Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ήμουν έξω απο μια καφετέρια και έβλεπα ότι μεσα κανπίζουν όλοι(το πρώτο παράδειγμα που ανέφερα ) απλά θα φύγω. Γιατι ?

 

Αφου εκεί μέσα υπαρχουν άνθρωποι που γελάνε και διασκεδάζουν και δεν με βλάπτουν δεν θα πάρω τηλέφωνο. Αν πάρω τηλέφωνο ούτε εγώ θα είμαι χαρούμενος ούτε αυτοί. Θα μαμήσω μια βραδυά διασκέδασης για πάρα πολλά άτομα μαζι και την δικιά μου. Ναι μπορεί να έχουν άδικο. Αλλά προτιμώ να τους αφήσω στην διασκεδαση τους και να προχωρήσω στην δικιά μου έστω και με αλλαγμένα πλάνα.

 

Για λινουξάς ομιλεί σωστά!:Ρ

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά απ' ότι φαίνεται ο κροκόδειλος τα Σαββατόβραδα του θα βγαίνει για να ρουφιανεύει. ΑΥΤΟΣ.ΑΥΤΟΣ.ΑΥΤΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτούς που αποκαλούν εκείνους που θα πάρουν τηλέφωνο ρουφιάνους, εγώ τους αποκαλώ ΛΑΜΟΓΙΑ κ Ξεφτίλες.:cry: Τόσο απλα. Καλως ήρθατε στο δημοτικό. Άντε ρε μλκς μεγαλώστε λίγο.no.u.gif

 

Α κάτι άλλο κάποιοι γύρω στα χριστούγεννα του 2009 υπερασπίζονταν το "δικαίωμά" τους να παρκάρουν στα πεζοδρόμια πάνω από το ΑΠΘ(Αγ.Δημητρίου) και λέγαν ότι δε θα γίνει τίποτα και θα τους κλάσουν μια μάντρα κλπ κλπ. Με μια σειρά καταγγελιών και φωτογραφιών στις αρμόδιες αρχές με τα αυτοκίνητα,ημερομηνίες θέσεις και αριθμούς πινακίδων, όχι μόνο αφαιρέθηκαν οι πινακίδες των περισσότερων από αυτούς σε λίγους μήνες, αλλά μπήκαν και ωραιότατα τσιμεντένια κολονάκια που αποτρέπουν σε μεγάλο ποσοστό τους μελλοντικούς γάιδαρους. ΡΟΥΦΗΞΤΕ ΤΟΝ ΤΩΡΑ! Και δώρο βαζελίνη για τα κολονάκια. Ελπίζω να γίνει κάτι παρόμοιο και τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν έξω απο μια καφετέρια και έβλεπα ότι μεσα κανπίζουν όλοι(το πρώτο παράδειγμα που ανέφερα ) απλά θα φύγω. Γιατι ?

 

Αφου εκεί μέσα υπαρχουν άνθρωποι που γελάνε και διασκεδάζουν και δεν με βλάπτουν δεν θα πάρω τηλέφωνο. Αν πάρω τηλέφωνο ούτε εγώ θα είμαι χαρούμενος ούτε αυτοί. Θα μαμήσω μια βραδυά διασκέδασης για πάρα πολλά άτομα μαζι και την δικιά μου. Ναι μπορεί να έχουν άδικο. Αλλά προτιμώ να τους αφήσω στην διασκεδαση τους και να προχωρήσω στην δικιά μου έστω και με αλλαγμένα πλάνα.

 

Α σε αυτό δεν διαφωνούμε, και γω το ίδιο θα έκανα (αν δεν ήμουν καπνιστής), αλλά αν πχ αυτό γίνεται σε νοσοκομείο, τέτοια φάση δεν θα την επέτρεπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτούς που αποκαλούν εκείνουν που θα πάρουν τηλέφωνο ρουφιάνους, εγώ τους αποκαλώ ΛΑΜΟΓΙΑ κ Ξεφτίλες. Τόσο απλα.

 

Ρουφιάνος, είναι ο γείτονας, που σου λέει καλημέρα, και μετά πέρνει ανώνυμα τηλέφωνο την αστυνομία επειδή έχεις την μουσική σου δυνατά, χωρίς πριν όμως αυτός να σου ζητήσει να την χαμηλώσεις. Και μετά, την επόμενη μέρα, σε βλέπει σου χαμογελά (όπως πάντα) και σου λέει καλημέρα, και συ δεν ξέρεις απο που σου ήρθε.

Αν όμως ο γείτονας σου χτυπήσει το κουδούνι, σου πει οτι έχεις δυνατά την μουσική και ενοχλείς, οπότε χαμήλωσέ την, και τον γράψεις στ'αρχίδια σου και αυτός πάρει καπάκι την αστυνομία, τότε δεν θα τον έλεγες με την καμία ρουφιάνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά απ' ότι φαίνεται ο κροκόδειλος τα Σαββατόβραδα του θα βγαίνει για να ρουφιανεύει. ΑΥΤΟΣ.ΑΥΤΟΣ.ΑΥΤΟΣ.

