Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Timour21 φυσικά και κατάλαβες λάθος. Είπα αντί να κάνω όλα αυτά (που δεν το θέλω) προτιμώ να κάνω κάτι άλλο (ευγενικότερο) που να αποδόσει χωρίς να χαλαστούνε ούτε οι μεν ούτε οι δε.

 

Σωστός ο kkalev, δεν έχεις καθόλου άδικο. Ξέρεις τι όμως; Όταν βλέπεις τα τασάκια αραδιασμένα, δεν είναι σαν να σου λέει ο ιδιοκτήτης "επιτρέπω το κάπνισμα"; Και άρα ότι και να του πεις αυτός έχει πάρει την απόφαση, γνωρίζοντας και τους νόμους αλλά και το ότι κάποιοι ίσως ενοχλούνται. Νομίζω πάλι σε κόντρα θα καταλήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξέρεις τι όμως; Όταν βλέπεις τα τασάκια αραδιασμένα, δεν είναι σαν να σου λέει ο ιδιοκτήτης "επιτρέπω το κάπνισμα"; Και άρα ότι και να του πεις αυτός έχει πάρει την απόφαση, γνωρίζοντας και τους νόμους αλλά και το ότι κάποιοι ίσως ενοχλούνται. Νομίζω πάλι σε κόντρα θα καταλήξει.

 

Μπορείς βέβαια να τον απειλήσεις με καταγγελία, αλλά και θα χαλαστείς, και ενδέχεται να φτύσει και στο ποτό σου μετά. Δίκοπο μαχαίρι είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Timour21 φυσικά και κατάλαβες λάθος. Είπα αντί να κάνω όλα αυτά (που δεν το θέλω) προτιμώ να κάνω κάτι άλλο (ευγενικότερο) που να αποδόσει χωρίς να χαλαστούνε ούτε οι μεν ούτε οι δε.

 

Σωστός ο kkalev, δεν έχεις καθόλου άδικο. Ξέρεις τι όμως; Όταν βλέπεις τα τασάκια αραδιασμένα, δεν είναι σαν να σου λέει ο ιδιοκτήτης "επιτρέπω το κάπνισμα"; Και άρα ότι και να του πεις αυτός έχει πάρει την απόφαση, γνωρίζοντας και τους νόμους αλλά και το ότι κάποιοι ίσως ενοχλούνται. Νομίζω πάλι σε κόντρα θα καταλήξει.

 

Μα προφανώς έχει λάβει την απόφαση και προφανώς σε βάζει το τρυπάκι να μαλώσεις μαζί του. Αν μάλιστα είναι μαγαζί στο οποίο συχνάζεις γίνεται ακόμα πιο δύσκολο.

 

Απο εκεί και πέρα πάντως το 'υπεύθνος κατα νόμο' σημαίνει ότι έχει όλη την ποινική και αστική ευθύνη. Αν εσύ του πείς να εφαρμόσει το νόμο και δεν το κάνει και το τραβήξεις τόσο ώστε να έρθει αστυνομία και να μπεί πρόστιμο μετά έχεις τη δυνατότητα να του κάνεις μήνυση και αγωγή.

 

Όπως βλέπεις βέβαια η διαδικασία έχει τη... διαδρομή της για αυτό και αναλαμβάνουν το ρίσκο τα μαγαζιά (σε σχέση με το να χάσουν κάποιον καπνιστή απο πελάτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Timour21 μην μπερδέύεσαι! Πρώτα παραγγέλνουμε και μετά πέφτουν τα μπινελίκια. Ποτέ το αντίθετο:-D

 

kkalev έχεις δίκιο όσον αφορά το νόμο. Έτσι είναι, αν και ντάξει κανείς δεν το τραβάει μέχρι μυνήσεις και αγωγές.

 

Ntinara δεν υπάρχει μπουκοτάζ. Το έχω πει και σε παλαιότερο ποστ, το μπουκοτάζ στο μονοπώλιο δεν αποδίδει.

