Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

 

Ναι.

Ακριβως.

 

Φασιστικό του κερατά, από τη στιγμή που ως μη καπνιστής, έχεις αμέτρητες εναλλακτικές επιλογές. Αυτό που πραγματικά σε ενοχλεί, δεν είναι ότι θέλεις να μπεις στο συγκεκριμένο μαγαζί αλλά δε μπορείς διότι σε ενοχλεί ο καπνός. Αυτό που πραγματικά σε ενοχλεί είναι η πιθανότητα να υπάρχει αυτό το μαγαζί. Λόγω δε της υποκριτικότατης νοοτροπίας σου, θα πήγαινες ακόμα κι αν δε σε εξέφρασε ούτε στο ελάχιστο το όλο στυλ του χώρου, μόνο για να "στριντζώσεις", να "διαμαρτυρηθείς" και να "καταγγείλεις". Μη το παραδεχθείς εδώ στο forum. Παραδέξου το μπροστά στον καθρέφτη σου, καλύτερα θα είναι!

 

 

 

Η συλλογιστικη δεν ειναι καθολου ιδια και το αντιπαραδειγμα ειναι τελειως ακυρο.

Ο λογος πολυ απλος:

Το πρωτο ειναι θεμα υγειας το αλλο ειναι θεμα.......... μη υγειας.

 

Η συλλογιστική είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια, σύμφωνα με ότι απάντησες στο πρώτο μου ερώτημα: "Επειδή έτσι "αποκλείω" το μαγαζί μου από τα πιθανά μέρη στα οποία θα μπορούσε να πάει ένας μη καπνιστής;"

"Ναι.

Ακριβως." Τόσο το ένα όσο και το άλλο, αποκλείουν το συγκεκριμένο χώρο από ένα ποσοστό πελατών. Αν τώρα είναι θέμα υγείας και κάποιος επιμένει να μπει εν γνώσει του, ε συγνώμη, αλλά τα θέλει ο κώλος του...

 

Υπερ-υπερ-υπερεξειδικευμενο παραδειγμα που οπως καταλαβαινεις καμια σχεση εχει με το απειρως πιο γενικευμενο του καπνισματος.

 

Ας είναι "Υπερ-υπερ-υπερεξειδικευμενο παραδειγμα". Ελπίδα να απαντηθεί συγκεκριμένα, έχει;

 

Οχι. Οπως ειπαμε καμια σχεση. Η ηλεκτρονικη μουσικη δεν σου βλαπτει την υγεια.

Θεμα υγειας και παλι.

 

Τη δική μου υγεία τη βλάπτει. Ίσως όχι την οργανική αλλά την ψυχική σίγουρα! Ή μήπως αυτή δεν υπολογίζεται ώς "υγεία";

 

 

Οχι. Διοτι αυτο που λες ειναι θεμα ιδιοτροπιας ΕΝΟΣ ανθρωπου.

Το καπνισμα βλαπτει ΟΛΟΥΣ τους παρεβρισκομενους παντοτε.

Καμια σχεση ως αντιπαραδειγμα και παλι.

 

Αν το κάπνισμα έβλαπτε τους παθητικούς καπνιστές, στο βαθμό που παρουσιάζεται ότι τους βλάπτει, ο κάθε ενεργητικός καπνιστής, θα πέθαινε αμέσως μόλις κατέβαζε την πρώτη ρουφηξιά.

Αυτό όμως, δε βολεύει να το παραδεχθεί κανείς. Η αλήθεια πονάει βλέπεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί δεν απαγορεύετε την έξοδο στους δημόσιους υπάλληλους; Ούτως ή άλλως αυτοί βγαίνουν πλέον και εσείς δεν θα γίνεστε ρατσιστές με εμάς τους καπνιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάπνισμα έβλαπτε τους παθητικούς καπνιστές, στο βαθμό που παρουσιάζεται ότι τους βλάπτει, ο κάθε ενεργητικός καπνιστής, θα πέθαινε αμέσως μόλις κατέβαζε την πρώτη ρουφηξιά.

Αυτό όμως, δε βολεύει να το παραδεχθεί κανείς. Η αλήθεια πονάει βλέπεις!

