπου 87 cm , είναι σχετικό βέβαια αυτο για τον καθένα αλλά ποια είναι η γνώμη σας και η εμπειρία σε μεγαλύτερη μετάβαση ?

Προχώρα άφοβα. Εγώ θα την έκανα την μετάβαση, θεωρώ το 32 μέγεθος ότι πρέπει για οθόνη. Ιδίως σε 4k.

Γιατί ανάλυση μιλάς όμως master admin ;

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPANK είπε

2560x1440 ή την κλασσική 1920 x 1080 που έχω τώρα

1080p όχι...

Θα έχει pixels σε μέγεθος όσο το δάχτυλο σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Geia xara se olous..psaxno mia nea o8onh logo agoras neou pc gia na mporei na apodosei kalitera h karta grafikon p exo parei(sapphire rx580 8GB+nitro special edition).Exo kataliksei se 2 VA monitors epeidh thelo na vlepo k taineies alla k paixnidia.

1.Samsung-C27FG73Curved 27", 1920x1080, Χρόνος απόκρισης: 1ms, Αντίθεση: 3000:1, 144Hz

2. Samsung-CJG50Curved 27", 2560x1440, Χρόνος απόκρισης: 4ms, Αντίθεση: 3000:1, 144Hz

 

Afou einai stis idies times..ti einai protimotero? na doso vash sthn analisi h sta ms?

Euxaristw ek twn proteron.

 

Επεξ/σία από enzolostre
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

Θελω να αγοράσω μια οθόνη η οποια θα συνδεθεί με laptop macbook ή και lenovo για προγραμματισμό και λιγη χρηση Multimedia (lightroom).

Θα ηθελα να μπορει να παιρνει κλίση και γενικά να με βγαλει απροβληματιστα για 6-7 χρονια.

Budget μέχρι 230€ και η αγορά θα γίνει αποκλειστικά απο το eshop.

Για μεγεθος θελω τουλάχιστον ''23-24¨" ιντσες.

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...