Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μάλλον δε κατάλαβες καλά.

Κανένας καπνιστής δε ζήτησε τον οίκτο κάποιου μη καπνιστή.

Αν είσαι φανατικός αντικαπνιστής τότε ας μη πήγαινες σε μαγαζιά που καπνίζουν. Και πριν είχες την επιλογή αλλά πήγαινες όχι για να κάνεις χάρη στον καπνιστή, αλλά γιατί αλλιώς θα ήσουν μόνος σαν τον κούκο.

Ο καπνιστής θέλει να καπνίσει και θα το κάνει.

Αν θες ακολουθείς.

Αν όχι πήγαινε αλλού.

Όπως και τώρα που θα αρχίσουν να διοργανόνται διάφορα πάρτυ σε σπίτια για να μπορεί να καπνίσει ο κόσμος.

Για να σε δω τότε...

Θα πηγαίνεις ή όχι;;;

 

Το να μην είναι υποχρεωμένος κάποιος να εισπνέει τον καπνό μου είναι δικαίωμα του. Για αυτό και συμφωνώ στο να απαγορευτεί σε χώρους στους οποίους η συνύπαρξη καπνιστών και μη καπνιστών είναι αναπόφευκτη πχ χώροι εργασίας κλπ.

Το να μη δίνεται όμως το δικαίωμα σε ένα μαγαζί διασκέδασης (καφέ,μπαρ κλπ) να μπορεί να επιλέξει εάν θέλει να είναι μαγαζί για καπνίζοντες είναι απαράδεκτο.

Αν θέλουν να το απαγορέψουν τελείως ας κλείσουν τις καπνοβιομηχανίες και να απαγορέψουν την καλλιέργια καπνών.

Αλλά δε μας συμφέρει φυσικά, γιατί χάνουμε το μπαγιόκο....

Από τη στιγμή λοιπόν που οι νόμοι του κράτους δε ορίζουν παράνομο το κάπνισμα, δε μπορούν και να μου απαγορέψουν να καπνίζω.

Αν κάποιος είναι τόσο φανατικός κατά του καπνού ας μη κάνει καν παρέα με καπνιστές ή ας μη τους ακολουθεί σε μαγαζιά που καπνίζουν.

Ελευθερία είχατε και πριν να κάνετε τις επιλογές σας.

Οι καπνιστές όμως γιατί να μην έχουν αυτή την ελυθερία;;

Και μην ακούσω ότι δεν υπήρχαν επιλογές γιατί καπνίζαν παντού. Δημοκρατία έχουμε και εφόσον η πλειοψηφία κάπνιζε νομίμως, τότε δικαίωμα του κάθε μαγαζιού ήταν να επιλέγει να επιτρέπει το κάπνισμα στους χώρους του.

Αν η πλειοχηφία απαιτούσε να μη καπνίζει ο κόσμος, τότε όλα τα μαγαζιά θα ήταν μη καπνιζόντων.

 

Γιατί να περιθωριοποιούν τον καπνιστή, που δε κάνει τίποτα παράνομο, και να μη περιθωριοποιούν τον αντικαπνιστή που είναι και μειψηφία;;;;

Αν δε γουστάρεις τον καπνό μου, από τη στιγμή που στο χώρο που βρίσκομαι η πλειψηφία γουστάρει να καπνίζει, τότε τράβα αλλού.

Αν κάνω κακό στην υγεία μου είναι δικαίωμα μου όπως είναι και αυτών που πλακώνονται στα burger και είναι 500 κιλά.

 

 

Φίλε τράβα να κάνεις κανα τσιγάρο. Δύο παραγράφους κείμενο έγραψες κ φαίνεται ήδη πως το χρειάζεσαι.

1) Που είδες ότι η πλειοψηφία είναι καπνιστές; Facts or GTFO

2) Αν η πλειοψηφία θεωρήσει πως οι μαύροι είναι κατώτεροι , πάει να πεί πως είναι΄; Αλλά δεν υπάρχει πλειοψηφία.

3) Οι μη-καπνιστές δεν κάνουν κακό στην υγεία των υπόλοιπων

4) Οι χοντρούληδες που τρώνε δε μοιράζουν τη χοληστερίνη τους με τους υπόλοιπους σε αντίθεση με τους καπνιστές.

