Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά το έχουμε ξαναπεί. Το κάπνισμα είναι σε πολύ μικρό ποσοστό σωματικό και κατά ένα μεγάλο ποσοστό εγκεφαλικό, λόγω της καριόλας της νικοτίνης. Όταν μιλάς σε κάποιον που είναι εξαρτημένος πρέπει να έχεις κατανόηση γιατί θα ψάξει και θα βρεί 1000 (άκυρα) επιχειρήματα για να εκλογικεύσει αυτή του την επιλογή. Ντάξει με τους συνηδειτοποιημένους που ξέρουν ότι καπνίζουν από εξάρτηση και το κάνουν γιατί να μη πάνε σε κάτι χειρότερο, οι περισσότεροι είναι στο φάσμα " Ποιός τρελός παραδέχεται ότι είναι τρελός " . Ένα πράγμα είναι σίγουρο όμως. Αν το κάπνισμα ΔΕΝ ενοχλούσε τους υπόλοιπους γύρω , κανένας δε θα σας έπρηζε τα @@ να μη καπνίζετε σε δημόσιους χώρους. Πχ και αυτή η σύγκριση με τα τραβέλια τι άκυρο είναι; Δε πάτε καθόλου καλά.

Επεξ/σία από De@th L0rd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χωρίς να είμαι σίγουρος, αν είναι τελείως ανοιχτός ο χώρος δεν υπάρχει πρόβλημα.

κάτι πατέντες όμως που κάνουν με νάυλον και κλείνουν κάποια περιοχή τότε θεωρείται κλειστός.

νομίζω πρέπει να είναι ανοιχτός από 2 πλευρές.

 

αυτα με επιφύλαξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, ο νόμος ισχύει και για εξωτερικούς χώρους; Πχ σε τραπέζι καφετέριας έξω;

 

Σε ότι αφορά τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, όπου εκεί υπάρχουν και οι πιο έντονες αντιδράσεις, θα πρέπει να διευκρινισθεί ότι το κάπνισμα επιτρέπεται μόνο σε ανοικτούς χώρους και ανοικτός χώρος είναι εκείνος που έχει δύο πλευρές του ανοικτές. Όσοι δηλαδή έχουν ανοικτή μόνο την πρόσοψη του καταστήματος, υπάγονται στις διατάξεις του αντικαπνιστικού νόμου.

 

Πηγή : www.healthview.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω.

λέτε ότι θα κλεισουν τα μαγαζιά και θα μειωθεί η κατανάλωση.

δηλαδή οι καπνιστές θα τα βάψουν μαύρα και θα κλαίνε στο σπίτι τους. δε θα βγαίνουν έξω; τι θα κάνουν, θα μένουν στο σπίτι και θα καπνίζουν; δε νομίζω.

 

Δηλαδη εσενα σου φαινεται οτι αυτος που καπνιζει μεχρι σημερα ενα πακετο στην βραδυνη του εξοδο μια παρασκευη πχ απο τις 10 μεχρι τις 5 το πρωι, θα συνεχισει να βγαινει το ιδιο, να πινει το ιδιο και να ξενυχτα το ιδιο χωρις να καπνιζει, η απλα βγαινοντας 3-4 φορες εξω στο κρυο λες και τον κυνηγανε; Και μονο το τελευταιο (το οτι θα αναγκαζεται να μπαινοβγαινει) ειναι σημαντικοτατος λογος για καποιον να αποφασισει να μη βγει καθολου. Δεν ειναι εργασια του που ειναι αναγκασμενος να παει, οποτε και αυτο μπες βγες του βγαινει και σε καλο στην τελικη, ειναι εξοδος για διασκεδαση, και αυτο μονο διασκεδαση του δεν θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ντεθ λορντ.

Ισχύει αυτό που λέει ο πουρνάρας νομίζω. Και είναι και ο λόγος που πιστεύω πως δε θα τηρηθεί ο νόμος από ένα σημείο και ύστερα. Ακόμα και στο εξωτερικό υπήρχε αυτός ο περιορισμός/διαχωρισμός βάσει των τετραγωνικών και μου φαίνεται κάπως παράλογο αντί να τηρηθεί ο τελευταίος νόμος, να εφαρμοστεί αυτός ο "ολοκληρωτικός". Προφανώς και εδώ δεν είναι ίδια φάση με Δανία που έπρεπε να επιλέξεις ανάμεσα στο χιόνι/κωλόκρυο 9/12 μήνες και συγκεκριμένα μαγαζιά-καπνιστήρια, αλλά και πάλι, υπερβολή μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ αυτός που δε καπνίζει λες ότι πρέπει να περνάει υπέροχα όταν γυρνά σπίτι γεμάτος ντουμανι απο τον καθένα που καπνίζει απαγόρευση 1000 φορές και καλα να γίνει αν ΕΣΥ αύριο έχεις οικογένεια και θέλεις να πας να πεις ένα καφε θα πας το μικρό σε χώρο που έχει ντουμανια ?

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξακολουθώ να διαφωνώ.

πιστεύω ότι ο άνθρωπος προσαρμόζεται εύκολα.

μια - δυο θα συνηθίσουνε.

