Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ή από το τσιγάρο θα πάω ή απ αυτό το τόπικ με το πόσο ποπ κορν με κάνει να τρώγω.;ρ

 

Επίσης andrea2 αντί για αυτά τα πουράκια καλύτερα είναι να καπνίζεις καβαλίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι..

 

Βλέπω ότι παράτησες το θεματάκι με τα σάπια κρέατα και λοιπά άστοχα και άρχισες τις κολοτούμπες με αλκοόλ, μηχανάκια και διάφορα άλλα.

 

Ειλικρινά έχω βαρεθεί την φάση που κάποιος είτε δεν θέλει είτε δεν μπορεί να δει την αλήθεια και αρχίζει τις κολοτούμπες. Αφενός δεν τιμάει αυτόν που το κάνει και αφετέρου εάν κάποιος μπλεχτεί σε τέτοια συζήτηση θα χάσει την ώρα του.

 

Όταν αποφασίσεις να κάνεις έντιμη συζήτηση χωρίς "εξυπνακισμούς" και "κολοτουμπισμούς" ευχαρίστως να το ξαναδούμε το θέμα.

Ποια είναι η κωλοτούμπα; Το παράδειγμα με τα κρέατα ήταν για να δείξω ότι η δημόσια υγεία είναι πάω από πολλά άλλα δικαιώματα. Είχες πρόβλημα με το γεγονός ότι τα σάπια κρέατα είναι παράνομα έτσι κι αλλιώς (που βέβαια δεν σε εμποδίζει κάποιος να φας σάπιο κρέας σπίτι σου, να τα πουλάς σε εμποδίζει), οπότε σου είπα άλλα παραδείγματα με μη παράνομα προϊόντα. Σε όλα αυτά κοινός παρονομαστής είναι ότι έχουμε περιορισμό μιας ελευθερίας, γιατί προέχει η δημόσια υγεία. Αν μου πεις ότι είσαι αντίθετος και με τα υπόλοιπα, μπορούμε να κάνουμε μια γενική συζήτηση για την παρεμβατικότητα της πολιτείας και τα όριά της. Αν όμως συμφωνείς ότι ο μηχανόβιος δεν πρέπει να τρέχει με 200, δεν βλέπω γιατί να μην συμφωνείς με το να μην καπνίζει κάποιος σε χώρο που εργάζονται άνθρωποι!

 

Επίσης, αν μη τι άλλο, ο μόνος που έχει μπει στον κόπο να δώσει πηγές για αυτά που λέει είμαι εγώ. Οπότε, δεν βλέπω γιατί με κατηγορείς ότι δεν επιχειρώ να συζητήσω έντιμα. Η "άλλη πλευρά" απαντάει συνήθως με μια αυθαίρετη άποψη, όπως αυτή:

Καπνίζω 7-8 χρόνια συστηματικά. Δεν μπορώ να πιστέψω πως το παθητικό κάπνισμα βλάπτει κάποιον τόσο (για να μη πω καθόλου), όσο εμένα.

Παρεμπιπτόντως, προφανώς και ο παθητικός καπνιστής κινδυνεύει λιγότερο από τον καπνιστή! Αλλά κινδυνεύει πολύ, χωρίς να το έχει επιλέξει.

 

@deesnider

Έτσι όπως απαντάς, με δυσκολεύεις πολύ να κάνω quote, αλλά θα πω κάτι γενικό.

Τα περί φασισμού, υποχονδρίων, υστερικών, δήθεν πολιτισμένης κοινωνίας κτλ. σκέψου τα λίγο καλύτερα. Δέχομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που γράφουν στα παπάρια τους το γεγονός ότι κάθε χρόνο στην Ελλάδα πεθαίνουν 600 άτομα (στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας) εξαιτίας του παθητικού καπνίσματος. 600 άτομα, δηλαδή ένα χωριό. Είναι σαν να τους μαζεύουμε στην πλατεία του χωριού και να τους εκτελούμε. Αλλά είμαι φασίστας και υστερικός εγώ που ενοχλούμαι από 600 πτώματα τον χρόνο. Είναι αποστειρωμένη η κοινωνία που δεν θέλει 600 αθώους νεκρούς σε παραγωγική ηλικία τον χρόνο, για να απολαμβάνουν κάποιοι το ποτάκι τους. Μπορεί και να είμαι υστερικός, δεν λέω. Αλλά αναρωτιέμαι πώς λέγεται αυτός που αγνοεί 600 νεκρούς για να πιει το ποτάκι του.

