Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πώληση του τσιγάρου είναι νόμιμη; Είναι. Αυτό σημαίνει ότι η χρήση του σε όλους τους χώρους πρέπει να είναι νόμιμη; ΌΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Εκεί που βλάπτει άλλους, είναι παράνομη και θα έπρεπε να είναι.

 

Το αλκοόλ είναι νόμιμο; Είναι. Μπορείς να γίνεις λιώμα σπίτι σου; Μπορείς. Επιτρέπεται να πίνεις όταν οδηγείς; Όχι, γιατί είσαι επικίνδυνος για τους άλλους.

 

Το να έχεις μηχανάκι είναι νόμιμο; Είναι. Μπορείς να οδηγείς με 200χμ/ώρα ή σε πεζόδρομο; Όχι, γιατί είσαι επικίνδυνος για τους άλλους.

 

1+1=2

 

 

 

Ναι..

 

 

Βλέπω ότι παράτησες το θεματάκι με τα σάπια κρέατα και λοιπά άστοχα και άρχισες τις κολοτούμπες με αλκοόλ, μηχανάκια και διάφορα άλλα.

 

 

Ειλικρινά έχω βαρεθεί την φάση που κάποιος είτε δεν θέλει είτε δεν μπορεί να δει την αλήθεια και αρχίζει τις κολοτούμπες. Αφενός δεν τιμάει αυτόν που το κάνει και αφετέρου εάν κάποιος μπλεχτεί σε τέτοια συζήτηση θα χάσει την ώρα του.

 

 

Όταν αποφασίσεις να κάνεις έντιμη συζήτηση χωρίς "εξυπνακισμούς" και "κολοτουμπισμούς" ευχαρίστως να το ξαναδούμε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φασιστικό του κερατά, από τη στιγμή που ως μη καπνιστής, έχεις αμέτρητες εναλλακτικές επιλογές.

Δεν θα μου πεις εσυ τι επιλογες εχω και τι να διαλεξω. ΑΥΤΟ ειναι φασιστικο που λες!

Οχι το να εχω και να διατηρω το δικαιωμα να επιλεξω που θα παω.

Οποτε ακυρο τελειως το επιχειρημα σου.

 

 

Η συλλογιστική είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια, σύμφωνα με ότι απάντησες στο πρώτο μου ερώτημα: "Επειδή έτσι "αποκλείω" το μαγαζί μου από τα πιθανά μέρη στα οποία θα μπορούσε να πάει ένας μη καπνιστής;"

"Ναι.

Ακριβως." Τόσο το ένα όσο και το άλλο, αποκλείουν το συγκεκριμένο χώρο από ένα ποσοστό πελατών. Αν τώρα είναι θέμα υγείας και κάποιος επιμένει να μπει εν γνώσει του, ε συγνώμη, αλλά τα θέλει ο κώλος του...

Η βαση της συλλογιστικης στο πρωτο θεμα ειναι οι μουσικες προτιμησεις και στο θεμα μας η υγεια.

Αυτο κανει τις 2 συλλογιστικες εκ διαμετρικα αντιθετες! Και το αντιπαραδειγμα σου τελειως ακυρο.

 

 

 

Ας είναι "Υπερ-υπερ-υπερεξειδικευμενο παραδειγμα". Ελπίδα να απαντηθεί συγκεκριμένα, έχει;

50000 ανθρωποι, 50000 διαφορετικες αλλεργιες. Δεν μπορει να προβλεπει καθε μαγαζι τις εξειδικευμενες παθησεις ολων και να ειναι αδειο με 10 ιονιστες ωστε ο καθενας που εχει αλλεργια πχ στο πλαστικο του περιτυλιγματος των οδοντογλυφιδων να μην απαιτησει να τις πεταξουν πχ.

Το ξερεις και εσυ αλλωστε οτι το παραδειγμα σου ηταν τελειως ακυρο, απλως κατι επρεπε να βρεις ετσι? :rolleyes:

 

 

Τη δική μου υγεία τη βλάπτει. Ίσως όχι την οργανική αλλά την ψυχική σίγουρα! Ή μήπως αυτή δεν υπολογίζεται ώς "υγεία";

Και παλι οπως πανω. 100000 ατομα, 100000 διαφορετικες μουσικες προτιμησεις. Δεν μπορουν εξ ορισμου να ικανοποιηθουν ολες.

