Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά και οι δικοί μου εδώ δεν είναι λιγότερο ζώα, απλά περισσότερο τσιφούτηδες.

:P

 

 

 

Λοιπόν πρόχειρα τα θετικά αρνητικά της κατάστασης:

 

Θετικά:

 

Ο αέρας στο μαγαζί είναι πράγματι καθαρός ή τουλάχιστον αυτή την ψευδαίσθηση δίνει.

Στα ~10 τσιγάρα που έκανα σε κάθε βάρδια πρέπει να κάπνιζα και καμιά 10ριά ακόμα των υπολοίπων.

 

Μάλλον θα καπνίζω λιγότερα τσιγάρα/βάρδια, χωρίς αυτό να είναι σίγουρο όμως, μιας και πριν άναβα ένα και το ζάλιζα καμιά ώρα, ενώ τώρα το καπνίζω έξω μονομιάς για να ξαναμπώ μέσα.

 

Δε χρειάζεται να με σηκώνουν κάθε τρεις και λίγο για να τους δώσω τασάκι, όπως επίσης και δε χρειάζεται να σηκώνομαι συχνά να τα μαζεύω και να τα καθαρίζω.

Επίσης γίνεται ευκολότερος και ο καθαρισμός του πάγκου. (aka δε τον καθαρίζω πλέον :P)

 

Οι κομπλεξικοί ανθρωπάκοι αφεντικάνοι wannabes μου θα κάθονται λιγότερες ώρες στο μαγαζί πράγμα που θα έχει άμεσο αντίκτυπο στο πρήξιμο των όρχεών μου.

 

Το μαγαζί άδειασε! :D

 

 

 

 

Αρνητικά:

 

 

Πρέπει (τουλάχιστον τις πρώτες μέρες) να υπομένω την μαλακία του καθενός ως άποψη για το θέμα, και αναγκαστικά να δικαιολογώ τον νόμο (λες και ήταν δική μου απόφαση) γιατί αν συμφωνήσω μαζί τους θα αναγκαστώ να υπομείνω τον κακόγουστο χαβαλέ τους -Μα εμείς είμαστε Έλληνες!!! - (είσαι και φαίνεσαι μαλάκα) που μετατρέπεται σε κλάψα και καταλήγει σε υποτιθέμενη αμφίδρομη ψυχολογική υποστήριξη, πράγμα χειρότερο από το να τσακωθείς μια κι έξω μαζί τους και να ξεμπερδεύεις.

 

Πάντα κάποιος μαλάκας θα δει το τσιγάρο που έχω αφήσει έξω να σβήσει μόνο του (καπνός) και θα το πετάξει μέσα στο τασάκι. Για να μου την σπάσει και να στρίβω άλλο.

 

Όταν είμαι έξω και καπνίζω, μαθαίνω θέλω δε θέλω όλη την ορολογία των wow και dota, πράγμα μάλλον προτιμότερο όμως από συζητήσεις αμάξια και ξέκωλα.

 

Όταν κάποιος υπερκοινωνικός μπάσταρδος θα έρχεται να μου πιάσει κουβέντα, δε θα μπορώ να κάνω πως τον αγνοώ επειδή έχω δήθεν απορροφηθεί με κάτι πολύ σημαντικό στην οθόνη που βρίσκεται μπροστά μου.

 

Δε θα καβατζώνω πλέον ξεχασμένους αναπτήρες κάτω από τα keyboard.

 

Το κρύο θα με κρυώνει.

 

Ο αέρας θα μου χαλάει τα κυκλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει (τουλάχιστον τις πρώτες μέρες) να υπομένω την μαλακία του καθενός ως άποψη για το θέμα, και αναγκαστικά να δικαιολογώ τον νόμο (λες και ήταν δική μου απόφαση) γιατί αν συμφωνήσω μαζί τους θα αναγκαστώ να υπομείνω τον κακόγουστο χαβαλέ τους -Μα εμείς είμαστε Έλληνες!!! - (είσαι και φαίνεσαι μαλάκα) που μετατρέπεται σε κλάψα και καταλήγει σε υποτιθέμενη αμφίδρομη ψυχολογική υποστήριξη, πράγμα χειρότερο από το να τσακωθείς μια κι έξω μαζί τους και να ξεμπερδεύεις.

