Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για καφενειο δεν ελεγε το ποστ?:rolleyes:

 

8 μηνών γκαστρωμένη δε παίζει να δουλεύει. Παρατάνε τις δουλειές τους οι σκροφές όταν το παιδί είναι λεκές στη μήτρα.

Αλλα και πάλι...έχεις το ανιψάκι σου στο καφενείο. Και δίπλα στα 2 μέτρα καπνίζει μία παρέα χαρτόμουτρων. ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και η ζωοκλοπη και το να σπας την γυναικα σου στο ξυλο ηταν καποτε παραδοση ξερεις, να τα κανουμε και αυτα?

Ειδικά για μένα, νόμος==παράδοση.

Όσο δείχνεις σεβασμό, εμπιστοσύνη, συμμόρφωση και υποταγή σε αυτά τα δύο, δεν πρόκειται να πας ποτέ μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά για μένα, νόμος==παράδοση.

Όσο δείχνεις σεβασμό, εμπιστοσύνη, συμμόρφωση και υποταγή σε αυτά τα δύο, δεν πρόκειται να πας ποτέ μπροστά.

 

Το τέλος της λογικής.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το 'χω ξαναρωτήσει, αλλά μια και όλο το thread έχει πάρει μορφή κάδου ανακύκλωσης, θα το πάω αλλη μία. Τονίζω ότι πρόκειται για απορία γνήσια μεν, με μια δόση ανασηκώματος του φρυδιού δε.

 

Διάβασα πάνω από 150 φορές για το νόμο. Και (ξανά)θέτω την ερώτηση: Όσοι μη καπνιστές ισχυρίζεστε ότι θα είστε πάνω από το τηλέφωνο γιατί πρόκειται για παραβίαση του νόμου και βάζει σε κίνδυνο την υγεία σας, παίρνετε τηλέφωνο κάθε φορά που βλέπετε κάποιον να περνάει με κόκκινο (καθημερινά βλέπω τουλάχιστον 3-4 άτομα) δίνοντας και πινακίδες; Και επειδή ξέρω ότι θα πέσει το επιχείρημα-μπετοναρμέ "οι καπνιστές βλάπτουν την υγεία μου", θα προσθέσω ότι μάλλον το θέμα σου είναι ότι σου τη βλάπτει άμεσα (β' ενικό στο ευρύ πλήθος των μη, όχι κάπου συγκεκριμένα). Ο τυπάς με το κόκκινο όμως παίζει να σου κάνει τη ζημία μία αλλά καλή και μη αναστρέψιμη - κι όμως δεν είσαι με το τηλέφωνο στο χέρι να καταγγέλεις. Γιατί;

Και το ρωτάω γιατί αυτές τις κραυγές περί νόμου και νομιμότητος και παρανομίας θα μπορούσε κανείς να τις εκλάβει πολύ πιο σοβαρά υπόψη του αν υπήρχαν και για όλες τις άλλες περιπτώσεις της καθημερινότητάς των - συγκεκριμένων - μη καπνιστών πέρα από το τσιγάρο. Αλλά κάτι μου λέει ότι δεν ισχύουν... και δι αυτό ερωτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 μηνών γκαστρωμένη δε παίζει να δουλεύει. Παρατάνε τις δουλειές τους οι σκροφές όταν το παιδί είναι λεκές στη μήτρα.

Αλλα και πάλι...έχεις το ανιψάκι σου στο καφενείο. Και δίπλα στα 2 μέτρα καπνίζει μία παρέα χαρτόμουτρων. ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙ;

 

αμα ειναι 2 μηνων?

και να μην ειναι γκαστρωμενη...δε γουσταρει το καπνο.τι θα γινει?

το πιτσιρικι το ενοχλει ο καπνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία δουλειά το πιτσιρίκι στο καφενείο. Όσο για τη γκαστρωμένη να πάει παραπέρα.