 

Όσο για το σχόλιο

Όταν νοιάζεσαι στ' αλήθεια να περιορίσεις και τελικά να εξαλείψεις καταστάσεις τις οποίες ως αρμόδιος κρίνεις επιβλαβείς για το κοινωνικό σύνολο, το να επιλέγεις να ασχοληθείς με το πιο εύκολο, είναι ανευθυνότητα, ανικανότητα και υποκρισία.

ειλικρινά δεν ξέρω πώς να το σχολιάσω. Εγώ ας πούμε έχω οικονομικό πρόβλημα και δεν βγαίνω. Μπορώ βέβαια να κάνω ένα μεταπτυχιακό, ώστε να ψάξω για καλύτερη δουλειά και να βγω στις πορείες για να μειωθεί η φορολογία. Ή μπορώ να κλείσω τον διακόπτη του καλοριφέρ όταν φεύγω διακοπές, για να μην καίει μια βδομάδα και μου έρθουν 200 ευρώ κοινόχρηστα. Απ'ό,τι καταλαβαίνω, θα είμαι ανίκανος αν κλείσω τον διακόπτη...

 

Λοιπόν, σας χαιρετώ κι εγώ και το συνεχίζουμε κάποια άλλη στιγμή. Μια συμβουλή. Πριν σχηματίσετε γνώμη για κάτι, διαβάστε λίγο σχετικά. Κακό δεν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περί φασισμού, υποχονδρίων, υστερικών, δήθεν πολιτισμένης κοινωνίας κτλ. σκέψου τα λίγο καλύτερα. Δέχομαι ότι υπάρχουν άνθρωποι που γράφουν στα παπάρια τους το γεγονός ότι κάθε χρόνο στην Ελλάδα πεθαίνουν 600 άτομα (στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας) εξαιτίας του παθητικού καπνίσματος. 600 άτομα, δηλαδή ένα χωριό. Είναι σαν να τους μαζεύουμε στην πλατεία του χωριού και να τους εκτελούμε. Αλλά είμαι φασίστας και υστερικός εγώ που ενοχλούμαι από 600 πτώματα τον χρόνο. Είναι αποστειρωμένη η κοινωνία που δεν θέλει 600 αθώους νεκρούς σε παραγωγική ηλικία τον χρόνο, για να απολαμβάνουν κάποιοι το ποτάκι τους. Μπορεί και να είμαι υστερικός, δεν λέω. Αλλά αναρωτιέμαι πώς λέγεται αυτός που αγνοεί 600 νεκρούς για να πιει το ποτάκι του.

Αυτά που γράφουν οι συνομιλητές σου τα διαβάζεις και απαντάς σε αυτά που διαβάζεις, ή τα "διαβάζεις" και απαντάς στην ερμηνεία που εσύ δίνεις στα γραφόμενά τους;

 

Σε ποιο σημείο των όσων έγραψα, διέκρινες ανθρώπους που γράφουν στα παπάρια τους τους θανάτους 600 ατόμων το χρόνο;

 

Από που κι ως που, αυτό που είπα εγώ, είναι ανάλογο με το να τους μαζεύουμε σε μια πλατεία και να τους εκτελούμε; Μίλησα εγώ για παθητικούς καπνιστές που θα τους υποχρεώσουμε να παραμένουν σε χώρο καπνιστών; Ακριβώς το αντίθετο είπα: Να υπάρχουν χώροι όπου θα μπορεί ο ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ καπνιστής να πάει να διασκεδάσει και να καπνίσει μαζί με άλλους, ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΥΣ καπνιστές.

 

Εσύ διάβασες αυτό και αναρωτήθηκες : "πώς λέγεται αυτός που αγνοεί 600 νεκρούς για να πιει το ποτάκι του." (ΥΠΟΚΛΙΣΗ, ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ και όλα τα σχετικά...)

