Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα το πινακακι σου.Κοιτα τις διαφορες μεσα σε μια 10ετια.Τριχες στις περισσοτερες περιπτωσεις (αν αντικατοπτριζει την αληθεια και αν δεν αλλαξε κατι δραματικα τα τελευταια χρονια)

 

Αρα το σταδιακα ειναι μαλλον αστειο (και πως ελπιζουμε σε μειωση των καπνιστων οταν δεν ειμαστε διατεθειμενοι να το σταματησουμε ουτε για μια ωρα , οσο κραταει ενας καφες)

 

Το οτι υπαρχουν πιεσεις , δυσκολια εφαρμογης του νομου κλπ ναι το καταλαβαινω.

 

Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και το σωστο.Σιγουρα δεν ειναι το σωστο για ολους τους υπολοιπους (μωρα, μικρους, μεγαλυτερους, ανθρωπους με προβληματα υγιειας κλπ )

 

Απλα πραγματα :-(

 

Αν (για την Ελλαδα μονο) τη μειωση το 1% το χρονο χωρις καμμια παρεμβαση παρα μονο αυτη της διαφημισης στα εντυπα μεσα (στην τω και στο σινεμα εχει σταματησει νωριτερα),αν λοιπον αυτο το θεωρεις τριχες, τοτε τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν συμφωνω. Το καπνισμα ειναι κυριως θεμα των ηλικιων 16 και πανω.

 

Παλαιοτερα(1995 πχ) το να δεις 16χρονο να καπνιζει ηταν σπανιο. Τωρα το να δεις 14χρονο να καπνιζει δεν ειναι καθολου σπανιο. Για 16χρονους δεν μιλαμε. Εχει γινει συνηθεια πια και ενα μεγαλο ποσοστο αυτνω καπνιζουν.

 

Επειδή εδώ και παραπάνω από 15 χρόνια είμαι συνέχεια σε επαφή με τους εκάστοτε 20χρονους φοιτητές, σου το λέω εγγυημένα : ο 20χρονος του 2010 καπνίζει πολύ λιγότερο από τον 20χρονο του 1995.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν (για την Ελλαδα μονο) τη μειωση το 1% το χρονο χωρις καμμια παρεμβαση παρα μονο αυτη της διαφημισης στα εντυπα μεσα (στην τω και στο σινεμα εχει σταματησει νωριτερα),αν λοιπον αυτο το θεωρεις τριχες, τοτε τι να πω...

 

Κοιτα αυτα ειναι σχετικα .Θα υπηρχαν αναλογες αντιδρασεις ακομα και το ποσοστο ηταν χαμηλοτερο.Αλλα μια που πιασαμε τα νουμερα , εχουμε πιο προσφατα ?

 

Εδω παντως :

 

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=545609

 

παιρνω μια παραγραφο (ας τα διαβασει καποιος ολο , εχει και αλλα στατιστικα ):

 

Ως προς την ηλικία, οι Έλληνες και οι Ελληνίδες ηλικίας 15-24 ετών καπνίζουν σε ποσοστό 39% (Ευρωπαίοι συνομήλικοι τους: 35%). Μεταξύ 25-39 ετών καπνίζουν σε ποσοστό 54% (Ευρωπαίοι: 37%). Μεταξύ 40-54 ετών καπνίζουν σε ποσοστό 57% (Ευρωπαίοι: 35%) και από 55 και πάνω καπνίζουν σε ποσοστό 23% (Ευρωπαίοι: 17%).

 

Σου φαινονται τα νουμερα ενθαρρυντικα ? Φαινεται να υπαρχει καποια θεαματικη μειωση εναντι των αλλων χωρων η παραλληλη πορεια (πχ στην ηλικια των 25-39 , 40-54 ) που να επιτρεπει το ιδιο ελαστικη αντιμετωπιση , αν το θετουμε σε τετοια βαση ?