το να παιζιε εξαλλλου καποιο μαγαζι ηλεκτρονικη μουσικη, δεν σου βλαπτει καμια υγεια εξαλλου, μη κοροιδευομαστε.

Για υγεια μιλαμε για καρκινους, για αγγειακα προβληματα για προβληματα καρδιας κλπ κλπ κλπ που επιφερει το παθητικο καπνισμα! Μην κοροιδευομαστε! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΟΓΗ!

Οποτε μην κοροιδευομαστε με το να εξισωνεις το παθητικο καπνισμα που τους βλαπτει ολους, με το οτι ΕΣΕΝΑ και μόνο σε ενοχλει η ηλεκτρονικη μουσικη και ειναι περιπου το ιδιο. :-( :-(

 

 

Αν το κάπνισμα έβλαπτε τους παθητικούς καπνιστές, στο βαθμό που παρουσιάζεται ότι τους βλάπτει, ο κάθε ενεργητικός καπνιστής, θα πέθαινε αμέσως μόλις κατέβαζε την πρώτη ρουφηξιά.

Αυτό όμως, δε βολεύει να το παραδεχθεί κανείς. Η αλήθεια πονάει βλέπεις!

Μεγαλυτερη αναληθεια δεν εχω ακουσει! :-(

Ωραιο ορισμο εδωσες. Εκπληκτικη λογικη συναφεια.

Δεν πεθαινει καποιος που καπνιζει με μια ρουφηξια, ΑΡΑ το παθητικο καπνισμα δεν ειναι τοσο επικινδυνο.

Σπουδαια..... :-(

 

Μακαρι να λειτουργουσε η επιστημη με αυτη την αυθαιρετη και ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ λογικη. Ετσι ακομα θα ζουσαμε μεσα σε σπηλιες και δεν θα ειχαμε ιντερνετ ωστε να ειμαι αναγκασμενος να διαβαζω τετοια πραγματα...... :-(

 

Κι εγω εχω την ελευθερια να παω σε οποιο μαγαζι γουσταρω, αλλα με ενοχλει παρα πολυ το να ακουω μεταλ, αρα δεν πρεπει να παιζει μεταλ. Διοτι οταν ακου μεταλ δεν περναω καλα, και νιωθω οτι θελω να φυγω απο εκει μεσα, αλλα οχι ρε πουστη δε θα φυγω απο κει μεσα, εσεις θα κοψετε το κωλομεταλ σας.

1ον:

Καμια σχεση οι μουσικες προτιμησεις και τα γουστα που εχει καποιος, με θεμα ΣΟΒΑΡΗΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗΣ της ΥΓΕΙΑΣ!

 

2ον:

Εσυ εισαι ΕΝΑΣ και σε βλαπτει το μεταλ.

Το παθητικο καπνισμα τους βλαπτει ΟΛΟΥΣ ανεξαιρετως!

 

3ον(συνεχεια του 2):

Εσενα σε βλαπτει το μεταλ, εμενα με βλαπτει η τζαζ. Τον Μητσο η ποπ, τον Τακη η λαικη μουσικη, κλπ κλπ. Αρα με αυτην την κουτη λογικη δεν θα επρεπε κανενα μαγαζι να παιζει μουσικη διοτι μπορει καποιος να επηρεαζεται τοσο φοβερα που δεν θα το αντεχε.

Αντιθετα, το καπνισμα πειραζει το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ατομο, ασχετως με τις προσωπικες προτιμησεις και τα γουστα του!

 

Και απορω ειλικρινα που "τολματε" να κανετε αυτη τη συγκριση προσωπικων γουστων και προτιμησεων με κατι που βλαπτει την υγεια ΟΛΩΝ..... :-(

 

Και παλι ομως, αν αφησεις εξω το θεμα της υγειας, πως δεν καταδεχεσαι να πας σε ενα χωρο που δε γουσταρεις τη μουσικη του, η το φαγητο του, η τη διακοσμιση του, η τη βρωμικη τουαλετα, η το μλκα το μπαρμαν, η το μλκ το αφεντικο, η δεκαδες αλλα θεματα, εκει το δηλωνει εξαρχης "δεν παω στο κωλομαγαζο του, να το κλεισει ο μλκς το μπουρδελο του", αλλα οταν προκειται για το τσιγαρο, δε σηκωνεσαι να φυγεις οπως θα εκανες σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση που δε σε εκφραζει το μαγαζι, παρα βγαινεις και ωρυεσαι να αλλαξει το μαγαζι ως προς τα γουστα σου.