Πάντα κάποιος μαλάκας θα δει το τσιγάρο που έχω αφήσει έξω να σβήσει μόνο του (καπνός) και θα το πετάξει μέσα στο τασάκι. Για να μου την σπάσει και να στρίβω άλλο.

 

Όταν είμαι έξω και καπνίζω, μαθαίνω θέλω δε θέλω όλη την ορολογία των wow και dota, πράγμα μάλλον προτιμότερο όμως από συζητήσεις αμάξια και ξέκωλα.

Όταν κάποιος υπερκοινωνικός μπάσταρδος θα έρχεται να μου πιάσει κουβέντα, δε θα μπορώ να κάνω πως τον αγνοώ επειδή έχω δήθεν απορροφηθεί με κάτι πολύ σημαντικό στην οθόνη που βρίσκεται μπροστά μου.

 

Δε θα καβατζώνω πλέον ξεχασμένους αναπτήρες κάτω από τα keyboard.

 

Το κρύο θα με κρυώνει.

 

Ο αέρας θα μου χαλάει τα κυκλάκια.

 

So True το πρώτο, so true...

Έριξα τρελό γέλιο με την ορολογία. Πάλι καλά που αντί για ξέκωλα κ αμάξια δε συζητάνε τίποτα πολιτικά. Εκεί να δείς νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμείς τους έχουμε ξεμάθει εδώ και κάτι μήνες, τους αφήναμε μόνο σε ένα τραπεζάκι και καθόλου στα PC και όταν διαμαρτύρονταν τους λέγαμε " για να συνηθίζετε για μετά που θα κοπεί τελειως το κάπνισμα".

 

Φυσικά χαίρομαι πάρα πολύ γιατί δε θα έχω τασάκια συνέχεια να αλλάζω και να καθαρίζω, να καθαρίζω κάθε τρεις και λίγο τους πάγκους, να σκουπίζω συνέχεια τις στάχτες στο πάτωμα κ.λ.π.

 

Παλαιότερα που δούλευα σε αλυσίδες το τι ντουμάνι τρώγαμε ήταν απίστευτο ( και τότε κάπνιζα και πολύ, όχι όπως τώρα). Τα προβλήματα με τη μύτη μου και την αναπνοή μου από τότε ξεκίνησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν (αν κατάλαβα καλά) σήμερα κάποιοι για έλεγχο στο μαγαζί.

Αφού έδωσαν τα εύσημα που δε κάπνιζε κανένας, είπαν πως τον πρώτο μήνα θα περιοριστούν σε συστάσεις, δεν έχει πρόστιμα.

 

Αυτό ήταν.

 

ΣΑΜΠΟΤΑΖ!

 

Σήμερα καπνίζουν πάλι όλοι.

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν (αν κατάλαβα καλά) σήμερα κάποιοι για έλεγχο στο μαγαζί.

Αφού έδωσαν τα εύσημα που δε κάπνιζε κανένας, είπαν πως τον πρώτο μήνα θα περιοριστούν σε συστάσεις, δεν έχει πρόστιμα.

 

Αυτό ήταν.

 

ΣΑΜΠΟΤΑΖ!

 

Σήμερα καπνίζουν πάλι όλοι.

:lol:

 

καλα δε το ηξερες οτι τον πρωτο μηνα ειναι μονο συστασεις? το ειπαν στα καναλια

 

προσεξε ομως γιατι αν κανεις παραβαση στους επομενους μηνες θα πεσουν προστιμα και για τις συστασεις του σεπτεμβριου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μία ολόκληρη εκστρατεία κατά του καπνίσματος και από την άλλη θέλουν να τα αυξήσουν κ πάλι τα τσιγάρα γιατί τους λείπουν φράγκα.

 

Ρε μας δουλεύουν εντελώς.

 

Τώρα για να πω κ εγώ την άποψή μου στο θρέντ (γιατί ότι βλακεία έχω πει ήταν για πλάκα μόνο).

 

Από τους καπνιστές, ελάχιστοι είναι αυτοί που είναι αντίθετοι με την απαγόρευση του καπνίσματος γιατί δεν είμαστε τόσο μαλάκες για να θέλουμε να υποχρεώνουμε άλλους να μυρίζουν τον καπνό μας.

 

Με αυτό που είμαστε αντίθετοι, είναι με την προσπάθεια να κάνουν τους καπνιστές να θεωρούνται χειρότεροι και από ... βιαστές κουταβιών! (βλέπε αμερική, είναι προτιμότερο να είσαι τραβέλι παρά καπνιστής).

