Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δε στέκει. Αν έστεκε, θα είχαμε 2 ομάδες μη-καπνιστών, αυτών που ήξεραν το κακό του παθητικού και αυτούς που δεν το ήξεραν, άρα αυτών που δεν λύγιζαν και δεν πατούσαν σε καπνιστήριο για κανένα φίλο καπνιστή και αυτών έκαναν τη χάρη στον καπνιστή και πήγαιναν στο καπνιστήριο.

 

Και τότε αυτοί που χαίρονται για το νέο νόμο ποιοι είναι;

Οι μεν δεν πατούσαν σε καπνιστήρια, οι δε δεν είχαν πρόβλημα.

 

Όλοι τα γνωρίζουν τα μακροπρόθεσμα προβλήματα του καπνίσματος... αυτό που εννοούσα είναι ότι τα έβλεπαν πολύ μακρινά.

 

Άλλωστε όλοι οι μη καπνιστές πήγαιναν αναγκαστικά στα καπνιστήρια είτε γνώριζαν είτε δεν γνώριζαν.

Η ανάγκη για έξοδο από το σπίτι είναι μεγαλύτερη από τον μακρινό κίνδυνο του παθητικού καπνίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και κάτι άλλο που μου τι δίνει.

γιατί πρέπει σε μια παρέα να κάνουμε πάντα τη χάρη του καπνιστή και να πάμε σε μέρος όπου μπορεί να καπνίσει και να μη γίνει η χάρη των μη καπνιστών.

το λέω αυτό γιατί έχει αναφερθεί.

 

Επειδή ο καπνιστής έχει την αδυναμία να θέλει να καπνίσει ενώ ο μη καπνιστής δεν έχει την ίδια αδυναμία, ούτε υπάρχει αδυναμία του να μην θέλει κάποιος να καπνίσει.

Ο άνθρωπος δείχνει συμπάθεια κατεξοχήν στους αδύναμους ίσως επειδή θεωρεί τον εαυτό του αυτομάτως πιο δυνατό και υποχρεωμένο να βοηθήσει τον "βρισκόμενο σε μειονεκτικότερη θέση" από αυτόν. Είναι η λύπηση, ο οίκτος, τα έντονα μητρικά ένστικτα.. όλα αυτά που θεωρούνται (κακώς για μένα) αρετές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό άλλωστε όλοι δίνουν ελεημοσύνη στα ζητιανάκια.

 

Και στην τελική, αν υπάρχει μια αδυναμία, αυτή είναι του ανθρώπου που δε μπορεί να υποστηρίξει τη θέλησή του με πράξεις.

Και τρώει εθελοντικά τον καπνό του άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο καπνιστής έχει την αδυναμία να θέλει να καπνίσει ενώ ο μη καπνιστής δεν έχει την ίδια αδυναμία, ούτε υπάρχει αδυναμία του να μην θέλει κάποιος να καπνίσει.

Ο άνθρωπος δείχνει συμπάθεια κατεξοχήν στους αδύναμους ίσως επειδή θεωρεί τον εαυτό του αυτομάτως πιο δυνατό και υποχρεωμένο να βοηθήσει τον "βρισκόμενο σε μειονεκτικότερη θέση" από αυτόν. Είναι η λύπηση, ο οίκτος, τα έντονα μητρικά ένστικτα.. όλα αυτά που θεωρούνται (κακώς για μένα) αρετές.

 

Πες μου οτι ο φιλος μου ο Νικος με κοιταγε με εντονα μητρικα ενστικτα οταν καπνιζα, θα τραβηξω τις κοσιδες μου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι άλλο που μου τι δίνει.

γιατί πρέπει σε μια παρέα να κάνουμε πάντα τη χάρη του καπνιστή και να πάμε σε μέρος όπου μπορεί να καπνίσει και να μη γίνει η χάρη των μη καπνιστών.

το λέω αυτό γιατί έχει αναφερθεί.

 

Γιατί θα σας πρήξει τον π@@τσο και θα κατεβάσει κάτι μούτρα μέχρι κάτω όπως το 5χρονο που δε του πήρες γλυφιτζούρι.:-D

 

Btw κάποιος μαλάκας καπνιστής που έχει εκμπομπή αυτές στης ώρες στον 89 rainbow, αποκαλούσε ρουφιάνους,χαφιέδες και χειρότερους ανθρώπους αυτούς που θα πάρουν στο 1142. Πριν απο λίγες μέρες γκρίνιαζε για το παράνομο παρκάρισμα αλλά θέλω να καταλήξω ότι μίλησε γι αυτό το λινκ

http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=1&artid=56437

 

Δε θα χει παραθυράκια ο νόμος; Σπίτι στο μαϊαμι είναι!

