Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλάπτει η παραγωγή τους.

Από τη πλακέτα που έχει μέσα μέχρι το πλαστικό που έχει από έξω.

Προϊόν που παράγεται και μολύνει το περιβάλλον χωρίς κανένα ουσιαστικό όφελος για τον άνθρωπο.

 

 

Η βλαπτικότητα του τσιγάρου μέσα σε κλειστό χώρο είναι τεράστια και αποδεδειγμένη στην πράξη. Σπάνια πια θα βρει κάποιος μακροχρόνιο καπνιστή που να μην έχει κάποια σχετική ασθένεια...

Η βλαπτικότητα στην παραγωγή της ρύπανσης από τα εργοστάσια είναι υπαρκτή και αυτή αλλά με μακροπρόθεσμη επίπτωση. Ας μην ξεχνάμε όμως, ότι και τα εργοστάσια πιο πρέπει να τηρούν κανόνες ασφαλείας όπως και τα αυτοκίνητα όσον αφορά την παραγωγή ρύπων.

 

Ενώ με την λογική σου, μπορεί να έρθει και ο εργοστασιάρχης και θα σου πει... "γιατί να μην ρυπαίνω και εγώ, την στιγμή που οι μισή ανθρωπότητα καπνίζει;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε θα διαφωνησω στα αλλα, αλλα βρε συ, θελει ο αλλος να ανοιξει ενα κουτουκακι, ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ χωρις υπαλληλους, ποιον ενοχλει; Κι αστον αυτον και αυτους που ειναι εκει μεσα να βγαλουν μεχρι και κερατα.

Σε αυτό συμφωνώ. Αλλά πόσες είναι οι επιχειρήσεις με μόνο απασχολούμενο τον ιδιοκτήτη; 1%; 2%;

 

Ένας καπνιστής π.χ. των κώλο τους κάτω να βαράνε μερικοί θα καπνίσει. Αν δεν μπορεί να καπνίσει σε ένα χώρο απλά δε θα πάει. Αν πάει, θα πάει ελάχιστες φορές σε σχέση με αυτές που θα πήγαινε αν μπορούσε να καπνίζει. Όλα αυτά γιατί απλά είναι εξαρτημένος. Γιατί να μην υπάρχει ένα μέρος που νόμιμα θα μπορεί να κάνει αυτό που αλλού θα είναι παράνομο αναγκάζοντας τον να παρανομήσει.

Αυτό δεν ισχύει και έχει φανεί από άλλες χώρες που έχει γίνει απαγόρευση (όπου έχει αυξηθεί η κίνηση στα μαγαζιά και οι ίδιοι οι καπνιστές υποστηρίζουν το μέτρο). Απλώς βγαίνει έξω και κάνει το τσιγαράκι του.

 

Sorry ρε φίλε που ξέχασα να σου δώσω λογαριασμό το τι θα κάνω με την οικογένεια μου.

Δεν το λέω προσωπικά, γιατί δεν σε ξέρω. Γενικά μιλώντας, το πώς φέρεται κάποιος το παιδί του δεν είναι δική του δουλειά μόνο, είναι και δουλειά όλων μας. Το να το εκθέτει σε καπνό τσιγάρου είναι κακοποίηση, όσο και να το δέρνει ή να μην το ταΐζει.

 

όχι όμως να μας πρήζουν τα παπάρια οι σιχασιάριδες. Καλέ σβήσ' το και φύσα παραπέρα κτλ.

Δηλαδή αν σου βάζω ένα ραδιενεργό υλικό δίπλα σου, θα είσαι σιχασιάρης ή περίεργος αν μου ζητάς το απομακρύνω; Μ' αρέσει που το θέμα της βλάβης στην υγεία το μετατρέπουμε έτσι εύκολα σε "σιχαμάρα".

 

Είναι σωστό να υπάρχει πρόβλεψη για τους μη καπνίζοντες αλλά θα πρέπει ο επιχειρηματίας που ΘΕΛΕΙ να έχει μία επιχείρηση - μαγαζί στο οποίο να επιτρέπεται άνευ όρων το κάπνισμα να μπορεί να το κάνει.

 

Η οριζόντια επιβολή ενός μέτρου το μόνο που δείχνει είναι η πλήρη άγνοια - διάθεση για ενασχόληση από τους νομοθέτες.