Για να δούμε πόσο πονάει η αλήθεια λοιπόν. Ας πάρουμε ως δείκτη τα μικροσωματίδια PM2.5, που είναι γνωστό ότι είναι βλαβερά. Εδώ είναι τα όρια που έχει θέσει η ΕΕ για τα μικροσωματίδια στο περιβάλλον. Λέει λοιπόν ότι αν είναι πάνω από 25, υπάρχει πρόβλημα στη υγεία. Υπόψιν ότι δεν είναι και πολύ αυστηρό το όριο, γιατί υπάρχουν και οι πιέσεις από τη βιομηχανία. Είναι όμως φανερό ότι πάνω από 25 δημιουργεί προβλήματα υγείας.

Ας δούμε τώρα από έρευνα σε ελληνικά μπαρ πριν την όποια απαγόρευση, για να δούμε πόσα PM2.5 υπάρχουν σε ένα μπαρ καπνιζόντων:

post-63499-0-37098700-1324625785_thumb.jpg

Πόσα; 300; 400; 612; Με όριο το 25; Στους υποτιθέμενους χώρους ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΩΝ κιόλας, που θεωρητικά δεν είναι τόσο πυκνός ο καπνός; Ε, μούφες θα λένε μωρέ για το παθητικό κάπνισμα, μόνο 2.500% υψηλότερη από τα όρια ασφαλείας είναι η ρύπανση.

 

Ένα πράγμα όμως, όσο κι αν στύψω το μυαλό μου, δε μπορώ να το κατανοήσω:

 

Έστω ότι είμαι εν δυνάμει επιχειρηματίας και θέλω να ανοίξω ένα χώρο διασκέδασης, τύπου μπαρ, ο οποίος θα απευθύνεται αποκλειστικά σε καπνιστές και οι συνεργάτες / υπάλληλοι που έχω επιλέξει, είναι επίσης καπνιστές. Γιατί το κράτος μου στερεί το δικαίωμα να πραγματοποιήσω το επαγγελματικό μου σχέδιο;

Οι υπάλληλοι που είναι καπνιστές έχουν επιλέξει να καπνίζουν πχ 1 πακέτο τη μέρα. Αν δουλεύουν σε ένα μπαρ όπως αυτά της παραπάνω έρευνας αναγκάζονται να τρώνε τόσο καπνό σε ένα 8ωρο, που είναι σαν να καπνίζουν 3 και 4 πακέτα. Άρα, μιλάμε για επαγγελματική έκθεση σε καρκινογόνα. Το λέω για χιλιοστή φορά, μήπως ευαισθητοποιηθεί κανείς. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ως κοινωνία να αναγκάζουμε κάποιον εργαζόμενο να πάθει καρκίνο για να βγάλει το ψωμί του. Δεν είμαστε στον μεσαίωνα. Πάρτε το απόφαση. Φασιστικό είναι να λες ότι εκμεταλλεύομαι την άγνοια ή την ανάγκη του εργαζόμενου για δουλειά, όχι ότι πάω να τον προστατεύσω. Κι αν θέλετε, υπάρχουν δεκάδες μελέτες με μπάρμεν και τα άθλια επίπεδα της υγείας τους λόγω του καπνού στο χώρο εργασίας τους. Και πόσο αυτά βελτιώνονται θεαματικά με την απαγόρευση, ακόμα κι αν μιλάμε για βαρείς καπνιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπάλληλοι που είναι καπνιστές έχουν επιλέξει να καπνίζουν πχ 1 πακέτο τη μέρα. Αν δουλεύουν σε ένα μπαρ όπως αυτά της παραπάνω έρευνας αναγκάζονται να τρώνε τόσο καπνό σε ένα 8ωρο, που είναι σαν να καπνίζουν 3 και 4 πακέτα. Άρα, μιλάμε για επαγγελματική έκθεση σε καρκινογόνα. Το λέω για χιλιοστή φορά, μήπως ευαισθητοποιηθεί κανείς. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ως κοινωνία να αναγκάζουμε κάποιον εργαζόμενο να πάθει καρκίνο για να βγάλει το ψωμί του. Δεν είμαστε στον μεσαίωνα. Πάρτε το απόφαση. Φασιστικό είναι να λες ότι εκμεταλλεύομαι την άγνοια ή την ανάγκη του εργαζόμενου για δουλειά, όχι ότι πάω να τον προστατεύσω. Κι αν θέλετε, υπάρχουν δεκάδες μελέτες με μπάρμεν και τα άθλια επίπεδα της υγείας τους λόγω του καπνού στο χώρο εργασίας τους. Και πόσο αυτά βελτιώνονται θεαματικά με την απαγόρευση, ακόμα κι αν μιλάμε για βαρείς καπνιστές.

