Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επι της ουσίας το κάπνισμα απαγορεύεται πλέον.

Δεν υπάρχουν και πολλά να ειπωθούν. Μόνο η ελπίδα να ισχύει η απαγόρευση και να μην υπερισχύσουν οι νταβατζοθεριακλήδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα πάντως με λυπεί το γεγονός ότι σε δυο τρεις μήνες όλοι θα καπνίζουν παντού και στα παπάρΓια τους ολα γιατί εγώ είμαι Έλληνας και είμαι ''αμποβ δε λό''...

 

Και συ πες του "respect my authoritah" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυκλος αυτης της κουβεντας ξεκινησε παλι, λογω καποιας θεσης που πηρε ο Platano περι του αν θα επρεπε να εχει ο καπνιστης επιλογη σε καταστημα ωστε να παει.

Αυτο πιστευω οτι ειναι το ζουμε, κι εκει πρεπει να επικεντρωθουμε, διοτι, δεν ειναι ολα τα πραγματα ιδια, δεν αποτελουνται ολες οι παρεες απο 5-6-7 ατομα, τα οποια οι 3 πχ ειναι καπνιστες και οι αλλοι 4 δεν ειναι. Υπαρχουν ατομα τα οποια αρεσκονται να βγαινουν μονα τους, αλλοι που ειναι ζευγαρια και καπνιζουν και οι δυο, αλλα ακομη και παρεες εστω και λιγες που καπνιζουν ολοι. Για ολους αυτους που δεν ενοχλουν κανεναν απο την παρεα τους, που δεν πειραζουν ουτε χαλανε την παρεα, θα επρεπε να υπαρχει καποια ρυθμιση. Δεν γινεται να λες σε μια αρκετα μεγαλη μεριδα του κοσμου, οτι εσεις το Σαββατοβραδο σας θα το περασετε εξω στο κρυο ή καθιστε σπιτια σας. Διοτι, και στη μια, και στη αλλη περιπτωση, εμενα σαν πελατη που δεν καπνιζω πλεον, δεν με νοιαζει τι θα κανουν, αλλα απο τη στιγμη που μεσα στο μαγαζι δεν θα μπουν, οικονομικα χανουν ολοι, και τα καταστηματα, και το κρατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η ελπίδα να ισχύει η απαγόρευση και να μην υπερισχύσουν οι νταβατζοθεριακλήδες.

 

Η οποία μπορεί να πεθαίνει τελευταία, αλλά πεθαίνει.

 

Και συ πες του "respect my authoritah" :P

 

Προσπαθώ να πετύχω φωνή Κάρτμαν αλλα δεν με βγαίνει. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω μια βόλτα στην παραλία της Θεσσαλονίκης, η οποία έχει έναν πεζόδρομο να παίξεις ποδόσφαιρο και οι απολίστοι μαλάκες που αποκαλώ συντοπίτες μου πάνε και περπατάνε στον ποδηλατόδρομο που καλύπτει το 1/16 όλου του δρόμου. Εδώ δεν μπορούμε να σεβαστούμε κάτι τόσο απλό, και θέλουμε να σεβαστούμε κάτι τόσο πολύπλοκο για τα μυαλά του μέσου έλληνα όπως είναι το τσιγάρο. Μην λέμε παλαβά. Είναι τρελό πως μερικά πράγματα που έξω απο την Ελλάδα είναι κοινή λογική, στην Ελλάδα μετατρέπονται σε ουτοπικά.

 

Μη μου το θυμίζεις το κέρατο μου που το κάνανε υπαίθρια αγορά τα κωλόζωα και βάζανε τραπεζάκια δεξιά και αριστερά κάνοντας τον ποδηλατόδρομο ουσιαστικά παραεμπορικό δρόμο. Ψόφος στα μοσχάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι να <<καταπολεμήσουν>> το τσιγάρο μόνο, αλλά κυρίως τη γαϊδουριά των καπνιστών που επιμένουν να καπνίζουν όπου βρεθούν και όπου σταθούν.

 

Και πάλι επαναλβάνω. Τι σε ενοχλεί εσένα αν ένα μαγαζί έχει δικαίωμα να είναι καπνιζόντων από τη στιγμή που έχεις την επιλογή να μην πας;;;;;;

Όσο προσπαθούν να σε πείσουν να το κόψεις εμένα προσωπικά δεν με χαλάει να βγαίνεις έξω από την καφετέρια να καπνίζεις.

Και αν κιόλας είσαι και "μάγκας" και αρχίσεις να πληρώνεις πρόστιμα ακόμα καλύτερα για την οικονομία μας, χάρη θα μας κάνεις

 

Και έρχεσε στα λόγια μου. Ότι αυτή τη στιγμή απλά χαίρεσε γιατί θα βγάλουν τον κακό καπνιστή τιμωρία στο πεζοδρόμιο και δεν κοιτάς την ουσία του προβλήματος.