Το ότι θέλει δεν σημαίνει ότι πρέπει και να μπορεί. Εγώ, ακόμα κι αν θέλω να έχω εστιατόριο με σάπια μολυσμένα κρέατα, ακόμα κι αν το βάλω στην πινακίδα ότι πουλάω σαπίλα, πολύ απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να ανοίξω ένα τέτοιο μαγαζί. Η δημόσια υγεία είναι υπέρτερο αγαθό της επιθυμίας και του γούστου μου.

 

Στη σημερινη φαση, πιστευω (δεν εχω μπροστα μου νουμερα), οτι στους δυναμει πελατες οι μη καπνιστες ειναι περισσοτεροι.

Ισχύει. Μέτρηση του 2011 δίνει 35,6% των ενηλίκων ως καθημερινούς καπνιστές.

 

Τεχνική ερώτηση. Τα επίπεδα των μικροσωματιδίων που ειπώθηκαν πριν μερικές σελίδες, δεν πέφτουν με καλό εξαερισμό; Η μυρωδιά τσιγάρου έχει να κάνει με αυτά τα επίπεδα; Εννοώ ότι εάν είναι ένα μαγαζί που δεν μυρίζει μέσα το τσιγάρο ενώ καπνίζουν, σημαίνει ότι έχει και χαμηλά επίπεδα ή όχι απαραίτητα;

Προφανώς πέφτουν, αλλά σκέψου ότι οι μετρήσεις που είχα στον πίνακα έγιναν σε μαγαζιά που είχαν και χώρους μη καπνιζόντων. Αν πήγαινες στον χώρο καπνιζόντων, οι συγκεντρώσεις θα ήταν μεγαλύτερες. Δεν έχω δεδομένα για την μυρωδιά, αλλά η μυρωδιά προκύπτει από σωματίδια στον αέρα. Άρα, έντονη μυρωδιά σημαίνει μεγαλύτερη συγκέντρωση. Δεν είναι τα μικροσωματίδια που μυρίζουν, αλλά θεωρώ, χωρίς να το υπογράφω βέβαια, ότι δεν υπάρχει λόγος η συγκέντρωση των σωματιδίων μυρωδιάς να μεταβάλλεται διαφορετικά από την συγκέντρωση των βλαβερών σωματιδίων.

 

Επίσης το μεγαλύτερο κακό στον νόμο είναι η απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου εκεί συμφωνώ με όλους σας είναι άκρος φασιστικό

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο απαγορεύεται γιατί καμιά εταιρεία δεν έχει υποβάλει αίτημα έγκρισης για να κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά. Οι αρχές έχουν στόχο να επιτρέπουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά αυτό πρέπει να γίνει μέσα από τη νόμιμη οδό αδειοδότησης.

 

Κάποιος αντίστοιχος πίνακας, ο οποίος να παρουσιάζει συγκριτικά την ποσότητα βλαβερών ουσιών που απορροφάται από τον οργανισμό ενός μη καπνιστή ο οποίος βρίσκεται σε χώρο καπνιζόντων λόγω του μολυσμένου αέρα που εισπνέει και ενός καπνιστή ο οποίος εισπνέει "καθαρό" δηλητήριο κάθε λίγα δευτερόλεπτα απ' ευθείας από την "πηγή" (βλ. τσιγάρο) υπάρχει; Ή, έστω, κάποια συγκριτικά αποτελέσματα πειράματος το οποίο ίσως έχει πραγματοποιηθεί σε ζώα, κάποια από τα οποία εκτίθεντο σε "περιβάλλον καπνιστών" και κάποια στα οποία χορηγείτο απευθείας καπνός (ακριβώς όπως γίνεται στον καπνιστή μέσω του τσιγάρου); Κάποια άλλη μελέτη ίσως, η οποία να παραλληλίζει και να συγκρίνει τη βλάβη που υφίσταται ο μη καπνιστής που ζει και εργάζεται όλο το 24ωρο στο κέντρο της Αθήνας αναπνέοντας τον αέρα της, με εκείνη που υφίσταται ο επίσης μη καπνιστης που θα βρεθεί για 2 ώρες σε χώρο που καπνίζουν; Αυτό εννοώ όταν μιλώ περί αλήθειας που πονάει, περί υποκρισίας και περί του ό,τι μας βολεύει...

 

Στοιχεία γι' αυτή την αντιστοιχία, αν θα ήταν εύκολο...

