Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, είπαμε όχι προσωπικές επιθέσεις, αν έχεις κάποιο αντεπιχείρημα πες το, το να τον αποκαλείς με διάφορα επίθετα δεν σε κάνει κουλ.

 

Δεν ειναι αυτο σε καμια περιπτωση..

Εκτός του οτι ειναι φαουλ τελειως με την ιστορια του Β'Π.Π

του φαίνεται και ενταξει να παρατησεις καποιον που χτυπησες με το αμαξι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε μαν, στην παρεα μου εγω καλως ή κακως κανω κουμαντο και παμε εκει που θελω εγω. Στην δικια σου παρεα ομως δεν κανω, γιατι εισαι αγνωστος.

 

Αφου δεν της κανεις κουμαντο, γιατι δεν την αφηνεις να παει σε ενα μαγαζι καπνιζοντων, κι εσυ που κανεις κουμαντο στη δικη σου να πας σε ενα μη καπνιζοντων; Δε σου ζητησε κανεις να παραμεινει η κατασταση ως εχει ουτε να μπει η παρεα μου μεσα στο μαγαζι που εισαι, να γραψει τα παπαρια της το νομο, και να αρχισει να καπνιζει. Σου ζητησε ενα πραγμα που (κατα τη δικη σου παρεα), δεν θα σε ενοχλησει καθολου. Ουτε που θα δεις ποτε τη δικη μου παρεα, ουτε εγω τη δικη σου. Σωστα; Σωστα πιστευω. Και οπως ειπα και πριν, αν ειναι πολλοι σαν εσενα, πολυ ευκολα θα διαμορφωθει η αγορα απο μονη της. Αν ομως η αγορα ειναι γεματη κροκοδιλους, που νομιζουν οτι με το να δουνε πως πρεπει να λειτουργησει η παρεα τους ειναι αγγαρεια, τοτε λυπαμαι, αλλα δε φταιει το τσιγαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι πονηρος .Θα πιασει ολο το φασμα πελατων.Και των καπνιστων και των μη που αναγκαστικα (αφου ουτε λιγο , ουτε πολυ θα ισχυσει το ιδιο καθεστως ) θα αναγκαστουν να ξανατρωνε το καπνο στην μαπα.Ειναι πονηρος ,πρεπει εγω να κανω τον μ@λ@κα συνεχεια ?

 

Το ξέρω οτι είναι πονηρός, αλλά γι'αυτό σου έφερα ως παράδειγμα το gay bar. Δεν πιάνει όλο το φάσμα πελατών όπως αντιλαμβάνεσαι, φυσικά και μπορεί να πάει ένας/μία straight χωρίς να του πει κανείς τίποτα, όπως εγώ μπορώ να πάω σε έναν χώρο που απαγορεύεται το κάπνισμα -και να μην καπνίζω- όπως και εσύ μπορείς (μπορούσες) να πας σε ένα μαγαζί καπνιζόντων - και να μην γκρινιάζεις.

Το θέμα είναι να έχεις επιλογές, ο/η gay να μπορεί να πάει σε ένα μαγαζί και να διασκεδάσει (χωρίς την κατακραυγή κάποιων macho straight) και ο καπνιστής να μπορεί να πάει κάπου να διασκεδάσει (χωρίς την κατακραυγή πλέον των μη-καπνιστών).

Επαναλαμβάνω δεν εξομοιώνω καταστάσεις, αλλά γιατί να μην υπάρχουν μαγαζιά για καπνιστές/μη καπνιστές όπως υπάρχουν μαγαζιά για gay/μη gay άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος όμως που γράφω είναι ο εξής. Όπως επί Λεωνίδα είχαμε ένα Εφιάλτη.

Όπως επί Τουρκοκρατίας είχαμε προδότες και γιουσουφάκια.

Όπως επί Χίτλερ είχαμε πολλούς με το όνομα "Αρτέμης Μάτσας" έτσι και σήμερα έχουμε εσένα και τούς ομοίους σου..