 

Δεν το έκανες δε, επειδή παρερμήνευσες τα όσα έγραψα. Ήταν απολύτως συγκεκριμένα και σαφή και αρνούμαι να δεχθώ ότι ένας κοινός νους - και πόσο μάλλον ένας μορφωμένος άνθρωπος όπως εσύ - μπορεί να τα παρερμηνεύσει. Το έκανες είτε διότι δε θέλεις επειδή δε σε βολεύει, είτε διότι αδυνατείς να απαντήσεις συγκεκριμένα σε αυτό που σε ρωτάνε και - ανεξήγητο το γιατί - προκειμένου να μην απαντήσεις καθόλου, προτιμάς να δώσεις μια άσχετη, γεμάτη προσπάθεια παραπλάνησης και των υπόλοιπων που διαβάζουν, απάντηση, απλά για να πεις κάτι.

 

Άρα λοιπόν, δεν είσαι φασίστας και υστερικός, επειδή ενοχλείσαι από 600 πτώματα το χρόνο. Είσαι φασίστας και υστερικός, επειδή επιμένεις να προσπαθείς να επιβάλεις τη θέση σου, σε αυτούς που δε φέρουν την παραμικρή ευθύνη, για ούτε ένα από αυτά τα πτώματα, στερώντας τους το δικαίωμα να διασκεδάσουν όπως θέλουν, χωρίς να ενοχλούν, χωρίς να υποχρεώνουν κανέναν να αναπνέει τον καπνό τους με το ζόρι και χωρίς να παρανομούν.

 

Τα δε "περί φασισμού, υποχονδρίων, υστερικών, δήθεν πολιτισμένης κοινωνίας κτλ." , σε πληροφορώ ότι τα έχω σκεφθεί πάρα πολύ καλά, όπως κάνω πάντα πριν πω ή γράψω οτιδήποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μου πεις εσυ τι επιλογες εχω και τι να διαλεξω. ΑΥΤΟ ειναι φασιστικο που λες!

Οχι το να εχω και να διατηρω το δικαιωμα να επιλεξω που θα παω.

Οποτε ακυρο τελειως το επιχειρημα σου.

 

 

 

Η βαση της συλλογιστικης στο πρωτο θεμα ειναι οι μουσικες προτιμησεις και στο θεμα μας η υγεια.

Αυτο κανει τις 2 συλλογιστικες εκ διαμετρικα αντιθετες! Και το αντιπαραδειγμα σου τελειως ακυρο.

 

 

 

 

50000 ανθρωποι, 50000 διαφορετικες αλλεργιες. Δεν μπορει να προβλεπει καθε μαγαζι τις εξειδικευμενες παθησεις ολων και να ειναι αδειο με 10 ιονιστες ωστε ο καθενας που εχει αλλεργια πχ στο πλαστικο του περιτυλιγματος των οδοντογλυφιδων να μην απαιτησει να τις πεταξουν πχ.

Το ξερεις και εσυ αλλωστε οτι το παραδειγμα σου ηταν τελειως ακυρο, απλως κατι επρεπε να βρεις ετσι? :rolleyes:

 

 

 

Και παλι οπως πανω. 100000 ατομα, 100000 διαφορετικες μουσικες προτιμησεις. Δεν μπορουν εξ ορισμου να ικανοποιηθουν ολες.

το να παιζιε εξαλλλου καποιο μαγαζι ηλεκτρονικη μουσικη, δεν σου βλαπτει καμια υγεια εξαλλου, μη κοροιδευομαστε.

Για υγεια μιλαμε για καρκινους, για αγγειακα προβληματα για προβληματα καρδιας κλπ κλπ κλπ που επιφερει το παθητικο καπνισμα! Μην κοροιδευομαστε! ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΟΓΗ!

Οποτε μην κοροιδευομαστε με το να εξισωνεις το παθητικο καπνισμα που τους βλαπτει ολους, με το οτι ΕΣΕΝΑ και μόνο σε ενοχλει η ηλεκτρονικη μουσικη και ειναι περιπου το ιδιο. :-( :-(

 

 

 

Μεγαλυτερη αναληθεια δεν εχω ακουσει! :-(

Ωραιο ορισμο εδωσες. Εκπληκτικη λογικη συναφεια.

Δεν πεθαινει καποιος που καπνιζει με μια ρουφηξια, ΑΡΑ το παθητικο καπνισμα δεν ειναι τοσο επικινδυνο.