Μέτρηση των PM2.5 που βρήκα από κεντρικό δρόμο της Αθήνας δίνει μια μέση τιμή 40 (θυμίζω στα καφέ πάμε 300-500). Στους κλειστούς χώρους και στα προάστια των πόλεων είναι γενικά πιο χαμηλά. Άρα, εντελώς μπακαλίστικα, 10 ώρες στο πεζοδρόμιο της Σταδίου είναι μια ώρα σε ένα μπαρ. Ένα 8ωρο εργασίας σε ένα μπαρ, καταλαβαίνεις. Μελέτες σαν αυτές που ζητάς υπάρχουν σίγουρα. Δεν έχω χρόνο να ψάξω τώρα, αλλά πιστεύω ότι θα σε καλύψει αυτή εδώ, που δείχνει τις αλλαγές στην υγεία των εργαζομένων (καπνιστών και μη) μετά την απαγόρευση (υπάρχουν πολλές τέτοιες). Μέσα σε μόλις 5 μήνες μπορείς να δεις την βελτίωση.

 

Και τέλος πάντων, εγώ σου λέω ότι η μόλυνση στην Αθήνα είναι πιο επικίνδυνη (που δεν είναι). Έχουμε λοιπόν 2 προβλήματα, την ρύπανση της ατμόσφαιρας και το παθητικό κάπνισμα. Για να μειωθεί δραματικά η ρύπανση πρέπει να φύγουν όλα τα εργοστάσια, να γίνει αλλαγή του στόλου των αυτοκινήτων, να περιοριστούν οι μετακινήσεις με οχήματα, να επεκταθεί το τραμ και το μετρό, να γίνουν παρεμβάσεις στους λέβητες των κτιρίων και να δημιουργηθούν πάρκα. Για να λυθεί το πρόβλημα του παθητικού καπνίσματος, αρκεί οι καπνιστές να κάνουν λίγη υπομονή όταν βγαίνουν και να καπνίζουν έξω απ' το μαγαζί. Εσένα τι σου φαίνεται πιο εύκολο; Μήπως πρέπει να αρχίσουμε από εκεί; Λέω, μήπως.

 

Κανείς δεν αναγκάζει κανέναν να πάθει καρκίνο, επιλογή του είναι να πάει να δουλέψει σε ένα τέτοιο χώρο και κάτω από αυτές τις συνθήκες. Όπως κανένας δεν αναγκάζει κανέναν να πάει να δουλέψει ως ...κασκαντέρ, ως ανθρακωρύχος ή ως δύτης ανελκύσεων ναυαγίων. Υπάρχουν και θα υπάρχουν πολλά μαγαζιά μη καπνιστών, στα οποία μπορεί να πάει να δουλέψει αυτός που ενοχλείται ή νοιώθει ότι κινδυνεύει.

Συγγνώμη, ζεις στην Ελλάδα του 2011 ή κάπου αλλού; Με 20% ανεργία, αν ο άλλος έχει παιδιά που πεινάνε, έχει την πολυτέλεια της επιλογής; Ναι, και οι ανθρακωρύχοι το επάγγελμα των ονείρων του κάνουν, μη φανταστεί κανείς ότι τους έσπρωξε η ανάγκη! Η πολιτεία υπάρχει για να προστατεύει αυτούς που δεν έχουν τη γνώση ή την πολυτέλεια επιλογής. Όσοι θέλετε νόμο της ζούγκλας να πάτε στη ζούγκλα, εδώ προσπαθούμε να ζήσουμε σε μια οργανωμένη και πολιτισμένη κοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βλαπτικότητα του τσιγάρου μέσα σε κλειστό χώρο είναι τεράστια και αποδεδειγμένη στην πράξη. Σπάνια πια θα βρει κάποιος μακροχρόνιο καπνιστή που να μην έχει κάποια σχετική ασθένεια...

Για αυτό λέμε ξέχωρο χώρο για καπνιστές. Το τι θα κάνω εγώ με την υγεία μου είναι προσωπικό θέμα.

Η βλαπτικότητα στην παραγωγή της ρύπανσης από τα εργοστάσια είναι υπαρκτή και αυτή αλλά με μακροπρόθεσμη επίπτωση.

Οι επιπτώσεις είναι πολλές και επηρεάζουν συνανθρώπους σου κάθε ηλικίας. Πλάκα μου κάνεις τώρα?

