Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α μάλιστα...

 

 

 

 

 

Παρακαλούμε μαζέψτε το σεβασμό σας γιατί εμποδίζει. Επιχείρημα της λογικής 'Όταν βγαίνω για ποτό απαιτώ να μπορώ να καπνίζω γιατί έτσι γουστάρω' είναι άλλου τύπου απο σοβαρό.

 

Επαναλαμβάνω, έχω τοποθετηθεί σοβαρά σε ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ποστς μου.... κάνε ένα search, τσάμπα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Και με αυτό νο πρόμπλεμ, αν είσαι και συ βέβαια έξω (στα τέσσερα) για να ακουμπάω την μπύρα και τα πατατάκια που λέγαμε...

 

Σιγα μην σκισεις κανα καλσον .

 

Κανα εκει καμμια πιπα η κανα τσιγαρο και ασε τις φαντασιωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι;

Αντί να σκάω μπουκετόνια και να ανοίγω μύτες σε κάτι ανθρωπάκια που γουστάρουν να καπνίζουν δίπλα στη μούρη του διπλανού εκμεταλλευόμενοι την ευγένεια του και το "δε βαριέσαι, μη χαλαστούμε τώρα", τι άλλη εναλλακτική έχω;

Πρακτικά δηλαδή, τι πρέπει να κάνουμε σε κάτι τέτοια παχύδερμα;

Ρίχτε ιδέες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι;

Αντί να σκάω μπουκετόνια και να ανοίγω μύτες σε κάτι ανθρωπάκια που γουστάρουν να καπνίζουν δίπλα στη μούρη του διπλανού εκμεταλλευόμενοι την ευγένεια του και το "δε βαριέσαι, μη χαλαστούμε τώρα", τι άλλη εναλλακτική έχω;

Πρακτικά δηλαδή, τι πρέπει να κάνουμε σε κάτι τέτοια παχύδερμα;

 

Ζητάς απο τον μαγαζάτορα να αφαιρέσει το τασάκι και να κάνει σύσταση να σβήσει το τσιγάρο του. Τί θα κάνει μετά, θα πετάει τις στάχτες στο πάτωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο μαγαζάτορας έχει τύχει να έχει παντού τασάκια σε φουλ κλειστό χώρο!

Τι να του πω; Μάζεψε τα; Βαρύ δεν είναι;

 

Με ενδιαφέρει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνη και ευγενική μέθοδος για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις εν ώρα "διασκέδασης", το μαστίγωμα είναι σχέδιο βου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάς απο τον μαγαζάτορα να αφαιρέσει το τασάκι και να κάνει σύσταση να σβήσει το τσιγάρο του. Τί θα κάνει μετά, θα πετάει τις στάχτες στο πάτωμα;

 

ναι δυσκολο το εχεις να το κανει ο αλλος αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι;

Αντί να σκάω μπουκετόνια και να ανοίγω μύτες σε κάτι ανθρωπάκια που γουστάρουν να καπνίζουν δίπλα στη μούρη του διπλανού εκμεταλλευόμενοι την ευγένεια του και το "δε βαριέσαι, μη χαλαστούμε τώρα", τι άλλη εναλλακτική έχω;

Πρακτικά δηλαδή, τι πρέπει να κάνουμε σε κάτι τέτοια παχύδερμα;

Ρίχτε ιδέες

 

Πρακτικα μπορειτε μονο να αρχισετε να το συνηθιζετε, θα το βλεπετε συχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Timour21 για κάτι τύπους σαν και σένα βγαίνει η εκδικητικότητα από τους μη καπνιστές.

 

Αν το έχεις καταλάβει βέβαια, που δεν νομίζω να μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο μαγαζάτορας έχει τύχει να έχει παντού τασάκια σε φουλ κλειστό χώρο!

Τι να του πω; Μάζεψε τα; Βαρύ δεν είναι;

 

Με ενδιαφέρει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνη και ευγενική μέθοδος για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, το μαστίγωμα είναι σχέδιο βου.

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λές, δεν έχεις απο την μία πρόβλημα να ρίξεις μπουνιές σε κάποιο "ανθρωπάκι" και έχεις πρόβλημα να την "πεις" στον μαγαζάτορα? Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικα μπορειτε μονο να αρχισετε να το συνηθιζετε, θα το βλεπετε συχνα.