5) Στο κάτω-κάτω φύγε ΕΣΥ που είσαι προβληματικός κ πήγαινε να βρείς βοήθεια.Ο άλλος δεν είναι εθισμένος την έχει λιγότερη ανάγκη.

6) Πήγαινε να κάνεις κανα τσιγάρο, γιατί το να σκεφτείς επιχειρήματα πεντάχρονου μάλλον κουράζει κ χρειάζεται λίγη χαλάρωση. Άντε τράβα λοιπόν εσύ και όχι εμείς. Και αυτό το μίσος γιατί οι πλειοψηφία των καπνιστών είναι σαν τα μούτρα σου.

Επεξ/σία από De@th L0rd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Οπότε και τώρα ο καπνιστής θα έρχεται για καφέ αλλιώς αυτός θα μείνει μόνος σαν τον κούκο.

Μη παίρνεις και όρκο για αυτό. Ο καπνιστής θα την βρει την άκρη του προκειμένου να καπνίσει.

Όταν θα κάθονται όλοι στις καφετέριες έξω κάτω από τις σόμπες και θα καπνίζουν, τότε οι αντικαπνιστές που θα ακολουθούν την παρέα θα τρώνε και την κάπνα και το κρύο και την βροχή...

 

Εγώ θα πάω. Γιατί μπορώ να κάνω υπομονή για μερικές ώρες. Σε αντίθεση με τον αντικαπνιστή. Και τα πνευμόνια μου σε 2-3 μέρες θα χουν καθαρίσει. Οπότε στα @@ μου για λίγες φορές που θα πάω σε ένα πάρτι.

Και πριν για λίγες ώρες πήγαινες στην καφετέρια. Ποιά η διαφορά;;;;;;;

 

Αυτό τραβάει no comment γιατί μάλλον είναι flamebait.

Κανένα flame και φυσικά δε τα βάζω με εσένα προσωπικά. Δε σε ξέρω καν...

Αλλά απ' όσο ξέρω δημοκρατία έχουμε και στη δημοκρατία η πλειψηφία υπερισχύει.

 

Το έγραψα και πριν. Κατανοώ ότι οι καπνιστές δεν γουστάρουν να εισπνέουν την κάπνα μου. Απλά τονίζω ότι το μέτρο αυτο είναι μία γελειότητα. Κανονικά θα έπρεπε να προσπαθήσουν να πείσουν τους καπνιστές να το κόψουν, με διαφημηστικές καμπάνιες κλπ και όχι απλά να τους λένε. Δε σε αφήνω να καπνίζεις σε κλειστούς δημόσιους χώρους. Θα περπατάει στο δρόμο ο κόσμος και θα εισπνέει περισσότερη κάπνα από πρίν μόνο και μόνο περνώντας από το ένα πεζοδρόμιο στο άλλο.

 

Και όπως προείπαν και οι άλλοι. Να δω πόσο θα κρατήσει και αυτή η γελειότητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τράβα να κάνεις κανα τσιγάρο. Δύο παραγράφους κείμενο έγραψες κ φαίνεται ήδη πως το χρειάζεσαι.

 

Μην αγχώνεσε. Και τώρα που σου γράφω καπνίζω.

 

Αλλά και εσυ που δεν έχεις ανάγκη απο τσιγάρο, βλέπω έγραψες μία μόνο πρόταση χωρίς να λέει τίποτα αξιόλογο...

 

---------- Προσθήκη στις 14:22 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:19 ----------

 

Σκασίλα μας για το αν θα βρει την άκρη ο καπνιστής να καπνίσει.

 

Δεν πα να φουμάρεις 15 πακέτα τη μέρα.

 

Δίπλα μου να μην το κάνεις μόνο.

 

Μα αυτό ακριβώς λέω αλλά δε καταλαβαίνεις.

Ότι και τώρα θα εισπνέεις τον κάπνό των καπνιστών. Και έλα να μου πείς το αντιθετο σε λίγο καιρό.

Ο χώρος μόνο θα αλλάξει. Αν αλλάξει...