Ας μην ξεχνάμε όμως, ότι και τα εργοστάσια πιο πρέπει να τηρούν κανόνες ασφαλείας όπως και τα αυτοκίνητα όσον αφορά την παραγωγή ρύπων.

Παράγουν όμως ρύπους και απίστευτα μεγάλη ποσότητα κιόλας. Οι κανόνες ασφαλείας όσον αφορά τη μόλυνση του περιβάλλοντος είναι της πλάκας, για τα μάτια του κόσμου κοινός. Θα σου ξαναθυμίσω τη συνθήκη του Κιότο που την γράφουν όλοι εκεί που δε πιάνει η μελάνι για χάρη του ανταγωνισμού. Πρόσφατα δήλωσε ότι εγκαταλείπει τη συνθήκη και ο Καναδάς.

Ενώ με την λογική σου, μπορεί να έρθει και ο εργοστασιάρχης και θα σου πει... "γιατί να μην ρυπαίνω και εγώ, την στιγμή που οι μισή ανθρωπότητα καπνίζει;"

Ρυπαίνει πολλαπλάσια των καπνιστών και για αυτό δε λέει τίποτα. Εσύ με ποια λογική απαιτείς να μη σε ρυπαίνω όταν εσύ ρυπαίνεις εμένα αγοράζοντας τα διάφορα γκατζετοειδή προϊόντα εργοστασίων και ούτε κιχ δε κάνεις για τους κανόνες κάτω από τους οποίους λειτουργούνε? Προτιμάτε να τα βάλετε με τους καπνιστές και αρκείστε στο ότι η panasonic έριξε τις τιμές στις πλάσμα, αν στο ebay, στο άμαζον τις έχει φθηνότερα. Εγώ δηλώνω ότι είμαι παρτάκιας, εσείς πως μας βγήκατε ξάφνου υπέρμαχοι της δημόσιας υγείας? Απλά πέστε ότι σας ενοχλεί ο καπνός και τέλος. Τι μου λέτε ουρμπανιές περί υγείας του προσωπικού του μαγαζιού αν γίνουν χώροι για καπνιστές. Η αλήθεια είναι ότι χεστίκατε για την υγεία του εργαζόμενου και το μόνο σας πρόβλημα είναι το ότι ξέρετε ότι δεν μπορείτε να πείσετε τον φίλο σας καπνιστή να πάει σε μαγαζί για μη καπνίζοντες.

Πείτε την αλήθεια ρε και αφήστε τα κινέζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου λέτε ουρμπανιές περί υγείας του προσωπικού του μαγαζιού αν γίνουν χώροι για καπνιστές. Η αλήθεια είναι ότι χεστίκατε για την υγεία του εργαζόμενου και το μόνο σας πρόβλημα είναι το ότι ξέρετε ότι δεν μπορείτε να πείσετε τον φίλο σας καπνιστή να πάει σε μαγαζί για μη καπνίζοντες.

Πείτε την αλήθεια ρε και αφήστε τα κινέζικα.

Ουρμπανιές, ναι. Δυστυχώς δεν ακούμε εσένα που τεκμηριώνεις κάθε κουβέντα που λες.

"Είμαι καπνιστής, γι' αυτό ξέρω ότι έχω δίκιο κι εσείς λέτε βλακείες". Ατράνταχτο επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο απαγορεύεται γιατί καμιά εταιρεία δεν έχει υποβάλει αίτημα έγκρισης για να κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά. Οι αρχές έχουν στόχο να επιτρέπουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά αυτό πρέπει να γίνει μέσα από τη νόμιμη οδό αδειοδότησης.

 

 

Είπα οτι να απαγορεύεις την πώληση και την ίδια στιγμή να επιτρέπεις την χρίση ναρκωτικών είναι κάπως... Απο την άλλη λένε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα είναι παράνομο δλδ αν σε πιάσουν να το χρησιμοποιείς μπορείς να πας αυτόφωρο ενώ τα ναρκωτικά για προσωπική χρίση είναι οκ. Για αυτό έκανα λόγο.