 

Αλλα τεσπα , παμε σε αλλο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αυτα ειναι σχετικα .Θα υπηρχαν αναλογες αντιδρασεις ακομα και το ποσοστο ηταν χαμηλοτερο.Αλλα μια που πιασαμε τα νουμερα , εχουμε πιο προσφατα ?

 

Εδω παντως :

 

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=545609

 

παιρνω μια παραγραφο (ας τα διαβασει καποιος ολο , εχει και αλλα στατιστικα ):

 

Ως προς την ηλικία, οι Έλληνες και οι Ελληνίδες ηλικίας 15-24 ετών καπνίζουν σε ποσοστό 39% (Ευρωπαίοι συνομήλικοι τους: 35%). Μεταξύ 25-39 ετών καπνίζουν σε ποσοστό 54% (Ευρωπαίοι: 37%). Μεταξύ 40-54 ετών καπνίζουν σε ποσοστό 57% (Ευρωπαίοι: 35%) και από 55 και πάνω καπνίζουν σε ποσοστό 23% (Ευρωπαίοι: 17%).

 

Σου φαινονται τα νουμερα ενθαρρυντικα ? Φαινεται να υπαρχει καποια θεαματικη μειωση εναντι των αλλων χωρων η παραλληλη πορεια (πχ στην ηλικια των 25-39 , 40-54 ) που να επιτρεπει το ιδιο ελαστικη αντιμετωπιση , αν το θετουμε σε τετοια βαση ?

 

Αλλα τεσπα , παμε σε αλλο θεμα...

 

 

Μα την υπαρξη καποιας αλλαγης ολοι την θελουμε, ωστε αυτα τα ποσοστα, να γινουν ακομη καλυτερα. Απλα η γνωμη μου ειναι οτι απο το ασπρο, να παμε στο μαυρο μεσα σε μια μερα, δε θα ωφελησει πουθενα.

Ιδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εδώ και παραπάνω από 15 χρόνια είμαι συνέχεια σε επαφή με τους εκάστοτε 20χρονους φοιτητές, σου το λέω εγγυημένα : ο 20χρονος του 2010 καπνίζει πολύ λιγότερο από τον 20χρονο του 1995.

Ναι ισως για τους 20χρονους, παντως το καπνισμα εχει "κατεβει" ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ηλικιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όταν πηδιέσαι απ' τα 13, πρέπει να ανάψεις και το τσιγάρο μετά.

Τσιγάρα, προφυλακτικά, όλη μέρα LAN...

Τι χαρτζιλίκι παίρνουν τα κωλόπαιδα ρε;!

 

Στην εποχή μας τουλάχιστον, τα Camel είχαν 90δρχ.

(και με τα ρέστα απ΄το κατοστάρικο παίζαμε και ένα "γοριλάκι" :-))

 

---------- Προσθήκη στις 02:04 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:56 ----------

 

Ναι ισως για τους 20χρονους, παντως το καπνισμα εχει "κατεβει" ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ηλικιες.

Μερικοί όμως το κόβουν σχετικά νωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

timour εγω οταν σπαω γραμμες mdpv διπλα σου μην παρεξηγηθεις ομως ε? εξαλλου εγω ειμαι νομιμος και εσυ παρανομος αν σπαω γραμμες και εσυ καπνιζεις. Εκτος αν μου φερεις το fda.

 

Toufas, σπάσε οτι θες, τα @@ μου μόνο μην σπάς. Τις περισσότερες φορές βγαίνω εξάρχεια, όπου κάποιοι σουτάρουν ηρωίνη δίπλα στο αμάξι μου, και δίπλα στο μπαράκι μου, οπότε σπάσε και κάπνισε και MDF αν θες, who gives a fuck? honestly...

 

Πες μου που βγαίνεις. Make my night!

 

Στο dasein στην σολωμού, κανα mo better αμα λάχει, κάνε μπάνιο και έλα , σε περιμένω...