 

Δε θα διαφωνησω στα αλλα, αλλα βρε συ, θελει ο αλλος να ανοιξει ενα κουτουκακι, ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ χωρις υπαλληλους, ποιον ενοχλει; Κι αστον αυτον και αυτους που ειναι εκει μεσα να βγαλουν μεχρι και κερατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με επισκεφθεί κάποιος που δεν καπνίζει και τον ενοχλεί ο καπνός μου, δε μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη: στο σπίτι μου είμαι και μόνο εγώ ορίζω τι γίνεται μέσα σ' αυτό. Όποιος ενοχλείται, ας μη με επισκέπτεται.

 

Σε επαγγελματικούς χώρους, είτε ο ιδιοκτήτης επιτρέπει το κάπνισμα, είτε όχι, δεν καπνίζω. Ο πελάτης που θα μπει, θα έχει χίλια δίκια αν ενοχληθεί από τον καπνό μου.

 

Δεν είναι πολύ ευγενικό αυτό που κάνεις για τον φιλοξενούμενο.

Δηλαδή έχεις πιο ψηλά τον πελάτη από τον φιλοξενούμενό στο σπίτι σου;

 

Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Εγώ, ας πούμε, δεν πάω να διασκεδάσω σε μαγαζιά που παίζουν ηλεκτρονική μουσική, διότι δε μ' αρέσει το συγκεκριμένο είδος μουσικής, αλλά δε νοιώθω να στερούμαι κάτι. Έχω ένα κάρο στέκια που καλύπτουν τα δικά μου γούστα. Τι θα έπρεπε να κάνω σαν πελάτης; Να απαιτήσω μήπως να αλλάξουν μουσική;

 

Επίσης, όσο κι αν ακουστεί ακραίο, δεν πάω ούτε σε εστιατόρια των οποίων το μενού αποτελείται από ψαρικά, διότι απεχθάνομαι τη μυρωδιά των θαλασσινών, είτε όταν μαγειρεύονται, είτε όταν είναι απλώς σερβιρισμένα κοντά μου. Ξερνάω ρε παιδί μου, πως να το πω; Οπότε θα έπρεπε να αρχίσω τα "ντου" όπου βλέπω ψαροταβέρνα και να αξιώνω να το γυρίσουν στις χοιρινές και το κοντοσούβλι...

 

Με τη διαφορά ότι η ηλεκτρονική μουσική και η ψαρίλα δε σου προκαλούν καρκίνο.

Ο καπνός δεν είναι θέμα γούστου, είναι θέμα υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με τη διαφορά ότι η ηλεκτρονική μουσική και η ψαρίλα δε σου προκαλούν καρκίνο.

Ο καπνός δεν είναι θέμα γούστου, είναι θέμα υγείας.

 

Και παλι ομως, αν αφησεις εξω το θεμα της υγειας, πως δεν καταδεχεσαι να πας σε ενα χωρο που δε γουσταρεις τη μουσικη του, η το φαγητο του, η τη διακοσμιση του, η τη βρωμικη τουαλετα, η το μλκα το μπαρμαν, η το μλκ το αφεντικο, η δεκαδες αλλα θεματα, εκει το δηλωνει εξαρχης "δεν παω στο κωλομαγαζο του, να το κλεισει ο μλκς το μπουρδελο του", αλλα οταν προκειται για το τσιγαρο, δε σηκωνεσαι να φυγεις οπως θα εκανες σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση που δε σε εκφραζει το μαγαζι, παρα βγαινεις και ωρυεσαι να αλλαξει το μαγαζι ως προς τα γουστα σου.

Αυτο δεν ειναι υποκρισια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα παραγονται σε συγκεκριμενους χωρους,με συγκεκριμενες προδιαγραφες ασφαλειας.

ασε που πολλα εχουν καταργηθει.

πχ τακακια με αμιαντο.

Καλέ μου άνθρωπε.

Θα στο ξαναπώ γιατί ίσως δεν τα είπα εγώ καλά.