 

Δεν νομίζω να είναι λίγα τα παράνομα προϊόντα που κυκλοφορούν στην αγορά αλά το ηλεκτρονικό τσιγάρο κάνει μπαμ ότι το πάνε έτσι γιατί τους κόβει τα έσοδα από το κανονικό. Στο τέλος αν επιτραπεί η πώληση του θα κάνει ένα κάρο λεφτά από τον φόρο και η νικοτίνη που θα θες να το γεμίζεις επίσης θα έχει φορολογία και θα κάνει όσο αντίστοιχα αποδίδει σε αριθμό τσιγάρων. Άρα στόχος είναι τα λεφτά και πώς θα αρμέξουμε τον καπνιστή με κάθε τρόπο χωρίς να του δίνουμε alternative φιλικές προς όλους λύσεις.

 

Το μόνο που μένει για να γίνουμε τελείως Ουγκάντα είναι να πωλείται στο μέλλον το χασίς στα περίπτερα με φορολογία πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι λίγα τα παράνομα προϊόντα που κυκλοφορούν στην αγορά αλά το ηλεκτρονικό τσιγάρο κάνει μπαμ ότι το πάνε έτσι γιατί τους κόβει τα έσοδα από το κανονικό. Στο τέλος αν επιτραπεί η πώληση του θα κάνει ένα κάρο λεφτά από τον φόρο και η νικοτίνη που θα θες να το γεμίζεις επίσης θα έχει φορολογία και θα κάνει όσο αντίστοιχα αποδίδει σε αριθμό τσιγάρων. Άρα στόχος είναι τα λεφτά και πώς θα αρμέξουμε τον καπνιστή με κάθε τρόπο χωρίς να του δίνουμε alternative φιλικές προς όλους λύσεις.

 

Το μόνο που μένει για να γίνουμε τελείως Ουγκάντα είναι να πωλείται στο μέλλον το χασίς στα περίπτερα με φορολογία πάντα.

Βρε παιδιά, θα με τρελάνετε. Ουγκάντα είμαστε επειδή το κράτος θέλει να δώσει έγκριση σε ένα προϊόν, αφού ελέγξει τις συνέπειές του; Ουγκάντα είμαστε επειδή όπως λες υπάρχουν προϊόντα που κυκλοφορούν χωρίς άδεια. Και μόλις ξυπνήσει το κράτος και ζητήσει άδεια, γκρινιάζουμε.

Και στο κάτω κάτω, ΧΕΣΤΗΚΑ για τα κίνητρα του κάθε υπουργού. Ο τάδε πρωθυπουργός μπορεί να θέλει να πάρει βραβείο νόμπελ ιατρικής για να τσεπώσει το χρηματικό βραβείο και γι' αυτό να πάρει 52 φανταστικά μέτρα για τη δημόσια υγεία. Επειδή το κάνει για ιδιοτελή σκοπό, θα πω ότι τα μέτρα είναι μαλακίες; Δεν τους έχουμε φίλους για να κρίνουμε τον χαρακτήρα τους. Η αποτελεσματικότητά τους μετράει και το πώς επηρεάζεται η ζωή μας. Αν αύριο γίνει αύξηση 20% σε όλους τους μισθούς, εσείς θα βγείτε και θα πείτε "αααα, όχι, δεν τα παίρνω, είναι απαράδεκτος νόμος γιατί τον ψήφισαν για να τους συμπαθήσει ο κόσμος". Στάνταρ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουρμπανιές, ναι. Δυστυχώς δεν ακούμε εσένα που τεκμηριώνεις κάθε κουβέντα που λες.

"Είμαι καπνιστής, γι' αυτό ξέρω ότι έχω δίκιο κι εσείς λέτε βλακείες". Ατράνταχτο επιχείρημα.

Μάλιστα μαχητή της υγείας συγκεκριμένης ομάδας εργαζομένων.

Δεν το λέω προσωπικά, γιατί δεν σε ξέρω. Γενικά μιλώντας, το πώς φέρεται κάποιος το παιδί του δεν είναι δική του δουλειά μόνο, είναι και δουλειά όλων μας. Το να το εκθέτει σε καπνό τσιγάρου είναι κακοποίηση, όσο και να το δέρνει ή να μην το ταΐζει.