 

Σαν δεν ντρέπεσαι ρε που καυχιέσαι κιόλας που έδωσες την γυναίκα..Θέλω αύριο που θα πάρεις το αμαξάκι σου και θα τρέχεις σε δρόμο με σήμανση 80Χλμ. να σε δώσει κάποιος που εσύ έτρεχες με 160Χλμ. και να σου πάρουν δίπλωμα και αμάξι καρεκλά-κάγκουρα γιατί σίγουρα κάτι τέτοιο είσαι.

Χα! Καλο και αυτο. Αλλο παλι και τουτο.

Θα σου ελεγα ενα πραγμα αλλά ειναι καπως πικροχολο και εχει να κανει με γονεις, παιδια, αμαξια,καταπατηση οριων ταχυτητας, υπερβολικη ταχυτητα, νοσοκομεια και θανατους, οποτε δεν το λεω.

 

Ομως το οτι καποιος βλεπει εναν αλλο που τρεχει με 160 km/h και τον δινει ειναι κακο?

Προφανως εσυ το θεωρεις οτι ειναι?:fear::fear:

 

Το οτι καποιος/καποια εχει μεσα στον χωρο που δουλευει την πινακιδα διπλα του/της να του/της υπενθυμιζει τον νόμο που λεει να μην τολμα να κανει παθητικους καπνιστες τους πελατες (που υποχρεωτικα πανε εκει για να ξεπληρωσουν την εφορια-αν και αυτο δεν εχει σημασια) που σε αυτη την περιπτωση ειναι απλως εφοριοπληκτοι πανε για να πληρωσουν δηλαδη εκει(και να φανε και τον καπνο της κυριας παο πανω!), και αυτη λεει οτι εγω ετσι θελω και αγνοω τους νόμους του κρατους και κανω ο,τι θελω και βλαπτω οποιον θελω, το θεωρεις σωστο?

Καλα κανει και την εδωσε φυσικα!

 

Οποτε θα σου ανταποδωσω τον χαιρετισμο:

Σαν δεν ντρέπεσαι ρε που δεν θελεις να τηρουνται οι νόμοι του κρατους!

Και τι θελεις? Αναρχια?

 

Και να ανταποδωσω και την ευχη:

Σου ευχομαι να δει καποιος ενα αμαξι να τρεχει με 160 km/h να κανει αυτο που λες, να μην το δωσει δηλαδη, και το αμαξι να πεσει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα χρόνια να μπώ και να κάνω post στο insomnia και μάγκα μου ναι..με κατάφερες να ξαναμπώ.. Μπράβο σου και σε ευχαριστώ.

Άκου κάτι. Ξέρεις γιατι οι Ιάπωνες π.χ είναι αγκαλίτσα και βγάζουν φωτό με τις αρχές του κράτους τους? Γιατί ποτέ, μα ποτέ δεν είχαν δεχθεί ξένο ζυγό απο πάνω τους. Εμείς δυστηχώς είχαμε τους Τουρκους 400 χρόνια. Όπως καταλαβαίνεις το "κράτος" ήταν αυτοί. Αυτοί έλεγαν τί και πώς θα το κάνουμε. Δυστηχώς για τις επόμενες γενιές, λόγο του παρελθόντος, το 'Κράτος" είναι ο "Εχθρός" λόγο βιωμάτων που περνάνε απο γενεά σε γενεά. (Δέν μιλάω αυθαίρετα, αν το ψάξεις λιγάκι αυτό έγκειται στην ψυχολογία των μαζών) Έτσι και σήμερα λοιπόν , ίσως λιγότερο, η στέρηση οποιασδήποτε ελευθερίας (ακόμα και του καπνίσματος) απο το Ελληνικό πλέον Κράτος, είναι

αυτόματα κατακριταία απο αυτόν που στερείται του δικαιωματός του..

Οπότε λογικό κάποιοι καπνιστές να διαμαρτύρονται, δικαιωμά τους είναι και αυτό!!

 

Ο λόγος όμως που γράφω είναι ο εξής. Όπως επί Λεωνίδα είχαμε ένα Εφιάλτη.

Όπως επί Τουρκοκρατίας είχαμε προδότες και γιουσουφάκια.

Όπως επί Χίτλερ είχαμε πολλούς με το όνομα "Αρτέμης Μάτσας" έτσι και σήμερα έχουμε εσένα και τούς ομοίους σου..