 

Και ξαναλέω. Θα έπρεπε να βρούν άλλους τρόπους για να καταπολεμήσουν το τσιγάρο.

Αυτό είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό ακριβώς λέω αλλά δε καταλαβαίνεις.

Ότι και τώρα θα εισπνέεις τον κάπνό των καπνιστών. Και έλα να μου πείς το αντιθετο σε λίγο καιρό.

Ο χώρος μόνο θα αλλάξει. Αν αλλάξει...

 

Εσύ μάλλον δεν καταλαβαίνεις. Και είναι απόλυτα λογικό λόγω του εθισμού σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσε. Και τώρα που σου γράφω καπνίζω.

 

Αλλά και εσυ που δεν έχεις ανάγκη απο τσιγάρο, βλέπω έγραψες μία μόνο πρόταση χωρίς να λέει τίποτα αξιόλογο...

 

Ενώ εσύ που το έχεις ανάγκη γράφεις αξιόλογα έ; Υπάρχει και το refresh αν φαίνεται μια πρόταση. Το να είσαι καπνιστής δικαιώμα σου. To να προσπαθείς να το περάσεις ΟΧΙ. Δε πειράζει όμως ντάξει κατανοώ οτι έχεις πρόβλημα και τα γράφεις αυτά, το κατανοούν και οι υπόλοιποι γι αυτό άσε για λίγο τον υπολογιστή.

3015062728_6b27f9a6ae.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη παίρνεις και όρκο για αυτό. Ο καπνιστής θα την βρει την άκρη του προκειμένου να καπνίσει.

Όταν θα κάθονται όλοι στις καφετέριες έξω κάτω από τις σόμπες και θα καπνίζουν, τότε οι αντικαπνιστές που θα ακολουθούν την παρέα θα τρώνε και την κάπνα και το κρύο και την βροχή...

 

Απάντησε ο linus για μένα. Και επίσης:

Αφού έχουν σόμπες δεν θα κρυώνω ούτε εγώ ούτε ο καπνιστής. Βέβαια η αλήθεια είναι πως δεν κάνει τρελή ζέστη με τη σόμπα.Οπότε πάλι θα κρυώνουμε και οι 2. Βροχή δεν θα τρώει κανείς γιατί έχουν ομπρέλες. Αν τώρα η παρέα μου που μπορει να καπνίζει είναι τόσο καμένη που θα δεχτεί να κάτσει να βρέχεται για να καπνίζει ας πάνε μόνοι τους.

 

Και πριν για λίγες ώρες πήγαινες στην καφετέρια. Ποιά η διαφορά;;;;;;;

 

Η διαφορά δεν έχει έρθει ακόμα. Στην ελπίδα στηριζόμαστε όλοι οι μη καπνιστές και ελπίζουμε να μην μείνουμε με αυτή στο τέλος. :P

 

---------- Προσθήκη στις 14:32 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:29 ----------

 

Και κάτι ακόμα Vancas που το ξέχασα. Λες να έκαναν διαφημιστηκά κλπ για να σας πείσουν να το κόψετε. Δεν ξέρω εσύ τι έλεγες τότε πάντως πολλοί καπνιστές τότε που το υπ. υγείας έβγαλε την διαφήμιση για τα αποτελέσματα του τσιγάρου έτρεξαν πολλοί καπνιστές και έλεγαν μα τι πράγματα είνια αυτά να τα δείχνουν στην τβ, βλέπουν μικρά παιδιά, ας το έβαζαν μετά τις 11 και άλλες τέτοιες μπούρδες. Πάντα θα θέλετε να συνεχίσετε το τσιγάρο και πάντα θα χετε αντίλογο. Γι' αυτό και το τσιγάρο είναι εθισμός και όχι hobby.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ μάλλον δεν καταλαβαίνεις. Και είναι απόλυτα λογικό λόγω του εθισμού σου ;)

 

Είσαι λάθος φίλε μου. Και θα το δεις.

 

Όπως το είδαν και σε όλες τις άλλες χώρες όπου ισχύουν αυτά τα μέτρα χρόνια τώρα και το κάπνισμα δεν εχει μειωθεί καθόλου.

Χρειάζονται άλλου είδους μέτρα.