Τι έχει γραφτεί για το θέμα λοιπόν:

Έριξε ο θρες τη μπανανόφλουδα για το αν καπνίζω μέσα στο σπίτι. Του είπα όχι και τη πνίγει. (άλλο περίμενε να ακούσει μάλλον)

Πετάει τη μπανανόφλουδα Νο2 για το που καπνίζω. Του λέω αποροφητήρα και τη ξαναμαναπνίγει. (άλλο περίμενε να ακούσει μάλλον Νο2)

Μετά πέταξε αυτό που πέταξε γιατί του τελείωσαν οι μπανάνες φαίνετε.

Επειδή όλοι οι φίλοι μου τυχαίνει να είναι καπνιστές σας πληροφορώ ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν καπνίζει σε κλειστό χώρο με τα παιδιά. Αποροφητήρας στο τέρμα και από κάτω το κεφάλι ή έξω. Γενικά σε όσα σπίτια έχω πάει με παιδιά ισχύει αυτό.

Σε λίγο θα μας πείτε ότι τον καπνιστή πρέπει να τον κάνουν στείρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θέλει δεν σημαίνει ότι πρέπει και να μπορεί. Εγώ, ακόμα κι αν θέλω να έχω εστιατόριο με σάπια μολυσμένα κρέατα, ακόμα κι αν το βάλω στην πινακίδα ότι πουλάω σαπίλα, πολύ απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να ανοίξω ένα τέτοιο μαγαζί. Η δημόσια υγεία είναι υπέρτερο αγαθό της επιθυμίας και του γούστου μου.

 

 

Είναι παράνομα τα χαλασμένα φαγητά ή όχι;

 

Είναι.

 

Είναι παράνομο το τσιγάρο ή όχι;

 

Δεν είναι.

 

 

Γιατί τα εξισώνεις;

 

 

Μία χαρά πουλάνε όχι σάπια ΑΛΛΑ ΧΑΜΗΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ φαγητό και όποιος θέλει το αγοράζει.

Εφόσον το τσιγάρο ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ δικαιούνται όσοι θέλουν να διαθέτουν τον χώρο τους και τον χώρο της επιχείρησής τους ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ.

 

 

Και νησάφι με αυτά τα και καλά λογικά τερτίπια.

 

 

Το τσιγάρο είναι νόμιμο. Καλώς ή κακώς, είναι. Από την στιγμή που είναι δεν μπορεί κάποιος να επιβάλει σε κάποιον να μην διαχειρίζεται την επιχείρησή του όπως θέλει.

 

Εάν δεν τους αρέσει αυτό, ας απαγορεύσουν την πώληση και την διάθεση. Αυτό δεν γίνεται και με τα σάπια και μολυσμένα φαγητά;

 

Γιατί στην ευχή προκαλείς και προσβάλλεις την νοημοσύνη των άλλων με τέτοια επιχειρήματα;

 

 

Το ένα είναι Ν Ο Μ Ι Μ Ο... αυτό που αναφέρεις εσύ Δ Ε Ν Ε Ι Ν Α Ι.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, θα με τρελάνετε. Ουγκάντα είμαστε επειδή το κράτος θέλει να δώσει έγκριση σε ένα προϊόν, αφού ελέγξει τις συνέπειές του; Ουγκάντα είμαστε επειδή όπως λες υπάρχουν προϊόντα που κυκλοφορούν χωρίς άδεια. Και μόλις ξυπνήσει το κράτος και ζητήσει άδεια, γκρινιάζουμε.

Και στο κάτω κάτω, ΧΕΣΤΗΚΑ για τα κίνητρα του κάθε υπουργού. Ο τάδε πρωθυπουργός μπορεί να θέλει να πάρει βραβείο νόμπελ ιατρικής για να τσεπώσει το χρηματικό βραβείο και γι' αυτό να πάρει 52 φανταστικά μέτρα για τη δημόσια υγεία. Επειδή το κάνει για ιδιοτελή σκοπό, θα πω ότι τα μέτρα είναι μαλακίες; Δεν τους έχουμε φίλους για να κρίνουμε τον χαρακτήρα τους. Η αποτελεσματικότητά τους μετράει και το πώς επηρεάζεται η ζωή μας. Αν αύριο γίνει αύξηση 20% σε όλους τους μισθούς, εσείς θα βγείτε και θα πείτε "αααα, όχι, δεν τα παίρνω, είναι απαράδεκτος νόμος γιατί τον ψήφισαν για να τους συμπαθήσει ο κόσμος". Στάνταρ!