 

Σαν δεν ντρέπεσαι ρε που καυχιέσαι κιόλας που έδωσες την γυναίκα..Θέλω αύριο που θα πάρεις το αμαξάκι σου και θα τρέχεις σε δρόμο με σήμανση 80Χλμ. να σε δώσει κάποιος που εσύ έτρεχες με 160Χλμ. και να σου πάρουν δίπλωμα και αμάξι καρεκλά-κάγκουρα γιατί σίγουρα κάτι τέτοιο είσαι.

 

Σου αφιερώνω και το παρακάτω τραγουδάκι..

 

http://www.youtube.com/watch?v=TVFpUcHioTU

 

Σαν αλλος κομητης (αρλουμπας, μαλλον ο hale-TRoMpp), κανεις και εσυ την εμφανιση σου. Τρομερη αποψη, να δω αν θα λες τα ιδια αν καποιος απαγαγει/βιασει/σπασει στο ξυλο/ληστεψει καποιο ατομο του κυκλου σου και θα ειναι καποιος εκει και οταν θα θες να μαθεις πληροφοριες και σου πει Α ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ

 

 

ετσι παμε στο γκετο που οι μαυροι δεν λεγανε ποιος εκανε τα εγκληματα γιατι φοβοντουσαν να μην παθουν τα ιδια. Τρομοκρατια και επανασταση απο τους καπνιστες. ΟΛΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω οτι είναι πονηρός, αλλά γι'αυτό σου έφερα ως παράδειγμα το gay bar. Δεν πιάνει όλο το φάσμα πελατών όπως αντιλαμβάνεσαι, φυσικά και μπορεί να πάει ένας/μία straight χωρίς να του πει κανείς τίποτα, όπως εγώ μπορώ να πάω σε έναν χώρο που απαγορεύεται το κάπνισμα -και να μην καπνίζω- όπως και εσύ μπορείς (μπορούσες) να πας σε ένα μαγαζί καπνιζόντων - και να μην γκρινιάζεις.

Το θέμα είναι να έχεις επιλογές, ο/η gay να μπορεί να πάει σε ένα μαγαζί και να διασκεδάσει (χωρίς την κατακραυγή κάποιων macho straight) και ο καπνιστής να μπορεί να πάει κάπου να διασκεδάσει (χωρίς την κατακραυγή πλέον των μη-καπνιστών).

Επαναλαμβάνω δεν εξομοιώνω καταστάσεις, αλλά γιατί να μην υπάρχουν μαγαζιά για καπνιστές/μη καπνιστές όπως υπάρχουν μαγαζιά για gay/μη gay άτομα.

 

Τιμουρ παιζουμε τωρα. :-)

 

Δηλαδη αν καταλαβαινω καλα μου λες , κοιτα ας αφησουμε τα πραγματα ως εχουν (γιατι μας βολευει) , και αν βρεθει , φιλοτιμηθει ενας τυπος (εν μεσω κρισης ) να κανει μια επενδυση για μη καπνιστες, εχει ο θεος , ενταξει βρε αδελφε...

 

εξαλλου δεν θα παθεις και τιποτα αν περιμενεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν της κανεις κουμαντο, γιατι δεν την αφηνεις να παει σε ενα μαγαζι καπνιζοντων, κι εσυ που κανεις κουμαντο στη δικη σου να πας σε ενα μη καπνιζοντων; Δε σου ζητησε κανεις να παραμεινει η κατασταση ως εχει ουτε να μπει η παρεα μου μεσα στο μαγαζι που εισαι, να γραψει τα παπαρια της το νομο, και να αρχισει να καπνιζει. Σου ζητησε ενα πραγμα που (κατα τη δικη σου παρεα), δεν θα σε ενοχλησει καθολου. Ουτε που θα δεις ποτε τη δικη μου παρεα, ουτε εγω τη δικη σου. Σωστα; Σωστα πιστευω. Και οπως ειπα και πριν, αν ειναι πολλοι σαν εσενα, πολυ ευκολα θα διαμορφωθει η αγορα απο μονη της. Αν ομως η αγορα ειναι γεματη κροκοδιλους, που νομιζουν οτι με το να δουνε πως πρεπει να λειτουργησει η παρεα τους ειναι αγγαρεια, τοτε λυπαμαι, αλλα δε φταιει το τσιγαρο.