 

Μην, κάνετε ΟΛΕΣ τις καφετέριες μη-καπνιζόντων, δώστε κ άδειες να υπάρχουν καφετέριες για καπνίζοντες.

 

Κάθονται και λένε όλοι ξαφνικά το μακρύ τους κ το κοντό τους, ποιος είπε ρε ότι καπνίζαμε σε νοσοκομεία, τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες και τα συναφή; Ποιος είπε ότι δεν σεβόμασταν τους χώρους τους δημόσιους? Λέτε να βλέπαμε ένα παππού με την μπουκάλα οξυγόνου κ εμείς δίπλα του να ανάβαμε τσιγάρο; Σε άλλο κόσμο ζείτε ή απλά λέτε μαλακίες για να κάνουμε κουβέντα; (αυτό πηγαίνει στον κάθε μ****α επαναστάτη του πληκτρολογίου)

 

Επειδή, σε κάποιες καφετέριες που ξέρω το κάπνισμα απαγορευόταν πριν τον ηλίθιο αυτό νόμο (όπως και εκατοντάδες που έχει περάσει η κυβέρνηση αυτή και όλες οι άλλες απλά αυτή την έχει δει οικολο-περίεργη) έχω προσπαθήσει να πιω καφέ χωρίς να καπνίσω, ε ρε σεις δεν γίνεται, πως να το κάνουμε, βγήκα μία, βγήκα δυο έξω για τσιγάρο αλλά μετά, να πάει να γ****εί, σηκώθηκα και έφυγα όπως και όλοι από την παρέα που καπνίζαμε.

 

Αντίθετα με αυτά που θέλουν να περάσουν οι ξαφνικοί φανατικοί αντικαπνιστές - που θα ήταν προτιμότερο την δήθεν οργή τους να την ξεσπάσουν στους καθημερινούς φόρους και μείωση του επιπέδου ζωής τους από το σούργελο κυβέρνησης - οι καπνιστές, μαλάκες δεν είμαστε, και σεβόμαστε και δεν περιμέναμε κάποιο νόμο για να μην καπνίζουμε σε κλειστούς δημόσιους χώρους, το κάναμε κ από πριν, απλά στα μαγαζιά πιστεύω ότι τον λόγο θα έπρεπε να τον έχει ο εκάστοτε καταστηματάρχης.

 

~

 

Σεβόμαστε το ότι δεν καπνίζετε έτσι και αλλιώς δεν θα το κάνουμε, ΟΧΙ γιατί μας το λέει ο νόμος, αλλά γιατί μας το λέει το φιλότιμό μας και ο σεβασμός απέναντι στους συνανθρώπους μας.

 

Σεβαστείτε όμως και εσείς τις ανάγκες μας και μην προσπαθείτε να μας στήσετε στον τοίχο γιατί σας σπρώχνει το κράτος μπας και σταματήσετε να στήνετε αυτό στον τοίχο.

 

 

ΥΓ. Και για την μαλακεία, αυτό που θέλω για να γελάσω είναι να καπνίζουμε στις καφετέριες απέναντι από το ΤΕΙ και ΑΝ μας την πέσουνε να κάνουμε 5 μέτρα, να μπούμε στο ΤΕΙ και να λέμε στους δημόμπατσους "πάρτε τώρα τα ******* μας! :devil: :-D "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτιμώ τα τραβελια από τους καπνιστές πάντως :P

 

Βρισκόμαστε σε "πόλεμο" και όσο γρηγορότερα τον χάσετε τόσο καλύτερα για όλους μας....

 

Sent from my iPod touch using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην, κάνετε ΟΛΕΣ τις καφετέριες μη-καπνιζόντων, δώστε κ άδειες να υπάρχουν καφετέριες για καπνίζοντες.

 

Δε γίνεται αυτό

1) Αυτές που θα είναι μη καπνιζόντων θα είναι άδειες

2) ΟΛΟΙ θα θέλουν να πάρουν άδεια για καπνιζόντων

3) Οι παρέες που έχουν και μη καπνίζοντες θα πηγαίνουν στων καπνιζόντων

Οπότε απαγόρευση τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν (αν κατάλαβα καλά) σήμερα κάποιοι για έλεγχο στο μαγαζί.