 

Δεν είπα ότι είμαστε Ουγκάντα γιατί απαγορεύσανε ένα μι εγκεκριμένο προϊών. Είπα οτι στάνταρ θα εφαρμοστεί φορολογία για να εξισώνετε η αξία με το κανονικό τσιγάρο. Anyway άλλο το ένα πράγμα που είπα και άλλο το άλλο μην παίρνεις λέξεις για να βγάλεις κάτι νέο που δεν είχα σκοπώ να διατυπώσω.

 

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη παρενθεση.

Οσον αφορα το ηλ. ατμοποιητη (δε το λεω τσιγαρο), μεσα απο συνεντευξη των υπευθυνων (που εκαναν το μπαχαλο με την υποτιθεμενη απαγορευση), διευκρινιστηκε οτι δεν απαγορευεται η χρηση του ηλ. ατμοποιητη απο τον χρηστη, αλλα συζητιεται το πως θα υπαρξει ενας ελεγχος για την εισαγωγη και διαθεση των νικοτινουχων υγρων απο τις εταιριες.

 

http://www.megatv.com/megagegonota/summary.asp?catid=17574&subid=2&pubid=28242220

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλοι οι φίλοι μου τυχαίνει να είναι καπνιστές σας πληροφορώ ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν καπνίζει σε κλειστό χώρο με τα παιδιά. Αποροφητήρας στο τέρμα και από κάτω το κεφάλι ή έξω. Γενικά σε όσα σπίτια έχω πάει με παιδιά ισχύει αυτό.

Πρώτον, είπα ότι δεν μιλάω προσωπικά. Δεύτερον, εγώ έχω δει πολλές φορές γονείς με μικρά παιδιά σε ταβέρνες φουλ στην κάπνα και με τους γονείς να καπνίζουν. Τρίτον, οι φίλοι σου καλώς κάνουν (αν και ο απορροφητήρας δεν εξαφανίζει τον κίνδυνο, αλλά σαφώς τον μειώνει), αλλά δεν σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι.

 

Τα περί μαχητή, καθένας κρίνεται από αυτά που κάνει. Κανείς από τους δύο δεν ξέρει τι πράττει ο άλλος στη ζωή του, οπότε δεν έχει νόημα και η κουβέντα επί προσωπικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, είπα ότι δεν μιλάω προσωπικά. Δεύτερον, εγώ έχω δει πολλές φορές γονείς με μικρά παιδιά σε ταβέρνες φουλ στην κάπνα και με τους γονείς να καπνίζουν.

Για αυτο σπάνια θα βρεις καπνιστή να υποστηρίζει το ελεύθρο κάπνισμα παντού.

Αλλά και το άλλο άκρο που λέει πουθενά είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι δεν είναι λύση και τα αποτελέσματα φαίνονται.

Και εγώ θα ήθελα να πάω σε ταβέρνα με τα παιδιά μου χειμώνα και δεν πάω για αυτό το λόγο κυρίως. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι θα τα κάνουν λίμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παράνομα τα χαλασμένα φαγητά ή όχι;

 

Είναι.

 

Είναι παράνομο το τσιγάρο ή όχι;

 

Δεν είναι.

 

 

Γιατί τα εξισώνεις;

Η πώληση του τσιγάρου είναι νόμιμη; Είναι. Αυτό σημαίνει ότι η χρήση του σε όλους τους χώρους πρέπει να είναι νόμιμη; ΌΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Εκεί που βλάπτει άλλους, είναι παράνομη και θα έπρεπε να είναι.

 

Το αλκοόλ είναι νόμιμο; Είναι. Μπορείς να γίνεις λιώμα σπίτι σου; Μπορείς. Επιτρέπεται να πίνεις όταν οδηγείς; Όχι, γιατί είσαι επικίνδυνος για τους άλλους.

 

Το να έχεις μηχανάκι είναι νόμιμο; Είναι. Μπορείς να οδηγείς με 200χμ/ώρα ή σε πεζόδρομο; Όχι, γιατί είσαι επικίνδυνος για τους άλλους.

 

1+1=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με κούρασε. Πλάκα είχε, δε μπορώ να πω. Μια χαρά πέρασε η ώρα.

Πάω για ένα γρήγορο καφέ εδώ δίπλα να παρανομήσω λίγο και εκεί.

Από το πρωί που θα φύγω από το σπίτι μέχρι το βράδυ που θα γυρίσω είμαι παράνομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...