Αν αφήσουμε τα μαγαζιά να είναι κράτος εν κράτη, απλά μπουκοτάροντας τα, θα γίνουν όλα καπνιστών και άρα θα πρέπει κάποια στιγμή να κάνεις αυτό που θα έκανες και πριν γενικευτεί το φαινόμενο. Μπινελίκι, καταγγελίες κτλ. Πριν φτάσει εκεί το σημείο, καλύτερα είναι να αντιδρούμε από τώρα.

Δεν αρκεί απλά να μην πηγαίνεις, διότι ο μαγαζάτορας δεν πιάνει το μήνυμα. Το πολύ πολύ να δει να πέφτει ο τζίρος του. Ε και τι έγινε; Κατά τη γνώμη μου θα γίνει ακόμη φανατικότερος υπερ του καπνίσματος, ώστε να μειώσει τις απώλειες προσελκύοντας καπνιστές. Ο μη καπνιστής δεν έχει άλλο όπλο, μόνο τον νόμο και το δίκιο με το μέρος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο ειναι το μπουκοταζ...

 

Ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις που κάτι τέτοιο θα αποδώσει. Εξάλλου με το να βγάλει τασάκια ο μαγαζάτορας είναι σαν να λέει, στα @@ οι μη καπνιστές, εμένα οι καπνιστές με ενδιαφέρουν (με το επιχείρημα οτι αφήνουν περισσότερα λεφτά), οπότε δεν φαντάζομαι να τον ενοχλήσει το μπουκοτάζ, μάλλον το αντίθετο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Timour21 μην μπερδέύεσαι! Πρώτα παραγγέλνουμε και μετά πέφτουν τα μπινελίκια. Ποτέ το αντίθετο:-D

 

Κανόνας που εφαρμόζω και γω πάντοτε, (ειδικά σε εστιατόρια/ταβέρνες), τι γίνεται όμως στην περίπτωση που θα θες να παραγγείλεις ένα δεύτερο ή να ξαναπάς? Βέβαια θα μου πεις, οτι αν χαλαστείς με τον ιδιοκτήτη, σιγά μην ξαναπάς, αλλα λέμε τώρα...

 

---------- Προσθήκη στις 10:56 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:55 ----------

 

Timour μη λες ότι λέω :-D

 

σορρυ φίλε, δεν το πρόσεξα, συμφωνώ απόλυτα πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά . Σε μια καφετέρια αν πάτε να μπείτε και καπνίζουν όλοι δυστυχώς είναι δυσκολα τα πράγματα. Θα μπείτε και θα φωνάζετε όλοι κάτω τα τσιγάρα ρε ρεμάλια ? Η θα το κάνει ο μαγαζάτορας ? Φοράτε την μάυρη κουκούλα και σκάτε τηλέφωνο να έρθουν να το κλείσουν ? Οπλίζεστε με την κατάνα και κόβετε με σβέλτες κινήσεις όλα τα τσιγάρα εκεί μέσα?

 

Όμως αν μπείτε σε μια καφετέρια που γενικά βλέπετε ότι δεν καπνίζουν και πάνε ένας να καπνίσει με πολυ΄ευγενικό τρόπο μπορείτε να του ζητήσετε να μην καπνίσει. Στο 90% πιστεύω των περιπτ'ωσεων θα καταλάβει. Γενικά καλύτερα να το πείτε σε αυτόν. Δεν είναι standard η κατάσταση. Ανάλογα και πράττεις.