Σπουδαια..... :-(

 

Μακαρι να λειτουργουσε η επιστημη με αυτη την αυθαιρετη και ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ λογικη. Ετσι ακομα θα ζουσαμε μεσα σε σπηλιες και δεν θα ειχαμε ιντερνετ ωστε να ειμαι αναγκασμενος να διαβαζω τετοια πραγματα...... :-(

 

 

1ον:

Καμια σχεση οι μουσικες προτιμησεις και τα γουστα που εχει καποιος, με θεμα ΣΟΒΑΡΗΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗΣ της ΥΓΕΙΑΣ!

 

2ον:

Εσυ εισαι ΕΝΑΣ και σε βλαπτει το μεταλ.

Το παθητικο καπνισμα τους βλαπτει ΟΛΟΥΣ ανεξαιρετως!

 

3ον(συνεχεια του 2):

Εσενα σε βλαπτει το μεταλ, εμενα με βλαπτει η τζαζ. Τον Μητσο η ποπ, τον Τακη η λαικη μουσικη, κλπ κλπ. Αρα με αυτην την κουτη λογικη δεν θα επρεπε κανενα μαγαζι να παιζει μουσικη διοτι μπορει καποιος να επηρεαζεται τοσο φοβερα που δεν θα το αντεχε.

Αντιθετα, το καπνισμα πειραζει το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ατομο, ασχετως με τις προσωπικες προτιμησεις και τα γουστα του!

 

Και απορω ειλικρινα που "τολματε" να κανετε αυτη τη συγκριση προσωπικων γουστων και προτιμησεων με κατι που βλαπτει την υγεια ΟΛΩΝ..... :-(

 

 

Ναι αντε πες οτι ειναι, αλλά ειναι και ασχετο με το θεμα, διοτι ΔΕΝ θα επρεπε καν να ερχεται καποιος σε αυτη την κατασταση. Αυτο ειναι που συζηταμε εδω.

Δεν θα επρεπε καν, καποιος να σκεφτει να μην παει καπου, σε καποιο μαγαζι επειδη εκει καπνιζουν και θα γινει παθητικος καπνιστης.

 

 

:-(

Οπως ειπαμε ΑΥΤΟ ειναι που συζηταμε εδω.. Δεν συζηταμε για την υποκρισια, κλπ, αλλά για το αν πρεπει να ή οχι να επιτρεπεται το καπνισμα σε εσωτερικους χωρους.

Το να αφησεις εξω το θεμα υγειας εξ ορισμου, ειναι τελειως βολικο.

Ελα ομως που δεν υπαρχει κανενας λογος να το αφησεις.

 

Μιλας για την υγεια, αλλαζεις 10 χρωματα και μεγεθη στα γραμματα για να δωσεις εμφαση, αλλα εκει, θα συνεχισεις να επιμενεις να πας στο μαγαζι που καπνιζουν απλα για να γκρινιαξεις, ενω εχεις αλλες 1000 επιλογες.

Ειναι σαν το παραδειγμα που ειχα φερει στις πρωτες σελιδες. Αν ανοιξει ενα μαγαζι 10οροφο, και στους 9 πρωτους οροφους εχει κλαμπ, εστιατορια, ουζερι, οτι σκατο θες, και ολα μη καπνιζοντων, και αφησει το 10ο οροφο να το κανει καπνιζοντων, παιζοντας ιδια μουσικη κι εχοντας τα ιδια προιοντα με καποιον απο τους απο κατω οροφους, παλι θα βγειτε να κλαφτειε για τα δημοκρατικα σας δικαιωματα που καταπατουνται επειδη δεν μπορειτε να ανεβετε στο 10ο οροφο.

 

Κι ενα μαγαζι σε ολη την ελλαδα να παραμεινει καπνιζοντων, ειστε ικανοι να κανετε πορεια γιατι τα δημοκρατικα σας δικαιωματα.

Υποκρισια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για την υγεια, αλλαζεις 10 χρωματα και μεγεθη στα γραμματα για να δωσεις εμφαση, αλλα εκει, θα συνεχισεις να επιμενεις να πας στο μαγαζι που καπνιζουν απλα για να γκρινιαξεις, ενω εχεις αλλες 1000 επιλογες.

Ειναι σαν το παραδειγμα που ειχα φερει στις πρωτες σελιδες. Αν ανοιξει ενα μαγαζι 10οροφο, και στους 9 πρωτους οροφους εχει κλαμπ, εστιατορια, ουζερι, οτι σκατο θες, και ολα μη καπνιζοντων, και αφησει το 10ο οροφο να το κανει καπνιζοντων, παιζοντας ιδια μουσικη κι εχοντας τα ιδια προιοντα με καποιον απο τους απο κατω οροφους, παλι θα βγειτε να κλαφτειε για τα δημοκρατικα σας δικαιωματα που καταπατουνται επειδη δεν μπορειτε να ανεβετε στο 10ο οροφο.

