Προς το περιεχόμενο

Αεροβόλα


p_pan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

HELLO... ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΤΟ FORUM ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ.

 

ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΑΕΡΟΒΟΛΑ... ΚΑΙ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ CROSSMAN Phantom 1000 ΜΑΖΙ ΜΕ ΔΙΟΠΤΡΑ.

 

ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΝΕΤ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΛΟΧΡΙΣΙΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΝΑ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 4 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΡΟΠΟΝΟΥΜΕ. ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΟΠΛΟ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΤΙΡΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ(ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΛΕΙΠΑ) ΕΠΙΔΙ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΟΠΤΡΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΤΟ ΒΡΟΥΝΕ; ΚΑΙ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΛΟΓΟ ΑΝ ΚΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΑΔΙΑ ΤΑ ΑΕΡΟΒΟΛΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;

 

ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙ ΣΤΙΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΝΕΤ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΝ ΘΕΣΣΑΛΙΝΙΚΗ..

 

(ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΛΕΚΤΙΚΟΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο μικρός μου αδερφός είναι δυσλεκτικός, ξέρω ότι είναι καλό εκτός από τα μολύβια, να μην παίζει ούτε με εργαλεία, ούτε με οχήματα, και προς Θεού σίγουρα όχι με όπλα. Έχει μια πολύ ελαφριά μορφή δυσλεξίας για την ιστορία, ωστόσο ιατρικώς τεκμηριωμένη. Εκτός αν έχεις μόνο ανορθογραφία οπότε το πράγμα αλλάζει. Αλλά ούτως ή άλλως είναι κακή πράξη το να λες ψέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν καλωσήρθες :)

 

Αθήνα μαγαζί με αεροβόλα έχει ένα γωνιακό στην ομόνοια με το που βγαίνεις από το metro (δεν θυμάμαι δυστυχώς ποιά έξοδο) και άλλο ένα ακόμα στη στουρνάρη, αλλά δεν θα σου πρότεινα κανένα εκ των δυο.

 

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις από τον Βασιλικό, από τιμές δεν συγκρίνεται (crossman pro77 το βρήκα στη στουρνάρη στα +25 ευρώ) και το μόνο που χρειάζεται είναι να του στείλεις με email ή fax μια φωτοτυπία ταυτότητας. Συνήθως η παραγγελία φτάνει την επόμενη μέρα, αν υπάρχει βέβαια stock. Βέβαια τόσο για αγορά όσο και για χρήση πρέπει να είσαι άνω των 18.

 

Άδεια δεν χρειάζεσαι, ούτε είσαι υποχρεωμένος να γραφτείς σε κάποιο σύλλογο. Σύμφωνα με όσα ίσχυαν πρίν λίγα χρόνια, επιτρέπεται η χρήση τους μόνο σε κάποια απόσταση από κατοικημένη περιοχή (?!) και η μεταφορά τους μόνο σε θήκη (βαλιτσάκι) και λυμένο αν πρόκειται για τουφέκι, ή χωρίς σφαίρες/αέρα αν πρόκεται για πιστόλι.

 

Στη διόπτρα τώρα... θα σε γελάσω. Από όσο ξέρω κάθε είδους σκόπευτρο είναι παράνομο, από τα πιο απλά red dots μέχρι διόπτρες. Από την άλλη τα περισσότερα καταστήματα αεροβόλων τα πουλάνε. Ίσως ο paredwse να μπορεί να μας διαφωτίσει επί του θέματος. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Στη διόπτρα τώρα... θα σε γελάσω. Από όσο ξέρω κάθε είδους σκόπευτρο είναι παράνομο, από τα πιο απλά red dots μέχρι διόπτρες. Από την άλλη τα περισσότερα καταστήματα αεροβόλων τα πουλάνε. Ίσως ο paredwse να μπορεί να μας διαφωτίσει επί του θέματος. 8)

 

Δεν είμαι πρόχειρος - έχω την εντύπωση ότι οι διόπτρες και κάθε βοηθητικό μέσο σκόπευσης δεν επιτρέπονται αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο μικρός μου αδερφός είναι δυσλεκτικός, ξέρω ότι είναι καλό εκτός από τα μολύβια, να μην παίζει ούτε με εργαλεία, ούτε με οχήματα, και προς Θεού σίγουρα όχι με όπλα. Έχει μια πολύ ελαφριά μορφή δυσλεξίας για την ιστορία, ωστόσο ιατρικώς τεκμηριωμένη. Εκτός αν έχεις μόνο ανορθογραφία οπότε το πράγμα αλλάζει. Αλλά ούτως ή άλλως είναι κακή πράξη το να λες ψέματα.