 

Ναι για αυτο θα βγαινω πλεον. Το πετυχες. Και προσεξε. Δεν θα βγαινω μονο Σαββατοβραδα αλλά και καθε μερα, ωστε να ρουφιανευω οσο το δυνατον πιο πολλους. Για αυτο προσεξτε.

 

 

Αν ήμουν έξω απο μια καφετέρια και έβλεπα ότι μεσα κανπίζουν όλοι(το πρώτο παράδειγμα που ανέφερα ) απλά θα φύγω. Γιατι ?

 

Αφου εκεί μέσα υπαρχουν άνθρωποι που γελάνε και διασκεδάζουν και δεν με βλάπτουν δεν θα πάρω τηλέφωνο. Αν πάρω τηλέφωνο ούτε εγώ θα είμαι χαρούμενος ούτε αυτοί. Θα μαμήσω μια βραδυά διασκέδασης για πάρα πολλά άτομα μαζι και την δικιά μου. Ναι μπορεί να έχουν άδικο. Αλλά προτιμώ να τους αφήσω στην διασκεδαση τους και να προχωρήσω στην δικιά μου έστω και με αλλαγμένα πλάνα.

Περιγραφεις μια ιδεατη κατασταση για να στηριξεις το επιχειρημα σου. Αλλά δυστυχως για εσενα αυτη η κατασταση που περιεγραψες(με ολους να καπνιζουν και ανθρωπους που διασκεδαζουν και γελανε) δεν ειναι και ο,τι πιο συνηθες.

 

Εξυπνο αλλά δεν αρκει. Πρωτον γιατι παιρνεις μια εξαιρεση και δευτερον ακομα και σε αυτην την εξαιρεση εχω απαντηση:

Να πανε να πνιγουν οσοι καπνιζουν εκει μεσα, στον κλειστο αυτο δημοσιο χωρο! Εγω θελω να παω εκει μεσα και να γελασω και να διασκεδασω και εγω και αυτοι καπνιζουν και θα βλαψουν την υγεια μου! Ο νόμος δεν τους το επιτρεπει οποτε καταπατουν τα δικαιωματα μου. Οποτε..... you know.:-)

 

(Βασικα δεν θα εκανα τιποτα και θα καθομουν να υποστω τον καπνο τους και θα τους αφηνα στην ησυχια τους, αλλα επειδη σε αυτο το θρεντ εχετε πει μερικοι ΠΑΡΑ πολυ προκλητικα πραγματα και ΠΑΡΑ πολλα παραλογα πραγματα, μαλλον θα αρχισω να παιρνω τηλεφωνα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουφιάνος, είναι ο γείτονας, που σου λέει καλημέρα, και μετά πέρνει ανώνυμα τηλέφωνο την αστυνομία επειδή έχεις την μουσική σου δυνατά, χωρίς πριν όμως αυτός να σου ζητήσει να την χαμηλώσεις. Και μετά, την επόμενη μέρα, σε βλέπει σου χαμογελά (όπως πάντα) και σου λέει καλημέρα, και συ δεν ξέρεις απο που σου ήρθε.

Αν όμως ο γείτονας σου χτυπήσει το κουδούνι, σου πει οτι έχεις δυνατά την μουσική και ενοχλείς, οπότε χαμήλωσέ την, και τον γράψεις στ'αρχίδια σου και αυτός πάρει καπάκι την αστυνομία, τότε δεν θα τον έλεγες με την καμία ρουφιάνο.

 

Το αστείο είναι ότι η λέξη ρουφιάνος αρχικά χρησιμοποιούταν στα Ιταλικά για να υποδηλώσει κάποιον που υποθάλπει μια κατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για αυτο θα βγαινω πλεον. Το πετυχες. Και προσεξε. Δεν θα βγαινω μονο Σαββατοβραδα αλλά και καθε μερα, ωστε να ρουφιανευω οσο το δυνατον πιο πολλους. Για αυτο προσεξτε.

 

Επιτέλους η εξοδος σου θα αποκτήσει νόημα. Αφού γουστάρεις internet bitching, be my guest. Τέτοιους τυπάδες σαν εσένα όχι μόνο δε θα τους σέβομαι αλλά θα τους τρίβω τις γόπες στα μούτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιγραφεις μια ιδεατη κατασταση για να στηριξεις το επιχειρημα σου. Αλλά δυστυχως για εσενα αυτη η κατασταση που περιεγραψες(με ολους να καπνιζουν και ανθρωπους που διασκεδαζουν και γελανε) δεν ειναι και ο,τι πιο συνηθες.