Αυτο δεν ειναι υποκρισια;

Ναι αντε πες οτι ειναι, αλλά ειναι και ασχετο με το θεμα, διοτι ΔΕΝ θα επρεπε καν να ερχεται καποιος σε αυτη την κατασταση. Αυτο ειναι που συζηταμε εδω.

Δεν θα επρεπε καν, καποιος να σκεφτει να μην παει καπου, σε καποιο μαγαζι επειδη εκει καπνιζουν και θα γινει παθητικος καπνιστης.

 

Και παλι ομως, αν αφησεις εξω το θεμα της υγειας,

:-(

Οπως ειπαμε ΑΥΤΟ ειναι που συζηταμε εδω.. Δεν συζηταμε για την υποκρισια, κλπ, αλλά για το αν πρεπει να ή οχι να επιτρεπεται το καπνισμα σε εσωτερικους χωρους.

Το να αφησεις εξω το θεμα υγειας εξ ορισμου, ειναι τελειως βολικο.

Ελα ομως που δεν υπαρχει κανενας λογος να το αφησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτόν τον πλανήτη δουλεύουν εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι κάτω από βλαβερές για την υγεία συνθήκες για να κατασκευαστούν προϊόντα τα οποία δεν είναι απαραίτητα για τη ζωή και δεν διευκολύνουν την ζωή σου παρά μόνο προσφέρουν σε κάποιους ένα είδος απόλαυσης. Ένα παράδειγμα από όλα είναι τα χιλιάδες προϊόντα τεχνολογίας (υπάρχουν και άλλα). Πέρα όμως από τη ρύπανση και τα προβλήματα υγείας που προκαλεί η παραγωγή τους δημιουργούνται τεράστια προβλήματα και με την απόρριψη τους. Γιατί δεν απαιτείς λοιπόν π.χ. να σταματήσει η παραγωγή τηλεοράσεων υψηλής ευκρίνειας λόγο των προβλημάτων που προκαλεί σε εργαζόμενους και συμπολίτες σου η παραγωγή της παρά μόνο νοιάζεσαι τον εργαζόμενο που θα δουλεύει σε ένα καφέ καπνιζόντων?

Τι επιλεκτικές ευαισθησίες είναι αυτές?

Ωραια εστω οτι ειναι επιλεκτικες ευαισθησιες.

Τι σχεση εχουν με το θεμα το οποιο ειναι αν πρεπει να επιτρεπεται ή οχι το καπνισμα στους εσωτερικους χωρους?

Καμία!

ΚΑΜΙΑ!

Αν θελεις να συζητησεις για την υποκρισια των ανθρωπων κατα του καπνισματος και υπερ των τηλεορασεων οκ, ανοιξε θεμα και βαλε το εκει, αλλά μην βρισκεις τροπους υπεκφυγης απο το πραγματικο θεμα το οποιο ειναι:

 

Αν πρεπει να επιτρεπεται ή οχι το καπνισμα στους εσωτερικους χωρους.

 

Εγω αλλο σε ρωταω. Βγαινεις εξω με την παρεα σου. Στο δικο μου το μαγαζι δεν ερχεστε γιατι my music sucks, στο διπλα δεν πατε, γιατι ο μπαρμαν προχτες την επεσε στη δικια σου, στον αλλον παραδιπλα γιατι επιμενεις να πας ενω ξερεις οτι βρωμαει τσιγαριλα και τα ρουχα σου θα ειναι σα βοθρος; Τι σκατα μαζοχισμος ειναι αυτος;

Διαβασα τις τελευταιες μόνο σελιδες αλλά φανταζομαι οτι και οι υπολοιπες ηταν στον ιδιο τονο της υπεκφυγης απο το θεμα για ευνοητους λογους.

 

Το θεμα ξαναλεω ειναι:

Αν πρεπει να επιτρεπεται ή οχι το καπνισμα στους εσωτερικους χωρους.

 

Οχι η υποκριτικη συμπεριφορα του κοσμου, ο μαζοχισμος του, κλπ κλπ.