 

Θα παρακαλουσα τα ατομα που δεν γνωριζουν επι του θεματος να μην κανουν post ασχετα και ατεκμιριωτα πραγματα...Η δυσλεξια δεν εχει να κανει με τιν εξυπναδα.. ειναι μια ιδιεταιροτιτα καποιον ατομων να εχουν το δεξι κοματι του εγκεφαλου τουσ μεγαλιτερο απο οτι το αριστερο.. πρακτικα το αριστερο ειναι το κομματι των θεωριτικων ενω το δεξι το κοματι τον πρακτικων. οποτε θα παρακαλουσα τα μελη που απανταν να ξεχωρισουν προτα οτι αλλο πραγμα ειναι η δυσλεξια και αλλο η καθυστεριση ή η σχυζοφρενια... τωρα οσο αφορα για τους αλλους και εγω απο τον βασιλικο σκευτομε να τα παρω τον εχω βρει μεσω ιντερνετ.. τωρα οσο αφορα το courier συνιθος δυο μερες κανει.. το λεω γιατι εχω ξανα παρει πραγματα απο βορεια... εγω εχω δουλεψει με ACS..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση από την εγκύκλιο με τίτλο "ΚΟΙΝΗ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ"

 

APΘΡΟ 2

 

Αγορά και κατοχή αεροβόλων όπλων σκοποβολής.

 

Για την αγορά και κατοχή αεροβόλων όπλων δεν απαιτείται άδεια. Ως προς τη διάθεση όμως, κατοχή και χρήση των εν λάγω οπλων ισχύουν οι αναφερόμενοι στις διατάξεις των άρθρων, 6 και 7 του Ν, 2168/1993 περιορισμοί. (βλ. παρακάτω)

 

ΑΡΘΡΟ 7

 

Αγορα-κατοχή εξαρτηματων οπλων σκοποβολής.

 

Επιτρέπεται η κατοχή των προβλεπόμενων, από τους Διεθνείς κανονισμούς, εξαρτημάτων των οπλων σκοποβολής.

 

Για αγορά και κατοχή σκοπευτικών διόπτρων, μηχανισμών κλείστρου, θαλάμης και κάννης όπλων σκοποβολής, απαιτείται άδεια της αρμόδιας Αοτυνομικής Αρχής σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 6 και 7 του Ν. 2168/1993.

 

 

Ν 2168/1993,Αρθρο 7

 

Κατοχή

 

[...]

 

2. Με άδεια της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου, επιτρέπεται η κατοχή :

 

[...]

 

ε. 'Οπλων σκοποβολής και ουσιωδών μερών (μηχανισμού κλείστρου, θαλάμης, κάνης) και φυσιγγίων αυτών, καθώς και σκοπευτικών διοπτρών. Η άδεια κατοχής των όπλων αυτών χορηγείται σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα, που ασχολούνται αποδεδειγμένα με την προαγωγή του αθλήματος της σκοποβολής. Οι προϋποθέσεις χορήγησης της άδειας κατοχής όπλων σκοποβολής, οι υποχρεώσεις των ενδιαφερόμενων, ο αριθμός των όπλων που επιτρέπεται να κατέχει κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια, ρυθμίζονται με απόφαση των Υπουργών Πολιτισμού και Δημόσιας Τάξης.

 

[...]

 

3. Για την κατοχή αεροβόλων όπλων και τυφεκίων αλιείας δεν απαιτείται άδεια. Απαγορεύεται η κατοχή τους από άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλουσα τα ατομα που δεν γνωριζουν επι του θεματος να μην κανουν post ασχετα και ατεκμιριωτα πραγματα...Η δυσλεξια δεν εχει να κανει με τιν εξυπναδα.. ειναι μια ιδιεταιροτιτα καποιον ατομων να εχουν το δεξι κοματι του εγκεφαλου τουσ μεγαλιτερο απο οτι το αριστερο.. πρακτικα το αριστερο ειναι το κομματι των θεωριτικων ενω το δεξι το κοματι τον πρακτικων. οποτε θα παρακαλουσα τα μελη που απανταν να ξεχωρισουν προτα οτι αλλο πραγμα ειναι η δυσλεξια και αλλο η καθυστεριση ή η σχυζοφρενια... τωρα οσο αφορα για τους αλλους και εγω απο τον βασιλικο σκευτομε να τα παρω τον εχω βρει μεσω ιντερνετ.. τωρα οσο αφορα το courier συνιθος δυο μερες κανει.. το λεω γιατι εχω ξανα παρει πραγματα απο βορεια... εγω εχω δουλεψει με ACS..