 

Τα ίδια λέω π.χ. και για την επικίνδυνη οδήγηση. Με το να κυνηγάς απλά με πρόστιμα τους παραβάτες δε βοηθάς. Πρέπει να μεριμνήσεις κυρίως για σωστή οδηγική παιδεία και φυσικά με σχετικές καμπάνιες για να αποκτήσουν οι οδηγοί συνείδηση. Μαζί με αυτά προχωράς και στην κατασκευή ενός χώρου που να μπορεί όποιος γουστάρει να ξεδώσει.

 

Ο στόχος θα πρέπει να είναι η μείωση του καπνίσματος, και ακολουθούμε λάθος τακτική.

Αν απλά ο στόχος είναι να περιθωριοποιήσουμε τον "κακό" καπνιστή ή να προστατέψουμε τον "καλό" μη καπνιστή (πες το όπως θες) τότε παραπέμπω στο πρώτο μου post στο παρών thread.

Οι καπνιστές πρέπει να έχουν το δικαίωμα να έχουν χώρους διασκέδασης στους οποίους θα μπορούν να καπνίζουν. Όποιος δε θέλει ας μη πηγαίνει εκεί.

 

Πάντως το μόνο που βλέπω είναι απαντήσεις του στυλ.

Είσαι εξαρτημένος.

Δε ξέρεις τι λες, χρειάζεσαι τσιγάρο.

κλπ κλπ

 

Επί της ουσίας τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λάθος φίλε μου. Και θα το δεις.

 

Όπως το είδαν και σε όλες τις άλλες χώρες όπου ισχύουν αυτά τα μέτρα χρόνια τώρα και το κάπνισμα δεν εχει μειωθεί καθόλου.

Χρειάζονται άλλου είδους μέτρα.

 

Τα ίδια λέω π.χ. και για την επικίνδυνη οδήγηση. Με το να κυνηγάς απλά με πρόστιμα τους παραβάτες δε βοηθάς. Πρέπει να μεριμνήσεις κυρίως για σωστή οδηγική παιδεία και φυσικά με σχετικές καμπάνιες για να αποκτήσουν οι οδηγοί συνείδηση. Μαζί με αυτά προχωράς και στην κατασκευή ενός χώρου που να μπορεί όποιος γουστάρει να ξεδώσει.

 

Ο στόχος θα πρέπει να είναι η μείωση του καπνίσματος, και ακολουθούμε λάθος τακτική.

Αν απλά ο στόχος είναι να περιθωριοποιήσουμε τον "κακό" καπνιστή ή να προστατέψουμε τον "καλό" μη καπνιστή (πες το όπως θες) τότε παραπέμπω στο πρώτο μου post στο παρών thread.

Οι καπνιστές πρέπει να έχουν το δικαίωμα να έχουν χώρους διασκέδασης στους οποίους θα μπορούν να καπνίζουν. Όποιος δε θέλει ας μη πηγαίνει εκεί.

 

Όσο προσπαθούν να σε πείσουν να το κόψεις εμένα προσωπικά δεν με χαλάει να βγαίνεις έξω από την καφετέρια να καπνίζεις.

 

Και αν κιόλας είσαι και "μάγκας" και αρχίσεις να πληρώνεις πρόστιμα ακόμα καλύτερα για την οικονομία μας, χάρη θα μας κάνεις :-)

 

 

 

Πάντως το μόνο που βλέπω είναι απαντήσεις του στυλ.

Είσαι εξαρτημένος.

Δε ξέρεις τι λες, χρειάζεσαι τσιγάρο.

κλπ κλπ

 

Επί της ουσίας τίποτα.

 

Αν αυτά που πετάς είναι μαργαριτάρια τι ακριβώς περιμένεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να περιθωριοποιούν τον καπνιστή, που δε κάνει τίποτα παράνομο, και να μη περιθωριοποιούν τον αντικαπνιστή που είναι και μειψηφία;;;;

Αν δε γουστάρεις τον καπνό μου, από τη στιγμή που στο χώρο που βρίσκομαι η πλειψηφία γουστάρει να καπνίζει, τότε τράβα αλλού.

Αν κάνω κακό στην υγεία μου είναι δικαίωμα μου όπως είναι και αυτών που πλακώνονται στα burger και είναι 500 κιλά.