 

 

Παρά τις εντολές αυτές, οι υπεύθυνοι για την εφαρμογή του νόμου θα παρακολουθήσουν τους επόμενους μήνες τις συμπεριφορές των καπνιστών, θα λάβουν υπόψη τις κλιματολογικές συνθήκες στη χώρα μας και ίσως αναθεωρήσουν με στόχο βελτιώσεις του νόμου. Σημειώνεται ότι η υπουργός Υγείας, Μ. Ξενογιαννακοπούλου, σε τηλεοπτική της εμφάνιση διευκρίνισε πως στα μπαλκόνια το κάπνισμα επιτρέπεται, τουλάχιστον στην αρχή εφαρμογής του νόμου.

 

 

Χααχαχααχ/.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς γιατί δε σας πειράζει όσο προσπαθείτε να πείσετε πως σας πειράζει.

 

Ούτε το ψοφόκρυο θα σας πειράξει όσο προσπαθείτε να πείσετε πως σας πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου οτι ο φιλος μου ο Νικος με κοιταγε με εντονα μητρικα ενστικτα οταν καπνιζα, θα τραβηξω τις κοσιδες μου :lol:

 

Ενδεχομένως ναι! Στην προσπάθεια κάποιου να ικανοποιήσει την επιθυμία ενός αγαπητού προσώπου, μπορεί να καταλήξει να του κάνει περισσότερο κακό παρά καλό. Αν ο φίλος σου ο Νίκος σου έχει τόση αδυναμία ώστε να προτιμά να σε βλέπει να ευχαριστιέσαι ένα τσιγάρο (υποκύπτοντας στο παθητικό κάπνισμα και γνωρίζοντας ότι έχει συμβάλλει στην ευχαρίστησή σου αυτή) παρά να σου πει "ψιτ pournara.. χαλάρωσε λίγο με το τσιγαράκι" (με αποτέλεσμα να χαλαστείς), τότε κάνει το ίδιο λάθος που κάνουν πολλοί γονείς, παππούδες κτλ που κακομαθαίνουν τα παιδιά τους/ εγγόνια τους, μπερδεύοντας το "θέλω" με το "χρειάζομαι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην τελική, αν υπάρχει μια αδυναμία, αυτή είναι του ανθρώπου που δε μπορεί να υποστηρίξει τη θέλησή του με πράξεις.

Και τρώει εθελοντικά τον καπνό του άλλου.

 

Άρα με αυτή και μόνο τη λογική (που τη βρίσκω σωστή) καλά κάνουμε και λέμε heil στο νόμο όλοι οι μη καπνιστές. Επομένως μη ζητάτε τον οίκτο μας επειδή καπνίζετε γιατί όταν δεχόμαστε να πάμε σε καφετέριες που καπνίζουν τρώμε τον καπνό σας και σωστά λέτε πως εμείς οι μη καπνιστές είμαστε καθυστεριμένοι που δεν σας ζητήσαμε να πάμε σε καφετέρια "αντικαπνιστική".

 

Συμπέρασμα.

 

 

We shall so no mercy! Death from above!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βαθύ ψυχολογικό ζήτημα που δε πρόκειται να λυθεί εδώ πέρα. Θα λυθεί μόνο όταν αναγκαστεί να χάσει ο άλλος καμια δεκαριά πακέτα τσιγάρα μόνο πληρώνοντας μια κλήση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500 και άνω για τον καταστηματάρχη, 50 και άνω για τον πολίτη, αν θυμάμαι καλά. Είχε πλάκα σήμερα στο κέντρο που έβλεπα στα μικρά καφενεία να κάθονται όλοι σχεδόν σε τραπεζάκια έξω στο πεζοδρόμιο και μέσα να είναι μόνο οι φανατικοί χαρτοπαίχτες (άκαπνοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα με αυτή και μόνο τη λογική (που τη βρίσκω σωστή) καλά κάνουμε και λέμε heil στο νόμο όλοι οι μη καπνιστές. Επομένως μη ζητάτε τον οίκτο μας επειδή καπνίζετε γιατί όταν δεχόμαστε να πάμε σε καφετέριες που καπνίζουν τρώμε τον καπνό σας και σωστά λέτε πως εμείς οι μη καπνιστές είμαστε καθυστεριμένοι που δεν σας ζητήσαμε να πάμε σε καφετέρια "αντικαπνιστική

 

Μάλλον δε κατάλαβες καλά.

Κανένας καπνιστής δε ζήτησε τον οίκτο κάποιου μη καπνιστή.