Σε αυτόν τον πλανήτη δουλεύουν εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι κάτω από βλαβερές για την υγεία συνθήκες για να κατασκευαστούν προϊόντα τα οποία δεν είναι απαραίτητα για τη ζωή και δεν διευκολύνουν την ζωή σου παρά μόνο προσφέρουν σε κάποιους ένα είδος απόλαυσης. Ένα παράδειγμα από όλα είναι τα χιλιάδες προϊόντα τεχνολογίας (υπάρχουν και άλλα). Πέρα όμως από τη ρύπανση και τα προβλήματα υγείας που προκαλεί η παραγωγή τους δημιουργούνται τεράστια προβλήματα και με την απόρριψη τους. Γιατί δεν απαιτείς λοιπόν π.χ. να σταματήσει η παραγωγή τηλεοράσεων υψηλής ευκρίνειας λόγο των προβλημάτων που προκαλεί σε εργαζόμενους και συμπολίτες σου η παραγωγή της παρά μόνο νοιάζεσαι τον εργαζόμενο που θα δουλεύει σε ένα καφέ καπνιζόντων?

Τι επιλεκτικές ευαισθησίες είναι αυτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι ομως, αν αφησεις εξω το θεμα της υγειας,

:-(

 

πως δεν καταδεχεσαι να πας σε ενα χωρο που δε γουσταρεις τη μουσικη του, η το φαγητο του, η τη διακοσμιση του, η τη βρωμικη τουαλετα, η το μλκα το μπαρμαν, η το μλκ το αφεντικο, η δεκαδες αλλα θεματα, εκει το δηλωνει εξαρχης "δεν παω στο κωλομαγαζο του, να το κλεισει ο μλκς το μπουρδελο του", αλλα οταν προκειται για το τσιγαρο, δε σηκωνεσαι να φυγεις οπως θα εκανες σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση που δε σε εκφραζει το μαγαζι, παρα βγαινεις και ωρυεσαι να αλλαξει το μαγαζι ως προς τα γουστα σου.

Αυτο δεν ειναι υποκρισια;

 

Μα το φαγητό, η μουσική και η διακόσμηση είναι θέμα γούστου, είναι υποκειμενικά θέματα! Η βρώμικη τουαλέτα και το τσιγάρο δεν είναι γούστα, είναι θλιβερές πραγματικότητες, αντικειμενικά. Δε θέλω να αλλάξει το μαγαζί ως προς τα γούστα μου, θέλω το μαγαζί να μην επιβαρύνει την υγεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-(

 

 

 

Μα το φαγητό, η μουσική και η διακόσμηση είναι θέμα γούστου, είναι υποκειμενικά θέματα! Η βρώμικη τουαλέτα και το τσιγάρο δεν είναι γούστα, είναι θλιβερές πραγματικότητες, αντικειμενικά. Δε θέλω να αλλάξει το μαγαζί ως προς τα γούστα μου, θέλω το μαγαζί να μην επιβαρύνει την υγεία μου.

 

Εγω αλλο σε ρωταω. Βγαινεις εξω με την παρεα σου. Στο δικο μου το μαγαζι δεν ερχεστε γιατι my music sucks, στο διπλα δεν πατε, γιατι ο μπαρμαν προχτες την επεσε στη δικια σου, στον αλλον παραδιπλα γιατι επιμενεις να πας ενω ξερεις οτι βρωμαει τσιγαριλα και τα ρουχα σου θα ειναι σα βοθρος; Τι σκατα μαζοχισμος ειναι αυτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λευτεριά και στο χασίς. αφηστε το και αυτό.

Tο χασίς δεν προκαλεί σωματική εξάρτηση αλλά ψυχολογική όπως ψυχολογική προκαλεί και το internet και κάθε τι το οποίο μερικοί το ξεφτιλίζουν.

Θα πρέπει επιτέλους κάποιοι να καταλάβουν ότι στη περίπτωση του καπνιστή και του χρήστη ναρκωτικών μιλάμε για άτομα εξαρτημένα.

Με το να απαγορεύσεις κάτι δεν κερδίζεις κάτι παρά μάλλον χάνεις.