Σου ειπα ηδη γιατι δεν γινεται συστημα μαγαζια καπνιστων/μη καπνιστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να σε αφησουν ολοι να τρεχεις με 160 εκει για να μην χαρακτηριστουν Εφιαλτες ?

 

Sorry Blues, αλλά το παράδειγμα με τα 160 δεν ισχύει πλέον, είχαμε ξεκαθάρισει ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι σε τέτοιες περιπτώσεις, γιατί δεν μπορείς να το αποδείξεις - εκτός αν στουκάρεις πάνω του επίτηδες :devil: - άρα εδώ δεν τίθεται θέμα "καρφώματος", γιατί δεν μπορείς να καρφώσεις εσύ, εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος, οπότε τον αφήνεις να τρέχει.Το θέμα είναι όμως, ΑΝ μπορούσαμε θα το κάναμε; Κι ΑΝ το κάναμε, τότε θα θεωρούμασταν Εφιάλτες ή όχι, γιατί ο άλλος είναι μόνο εν δυνάμει επικίνδυνος; (Και φυσικά, δεν είναι το θέμα του παρόντος thread, απλά το λέω ως προέκταση του θέματος "΄καρφί-ρουφιάνος-Εφιάλτης-κτλ").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν βλέπω λόγο ύπαρξης στο thread.

 

Τα πάντα έχουν ειπωθεί και απλά ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια εν μέσω πολεμικής ατμόσφαιρας καπνιστών vs μη καπνιστών.

 

Το να λέμε το ίδιο πράγμα 100 φορές δεν κάνει πιο ισχυρή την θέση μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οπως ειπα και πριν, αν ειναι πολλοι σαν εσενα, πολυ ευκολα θα διαμορφωθει η αγορα απο μονη της. Αν ομως η αγορα ειναι γεματη κροκοδιλους, που νομιζουν οτι με το να δουνε πως πρεπει να λειτουργησει η παρεα τους ειναι αγγαρεια, τοτε λυπαμαι, αλλα δε φταιει το τσιγαρο.

Αν ηταν η αγορα γεματη με ατομα σαν εμενα, δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα γιατι εγω παω οπουδηποτε χωρις καμια γκρινια.;)

Το ειπα και σε προηγουμενα ποστ αλλωστε. Οτι δεν με πειραζει ο καπνος ή να καπνιζουν διπλα μου. Ή αν βρωμιζουν τα ρουχα μου καθε φορα. Σπαστικο(:mad:) αλλά τα πλενω, σιγα. Δεν με πειραζει λοιπον το τσιγαρο ακομα και στα νοσοκομεια. ΕΜΕΝΑ.

 

Αυτο που με πειραζει η ελλειψη λογικης.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα ηδη γιατι δεν γινεται συστημα μαγαζια καπνιστων/μη καπνιστων.

 

Ναι αλλα δεν μπορω να παταω πανω σε δυο μετρα και δυο σταθμα, οπου δηλαδη με βολευει να βαζω μπροστα το οτι το βυσμα, το λαμογιο, ο κακος μαγαζατορας κλπ, θα καταστρατηγησουν το νομο, ενω οταν με βολεψει αλλιως, για την πληρη απαγορευση, να πω οτι ο νομος θα λειτουργησει... Αδικο πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουφιάνοι υπάρχουν παντού..

Όπως επείσης και φαφλατάδες που δέν έχουν κριτική σκέψη.

 

Άλλο να επισημάνεις τούς νόμους και άλλο να δίνεις ανώνυμα κάποιον..

Πές στα ίσια "κυρία μου σβήστο , δεν βλέπεις την πινακίδα" και άλλο να βάζεις την κουκούλα του χαφιέ..επειδή έτσι σε συμφέρει και ικανοποιείς την χολή που στάζει μέσα σου.