Όταν ήμουν εγώ πιτσιρίκι φιλαράκο και φανατικός αντικαπνιστής στον μόνο χώρο που με ενοχλούσε το τσιγάρο ήταν στο αυτοκίνητο. Όσες φορές ταξίδευα με το μπαμπάκα μου σταματάγαμε κάθε λίγο και λιγάκι να ξεράσω από τις στροφές και τη κάπνα. Ε αυτός είναι ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ. Το αυτοκίνητο...και ακόμα και τώρα άμα έχω συνοδηγό που καπνίζει μπορεί να με ενοχλεί η μυρωδιά του.

Επίσης δε γουστάρω να καπνίζουν την ώρα που τρώω.

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία δουλειά το πιτσιρίκι στο καφενείο. Όσο για τη γκαστρωμένη να πάει παραπέρα.

Όταν ήμουν εγώ πιτσιρίκι φιλαράκο και φανατικός αντικαπνιστής στον μόνο χώρο που με ενοχλούσε το τσιγάρο ήταν στο αυτοκίνητο. Όσες φορές ταξίδευα με το μπαμπάκα μου σταματάγαμε κάθε λίγο και λιγάκι να ξεράσω από τις στροφές και τη κάπνα. Ε αυτός είναι ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ. Το αυτοκίνητο...και ακόμα και τώρα άμα έχω συνοδηγό που καπνίζει μπορεί να με ενοχλεί η μυρωδιά του.

Επίσης δε γουστάρω να καπνίζουν την ώρα που τρώω.

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ.

 

και ποιος εισαι εσυ που θα απαγορεψεις στο παιδακι να παει στο καφενειο?

αμα το παρει ο παππους μαζι τι θα του πεις?

αστο κατω ρε κωλογερε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά για μένα, νόμος==παράδοση.

Όσο δείχνεις σεβασμό, εμπιστοσύνη, συμμόρφωση και υποταγή σε αυτά τα δύο, δεν πρόκειται να πας ποτέ μπροστά.

Χαχαχαχαχαχαχαχααααααααα. Μακαρι να το λεγες αστεια αλλά κατι μου λεει οτι δεν το λες.

Και μετα καποιοι μου λετε γιατι αποκαλω χμχμμμμ καποιους. Το αξιζουν!

 

Κλασικος Ελληνας. Αυτο που λες δηλαδη ειναι οτι πηδηξτε τον διπλανο σας και ολους, καταπατηστε καθε νόμο που υπαρχει, αδικηστε τους παντες, το κρατος και ολους, αρκει να πας εσυ, ο εαυτος σου μπροστα.

 

Δεν υπαρχουν λογια μη προσβλητικα για να σε χαρακτηρισω, οποτε σταματαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το 'χω ξαναρωτήσει, αλλά μια και όλο το thread έχει πάρει μορφή κάδου ανακύκλωσης, θα το πάω αλλη μία. Τονίζω ότι πρόκειται για απορία γνήσια μεν, με μια δόση ανασηκώματος του φρυδιού δε.

 

Διάβασα πάνω από 150 φορές για το νόμο. Και (ξανά)θέτω την ερώτηση: Όσοι μη καπνιστές ισχυρίζεστε ότι θα είστε πάνω από το τηλέφωνο γιατί πρόκειται για παραβίαση του νόμου και βάζει σε κίνδυνο την υγεία σας, παίρνετε τηλέφωνο κάθε φορά που βλέπετε κάποιον να περνάει με κόκκινο (καθημερινά βλέπω τουλάχιστον 3-4 άτομα) δίνοντας και πινακίδες; Και επειδή ξέρω ότι θα πέσει το επιχείρημα-μπετοναρμέ "οι καπνιστές βλάπτουν την υγεία μου", θα προσθέσω ότι μάλλον το θέμα σου είναι ότι σου τη βλάπτει άμεσα (β' ενικό στο ευρύ πλήθος των μη, όχι κάπου συγκεκριμένα). Ο τυπάς με το κόκκινο όμως παίζει να σου κάνει τη ζημία μία αλλά καλή και μη αναστρέψιμη - κι όμως δεν είσαι με το τηλέφωνο στο χέρι να καταγγέλεις. Γιατί;

Και το ρωτάω γιατί αυτές τις κραυγές περί νόμου και νομιμότητος και παρανομίας θα μπορούσε κανείς να τις εκλάβει πολύ πιο σοβαρά υπόψη του αν υπήρχαν και για όλες τις άλλες περιπτώσεις της καθημερινότητάς των - συγκεκριμένων - μη καπνιστών πέρα από το τσιγάρο. Αλλά κάτι μου λέει ότι δεν ισχύουν... και δι αυτό ερωτώ.