 

λίγα ποστ πιο πάνω είχα γράψει για τα επιχειρήματα των καπνιστών τα οποία χαρακτήρισα ανάλογα του επιπέδου ενός παιδιού δημοτικού.

 

ορίστε ένα παράδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναλέω. Θα έπρεπε να βρούν άλλους τρόπους για να καταπολεμήσουν το τσιγάρο.

Αυτό είναι το θέμα.

Το θέμα δεν είναι να <<καταπολεμήσουν>> το τσιγάρο μόνο, αλλά κυρίως τη γαϊδουριά των καπνιστών που επιμένουν να καπνίζουν όπου βρεθούν και όπου σταθούν.

Αν μια μεγάλη μερίδα δεν ήταν γαϊδούρια, τότε δεν υπήρχαν αυτές οι απαγορεύσεις.

Τώρα, αν ένας καπνιστής λέει, <<Θα έπρεπε να βρούν άλλους τρόπους για να καταπολεμήσουν το τσιγάρο>>, σημαίνει πως ζητάει βοήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια λέω π.χ. και για την επικίνδυνη οδήγηση. Με το να κυνηγάς απλά με πρόστιμα τους παραβάτες δε βοηθάς. Πρέπει να μεριμνήσεις κυρίως για σωστή οδηγική παιδεία και φυσικά με σχετικές καμπάνιες για να αποκτήσουν οι οδηγοί συνείδηση. Μαζί με αυτά προχωράς και στην κατασκευή ενός χώρου που να μπορεί όποιος γουστάρει να ξεδώσει.

 

Μια χαρά δουλεύουν τα πρόστιμα. Ειδικά όσο ανεβάζουν τις τιμές τόσο το καλύτερο. Ζώνες θυμάμαι μικρός να φοράνε σπάνια. Σήμερα κάθε νοήμον ον που δεν θέλει να πληρώνει κατοστάρικα φοράει ζώνη. Ας ήταν 300 ευρώ το πρόστυμο για σένα που σε έπιαναν να καπνίζεις (λέμε τώρα,το φούσκωσα το ποσό ώστε να φαίνεται μεγάλο) και θα δεις πως θα το έκοβες/περιόριζες. Έστω από το φόβο του να μην πληρώσεις. Γιατί στην ουσία δεν με νοιάζει αν θα το κόψεις ή όχι. Όπως δεν με νοιάζει αν ο άλλος θέλει να τρέχει στους δρόμους. Με νοιάζει το τι κάνεις. Και αν αυτό που κάνεις δεν με ενοχλεί τότε είμαστε okeik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως με λυπεί το γεγονός ότι σε δυο τρεις μήνες όλοι θα καπνίζουν παντού και στα παπάρΓια τους ολα γιατί εγώ είμαι Έλληνας και είμαι ''αμποβ δε λό''... Ακόμα και καπνιστής να ήμουν θα ήμουν περήφανος για έναν τέτοιο νόμο, αν μπορούσαμε να τον τηρήσουμε όλοι, όχι τόσο γιατί είναι νόμος, όσο για το γεγονός ότι θα έδειχνε πως είμαστε πολιτισμένοι και σεβόμαστε την ελευθερία του άλλου... Αλλά δεν μας δίνω και πολλές ελπίδες.

 

Κάνω μια βόλτα στην παραλία της Θεσσαλονίκης, η οποία έχει έναν πεζόδρομο να παίξεις ποδόσφαιρο και οι απολίστοι μαλάκες που αποκαλώ συντοπίτες μου πάνε και περπατάνε στον ποδηλατόδρομο που καλύπτει το 1/16 όλου του δρόμου. Εδώ δεν μπορούμε να σεβαστούμε κάτι τόσο απλό, και θέλουμε να σεβαστούμε κάτι τόσο πολύπλοκο για τα μυαλά του μέσου έλληνα όπως είναι το τσιγάρο. Μην λέμε παλαβά. Είναι τρελό πως μερικά πράγματα που έξω απο την Ελλάδα είναι κοινή λογική, στην Ελλάδα μετατρέπονται σε ουτοπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...