Μα δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα γιατί ο καπνός με πειράζει, μου τρέχει η μύτη και τα μάτια.

Δεν είμαι ευαίσθητος γενικά, αλλά φαίνεται ότι ο οργανισμός μου είναι επιλεκτικός στο τι τον πειράζει και τι οχι, δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λές, δεν έχεις απο την μία πρόβλημα να ρίξεις μπουνιές σε κάποιο "ανθρωπάκι" και έχεις πρόβλημα να την "πεις" στον μαγαζάτορα? Γιατί?

Έχω πρόβλημα να ρίξω μπουνιές. Γιαυτό ζητάω και καμιά ιδέα. Επίσης πρόβλημα έχω και να τον βρίσω, ή να φωνάξω απλά, διότι όταν είσαι έξω και διασκεδάζεις δεν έχεις καμία όρεξη να τσακωθείς και να χαλάσεις τη διάθεση σου και της παρέας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Timour21 για κάτι τέτοιους σαν και σένα βγαίνει η εκδικητικότητα από τους μη καπνιστές.

 

Αν το έχεις καταλάβει βέβαια, που δεν νομίζω να μπορείς.

 

Φίλε, έχω κουραστεί να το λέω, έχω τοποθετηθεί πριν απο κάτι μέρες, και πριν απο κάτι μήνες (για τον προηγούμενο νόμο). Απο εκεί και πέρα, είμαι της άποψης "garbage in, garbage out" όταν θα διαβάζω μαλακίες, θα απαντώ ανάλογα.

Τώρα για το πρόβλημα αντίληψης που υπονοείς, δεν με ξέρεις, οπότε δεν μπορείς να με κρίνεις, μην το κάνεις λοιπόν για να μην το κάνω και γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Timour21 για κάτι τύπους σαν και σένα βγαίνει η εκδικητικότητα από τους μη καπνιστές.

 

Αν το έχεις καταλάβει βέβαια, που δεν νομίζω να μπορείς.

 

Και οι δυο πλευρες προκαλουν. Αν διαβασεις εδω μεσα υπαρχουν εξοργιστικα μηνυματα και απο τις δυο πλευρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω πρόβλημα να ρίξω μπουνιές. Γιαυτό ζητάω και καμιά ιδέα. Επίσης πρόβλημα έχω και να τον βρίσω, ή να φωνάξω απλά, διότι όταν είσαι έξω και διασκεδάζεις δεν έχεις καμία όρεξη να τσακωθείς και να χαλάσεις τη διάθεση σου και της παρέας σου.

 

Ok μάλλον απο τον τρόπο που έγραψες το παρακάτω, κατάλαβα λάθος...

 

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι;

Αντί να σκάω μπουκετόνια και να ανοίγω μύτες σε κάτι ανθρωπάκια που γουστάρουν να καπνίζουν δίπλα στη μούρη του διπλανού εκμεταλλευόμενοι την ευγένεια του και το "δε βαριέσαι, μη χαλαστούμε τώρα", τι άλλη εναλλακτική έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο πλευρες προκαλουν. Αν διαβασεις εδω μεσα υπαρχουν εξοργιστικα μηνυματα και απο τις δυο πλευρες.

 

τα εξοργιστικα μηνυματα δεν φτανουν ουτε το 0,0001% του εξοργιστικου καπνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο μαγαζάτορας έχει τύχει να έχει παντού τασάκια σε φουλ κλειστό χώρο!

Τι να του πω; Μάζεψε τα; Βαρύ δεν είναι;

 

Με ενδιαφέρει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνη και ευγενική μέθοδος για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις εν ώρα "διασκέδασης", το μαστίγωμα είναι σχέδιο βου.

 

Το νόμο τον εφαρμόζει ο μαγαζάτορας (υπεύθυνος κατα το νόμο) και απο εκεί και πέρα τα κρατικά όργανα. Οπότε όχι δεν το θεωρώ βαρύ να του ζητήσεις να μαζέψει το τασάκι απο τον διπλανό σου και να του πεί να μην καπνίζει. Αν δεν θέλει να το κάνει μπορείς να καλέσεις αστυνομία/δημοτική και να κάνεις καταγγελία εις βάρος του ότι αρνήθηκε να εφαρμόσει το νόμο. Ναι είναι ταλαιπωρία αλλά είναι η νόμιμη και σωστή οδός και δεν είναι αυτοδικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...