Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα στο 2 καταλαβες αλλα αντι αλλων αλλα τωρα βαριεμαι να εξηγω.μιλαω για την μποχα που κουβαλανε πανω τους οι καπνιστες (στα ρουχα και στα μαλλια) και οχι να καπνισεις σε σπιτι μη καπνιστων.υποδειξεις για το πως γραφω δεν δεχομαι.ηθελες να μου την μπεις και βρηκες αυτο???

 

Όσο ήμουν καπνίστρια, και φρόντιζα α)να πλένομαι τακτικά, β)να κάνω το ίδιο με τα ρούχα μου και γ) να αλλάζω τακτικά, μύριζα μια χαρούλα - και ΝΑΙ, έχω ρωτήσει μη καπνιστές για να το πω αυτό. Και μπορώ να σου πω ότι, για το θέμα της μυρωδιάς και ΜΟΝΟ, έχω γνωρίσει αρκετά άτομα που παρότι δεν είχαν καπνίσει τσιγάρο στη ζωή τους, δεν μπορούσες να σταθείς δίπλα τους. Ακόμα και ως καπνιστής όμως, όλα είναι θέμα προσωπικής υγιεινής.

Για το θέμα της γραφής σου, ναι, πολύ σωστά κατάλαβες. Δυο μέρες τρωγόμουν πώς να σου τη μπω και τελικά, με δάκρυα χαράς, βρήκα τον τρόπο... :-( Δεν παίζει κανέναν ρόλο το ότι απλώς έιμαι φιλόλογος και, ως εκ τούτου, αρέσκομαι στο να βλέπω posts καλογραμμένα...

 

Εdit: Για το τελευταίο σου σχόλιο, οκ, δεκτόν. Οι λέξεις "ασθενής" και "εξαρτημένος" που χρησιμοποίησα, στο δικό σου λεξικό είναι συνώνυμες με το ότι "το κάπνισμα είναι φυσιολογικό". Και ναι, είμαι εγώ λειψή στο μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

φυσικά δεν περιμένω από τον άγνωστο καπνιστή να νοιαστεί για μένα το μη καπνιστή, αλλά σίγουρα περιμένω από το μλκ τον κολλητό μου να το κάνει... :-)

 

anyway, για αυτό προτιμώ το νόμο από τη συνενόηση μέσα στην παρέα...

 

Δε μιλαω για τον αγνωστο, αλλα για τα εντος της παρεας. Διοτι ειτε εσυ του πεις, ειτε ο νομος, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Αρα περιμενεις απο το νομο να γινει ο πεμπτος"κακος" της παρεας, ωστε να μην δημιουργησεις εσυ την προστριβη; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ήμουν καπνίστρια, και φρόντιζα α)να πλένομαι τακτικά, β)να κάνω το ίδιο με τα ρούχα μου και γ) να αλλάζω τακτικά, μύριζα μια χαρούλα - και ΝΑΙ, έχω ρωτήσει μη καπνιστές για να το πω αυτό. Και μπορώ να σου πω ότι, για το θέμα της μυρωδιάς και ΜΟΝΟ, έχω γνωρίσει αρκετά άτομα που παρότι δεν είχαν καπνίσει τσιγάρο στη ζωή τους, δεν μπορούσες να σταθείς δίπλα τους. Ακόμα και ως καπνιστής όμως, όλα είναι θέμα προσωπικής υγιεινής.

Για το θέμα της γραφής σου, ναι, πολύ σωστά κατάλαβες. Δυο μέρες τρωγόμουν πώς να σου τη μπω και τελικά, με δάκρυα χαράς, βρήκα τον τρόπο... :-( Δεν παίζει κανέναν ρόλο το ότι απλώς έιμαι φιλόλογος και, ως εκ τούτου, αρέσκομαι στο να βλέπω posts καλογραμμένα...

τρως διπλασιο χρονο με σημεια στιξης και κεφαλαια

δεν θεωρω ασθενη τον καπνιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρως διπλασιο χρονο με σημεια στιξης και κεφαλαια

δεν θεωρω ασθενη τον καπνιστη

 

Οκ, καλύφθηκα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και δεν ειρωνεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αρα περιμενεις απο το νομο να γινει ο πεμπτος"κακος" της παρεας, ωστε να μην δημιουργησεις εσυ την προστριβη; ;)

 