 

Πως θα αποδείξεις ότι πέρασε με κόκκινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το 'χω ξαναρωτήσει, αλλά μια και όλο το thread έχει πάρει μορφή κάδου ανακύκλωσης, θα το πάω αλλη μία. Τονίζω ότι πρόκειται για απορία γνήσια μεν, με μια δόση ανασηκώματος του φρυδιού δε.

 

Διάβασα πάνω από 150 φορές για το νόμο. Και (ξανά)θέτω την ερώτηση: Όσοι μη καπνιστές ισχυρίζεστε ότι θα είστε πάνω από το τηλέφωνο γιατί πρόκειται για παραβίαση του νόμου και βάζει σε κίνδυνο την υγεία σας, παίρνετε τηλέφωνο κάθε φορά που βλέπετε κάποιον να περνάει με κόκκινο (καθημερινά βλέπω τουλάχιστον 3-4 άτομα) δίνοντας και πινακίδες; Και επειδή ξέρω ότι θα πέσει το επιχείρημα-μπετοναρμέ "οι καπνιστές βλάπτουν την υγεία μου", θα προσθέσω ότι μάλλον το θέμα σου είναι ότι σου τη βλάπτει άμεσα (β' ενικό στο ευρύ πλήθος των μη, όχι κάπου συγκεκριμένα). Ο τυπάς με το κόκκινο όμως παίζει να σου κάνει τη ζημία μία αλλά καλή και μη αναστρέψιμη - κι όμως δεν είσαι με το τηλέφωνο στο χέρι να καταγγέλεις. Γιατί;

Και το ρωτάω γιατί αυτές τις κραυγές περί νόμου και νομιμότητος και παρανομίας θα μπορούσε κανείς να τις εκλάβει πολύ πιο σοβαρά υπόψη του αν υπήρχαν και για όλες τις άλλες περιπτώσεις της καθημερινότητάς των - συγκεκριμένων - μη καπνιστών πέρα από το τσιγάρο. Αλλά κάτι μου λέει ότι δεν ισχύουν... και δι αυτό ερωτώ.

 

Κατ' αρχήν το να πάρεις τηλέφωνο και να αναφέρεις παραβίαση κόκκινου χωρίς να σου έχει δημιουργήσει εσένα πρόβλημα (να σε έχει τρακάρει πχ) δε γίνεται εκτός και αν θέλεις να υποβάλεις μήνυση (στην οποία περίπτωση δε θα έχεις έννομο συμφέρον).

 

Στην περίπτωση του καπνίσματος καλείς ώστε να έρθουν και να βεβαιώσουν την παράβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία δουλειά το πιτσιρίκι στο καφενείο. Όσο για τη γκαστρωμένη να πάει παραπέρα.

Και γιατι να το αποφασισεις εσυ αυτο? Αποφασιζεις να γινει ετσι και πρεπει να γινει?

Γιατι λοιπον ρωταω.

 

Γιατι δηλαδη να αποφασισεις ΕΣΥ που θα παει το πιτσιρικι και τι να κανει η γκαστρωμενη?

 

Και εσυ μια απο τα ιδια εισαι. Δεν υπαρχουν λογια μη προσβλητικα να σε χαρακτηρισω, οποτε περιμενω απλως μια απαντηση στις αποπανω ερωτησεις μου αν μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δε γουστάρω να καπνίζουν την ώρα που τρώω.

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ.

 

Μια απ' τα ίδια, μου χαλάει την μυρωδιά του φαγητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κροκόδειλε δε μπορώ να σου απαντήσω σοβαρά. Πραγματικά. Betadine.

Πάντως αν έρθεις να μου ζητήσεις να σβήσω τσιγάρο θα το κάνω. ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΡΟΥΦΙΑΝΟΥΣ. =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...