 

Κι ενα μαγαζι σε ολη την ελλαδα να παραμεινει καπνιζοντων, ειστε ικανοι να κανετε πορεια γιατι τα δημοκρατικα σας δικαιωματα.

Υποκρισια.

Ωραια εστω και οτι ειναι ετσι.

Το θεμα ΔΕΝ ειναι αυτο.

Ανοιξε θεμα και ανελυσε την υποκρισια στο θεμα αυτο.

Το θεμα που συζηταμε ομως δεν ειναι η υποκρισια στο θεμα αυτο.

 

Ποσες φορες πρεπει να το πω για να το καταλαβετε και να μην καταφευγετε σε αυτο ωστε να βρισκετε μια βολικη υπεκφυγη??

 

Το θεμα ειναι:

Αν πρεπει να επιτρεπεται ή οχι το καπνισμα στους εσωτερικους χωρους.

 

Και ΟΧΙ αν οι ανθρωποι ειναι υποκριτικοι ως προς το θεμα αυτο.

 

Παμε ξανα λοιπον:

Το παθητικο καπνισμα βλαπτει σοβαρα την υγεια.

Εαν καποιος καπνιζει σε ενα μαγαζι μου στερει το δικαιωμα να παω εκει.

Η στερηση της ελευθεριας μου λογω μιας συνηθειας καποιου ειναι τραγικο φαινομενο.

Τελος.

 

 

Επισης καλο θα ηταν οταν σχολιαζετε κατι να μην υπεκφεγετε ΜΗ σχολιαζοντας ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ πραγματα που λεει καποιος και να κολλατε σε ενα ή να λετε συνεχως τα δικα σας σαν ποιημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια απάντηση έχεις για όλα και αλλάζεις μια λέξη μόνο;

 

Απάντησε στο επί τούτου και κόψε τις περιστροφές, θες επιλογές ή θες όλες τις επιλογές δικές σου;

 

Εν τέλει, τσίρκο το κείμενο με τόσα χρώματα.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια εστω και οτι ειναι ετσι.

Το θεμα ΔΕΝ ειναι αυτο.

Ανοιξε θεμα και ανελυσε την υποκρισια στο θεμα αυτο.

Το θεμα αυτο ομως δεν ειναι η υποκρισια στο θεμα αυτο.

 

Ποσες φορες πρεπει να το πω για να το καταλαβετε και να μην καταφευγετε σε αυτο ωστε να βρισκεται μια βολικη υπεκφυγη??

 

Το θεμα ειναι:

Αν πρεπει να επιτρεπεται ή οχι το καπνισμα στους εσωτερικους χωρους.

 

Και ΟΧΙ αν οι ανθρωποι ειναι υποκριτικοι ως προς το θεμα αυτο.

 

Παμε ξανα λοιπον:

Το παθητικο καπνισμα βλαπτει σοβαρα την υγεια.

Εαν καποιος καπνιζει σε ενα μαγαζι μου στερει το δικαιωμα να παω εκει.

Η στερηση της ελευθεριας μου λογω μιας συνηθειας καποιου ειναι τραγικο.

Τελος.

 

Οχι, δεν ειναι ακριβως αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι αν πρεπει να υπαρχει ολικη απαγορευση στους δημοσιας χρησης εσωτερικους χωρους, η σε καποιες περιπτωσεις μπορει α υπαρξει καποιος χωρος (ειτε ολοκληρο μικρο καταστημα, ειτε χωρος εδικα διαμορφωμενος μεσα σε μεγαλο καταστημα), οπου να επιτρεπεται το καπνισμα.

Αυτο λοιπον ειναι το θεμα.

Εκτος βεβαια κι αν θες να συζητησουμε το αν πρεπει σε ενα χωρο 200 τμ να επιτρεπεται να δημιουργηθει ειδικος χωρος καπνιστων, η οχι, επειδη σου καταπαταται η ελευθερια να κανεις περαντζαδα και στα 200 τμ του καταστηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για την υγεια, αλλαζεις 10 χρωματα και μεγεθη στα γραμματα για να δωσεις εμφαση, αλλα εκει, θα συνεχισεις να επιμενεις να πας στο μαγαζι που καπνιζουν απλα για να γκρινιαξεις, ενω εχεις αλλες 1000 επιλογες.