 

 

Συνοπτικά:

 

αντιστροφές γραμμάτων - αριθμών (ε αντί για 3)

αντιμεταθέσεις ή παραλείψεις ή προσθήκες γραμμάτων (ή συλλαβών) στην ίδια λέξη (πότι ή πι ή τοτόπι αντί για τόπι)

καθρεφτική ανάγνωση ή γραφή (εμ αντί με)

αντικαταστάσεις λέξεων με άλλες παρεμφερούς σημασίας (διαβάζουν ή γράφουν κοντός αντί για χαμηλός)

γενικά: κάνουν "περίεργα" και αδικαιολόγητα λάθη, έχουν δυσανάγνωστα γραπτά.

γενικά: δυσκολεύονται να μάθουν πίνακες, σειρές ονομάτων (π.χ. ημέρες της εβδομάδας, μήνες του χρόνου).

γενικά: δυσκολεύονται να αντιγράψουν από τον πίνακα ή από σημειώσεις.

γενικά: έχουν προβλήματα προσανατολισμού στο χώρο και στο χρόνο.

 

dyslexia.gr

 

 

 

* Επίσης εμφανίζονται:

 

1. Δυσκολίες στον προφορικό λόγο

2. Προβλήματα στην εκτίμηση της απόστασης και της ενημερότητας του χώρου

3. Σύγχυση δεξιού και αριστερού

 

 

wikipedia.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλος απο τιμες ειναι ο vasilikos

επισης στην Αθηνας στο κεντρο,δε θυμαμαι το ονομα του,πολυ καλο οπλοπωλειο,εχει αρκετα μοντελα και κανει και κανα σκοντο (μου εκανε πολυ καλη τιμη σε ενα Walther CP 99)

 

ακομα,ειναι ο Παπαδακης στη Στουρναρη 61 που φερνει τα Crossman

 

μακρια απο το γωνιακο στην ομονοια,ειναι εντελως πιασιοκωλε στις τιμες (πχ το CP99 το ειχε 70 ευρω πανω(!)

επισης πουλαει κατι αθλια ισπανικα Marto διακοσμητικα αντιγραφα ιαπωνεζικων σπαθιων σαν αυθεντικα ιαπωνικα σε απιστευτες τιμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρε παιδιά έχω μία μικρή συλλογή απο αεροβόλα (πιστόλια και τουφέκια) και με το αμάξι τα έχω μεταφέρει πολλές φορές, και επάνω μου όταν τα πήγαινα για service στο κέντρο, και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Δεν έχω καμμία σχετική άδεια. Απλώς μου αρέσουν και τα συλλέγω. Και σε όλα έχω διόπτρες. Διαβάζοντας αυτό το topic όμως η αλήθεια είναι ότι ψιλο τρομοκρατίθικα.... τι επιπτώσεις μπορεί να έχει κανείς άμα τον πιάσουν δηλαδή?

 

Υ.Γ. Όσων αφορά τα άτομα με δυσλεξία δεν μου αρέσει καθόλου να τους ασκούν κριτική. Το παιδί μπήκε να κάνει μια ερώτηση. Δεν μπήκε για να τον κανουν κάποιοι να νιώσει άσχημα σχολιάζοντας αυτό με το οποίο γεννήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Όσων αφορά τα άτομα με δυσλεξία δεν μου αρέσει καθόλου να τους ασκούν κριτική. Το παιδί μπήκε να κάνει μια ερώτηση. Δεν μπήκε για να τον κανουν κάποιοι να νιώσει άσχημα σχολιάζοντας αυτό με το οποίο γεννήθηκε.

Μα τι λες ρε φιλε? Ποιος τον κορόιδεψε και ποιος προσπαθησε να τον κανει να νιωσει ασχημα? Απλως του ειπαν οτι ισως να ειναι επικινδυνο να παρει αεροβολο αν εχει δυσλεξία. Αν ενδεχετε να υπαρξει προβλημα να μην του το πουν? Θα μπορουσε να τραυματιστει ή να τραυματισει καποιον. Μαλλον απο ενδιαφέρον εγινε η αναφορα. Δεν σε καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...