Το θεμα ειναι η υγεια! Το οτι το παθητικο καπνισμα βλαπτει σοβαρα την υγεια.

Τα επιχειρηματα για το αντιθετο πρεπει να εχουν ως βαση προς αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά πράγματα βλάπτουν την υγεία.

Δεν συζηταμε ομως αυτα εδω. Το ξαναλεω λοιπον, το θεμα ειναι:

 

Αν πρεπει να επιτρεπεται ή οχι το καπνισμα στους εσωτερικους χωρους.

 

Και οχι αν τα κινητα τηλεφωνα ή οι ηλιοσποροι ή τα καυσαερια των αυτοκινητων ειναι επικινδυνα και πρεπει να απαγορευτουν

 

Αν θελεις να συζητησεις λυσεις για τα άλλα πραγματα που βλαπτουν την υγεια ανοιξε ξεχωριστο τοπικ.

 

Οποιαδηποτε αναφορα σε αυτα ειναι απλα υπεκφυγη απο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνίζω 7-8 χρόνια συστηματικά. Δεν μπορώ να πιστέψω πως το παθητικό κάπνισμα βλάπτει κάποιον τόσο (για να μη πω καθόλου), όσο εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συζηταμε ομως αυτα εδω. Το ξαναλεω λοιπον, το θεμα ειναι:

 

Αν πρεπει να επιτρεπεται ή οχι το καπνισμα στους εσωτερικους χωρους.

 

Και οχι αν τα κινητα τηλεφωνα ή οι ηλιοσποροι ή τα καυσαερια των αυτοκινητων ειναι επικινδυνα και πρεπει να απαγορευτουν

 

Αν θελεις να συζητησεις λυσεις για τα άλλα πραγματα που βλαπτουν την υγεια ανοιξε ξεχωριστο τοπικ.

 

Οποιαδηποτε αναφορα σε αυτα ειναι απλα υπεκφυγη απο το θεμα.

Εννοώ υπάρχουν πιο σοβαρά και θα μας νοιάζει το αθώο για μένα κάπνισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνίζω 7-8 χρόνια συστηματικά. Δεν μπορώ να πιστέψω πως το παθητικό κάπνισμα βλάπτει κάποιον τόσο (για να μη πω καθόλου), όσο εμένα.

Με αυτο, με μια απλη προταση/παρατηρηση σου που εκανες, θελεις να μας πεις οτι το παθητικο καπνισμα δεν βλαπτει τοσο σοβαρα οσο λενε οι χιλιαδες ερευνες και τα χιλιαδες στατιστικα με τους θανατους καθε χρονο λογω του παθητικου καπνισματος?

 

Ενταξει τραγικα πραγματα..... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό συμφωνώ. Αλλά πόσες είναι οι επιχειρήσεις με μόνο απασχολούμενο τον ιδιοκτήτη; 1%; 2%;

 

 

Αυτό δεν ισχύει και έχει φανεί από άλλες χώρες που έχει γίνει απαγόρευση (όπου έχει αυξηθεί η κίνηση στα μαγαζιά και οι ίδιοι οι καπνιστές υποστηρίζουν το μέτρο). Απλώς βγαίνει έξω και κάνει το τσιγαράκι του.

 

Θα σου απαντήσω - τελείως υποκειμενικά, το τονίζω - ως "καταναλωτής" της ψυχαγωγικής υπηρεσίας που μου προσφέρει η ...μπαρότσαρκα: Το κάπνισμα, μιλώντας για 'μένα αποτελεί κυρίως συνήθεια και εξάρτηση, όσο αναφερόμαστε στην καθημερινότητά μου. Κατά τη διάρκεια της εξόδου μου όμως, αποτελεί "συμπλήρωμα" της γευστικής απόλαυσης που μου προσφέρει το ποτό μου, που δεν το απολαμβάνω αν παράλληλα δεν κάνω και το τσιγαράκι μου, καθώς και του γενικότερου mood στο οποίο με βάζει η μουσική που γουστάρω να ακούω. Οπότε λοιπόν, μόνο με το χαρακτηρισμό "απλώς" δε μπορώ να αναφερθώ, στη σπασαρχίδικη υποθετική κατάσταση, να βγαίνω έξω για να καπνίσω (θυμίζω ότι, κατά την έξοδό μου, το τσιγάρο είναι πολλά παραπάνω από τη λήψη της απαραίτητης οργανικά δόσης μου).