Ειναι σαν το παραδειγμα που ειχα φερει στις πρωτες σελιδες. Αν ανοιξει ενα μαγαζι 10οροφο, και στους 9 πρωτους οροφους εχει κλαμπ, εστιατορια, ουζερι, οτι σκατο θες, και ολα μη καπνιζοντων, και αφησει το 10ο οροφο να το κανει καπνιζοντων, παιζοντας ιδια μουσικη κι εχοντας τα ιδια προιοντα με καποιον απο τους απο κατω οροφους, παλι θα βγειτε να κλαφτειε για τα δημοκρατικα σας δικαιωματα που καταπατουνται επειδη δεν μπορειτε να ανεβετε στο 10ο οροφο.

 

Κι ενα μαγαζι σε ολη την ελλαδα να παραμεινει καπνιζοντων, ειστε ικανοι να κανετε πορεια γιατι τα δημοκρατικα σας δικαιωματα.

Υποκρισια.

οταν ξεκινησε ο πρωτος νομος περι καπνισματος που θα πρεπε τα μαγαζια να χωριστουν στη μεση εγω και πολλοι αλλοι που ξερω που ενοχλουνται απο το καπνο χαρηκαν πολυ

βεβαια ο ελληνας μαλακας μαγαζατορας τα γραψε ολα στα αρχιδια του δεν χωρισε τιποτα και αφηνε να καπνιζουν παντου οι μαλακες ελληνες καπνιστες.

δεν σας αρεσε το 50-50 τα θελατε ολα δικα σας,και αντιδρασατε στο ξεβολεμα σας.

 

τωρα που βγηκε αλλος νομος που απαγορευει παντου το καπνισμα επειδη εσεις δε σεβαστηκατε τον πρωτο ξαναντιδρασατε γιατι το λετε φασιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ξεκινησε ο πρωτος νομος περι καπνισματος που θα πρεπε τα μαγαζια να χωριστουν στη μεση εγω και πολλοι αλλοι που ξερω που ενοχλουνται απο το καπνο χαρηκαν πολυ

βεβαια ο ελληνας μαλακας μαγαζατορας τα γραψε ολα στα αρχιδια του δεν χωρισε τιποτα και αφηνε να καπνιζουν παντου οι μαλακες ελληνες καπνιστες.

δεν σας αρεσε το 50-50 τα θελατε ολα δικα σας,και αντιδρασατε στο ξεβολεμα σας.

 

τωρα που βγηκε αλλος νομος που απαγορευει παντου το καπνισμα επειδη εσεις δε σεβαστηκατε τον πρωτο ξαναντιδρασατε γιατι το λετε φασιστικο.

 

Κανεις μεγα λαθος, και το εχουμε συζητησει παλι μεσα σε αυτο το θεμα.

Ο πρωτος νομος ηταν επι κυβερνησης ΝΔ ο οποιος δεν προλαβε να μπει σε ισχυ διοτι ηρθαν οι εκλογες του '09 παγωσε ο νομος και βγηκε ο δευτερος για την ολικη απαγορευση. Ποτε δεν μπηκε σε ισχυ ο πρωτος νομος απλα ειχε δωθει ενα χρονικο περιθωριο ωστε να φτιαξουν οσοι ηθελαν χωρους ειδικα διαμορφωμενους, και οσοι δεν ηθελαν το αφηναν ως εχει με προοπτικη να γινει ολο μη καπνιζοντων. Αλλα το χρονικο αυτο περιθωριο επεσε με τις εκλογες, που τους εφερε τα πανω κατω, κι εβλεπες μαγαζια να εχουν ριξει χιλιαδες ευρω σε χωρισματα και νεους εξαερισμους, και να μενουν με το πουλι στο χερι. Το ποιος δε σεβαστηκε τον αλλο, τραβα ρωτα τον ΑμερικανοΣουηδο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν ειναι ακριβως αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι αν πρεπει να υπαρχει ολικη απαγορευση στους δημοσιας χρησης εσωτερικους χωρους, η σε καποιες περιπτωσεις μπορει α υπαρξει καποιος χωρος (ειτε ολοκληρο μικρο καταστημα, ειτε χωρος εδικα διαμορφωμενος μεσα σε μεγαλο καταστημα), οπου να επιτρεπεται το καπνισμα.