 

λίγα ποστ πιο πάνω είχα γράψει για τα επιχειρήματα των καπνιστών τα οποία χαρακτήρισα ανάλογα του επιπέδου ενός παιδιού δημοτικού.

 

ορίστε ένα παράδειγμα

 

Και επαναλαμβάνω. Επι της ουσίας τίποτα.

 

Μια χαρά δουλεύουν τα πρόστιμα. Ειδικά όσο ανεβάζουν τις τιμές τόσο το καλύτερο. Ζώνες θυμάμαι μικρός να φοράνε σπάνια. Σήμερα κάθε νοήμον ον που δεν θέλει να πληρώνει κατοστάρικα φοράει ζώνη. Ας ήταν 300 ευρώ το πρόστυμο για σένα που σε έπιαναν να καπνίζεις (λέμε τώρα,το φούσκωσα το ποσό ώστε να φαίνεται μεγάλο) και θα δεις πως θα το έκοβες/περιόριζες. Έστω από το φόβο του να μην πληρώσεις. Γιατί στην ουσία δεν με νοιάζει αν θα το κόψεις ή όχι. Όπως δεν με νοιάζει αν ο άλλος θέλει να τρέχει στους δρόμους. Με νοιάζει το τι κάνεις. Και αν αυτό που κάνεις δεν με ενοχλεί τότε είμαστε okeik.

Δες τα στατιστικά τροχαίων ατυχημάτων και στα αίτια αυτών. Έλα πες μου λοιπόν ξανά αν έχει επιτευχθεί ο στόχος.

 

@ Sellers

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυκλος αυτης της κουβεντας ξεκινησε παλι, λογω καποιας θεσης που πηρε ο Platano περι του αν θα επρεπε να εχει ο καπνιστης επιλογη σε καταστημα ωστε να παει.

Αυτο πιστευω οτι ειναι το ζουμε, κι εκει πρεπει να επικεντρωθουμε, διοτι, δεν ειναι ολα τα πραγματα ιδια, δεν αποτελουνται ολες οι παρεες απο 5-6-7 ατομα, τα οποια οι 3 πχ ειναι καπνιστες και οι αλλοι 4 δεν ειναι. Υπαρχουν ατομα τα οποια αρεσκονται να βγαινουν μονα τους, αλλοι που ειναι ζευγαρια και καπνιζουν και οι δυο, αλλα ακομη και παρεες εστω και λιγες που καπνιζουν ολοι. Για ολους αυτους που δεν ενοχλουν κανεναν απο την παρεα τους, που δεν πειραζουν ουτε χαλανε την παρεα, θα επρεπε να υπαρχει καποια ρυθμιση. Δεν γινεται να λες σε μια αρκετα μεγαλη μεριδα του κοσμου, οτι εσεις το Σαββατοβραδο σας θα το περασετε εξω στο κρυο ή καθιστε σπιτια σας. Διοτι, και στη μια, και στη αλλη περιπτωση, εμενα σαν πελατη που δεν καπνιζω πλεον, δεν με νοιαζει τι θα κανουν, αλλα απο τη στιγμη που μεσα στο μαγαζι δεν θα μπουν, οικονομικα χανουν ολοι, και τα καταστηματα, και το κρατος.

 

Δεν θα μπορούσε όμως να δουλέψει κάτι τέτοιο.

 

Ποια μαγαζιά θα επέτρεπαν το κάπνισμα? Πώς θα γίνονταν η επίλογη αυτή? Αν δεν απαγορευτεί παντού, δεν θα έχει κανένα νόημα ο νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λέμε παλαβά. Είναι τρελό πως μερικά πράγματα που έξω απο την Ελλάδα είναι κοινή λογική, στην Ελλάδα μετατρέπονται σε ουτοπικά.

 

Αυτός είναι ένας λόγος να πέσεις στο κάπνισμα. :ρ

 

Σοβαρά τώρα, δεν είναι το ότι (φαίνεται να) χρειάζεται ο νόμος για να πάψουν οι καφρίλες, είναι το ότι υπάρχει τόσος κόσμος που δεν καπνίζει και έχει μπουχτίσει με τους καπνιστές που επαληθεύει αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ολους αυτους που δεν ενοχλουν κανεναν απο την παρεα τους, που δεν πειραζουν ουτε χαλανε την παρεα, θα επρεπε να υπαρχει καποια ρυθμιση. Δεν γινεται να λες σε μια αρκετα μεγαλη μεριδα του κοσμου, οτι εσεις το Σαββατοβραδο σας θα το περασετε εξω στο κρυο ή καθιστε σπιτια σας. Διοτι, και στη μια, και στη αλλη περιπτωση, εμενα σαν πελατη που δεν καπνιζω πλεον, δεν με νοιαζει τι θα κανουν, αλλα απο τη στιγμη που μεσα στο μαγαζι δεν θα μπουν, οικονομικα χανουν ολοι, και τα καταστηματα, και το κρατος.