 

βέβαια ο χρόνος θα δείξει..

 

και δηλαδή ρε παιδιά τι θα γίνει;

θα πει: αφού δεν μπορώ να καπνίσω δε θα βγω καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ αυτός που δε καπνίζει λες ότι πρέπει να περνάει υπέροχα όταν γυρνά σπίτι γεμάτος ντουμανι απο τον καθένα που καπνίζει απαγόρευση 1000 φορές και καλα να γίνει αν ΕΣΥ αύριο έχεις οικογένεια και θέλεις να πας να πεις ένα καφε θα πας το μικρό σε χώρο που έχει ντουμανια ?

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

Αυτο που λεω ειναι οτι αν εφαρμοστει ο νομος, η κινηση θα πεσει. Σε εκεινο το quote απαντησα. Καταστηματα που εχουν πλατεια, ανοιχτους χωρους κλπ, θα ριξουν και 10 σομπες παραπανω, και θα δουλεψουν τον πιο πολυ χειμωνα. Καταστηματα που δεν εχουν ουτε ενα καθισμα εξω, ελατε να μου πειτε ποσο κοσμο ειχε περισυ και ποσο θα εχει φετος μετα τον Οκτωβριο, μολις αρχισουν τα καλα κρυα.

 

---------- Προσθήκη στις 12:07 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:05 ----------

 

εξακολουθώ να διαφωνώ.

πιστεύω ότι ο άνθρωπος προσαρμόζεται εύκολα.

μια - δυο θα συνηθίσουνε.

 

βέβαια ο χρόνος θα δείξει..

 

και δηλαδή ρε παιδιά τι θα γίνει;

θα πει: αφού δεν μπορώ να καπνίσω δε θα βγω καθόλου

 

Ναι οπως τωρα λεει "αφου δεν εχω πλεον να ξοδεψω οσα ξοδευα, εκει που εβγαινα 5 μερες το τη βδομαδα, τωρα θα βγαινω 2 μερες" ετσι κι εδω, θα πει "θα κανω το χατηρι στην παρεα μου και θα βγω 1 ωριτσα για καφε" αλλα το να κατσει 4-5 ωρες μεσα σε ενα club σαν να μη συμβαινει τιποτε, το θεωρω θαυμα. Τοτε θα πρεπει να σκισουν ολοι οι γιατροι και οι ψυχολογοι τα πτυχια τους, αφου με ενα απλο νομο θα εχουν συμβαλλει στο κοψιμο του τσιγαρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι άλλο που μου τι δίνει.

γιατί πρέπει σε μια παρέα να κάνουμε πάντα τη χάρη του καπνιστή και να πάμε σε μέρος όπου μπορεί να καπνίσει και να μη γίνει η χάρη των μη καπνιστών.

το λέω αυτό γιατί έχει αναφερθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι άλλο που μου τι δίνει.

γιατί πρέπει σε μια παρέα να κάνουμε πάντα τη χάρη του καπνιστή και να πάμε σε μέρος όπου μπορεί να καπνίσει και να μη γίνει η χάρη των μη καπνιστών.

το λέω αυτό γιατί έχει αναφερθεί.

 

Μη ρωτας τριτους (δηλαδη εμας). Αυτο ειναι καθαρα θεμα παρεας. Το ποιος θα κανει τη χαρη ποιανου ειναι καθαρα εσωτερικο θεμα παρεας, δεν μπορεις να ρωτας εμενα και να σου απαντησω κιολας το τι θα γινει με τη δικη σου παρεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καπνιστής είναι εθισμένο άτομο και είναι δύσκολο να τον πείσεις να κάνει την χάρη στους μη καπνιστές. Λόγω του εθισμού του θα επιμείνει.

 

Ενώ οι μη καπνιστές δεν έχουν την επίγνωση των επιπτώσεων του παθητικού καπνίσματος γιατί είναι μακροπρόθεσμες.

Οι πιο πολλοί θα πουν "αφού δεν καπνίζω εγώ δεν θα πάθω τίποτα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καπνιστής είναι εθισμένο άτομο και είναι δύσκολο να τον πείσεις να κάνει την χάρη στους μη καπνιστές. Λόγω του εθισμού του θα επιμείνει.

 

Ενώ οι μη καπνιστές δεν έχουν την επίγνωση των επιπτώσεων του παθητικού καπνίσματος γιατί είναι μακροπρόθεσμες.

Οι πιο πολλοί θα πουν "αφού δεν καπνίζω εγώ δεν θα πάθω τίποτα".

 

Αυτό δε στέκει. Αν έστεκε, θα είχαμε 2 ομάδες μη-καπνιστών, αυτών που ήξεραν το κακό του παθητικού και αυτούς που δεν το ήξεραν, άρα αυτών που δεν λύγιζαν και δεν πατούσαν σε καπνιστήριο για κανένα φίλο καπνιστή και αυτών έκαναν τη χάρη στον καπνιστή και πήγαιναν στο καπνιστήριο.

 

Και τότε αυτοί που χαίρονται για το νέο νόμο ποιοι είναι;

Οι μεν δεν πατούσαν σε καπνιστήρια, οι δε δεν είχαν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...