 

Το τι γίνεται στις άλλες χώρες, το αν και κατά πόσο έχει αυξηθεί η κίνηση στα μαγαζιά, καθώς και το αν οι καπνιστές υποστηρίζουν το μέτρο, όσο αφορά στις επιλογές μου ως καταναλωτή, είναι ζητήματα τα οποία με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Ξέρεις όμως τι επιλέγω να κάνω, από τη στιγμή που δε μπορώ να καπνίσω στο μπαρ; Μη βιαστείς να σκεφτείς ότι ...τσαμπουκαλεύομαι και απαιτώ να μ' αφήσουν να καπνίσω. Αυτό που κάνω είναι απλά ότι ...δεν πάω! Πάω μόνο σε όσα επιτρέπεται να καπνίσω και εφόσον από ένα σημείο και μετά δεν επιτρέπεται σε κανένα, απλά δεν πάω σε κανένα. Η διαφορά μου με τους ...υστερικούς "καταγγέλτες" και "διαμαρτυρόμενους" ξέρεις ποια είναι; Ότι εγώ δεν υποστήριξα πουθενά ότι το κάπνισμα πρέπει να επιτρέπεται παντού, ώστε να μπορώ να καπνίζω παντού. Υποστήριξα το - λογικό όσο δεν πάει άλλο, ό,τι κι αν μου αντιπαραθέσει κάποιος, κι ας ακούγεται ακραία η τοποθέτησή μου - δικαίωμα ενός ιδιοκτήτη χώρου διασκέδασης να επιτρέπει το κάπνισμα και να απευθύνεται στους πελάτες που είναι καπνιστές, καθώς και το δικαίωμα ενός καπνιστή να έχει ένα χώρο στον οποίο μπορεί να διασκεδάσει με τον τρόπο και υπό τις συνθήκες που θέλει, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΟΧΛΕΙ τους γύρω του.

 

Αυτή η διαφορά είναι ο λόγος που χαρακτηρίζω κάποια άτομα "υστερικά" : Το γεγονός ότι έχουν χιλιάδες επιλογές μαγαζιών στα οποία μπορούν είτε να συχνάζουν ως θαμώνες, είτε να εργάζονται, αλλά ενοχλούνται από την πιθανή δυνατότητα να υπάρχουν και κάποια άλλα. Για να τα λέμε όλα εν τω μεταξύ, σε κάποιο προηγούμενο post, κάποιος υποστήριξε ότι "Από τη στιγμή που ένα μαγαζί υπάρχει, πρέπει να έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω". Υποκριτάκους σαν αυτόν όμως, δεν τους είδα ποτέ να διαμαρτύρονται για την ύπαρξη φεϊσκοντρολιέρηδων σε ένα σωρό clubs (οι οποίοι, με εντολή του ιδιοκτήτη, ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ την είσοδο σε όποιον δεν τους αρέσει η φάτσα του, το κούρεμά του ή ό,τι άλλο) , ούτε για την εφαρμογή dress code σε επίσης πολλά μαγαζιά. Για να σε προλάβω δε, την "καραμέλα" ότι το ένα είναι ζήτημα υγείας, ενώ το άλλο δεν είναι, μπορούν να τη φτύσουν πλέον. Όταν έχεις ένα σκασμό εναλλακτικές επιλογές - οι οποίες παρεμπιπτόντως, είναι συντριπτικά περισσότερες - οι οποίες καλύπτουν τα δικά σου γούστα, ανάγκες και προτιμήσεις, αλλά δεν τις ακολουθείς, επιμένοντας στο δικαίωμά σου να στερήσεις από τους άλους αυτό που απολαμβάνουν, παλεύοντας για να εξαφανιστούν οι άλλες, δεν είσαι παρά ταπεινός φασιστάκος.