Ένας καπνιστής π.χ. των κώλο τους κάτω να βαράνε μερικοί θα καπνίσει. Αν δεν μπορεί να καπνίσει σε ένα χώρο απλά δε θα πάει. Αν πάει, θα πάει ελάχιστες φορές σε σχέση με αυτές που θα πήγαινε αν μπορούσε να καπνίζει. Όλα αυτά γιατί απλά είναι εξαρτημένος. Γιατί να μην υπάρχει ένα μέρος που νόμιμα θα μπορεί να κάνει αυτό που αλλού θα είναι παράνομο αναγκάζοντας τον να παρανομήσει.

Ένας χρήστης ηρωίνης μια από τα ίδια. Τον κώλο σου κάτω να βαράς τη δόση του την πάρει. Δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν για ποιο λόγο θα πρέπει να κλέψει, να παρανομήσει, μα στήνει κώλο σε μπαρμπάδες, να κοιμάται σε παγκάκια, ψοφάει σαν το σκυλί από νοθευμένη κλπ για να πάρει τη δόση του? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δε θα μπορούσε να αγοράσει τη δόση του από ένα νοσοκομείο π.χ. που στο κάτω κάτω θα τον έβλεπαν και κάποιοι γιατροί, ψυχολόγοι κλπ έτσι ώστε πραγματικά να βοηθηθεί.

Είναι προφανές ότι κάποιοι οικονομάνε από όλο αυτό. Τα χρήματα από την άλλη που σπαταλούνται για την τήρηση της απαγόρευσης (που τελικά δεν τηρείτε) είναι πολλαπλάσια του κόστους που θα υπήρχε αν δινόταν με ένα μικρό αντίτιμο οι δόσεις στου χρήστες. Όλα αυτά υπό όρους βέβαια.

Ξεκολλάτε με τις απαγορεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ μου άνθρωπε.

Θα στο ξαναπώ γιατί ίσως δεν τα είπα εγώ καλά.

Σε αυτόν τον πλανήτη δουλεύουν εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι κάτω από βλαβερές για την υγεία συνθήκες για να κατασκευαστούν προϊόντα τα οποία δεν είναι απαραίτητα για τη ζωή και δεν διευκολύνουν την ζωή σου παρά μόνο προσφέρουν σε κάποιους ένα είδος απόλαυσης. Ένα παράδειγμα από όλα είναι τα χιλιάδες προϊόντα τεχνολογίας (υπάρχουν και άλλα). Πέρα όμως από τη ρύπανση και τα προβλήματα υγείας που προκαλεί η παραγωγή τους δημιουργούνται τεράστια προβλήματα και την απόρριψη τους. Γιατί δεν απαιτείς λοιπόν π.χ. να σταματήσει η παραγωγή τηλεοράσεων υψηλής ευκρίνειας λόγο των προβλημάτων που προκαλεί σε εργαζόμενους και συμπολίτες σου η παραγωγή της παρά μόνο νοιάζεσαι τον εργαζόμενο που θα δουλεύει σε ένα καφέ καπνιζόντων?

Τι επιλεκτικές ευαισθησίες είναι αυτές?

 

 

αρχικα εξηγησε μου πως βλαπτουν οι τηλεορασεις υψηλης ευκρινειας

επισης πες μου με ποια λογικη πρεπει να σκεφτουμε "αφου εχουμε πολλα σκατα εκει,ας φερουμε και εδω λιγα"

δε θα σε πειραζε απο αυριο να ξεκιναγε ενας πολεμος στην ελλαδα,αφου στη σομαλια και στη τανζανια εχει πολεμο χρονια τωρα.σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα εξηγησε μου πως βλαπτουν οι τηλεορασεις υψηλης ευκρινειας

Βλάπτει η παραγωγή τους.

Από τη πλακέτα που έχει μέσα μέχρι το πλαστικό που έχει από έξω.

Προϊόν που παράγεται και μολύνει το περιβάλλον χωρίς κανένα ουσιαστικό όφελος για τον άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλάπτει η παραγωγή τους.

Από τη πλακέτα που έχει μέσα μέχρι το πλαστικό που έχει από έξω.

Προϊόν που παράγεται και μολύνει το περιβάλλον χωρίς κανένα ουσιαστικό όφελος για τον άνθρωπο.

 

πως μολυνει το περιβαλλον η πλακετα?

και αφου ενοχλεισαι τοσο γιατι δε ξεκινας εξτρατεια απαγορεψης του...πλαστικου(!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...