 

Όσο για τα αυτοκίνητα και τα χλμ τους, καλύτερα να συζητούσαμε για αυτές τις εφαρμογές του νόμου και κατα πόσο εφαρμόζονται, που @@, και μετα για τα τσιγάρα και τις απαγορεύσεις τέτοιου είδους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης στα lgbt μαγαζια που ειπες, αν πας μεσα δεν θα παθεις κατι, ουτε σου το απαγορευει κανεις πραγμα που με το παθητικο καπνισμα δεν ειναι στο χερι σου.

 

Ναι έχεις δίκιο οτι δεν θα πάθω κάτι (αν και με έχουν χουφτώσει μέσα σε ένα απο αυτά στην Αγγλία :-) ) Αλλά έχω επιλογή του να πάω ή όχι. Εσύ επιλέγεις να πας σε μαγαζί μη καπνιστών, θέλω και γω την επιλογή να πάω σε ένα μαγαζί καπνιστών.

Αν γίνει τώρα η απαγόρευση για λόγους "υγείας" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν πιστεύω με την καμία οτι το κράτος νοιάζεται για την υγεία μου - ίσα ίσα, όσο ποιο γρήγορα τα τινάξω τόσο λιγότερη σύνταξη θα πρέπει να μου πληρώσει), αργότερα γιατί να μην βγει κάποιος και να πει, οτι ξέρετε κάτι, τα πολλά dB στην μουσική των κλαμπ, βλάπτουν μεσομακροπρόθεσμα την ακοή, άρα τέρμα η μουσική ή περιορισμός των dB για να μην υπερβάλουμε. Μήπως δεν έπρεπε να αντιδράσουμε κάποτε και με τον νόμο του Παπαθεμελή (σορρυ αλλά δεν έχω σκοπό να το κάνω πολιτικό τοπικ αυτό - απλά το αναφέρω)? Τι τον ενοχλούσε να μπορεί κάποιος να διασκεδάζει μέχρι το πρωί ή μέχρι την επόμενη μέρα το απόγευμα?

Ο pournaras έχει πολύ μεγάλο δίκιο. Μην βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, οι απαγορεύσεις (οι οποιεσδήποτε) λίγες μόνο φορές είναι ευεργετικές, τουλάχιστον στους σκεπτόμενους πολίτες. Όλα τα άλλα αυτορυθμίζονται, καλή θέληση να υπάρχει απ'όλες τις πλευρές και πάνω απ'όλα κοινή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω οτι είναι πονηρός, αλλά γι'αυτό σου έφερα ως παράδειγμα το gay bar. Δεν πιάνει όλο το φάσμα πελατών όπως αντιλαμβάνεσαι, φυσικά και μπορεί να πάει ένας/μία straight χωρίς να του πει κανείς τίποτα, όπως εγώ μπορώ να πάω σε έναν χώρο που απαγορεύεται το κάπνισμα -και να μην καπνίζω- όπως και εσύ μπορείς (μπορούσες) να πας σε ένα μαγαζί καπνιζόντων - και να μην γκρινιάζεις.

Το θέμα είναι να έχεις επιλογές, ο/η gay να μπορεί να πάει σε ένα μαγαζί και να διασκεδάσει (χωρίς την κατακραυγή κάποιων macho straight) και ο καπνιστής να μπορεί να πάει κάπου να διασκεδάσει (χωρίς την κατακραυγή πλέον των μη-καπνιστών).

Επαναλαμβάνω δεν εξομοιώνω καταστάσεις, αλλά γιατί να μην υπάρχουν μαγαζιά για καπνιστές/μη καπνιστές όπως υπάρχουν μαγαζιά για gay/μη gay άτομα.

Η διαφορα ρε μαν ειναι οτι ουτε εγω που θα παω στο LGBT μαγαζι, ουτε το ατομο που δουλευει εχει πιθανοτητες να παθει κατι στο θεμα υγειας λογω της ερωτικης ελξης του καθε ατομου εκει μεσα. Αν παω στο μαγαζι που καπνιζουν, ο εθισμος που εχουν για το τσιγαρο βλαπτει και εμενα τον πελατη και το ατομο που δουλευει εκει μεσα και δεν καπνιζει και οχι απο επιλογη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...