 

 

Και τέλος πάντων, εγώ σου λέω ότι η μόλυνση στην Αθήνα είναι πιο επικίνδυνη (που δεν είναι). Έχουμε λοιπόν 2 προβλήματα, την ρύπανση της ατμόσφαιρας και το παθητικό κάπνισμα. Για να μειωθεί δραματικά η ρύπανση πρέπει να φύγουν όλα τα εργοστάσια, να γίνει αλλαγή του στόλου των αυτοκινήτων, να περιοριστούν οι μετακινήσεις με οχήματα, να επεκταθεί το τραμ και το μετρό, να γίνουν παρεμβάσεις στους λέβητες των κτιρίων και να δημιουργηθούν πάρκα. Για να λυθεί το πρόβλημα του παθητικού καπνίσματος, αρκεί οι καπνιστές να κάνουν λίγη υπομονή όταν βγαίνουν και να καπνίζουν έξω απ' το μαγαζί. Εσένα τι σου φαίνεται πιο εύκολο; Μήπως πρέπει να αρχίσουμε από εκεί; Λέω, μήπως.

 

Όταν νοιάζεσαι στ' αλήθεια να περιορίσεις και τελικά να εξαλείψεις καταστάσεις τις οποίες ως αρμόδιος κρίνεις επιβλαβείς για το κοινωνικό σύνολο, το να επιλέγεις να ασχοληθείς με το πιο εύκολο, είναι ανευθυνότητα, ανικανότητα και υποκρισία. Διότι, μη μου πεις ότι περιμέναμε την ευρωπαϊκή οδηγία για να μάθουμε ότι το τσιγάρο κάνει κακό, τη στιγμή που το πρόβλημα των ρύπων της ατμόσφαιρας, της τρύπας του όζοντος και όλων των σχετικών, είναι γνωστά και αναγνωρισμένα εδώ και δεκαετίες. Ξέρεις, ο αέρας που αναπνέουμε, είναι ο ίδιος για όλους μας, δε μπορούμε να διαλέξουμε κάποιον καλύτερο και είναι πολύ πιο σημαντικός από το αν θα μπορεί η κάθε υστέρω να μπει στο 10% από τα μπαράκια, όπου το κάπνισμα επιτρέπεται. Είπαμε όμως, το να απαγορεύσουμε το κάπνισμα, είναι το εύκολο, οπότε και το επιλέγουμε...

 

Συγγνώμη, ζεις στην Ελλάδα του 2011 ή κάπου αλλού;

 

... κάπου αλλού! (δες κάτω από τη φωτογραφία...)

 

Με 20% ανεργία, αν ο άλλος έχει παιδιά που πεινάνε, έχει την πολυτέλεια της επιλογής;

 

Υπό τους όρους που αναφέρω εγώ, βεβαίως και έχει την πολυτέλεια της επιλογής! Μιλάμε για ένα ποσοστό χώρων. Για 'μένα θα ήταν άκρως αποδεκτή λύση, ακόμα κι αν το ποσοστό αυτό ήταν πάρα πολύ μικρό, ακόμα κι αν ο κάθε δήμος όριζε ότι εντός των ορίων του, η αναλογία χώρων διασκέδασης για καπνιστές και για μη καπνιστές, απαγορεύεται να υπερβαίνει το 10, ή ακόμα και το 5%. Ειλικρινά πιστεύεις ότι ένα τέτοιο ποσοστό, θα ήταν σε θέση να επηρεάσει τα ...ποσοστά ανεργίας και θα αποτελούσε τροχοπέδη για όποιον ψάχνει να βρει δουλειά;

 

Ναι, και οι ανθρακωρύχοι το επάγγελμα των ονείρων του κάνουν, μη φανταστεί κανείς ότι τους έσπρωξε η ανάγκη!

 

Δεν κάνουν το επάγγελμα των ονείρων τους, αλλά επιλογές έχουν. Απλά αυτή η επιλογή, λόγω του ρίσκου και της επικινδυνότητας που ενέχει, λόγω φύσης και συνθηκών εργασίας, πληρώνει καλύτερα από το να είσαι π.χ. λατζέρης και για πολλούς αποτελεί συνειδητή επιλογή, βάσει των αναγκών, των απαιτήσεων και των προσωπικών προτεραιοτήτων τους.

 

 

Η πολιτεία υπάρχει για να προστατεύει αυτούς που δεν έχουν τη γνώση ή την πολυτέλεια επιλογής.

 

Αυτό είναι δικό σου ...δόγμα (!) , έτσι; Όχι φίλε μου, η πολιτεία δεν υπάρχει γι' αυτό μόνο. Υπάρχει για να προστατεύει το δικαίωμα επιλογής και αυτοδιάθεσης όλων, αρκεί να μην παρανομούν...