όχι, έχω γίνει αρκετές φορές...αλλά θα βοηθήσει αρκετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο οσο αναφορα το νεο μετρο που υπαρχει εδω και αρκετους μηνες για να προσαρμοστουν οι καπνιστες,αλλα τωρα κανουν σαν τρελοι ολοι.Επιτελους κατι θετικο σε αυτο το χαος που ονομαζεται Ελλαδα..Οπως ειχε τοσα χρονια ο καθενας το δικαιωμα να καπνιζει και ολοι εμεις που αηδιαζουμε μονο στην ιδεα να αναπνεουμε το δηλητηριο,ετσι και εμεις εχουμε το δικαιωμα να αναπνεουμε σαν ανθρωποι πια..Οχι οτι δεν υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα,αλλα ειναι κατι και αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο οσο αναφορα το νεο μετρο που υπαρχει εδω και αρκετους μηνες για να προσαρμοστουν οι καπνιστες,αλλα τωρα κανουν σαν τρελοι ολοι.Επιτελους κατι θετικο σε αυτο το χαος που ονομαζεται Ελλαδα.

Που το ειδες το επιτελους κατι θετικο? Εφαρμοστηκε το μέτρο?

Κατσε να εφαρμοστει και το λες.....:-)

 

Α και που εισαι? Ελλαδα εισαι ΔΕΝ θα εφαρμοστει. ;)

Απαισιοδοξια σε ολο της το μεγαλειο? Γιατι να μην γινει επιτελους κατι καλο σε αυτη τη χωρα? Γιατι να μην εφαρμοστει ενας νόμος σωστα σε αυτη τη χωρα?

Η ιστορια διδασκει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχα κοιταξτε τι βρηκα στο in.gr

 

Μόσχα, Ρωσία

«Ο κόσμος πρέπει να το καταλάβει: Όσοι πίνουν και όσοι καπνίζουν κάνουν περισσότερα για να βοηθήσουν το κράτος» δήλωσε την Τετάρτη ο υπουργός Οικονομικών της Ρωσίας Αλεξέι Κουντρίν. Η αύξηση της κατανάλωσης θα απέφερε περισσότερα έσοδα από φόρους, εξήγησε.

 

«Αν καπνίζετε ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα, δίνετε περισσότερα για την επίλυση κοινωνικών προβλημάτων» ήταν η ανορθόδοξη συμβουλή του Κουντρίν σε μια χώρα που οι εθισμοί είναι ήδη σοβαρό πρόβλημα.

 

Όπως αναφέρει το AFP, το 65% των ανδρών στη Ρωσία είναι καπνιστές και 500.000 άνθρωποι πεθαίνουν κάθε χρόνο από το αλκοόλ. Το πρόβλημα είναι τόσο έντονο που το προσδόκιμο επιβίωσης για τους άνδρες είναι χαμηλότερο από ό,τι σε κράτη της υποσαχάριας Αφρικής.

 

Ένα πακέτο τσιγάρων κοστίζει στη Ρωσία μόλις 1 ευρώ.

 

Η κυβέρνηση σκοπεύει τώρα να υπερδιπλασιάσει τους δασμούς την επόμενη τριετία, από τα 250 ρούβλια ανά 1.000 τσιγάρα με φίλτρο στα 590 ρούβλια.

 

Το μέτρο μάλλον δεν θα είναι δημοφιλές σε μια χώρα όπου σημειώθηκαν διαδηλώσεις λόγω της έλλειψης σε τσιγάρα τις δεκαετίες του 1980 και 1990.

 

Η ρωσική κυβέρνηση, πάντως, επέβαλε πρόσφατα ελάχιστη επιτρεπόμενη τιμή για τη βότκα, θέσπισε μηδενικά όρια για την οδήγηση υπό την επήρρεια και απαγόρευσε την πώληση αλκοόλ στη διάρκεια της νύχτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ειδες το επιτελους κατι θετικο? Εφαρμοστηκε το μέτρο?

Κατσε να εφαρμοστει και το λες.....:-)

 

Α και που εισαι? Ελλαδα εισαι ΔΕΝ θα εφαρμοστει. ;)

Απαισιοδοξια σε ολο της το μεγαλειο? Γιατι να μην γινει επιτελους κατι καλο σε αυτη τη χωρα? Γιατι να μην εφαρμοστει ενας νόμος σωστα σε αυτη τη χωρα?

Η ιστορια διδασκει....

 

Ηρθα για δουλειά πριν μια ώρα, γεμάτο το μαγαζί, δε καπνίζει κανένας μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος πως κατάλαβα την ουσία της ερώτησης, αν κάποιος δε πήρε χαμπάρι πως απαγορεύεται (λίγο δύσκολο) και ανάψει τσιγάρο, θα του πω να βγει να το καπνίσει έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος πως κατάλαβα την ουσία της ερώτησης, αν κάποιος δε πήρε χαμπάρι πως απαγορεύεται (λίγο δύσκολο) και ανάψει τσιγάρο, θα του πω να βγει να το καπνίσει έξω.

 

Αυτό ήθελα να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...