Αν είσαι φανατικός αντικαπνιστής τότε ας μη πήγαινες σε μαγαζιά που καπνίζουν. Και πριν είχες την επιλογή αλλά πήγαινες όχι για να κάνεις χάρη στον καπνιστή, αλλά γιατί αλλιώς θα ήσουν μόνος σαν τον κούκο.

Ο καπνιστής θέλει να καπνίσει και θα το κάνει.

Αν θες ακολουθείς.

Αν όχι πήγαινε αλλού.

Όπως και τώρα που θα αρχίσουν να διοργανόνται διάφορα πάρτυ σε σπίτια για να μπορεί να καπνίσει ο κόσμος.

Για να σε δω τότε...

Θα πηγαίνεις ή όχι;;;

 

Το να μην είναι υποχρεωμένος κάποιος να εισπνέει τον καπνό μου είναι δικαίωμα του. Για αυτό και συμφωνώ στο να απαγορευτεί σε χώρους στους οποίους η συνύπαρξη καπνιστών και μη καπνιστών είναι αναπόφευκτη πχ χώροι εργασίας κλπ.

Το να μη δίνεται όμως το δικαίωμα σε ένα μαγαζί διασκέδασης (καφέ,μπαρ κλπ) να μπορεί να επιλέξει εάν θέλει να είναι μαγαζί για καπνίζοντες είναι απαράδεκτο.

Αν θέλουν να το απαγορέψουν τελείως ας κλείσουν τις καπνοβιομηχανίες και να απαγορέψουν την καλλιέργια καπνών.

Αλλά δε μας συμφέρει φυσικά, γιατί χάνουμε το μπαγιόκο....

Από τη στιγμή λοιπόν που οι νόμοι του κράτους δε ορίζουν παράνομο το κάπνισμα, δε μπορούν και να μου απαγορέψουν να καπνίζω.

 

Αν κάποιος είναι τόσο φανατικός κατά του καπνού ας μη κάνει καν παρέα με καπνιστές ή ας μη τους ακολουθεί σε μαγαζιά που καπνίζουν.

Ελευθερία είχατε και πριν να κάνετε τις επιλογές σας.

Οι καπνιστές όμως γιατί να μην έχουν αυτή την ελυθερία;;

Και μην ακούσω ότι δεν υπήρχαν επιλογές γιατί καπνίζαν παντού. Δημοκρατία έχουμε και εφόσον η πλειοψηφία κάπνιζε νομίμως, τότε δικαίωμα του κάθε μαγαζιού ήταν να επιλέγει να επιτρέπει το κάπνισμα στους χώρους του.

Αν η πλειοχηφία απαιτούσε να μη καπνίζει ο κόσμος, τότε όλα τα μαγαζιά θα ήταν μη καπνιζόντων.

 

Γιατί να περιθωριοποιούν τον καπνιστή, που δε κάνει τίποτα παράνομο, και να μη περιθωριοποιούν τον αντικαπνιστή που είναι και μειψηφία;;;;

Αν δε γουστάρεις τον καπνό μου, από τη στιγμή που στο χώρο που βρίσκομαι η πλειψηφία γουστάρει να καπνίζει, τότε τράβα αλλού.

Αν κάνω κακό στην υγεία μου είναι δικαίωμα μου όπως είναι και αυτών που πλακώνονται στα burger και είναι 500 κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατ αρχήν να σου πω πως φανατικός δεν είμαι.

 

Τώρα.

 

Και πριν είχες την επιλογή αλλά πήγαινες όχι για να κάνεις χάρη στον καπνιστή, αλλά γιατί αλλιώς θα ήσουν μόνος σαν τον κούκο.

 

Σωστά. Οπότε και τώρα ο καπνιστής θα έρχεται για καφέ αλλιώς αυτός θα μείνει μόνος σαν τον κούκο.

 

Όπως και τώρα που θα αρχίσουν να διοργανόνται διάφορα πάρτυ σε σπίτια για να μπορεί να καπνίσει ο κόσμος.

Για να σε δω τότε...

Θα πηγαίνεις ή όχι;;;

 

Εγώ θα πάω. Γιατί μπορώ να κάνω υπομονή για μερικές ώρες. Σε αντίθεση με τον αντικαπνιστή. Και τα πνευμόνια μου σε 2-3 μέρες θα χουν καθαρίσει. Οπότε στα @@ μου για λίγες φορές που θα πάω σε ένα πάρτι.

 

Γιατί να περιθωριοποιούν τον καπνιστή, που δε κάνει τίποτα παράνομο, και να μη περιθωριοποιούν τον αντικαπνιστή που είναι και μειψηφία;;;;

 

Αυτό τραβάει no comment γιατί μάλλον είναι flamebait.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...