 

Όσοι θέλετε νόμο της ζούγκλας να πάτε στη ζούγκλα, εδώ προσπαθούμε να ζήσουμε σε μια οργανωμένη και πολιτισμένη κοινωνία.

 

Εκατό φορές προτιμότερη είναι η ζούγκλα και οι νόμοι της, συγκρινόμενη με αυτού του τύπου δήθεν οργανωμένες και δήθεν πολιτισμένες κοινωνίες. Α, και προσωπικά, δεν πρόκειται να πάω σε καμιά ζούγκλα. Θα μείνω στο σπιτάκι μου και θα κάνω το κέφι μου, με τη μουσικούλα μου, την ταινιούλα μου και το ποτάκι μου, παρέα με το τσιγαράκι μου, αφήνοντας όλα τα υπόλοιπα υποχόνδρια, υστερικά φασιστοειδή, να απολαύσουν τον αποστειρωμένο θάλαμο στον οποίο επέλεξαν να ζουν. Εύχομαι, το επόμενο βήμα τους, να είναι να ...απαιτήσουν την απαγόρευση του καπνίσματος και μέσα στο σπίτι μου, όπως και τη συναναστροφή με τους εγκληματίες καπνιστές φίλους μου...έτσι για να γελάσει ο κάθε πικραμένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ υπάρχουν πιο σοβαρά και θα μας νοιάζει το αθώο για μένα κάπνισμα;

Ε πλεον και να ηθελα να σου απαντησω δεν μπορω, διοτι λες πραγματα απιστευτα.

 

Πολλοι καπνιστες πιστευουν οτι ειναι αθωο, μεχρι που εχουν καποια μικροπροβληματα, πανε στο γιατρο και τους ανακοινωνει ο γιατρος καποιον καρκινο και πεθαινουν λιγους μηνες μετα.

Ή πεθαινουν ακαριαια απο καποιο εμφραγμα. Ή ή ή ή ή ή ή ή ή ή ή ή ή ή ή με 100-200 ακομα "ή" που εκφραζουν τους διαφορετικους τροπους που βλαπτει το καπνισμα τους καπνιστες ή τους διαφορετικους τροπους με τους οποιους σκοτωνει το καπνισμα τους καπνιστες, παθητικους ή μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αντε δεν έζησες 95 χρόνια έζησες 88.

Ενδιαφερον παραδειγμα.

Και πολυ βολικο.

Καμια σχεση με την πραγματικοτητα ομως.

 

Μεσα στο μυαλο πολλων καπνιστων βρισκονται οι σκεψεις σου.

Και μεσα πχ στο μυαλο 55χρονων καπνιστων. Που τους ανακοινωνουν οτι σε 6 μηνες θα πεθανουν. Επειδη καπνιζαν.

Αντι για 95 χρονια λοιπον εζησαν 55.

 

Θα ηθελα παντως να ξερω αν θα συνεχιζαν να το πιστευουν αυτο μετα την ανακοινωση οτι εχουν καρκινο και θα πεθανουν. Πως παει? Αρχικα ειναι η αρνηση? Χμμ.... Μαλλον δεν το πιστευουν αρχικα. Τελικα ειναι νομιζω η αποδοχη? Αναρωτιεμαι παντως αν αυτο συμπεριλαμβανει και οτι μετανοιωσαν που καπνιζαν και δεν θα ζησουν ως τα 95 και θα πεθανουν στα 55 λογω τσιγαρου. :fear:

 

Υπαρχουν και ακομα χειροτερα φυσικα απλως πηρα μια μεση κατασταση.

 

Να πεθάνουμε να ησυχάσουμε.

Πολλοι καπνιστες παντως δεν σκεφτονται ετσι.

 

Και παντως δεν εχει κανενας δικαιωμα να υποθεσει οτι καποιος σκεφτεται ετσι και να τον κανει παθητικο καπνιστη!

Και ακομα και αν το υποθεσει πρεπει το κρατος μεσα στο συνολο των πρωταρχικων κανονων μιας κοινωνιας οπου η υγεια και η ελευθερια ειναι πανω απο ολα, να του απαγορευσει να υλοποιησει τις σκεψεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά πας και εσύ τώρα να κάνεις συζήτηση με το Andreas2? σε ρίχνει στο επίπεδό του και σε κερδίζει λόγο εμπειρίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...