 

Εξυπνο αλλά δεν αρκει. Πρωτον γιατι παιρνεις μια εξαιρεση και δευτερον ακομα και σε αυτην την εξαιρεση εχω απαντηση:

Να πανε να πνιγουν οσοι καπνιζουν εκει μεσα, στον κλειστο αυτο δημοσιο χωρο! Εγω θελω να παω εκει μεσα και να γελασω και να διασκεδασω και εγω και αυτοι καπνιζουν και θα βλαψουν την υγεια μου! Ο νόμος δεν τους το επιτρεπει οποτε καταπατουν τα δικαιωματα μου. Οποτε..... you know.:-)

 

Οι κοινωνικές συνθήκες are gone down the drain.

 

Krokodilos = ο Γκρινιάρης απο τα στρουμφάκια.:Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουφιάνος, είναι ο γείτονας, που σου λέει καλημέρα, και μετά πέρνει ανώνυμα τηλέφωνο την αστυνομία επειδή έχεις την μουσική σου δυνατά, χωρίς πριν όμως αυτός να σου ζητήσει να την χαμηλώσεις. Και μετά, την επόμενη μέρα, σε βλέπει σου χαμογελά (όπως πάντα) και σου λέει καλημέρα, και συ δεν ξέρεις απο που σου ήρθε.

Αν όμως ο γείτονας σου χτυπήσει το κουδούνι, σου πει οτι έχεις δυνατά την μουσική και ενοχλείς, οπότε χαμήλωσέ την, και τον γράψεις στ'αρχίδια σου και αυτός πάρει καπάκι την αστυνομία, τότε δεν θα τον έλεγες με την καμία ρουφιάνο.

 

Δηλ. όταν ο άλλος μπορεί να μη θέλει να μπεί στο κόπο κ τη διαδικασία για κάτι ΠΟΥ ΔΕ ΦΤΑΕΙ, είναι πάντα ρουφιάνος; Ακόμα και στη δεύτερη περίπτωση, είμαι σίγουρος ότι όχι εσύ προσωπικά ,αλλά οι περισσότεροι θα τον χαρακτήριζαν ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟ,σπαστικό, κλπ κλπ.

 

Record for the time being. 2 calls to 1142. Επειδή στα συγκεκριμένα μαγαζιά συνέχιζαν ανελέητα το τεκελίκι, 2 φορές πήγε η δημοτική αστυνομία στο ένα κ ήμουν εκεί. Τασάκια δεν έχουν βγεί ακόμα ούτε τα σύνηθη,και ήμουν σίγουρος πως ο ιδιοκτήτης έφαγε πακέτο από την ξενέρα που έτρωγαν οι καπνιστές όταν πήγαιναν να ανάψουν στον εσωτερικό χώρο. Σε δύο που επέμειναν τους κέρασε τους καφέδες και τους έδιωξε. Απ'οτι φαίνεται φέτος δε το πήραν χαλαρά....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για αυτο θα βγαινω πλεον. Το πετυχες. Και προσεξε. Δεν θα βγαινω μονο Σαββατοβραδα αλλά και καθε μερα, ωστε να ρουφιανευω οσο το δυνατον πιο πολλους. Για αυτο προσεξτε.

 

 

 

Περιγραφεις μια ιδεατη κατασταση για να στηριξεις το επιχειρημα σου. Αλλά δυστυχως για εσενα αυτη η κατασταση που περιεγραψες(με ολους να καπνιζουν και ανθρωπους που διασκεδαζουν και γελανε).

 

Εξυπνο αλλά δεν αρκει. Πρωτον γιατι παιρνεις μια εξαιρεση και δευτερον ακομα και σε αυτην την εξαιρεση εχω απαντηση:

Να πανε να πνιγουν οσοι καπνιζουν εκει μεσα, στον κλειστο αυτο δημοσιο χωρο! Εγω θελω να παω εκει μεσα και να γελασω και να διασκεδασω και εγω και αυτοι καπνιζουν και θα βλαψουν την υγεια μου! Ο νόμος δεν τους το επιτρεπει οποτε καταπατουν τα δικαιωματα μου. Οποτε..... you know.:-)

 

ΜΑ δεν λεώ ότι εκεί μέσα είναι μόνο καπνσιτές .Είναι πολλοι καπνιστές και αρκετοι μη καπνιστές οι οποιοι μπορεί να μην έχουν πρόβλημα όπως εσυ. Δεν είναι ιδεατό είναι η πρώτη περίπτωση που ανέφερα και όχι η δεύτερη που προτεινα άλλη λύση .

 

ΤΟ θέμα είναι ότι αν το κάνεις αυτό το πιο πιθανό είναι να χορέυεις μόνος σου μετά τα προστιμα που θα πέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους η εξοδος σου θα αποκτήσει νόημα. Αφού γουστάρεις internet bitching, be my guest. Τέτοιους τυπάδες σαν εσένα όχι μόνο δε θα τους σέβομαι αλλά θα τους τρίβω τις γόπες στα μούτρα.

Δεν θα προλαβεις. Θα σε θαψω κατω απο τη γη αν προσπαθησεις να κανεις κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλατούλα στη τοίχο και κοίτα να μαθαίνεις πως παίζουν μπαλίτσα. Εναλλακτικά internet cafe και λανάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...