Αφού έδωσαν τα εύσημα που δε κάπνιζε κανένας, είπαν πως τον πρώτο μήνα θα περιοριστούν σε συστάσεις, δεν έχει πρόστιμα.

 

Αυτό ήταν.

 

ΣΑΜΠΟΤΑΖ!

 

Σήμερα καπνίζουν πάλι όλοι.

:lol:

 

Οι κάποιοι τι race ήταν;

Μπάτσοι; Δημοτική; Άσχετοι τύποι; Τι φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάποιοι τι race ήταν;

Μπάτσοι; Δημοτική; Άσχετοι τύποι; Τι φάση;

 

Δεν έμαθα λεπτομέρειες, απλά έπιασα κουβέντα μεταξύ πελάτη και bosch όπου ο πρώτος δήλωνε ευχαριστημένος που καπνίζει και ο δεύτερος του έλεγε "καλά, ας μην είχαν περάσει σήμερα να τσεκάρουν και να μάθουμε πως δε παίζουν ακόμα πρόστιμα, τα παπάργια μου θα έπαιρνες"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν ντρεπόσαστε κοτζαμ άντρες να μην μπορείτε να σταματήσετε το κάπνισμα,για ρωτήσετε το φίλο μας τον Barnardi να σας πει πως τα κατάφερε.:X

 

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=nl&tl=el&u=http%3A%2F%2Fwww.ad.nl%2Fad%2Fnl%2F1014%2FBizar%2Farticle%2Fdetail%2F509488%2F2010%2F09%2F02%2FTweejarige-kettingroker-Ardi-is-gestopt-met-roken.dhtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους καπνιστές, ελάχιστοι είναι αυτοί που είναι αντίθετοι με την απαγόρευση του καπνίσματος γιατί δεν είμαστε τόσο μαλάκες για να θέλουμε να υποχρεώνουμε άλλους να μυρίζουν τον καπνό μας.

Speak for yourself. Δεν αντιπροσωπεύεις όλους τους καπνιστές (ούτε καν την πλειοψηφία τους). Μπορεί αυτός που θέλει να ενοχλεί με τον καπνό του να είναι μαλάκας, αλλά οι περισσότεροι δεν νομίζω να θέλουν να ενοχλούν, απλά δεν θα θυσιάσουν την ευχαρίστηση του τσιγάρου για να μην ενοχλούν κιόλας. Υπάρχει μια -τυπική τουλάχιστον- διαφορά μεταξύ σκοπιμότητας και αδιαφορίας.

 

(βλέπε αμερική, είναι προτιμότερο να είσαι τραβέλι παρά καπνιστής).

Όσον αφορά την υγεία των γύρω σου, παντού είναι προτιμότερο να είσαι τραβέλι παρά καπνιστής. Άλλο το τι μπορεί να υφίσταται "ηθικά".

 

Κάθονται και λένε όλοι ξαφνικά το μακρύ τους κ το κοντό τους, ποιος είπε ρε ότι καπνίζαμε σε νοσοκομεία, τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες και τα συναφή; Ποιος είπε ότι δεν σεβόμασταν τους χώρους τους δημόσιους? Λέτε να βλέπαμε ένα παππού με την μπουκάλα οξυγόνου κ εμείς δίπλα του να ανάβαμε τσιγάρο; Σε άλλο κόσμο ζείτε ή απλά λέτε μαλακίες για να κάνουμε κουβέντα;

Again, speak for yourself. Άλλο τι κάνεις εσύ σαν καπνιστής.

 

Επειδή, σε κάποιες καφετέριες που ξέρω το κάπνισμα απαγορευόταν πριν τον ηλίθιο αυτό νόμο (όπως και εκατοντάδες που έχει περάσει η κυβέρνηση αυτή και όλες οι άλλες απλά αυτή την έχει δει οικολο-περίεργη) έχω προσπαθήσει να πιω καφέ χωρίς να καπνίσω, ε ρε σεις δεν γίνεται, πως να το κάνουμε, βγήκα μία, βγήκα δυο έξω για τσιγάρο αλλά μετά, να πάει να γ****εί, σηκώθηκα και έφυγα όπως και όλοι από την παρέα που καπνίζαμε.