 

Αν είναι να χάνουν απο την πώληση καρκίνου, να μη σώσουν να κερδίσουν....

 

Μπδγ πλέον ένας ξέμεινε απο την παρέα μου που καπνίζει, εκεί που οι καπνιστές ήμασταν πλειοψηφία.. Άντε με το καλό και αυτός να το κόψει το γαμήδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δίπλωμα οδήγησης και άδεια αυτοκινήτου. Πληρώνω τέλη. Άρα θα το τελικιάζω όταν και όπου γουστάρω. Αν δε θέλουν να τρέχω, να απαγορεύσουν την οδήγηση ή να βάλουν κόφτη. Και όσοι έχετε πρόβλημα, να κάθεστε σπίτι σας ή να παίρνετε μόνο το μετρό.

Έχω και άδεια κυνηγίου και ένα δίκαννο. Πληρώνω για φυσίγγια, για τις τροφές, τα εμβόλια του κόπρου και κάθε χρόνο την άδεια. Θα μπουμπουνάω όταν και όπου μου τη βαρέσει. Αν δε θέλετε όταν πίνετε νερό να αναβλύζει από το στήθος σας, να κάθεστε πάλι σπίτι σας and keep your head down, αλλιώς να απαγορεύσουν την πώληση όπλων, σκυλιών, σκυλοτροφών.

Δημοκρατία έχουμε, άλλωστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και άδεια κυνηγίου και ένα δίκαννο. Πληρώνω για φυσίγγια, για τις τροφές, τα εμβόλια του κόπρου και κάθε χρόνο την άδεια. Θα μπουμπουνάω όταν και όπου μου τη βαρέσει. Αν δε θέλετε όταν πίνετε νερό ναι αναβλύζει από το στήθος σας, να κάθεστε πάλι σπίτι σας and keep your head down, αλλιώς να απαγορεύσουν την πώληση όπλων, σκυλιών, σκυλοτροφών.

Δημοκρατία έχουμε, άλλωστε...

 

Υπάρχουν χώροι να πας να κυνηγήσεις να τουφεκίσεις και ότι άλλο γουστάρεις. (Επιτρεπόμενα όρια, ελεγχόμενες ζώνες κλπ κλπ)

Όποιος γουστάρει πάει και τουφεκάει και αν φάει καμία ξώφαλτση επειδή ήταν εκεί, πρόβλημα του. Αν κάποιος φοβάται μη φάει καμία σφαίρα, δεν πάει εκει.

 

Αν το βλέπεις έτσι δώσε το δικαίωμα σε όποιον θέλει να ανοίξει μία καφετέρια καπνιστών και να πηγαίνει όποιος δε φοβάται μη φάει καμία ξώφαλτση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι επαναλβάνω. Τι σε ενοχλεί εσένα αν ένα μαγαζί έχει δικαίωμα να είναι καπνιζόντων από τη στιγμή που έχεις την επιλογή να μην πας;;;;;;

 

Με την ίδια ακριβώς λογική. " Τι σε ενοχλεί εσένα αν ένα μαγαζί έχει δικαίωμα να είναι μη- καπνιζόντων από τη στιγμή που έχεις την επιλογή να μην πας;;;;;;

 

Δες τα στατιστικά τροχαίων ατυχημάτων και στα αίτια αυτών. Έλα πες μου λοιπόν ξανά αν έχει επιτευχθεί ο στόχος.

 

Να σου πω την αλήθεια δεν τα χω δει. Αν μπορείς να δώσεις link...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου το θυμίζεις το κέρατο μου που το κάνανε υπαίθρια αγορά τα κωλόζωα και βάζανε τραπεζάκια δεξιά και αριστερά κάνοντας τον ποδηλατόδρομο ουσιαστικά παραεμπορικό δρόμο. Ψόφος στα μοσχάρια.

 

Τους έχω δει να στριμώχνονται για να περπατήσουν πάνω σε αυτό το κόκκινο πράγμα. ΟΥΓΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια ακριβώς λογική. " Τι σε ενοχλεί εσένα αν ένα μαγαζί έχει δικαίωμα να είναι μη- καπνιζόντων από τη στιγμή που έχεις την επιλογή να μην πας;;;;;;

 

Μα το ίδιο λέμε....

Επέτρεψε στο μαγαζάτορα να επιλέξει τι θα κάνει το μαγαζί του. Και ο καθένας κάνει την επιλογή του.

Ας κάνουν όσοι θέλουν μαγαζιά μη καπνιζόντων, που αν μπαίνει κάποιος και καπνίσει να τον πλακώνουν στις καρπαζιές.

Ας κάνουν όμως και μαγαζιά καπνιστών όπου αν κάποιος θέλει μπορεί να καπνίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...