 

Φυσικά για έναν πελάτη δεν είναι πρακτικό να ζητάει απο καθε έναν να μην ανάψει τσιγάρο. Όταν μάλιστα μιλάμε για μία μεγάλη καφετέρια. Οπότε πιστεύω ότι ο μαγαζάτορας πρέπει να λάβει τα μέτρα του. Ένα σήμα non smoking και έλλειψη απο τασάκια είναι αρκετό για να καταλάβει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μη γκοιτάς που το παιζουν ράμπο εδώ. Με τη πλάτη στο τοίχο θα 'ναι και θα πίνουν βότκα λεμόνι τρώγοντας τη κάπνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά . Σε μια καφετέρια αν πάτε να μπείτε και καπνίζουν όλοι δυστυχώς είναι δυσκολα τα πράγματα. Θα μπείτε και θα φωνάζετε όλοι κάτω τα τσιγάρα ρε ρεμάλια ? Η θα το κάνει ο μαγαζάτορας ? Φοράτε την μάυρη κουκούλα και σκάτε τηλέφωνο να έρθουν να το κλείσουν ? Οπλίζεστε με την κατάνα και κόβετε με σβέλτες κινήσεις όλα τα τσιγάρα εκεί μέσα?

 

Όμως αν μπείτε σε μια καφετέρια που γενικά βλέπετε ότι δεν καπνίζουν και πάνε ένας να καπνίσει με πολυ΄ευγενικό τρόπο μπορείτε να του ζητήσετε να μην καπνίσει. Στο 90% πιστεύω των περιπτ'ωσεων θα καταλάβει. Γενικά καλύτερα να το πείτε σε αυτόν. Δεν είναι standard η κατάσταση. Ανάλογα και πράττεις.

 

Φυσικά για έναν πελάτη δεν είναι πρακτικό να ζητάει απο καθε έναν να μην ανάψει τσιγάρο. Όταν μάλιστα μιλάμε για μία μεγάλη καφετέρια. Οπότε πιστεύω ότι ο μαγαζάτορας πρέπει να λάβει τα μέτρα του. Ένα σήμα non smoking και έλλειψη απο τασάκια είναι αρκετό για να καταλάβει κάποιος.

 

Μου φαίνεται η επόμενη έκδοση του νόμου θα πάει ένα βήμα πιο πέρα και θα απαιτεί να αναρτώνται ταμπέλες όπως οι προειδοποιήσεις στα πακέτα τσιγάρα. Ίσως θα μπορούσαν μάλιστα να γίνουν και πιο ευφάνταστες. Πχ:

 

'Αν βρωμάει η ανάσα σου τσιγάρο δε θα σου κάτσει η γκόμενα'.

 

'Ευχαριστούμε που δεν καπνίζετε. Κάνετε οικονομία στο απορρυπαντικό ρούχων και στα σαμπουάν'.

 

κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοράτε την μάυρη κουκούλα και σκάτε τηλέφωνο να έρθουν να το κλείσουν ?

 

Φιλε μου αυτό με την μαύρη κουκούλα και τους ρουφιάνους έχει γίνει καραμέλα και γραφικό πλέον, δηλαδή αν κάποιος με τρακάρει στον δρόμο, φταίει και αρνείται να κάνει δήλωση, θα είμαι ρουφιάνος αν καλέσω την τροχαία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά . Σε μια καφετέρια αν πάτε να μπείτε και καπνίζουν όλοι δυστυχώς είναι δυσκολα τα πράγματα. Θα μπείτε και θα φωνάζετε όλοι κάτω τα τσιγάρα ρε ρεμάλια ? Η θα το κάνει ο μαγαζάτορας ? Φοράτε την μάυρη κουκούλα και σκάτε τηλέφωνο να έρθουν να το κλείσουν ?

Δεν φοραμε καμια μαυρη κουκουλα και παιρνουμε τηλεφωνο. Τοσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αυτό με την μαύρη κουκούλα και τους ρουφιάνους έχει γίνει καραμέλα και γραφικό πλέον, δηλαδή αν κάποιος με τρακάρει στον δρόμο, φταίει και αρνείται να κάνει δήλωση, θα είμαι ρουφιάνος αν καλέσω την τροχαία?

 

 

Πες μου οτι το έκανες αυτό πρώτα και μετά θα σου απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...