 

---------- Προσθήκη στις 07:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 07:53 ----------

 

Η ας φορεσει το μπουφανακι του , τα γαντακια του, την μασκα του σκι , ας παρει κανα ντεπονακι προληπτικα , μην τυχον κρυολογησει το πωπουδελι του οταν θα βγει εξω για τσιγαρο...

 

Και με αυτό νο πρόμπλεμ, αν είσαι και συ βέβαια έξω (στα τέσσερα) για να ακουμπάω την μπύρα και τα πατατάκια που λέγαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toufas, σπάσε οτι θες, τα @@ μου μόνο μην σπάς. Τις περισσότερες φορές βγαίνω εξάρχεια, όπου κάποιοι σουτάρουν ηρωίνη δίπλα στο αμάξι μου, και δίπλα στο μπαράκι μου, οπότε σπάσε και κάπνισε και MDF αν θες, who gives a fuck? honestly...

 

 

 

Στο dasein στην σολωμού, κανα mo better αμα λάχει, κάνε μπάνιο και έλα , σε περιμένω...

 

---------- Προσθήκη στις 07:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 07:53 ----------

 

 

Και με αυτό νο πρόμπλεμ, αν είσαι και συ βέβαια έξω (στα τέσσερα) για να ακουμπάω την μπύρα και τα πατατάκια που λέγαμε...

 

Πάλι καλά λοιπόν που κάποια πράγματα επιβάλλονται με νόμο πλέον γιατί αν περιμένουμε απο μερικούς να σεβαστούν το διπλανό τους... αυτοί θα δώσουν μεγαλύτερη αξία στα .. πατατάκια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά λοιπόν που κάποια πράγματα επιβάλλονται με νόμο πλέον γιατί αν περιμένουμε απο μερικούς να σεβαστούν το διπλανό τους... αυτοί θα δώσουν μεγαλύτερη αξία στα .. πατατάκια τους.

 

Φίλε μου, έχω τοποθετηθεί πολύ ποιο σοβαρά σε προηγούμενα ποστς μου. Δεν αντέχω να βλέπω όμως κομπλεξικα παιδάκια να βγάζουν την πίκρα τους και την εκδικητικότητά τους σε αυτό το φόρουμ. Θα δείξω σεβασμό εκεί που πρέπει να δείξω, και τους κομπλεξικούς θα τους γράψω εκεί που πρέπει, και θα τους απαντώ ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, έχω τοποθετηθεί πολύ ποιο σοβαρά σε προηγούμενα ποστς μου. Δεν αντέχω να βλέπω όμως κομπλεξικα παιδάκια να βγάζουν την πίκρα τους και την εκδικητικότητά τους σε αυτό το φόρουμ. Θα δείξω σεβασμό εκεί που πρέπει να δείξω, και τους κομπλεξικούς θα τους γράψω εκεί που πρέπει, και θα τους απαντώ ανάλογα.

 

Α μάλιστα...

 

Και γω απαντώ : Απίστευτα δύσκολο ναι. Αυτό θα το κάνουμε οταν θα χρειαστεί, (σε εστιατόρια, νοσοκομεία, δημοσιες υπηρεσίες κλπ κλπ), στο μπαράκι όμως, θέλουμε να καπνίζουμε εκεί που έχουμε τα πατατάκια και τις μπύρες μας.

 

Oχι, δεν το καταλαβαίνω, αλλά απο την άλλη αν νιώθεις οτι βλάπτεται η υγεία σου, πάρε ντεπόν και κουκουλώσου στο κρεβάτι σου να μην συναχωθείς.

 

Παρακαλούμε μαζέψτε το σεβασμό σας γιατί εμποδίζει. Επιχείρημα της λογικής 'Όταν βγαίνω για ποτό απαιτώ να μπορώ να καπνίζω γιατί έτσι γουστάρω' είναι άλλου τύπου απο σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...