Αυτο λοιπον ειναι το θεμα.

Εκτος βεβαια κι αν θες να συζητησουμε το αν πρεπει σε ενα χωρο 200 τμ να επιτρεπεται να δημιουργηθει ειδικος χωρος καπνιστων, η οχι, επειδη σου καταπαταται η ελευθερια να κανεις περαντζαδα και στα 200 τμ του καταστηματος.

 

 

Άσε, απαντάω εγώ για τον άλλον(α):

 

Το θεμα ειναι:

Αν πρεπει να επιτρεπεται ή οχι το καπνισμα στους εσωτερικους χωρους.

 

Και ΟΧΙ αν καταπατάτε το δικαίωμα μου να κάνω περατζάδα σε όλο το μαγαζί, ως προς το θεμα αυτο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που βγηκε αλλος νομος που απαγορευει παντου το καπνισμα επειδη εσεις δε σεβαστηκατε τον πρωτο ξαναντιδρασατε γιατι το λετε φασιστικο.

Πες μας από την αρχή ότι το βλέπεις εκδικητικά το θέμα. Έτσι εξηγείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις μεγα λαθος, και το εχουμε συζητησει παλι μεσα σε αυτο το θεμα.

Ο πρωτος νομος ηταν επι κυβερνησης ΝΔ ο οποιος δεν προλαβε να μπει σε ισχυ διοτι ηρθαν οι εκλογες του '09 παγωσε ο νομος και βγηκε ο δευτερος για την ολικη απαγορευση. Ποτε δεν μπηκε σε ισχυ ο πρωτος νομος απλα ειχε δωθει ενα χρονικο περιθωριο ωστε να φτιαξουν οσοι ηθελαν χωρους ειδικα διαμορφωμενους, και οσοι δεν ηθελαν το αφηναν ως εχει με προοπτικη να γινει ολο μη καπνιζοντων. Αλλα το χρονικο αυτο περιθωριο επεσε με τις εκλογες, που τους εφερε τα πανω κατω, κι εβλεπες μαγαζια να εχουν ριξει χιλιαδες ευρω σε χωρισματα και νεους εξαερισμους, και να μενουν με το πουλι στο χερι. Το ποιος δε σεβαστηκε τον αλλο, τραβα ρωτα τον ΑμερικανοΣουηδο μας.

 

κανεις λαθος, ο νομος υποτιθεται θα πρεπε να εφαρμοστει κανονικα,απλα δεν υπηρχε ελεγχος ΠΟΥΘΕΝΑ.

την βδομαδα μερα κυκλοφοριας του νομου,ειχαμε το φαινομενο "καπνιστε,αλλα στα κρυφα χωρις τασακια για να δουμε τι παιζει"

την δευτερη βδομαδα ολοι στα @@ τους γιατι ειδαν οτι δεν ελεγχει κανενας τιποτα...

 

Πες μας από την αρχή ότι το βλέπεις εκδικητικά το θέμα. Έτσι εξηγείται.

εχεις σπασει καθε ρεκορ.1 στα 2 ποστ ειναι τρολλαρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις λαθος, ο νομος υποτιθεται θα πρεπε να εφαρμοστει κανονικα,απλα δεν υπηρχε ελεγχος ΠΟΥΘΕΝΑ.

την βδομαδα μερα κυκλοφοριας του νομου,ειχαμε το φαινομενο "καπνιστε,αλλα στα κρυφα χωρις τασακια για να δουμε τι παιζει"

την δευτερη βδομαδα ολοι στα @@ τους γιατι ειδαν οτι δεν ελεγχει κανενας τιποτα...

 

 

Για ξανακοιτα λιγο τα χαρτια σου, νομιζω μπερδευεσαι, ο νομος που δεν εφαρμοστηκε λογω ελειπους ελεγχου ειναι ο ολικος. Δεν υπηρχε τοτε διαχωριστικο σε κανενα μαγαζι, εκτος καποιων εξαιρεσεων που προσπαθουσαν να πετυχουν τα πολυ μεγαλα μπουζουκομαγαζα.

Ο πρωτος δεν μπηκε σε ισχυ ουτε μια μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...