Πού θέλεις να καταλήξεις με αυτό; Στο ότι πρέπει να σας λυπηθούν ή να κατανοήσουν τον εθισμό οι γύρω και να πουν "ε άστα τα παιδιά να καπνίσουν, δεν μπορώ να τα βλέπω να βασανίζονται έτσι"; I don't think so.

 

Αντίθετα με αυτά που θέλουν να περάσουν οι ξαφνικοί φανατικοί αντικαπνιστές - που θα ήταν προτιμότερο την δήθεν οργή τους να την ξεσπάσουν στους καθημερινούς φόρους και μείωση του επιπέδου ζωής τους από το σούργελο κυβέρνησης - οι καπνιστές, μαλάκες δεν είμαστε, και σεβόμαστε και δεν περιμέναμε κάποιο νόμο για να μην καπνίζουμε σε κλειστούς δημόσιους χώρους, το κάναμε κ από πριν, απλά στα μαγαζιά πιστεύω ότι τον λόγο θα έπρεπε να τον έχει ο εκάστοτε καταστηματάρχης.

 

Σεβόμαστε το ότι δεν καπνίζετε έτσι και αλλιώς δεν θα το κάνουμε, ΟΧΙ γιατί μας το λέει ο νόμος, αλλά γιατί μας το λέει το φιλότιμό μας και ο σεβασμός απέναντι στους συνανθρώπους μας.

Αυθαιρετολογείς σε όλο το post σου. Επαναλαμβάνω, δεν αντιπροσωπεύεις κανέναν πέραν του εαυτού σου. Σωστά τα περισσότερα που γράφεις, και μαγκιά σου αν είσαι έτσι αλλά δεν αντιπροσωπεύουν ούτε το σύνολο των καπνιστών, ούτε την πραγματικότητα.

 

Σεβαστείτε όμως και εσείς τις ανάγκες μας και μην προσπαθείτε να μας στήσετε στον τοίχο γιατί σας σπρώχνει το κράτος μπας και σταματήσετε να στήνετε αυτό στον τοίχο.

Τα περί αναγκών, δικαιωμάτων και υποχρεώσεων τα έχουμε πει 100 φορές στο παρόν thread. Ας μην τα επαναλαμβάνουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν μη καπνιστής χαίρομαι για το συγκεκριμένο νόμο (δε νομίζω να έχω χαρεί με άλλο νόμο του κράτους).

διατηρώ βέβαια τις επιφυλάξεις μου, όπως και οι περισσότεροι, ως προς το εαν εφαρμοστεί ο νόμος.

ίσως για λίγο στην αρχή να γίνει κάτι αλλά πολύ φοβάμαι ότι μετά θα ξεχαστεί. Ας ελπίσουμε ότι το κράτος στην ανάγκη του για χρήματα θα το κυνηγήσει μόνο και μόνο για τα πρόστιμα. διότι εδώ που τα λέμε αυτό τους ενδιαφέρει.

διαβάζω πάντως, αλλά και ακούω γνώμες καπνιστών και για ένα πράγμα είμαι σίγουρος. το τσιγάρο σίγουρα τους έχει κάψει πολλά εγκεφαλικά κύτταρα.

τα επιχειρηματά τους υπέρ του καπνίσματος δεν τα λένε ούτε παιδάκια του δημοτικού.

πρέπει να καταλάβουν ότι η συνήθεια τους ενοχλεί μερικούς. πάει και τελείωσε.

 

όσο για το φίλο πιο πάνω που λέει ότι οι καπνιστές σέβονται τους άλλους και μπλα μπλα μπλα.

φίλε με έκανες και γέλασα.

δοκίμασε να πεις ευγενικά σε κάποιον καπνιστή σε μια καφετέρια πχ, ότι σε ενοχλεί ο καπνός του να δεις πως θα σου απαντήσει. στην καλύτερη "τι θες ρε φίλε, άμα δε γουστάρεις φύγε".

οι εξαιρέσεις ελάχιστες.

όπως και να το κάνουμε το σύνολο των κανπιστών έχει μια προκλητική συμπεριφορά.

 

και κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω.

λέτε ότι θα κλεισουν τα μαγαζιά και θα μειωθεί η κατανάλωση.

δηλαδή οι καπνιστές θα τα βάψουν μαύρα και θα κλαίνε στο σπίτι τους. δε θα βγαίνουν έξω; τι θα κάνουν, θα μένουν στο σπίτι και θα καπνίζουν; δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...