Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

Μετα απο ενα ξενυχτη στον υπολογιστη. Εκανα back up στο δευτερο σκληρο wd500gb και εκανα format στο πρωτο δισκο.

μετα το format o δευτερος ειναι σαν να μην υπαρχει τον δειχνει ναι μεν αλλα σε γκρι χρωμα και οτι ειναι αδειος.

Εχω βαλει ολα τα προγραμματα που λετε getbackdata δεν ειναι free οποτε συγνωμη εκει δεν εχω καρτες πληρωμης και δεν εχω γνωση και πως.

Testdisk τρεχει περιπου 1 ωρα εχει κολλησει στο 39% περιπου 15 λεπτα αλλα βλεπω οτι δουλευει αρχεια.

File scavenger ετρεχε 2 ωρες δεν μου εβγαλε αρχεια παρα μονο error. η μονο αυτα ειδα.

Τι κανω υπομονη?

Μπορει καποιος να μου προτεινει αναλυτικα διοτι γκαζμας δεν κατεχω το κοπελι?

η απλα το πεταω και παπαλα?

ΥΓ. Στο συγκεκριμενο δισκο δεν τον δουλευα συχνα εως απλα να υπαρχει σαν 2ος αμα χρειαστει κατι οπως σημερα.

Ναι εχω πολλα αρχεια τις δουλειας αλλα δεν μπορω οικονομικα να παω σε εταιρια ναμου το φτιαξει.

Καλημερα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1.μπες στην διαχείριση δίσκων και δες αν είναι απλά θέμα του να δώσει γράμμα στον δίσκο.

Πας πίνακας ελέγχου ->εργαλεία διαχειριστή -> διαχείριση υπολογιστή-> διαχείριση δίσκων από τα αριστερά.

Εκεί λογικά θα σου τον βγάλει χωρίς γράμμα μονάδας οπότε κάνε δεξί κλικ πάνω του και δώσε γράμμα μονάδος.

2.Για να κολλάει δεν θα είναι το 1 οπότε το καλύτερο που έχεις να δοκιμάσεις είναι να βγάλεις τον δίσκο από την θήκη και να τον συνδέσεις εσωτερικά,αν είναι εξωτερικός,γιατί δεν πολύ κατάλαβα όπως τα λες.

Αν είναι εσωτερικός έλεγξε τα καλώδια του και αν μπορείς άλλαξε τα.

3.Τρέξε το Hard Disk Sentinelκαι ανέβασε εικόνα να δούμε σε τι κατάσταση είναι ο δίσκος.

 

Αν τελικά έχει πρόβλημα και σου μένει μόνο η ανάκτηση αρχείων τότε θα πρέπει να βρεις ολόκληρη έκδοση κάποιου προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικος δισκος ειναι.

το testdisck-6.14 ειναι ακομα στο 36%

κατεβασα το προγραμμα που μου ειπες και μου δειχνει αυτα :

http://s1281.beta.ph...html?sort=3&o=0

http://s1281.beta.ph...html?sort=3&o=1

http://s1281.beta.ph...html?sort=3&o=2

Ο δισκος ειναι μοναδα F

Εχω κοιταξει ολα τα καλωδια τα κουμποσα και ξανακουμποσα αλλα συνεχεια το ιδιο μου βγαζει τουλαχιστον ολη τη νυχτα. τωρα που ειναι μερα παλι τα ξαναβλεπω ειναι ολα στη θεση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οοοοοοοοοοοοοο πηρε φωτια ο @@@@@ ξανα εβαλα το file scavenger version 4.0.

Βρηκε καποια αρχεια μαλλον αρκετα νομιζω απο οσα ηθελα αλλα δεν μπορω να τα μεταφερω μου ζηταει ενα κωδικο για να δουλεψει το προγραμμα

. Μου δειχνει πολλες εικονες σαν preview και απο αρχεια με βιντεο

Πως το κανω ρε παιδια δεν εχω ιδεα μια βοηθεια .

Ειμαι ντιπ το λεω τι να κανω ?

Επεξ/σία από Νοστραδαμος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω τη νεα κοινοτητα. Καλως σας βρηκα.

 

Σας παραθετω το προβλημα μου και ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε βοηθεια. :)

 

Το γενικο προβλημα ειναι οτι ο σκληρος δισκος εγινε ξαφνικα RAW απο NTFS που ηταν αρχικα.

 

Ας το παρουμε λιγο χρονολογικα:

Επι ενα με δυο χρονια ο συγκεκριμενος σκληρος, ως primary με Windows XP, "χαλαγε" καθε 4 με 5 μηνες λογω καποιων bad sectors και crashαρε κατα την εκκινηση των Windows.

Ετσι, λοιπον, όποτε συνεβαινε αυτο, εκανα boot απο τον 2ο σκληρο μου, ο οποιος εχει και αυτος λειτουργικο, και εκανα check disk και fix bad sectors με command και μετα απο λιγο ολα δουλευαν παλι ρολοι!

Αυτη τη φορα, ομως, το filesystem εγινε raw και τα Windows δεν εχουν τη δυνατοτητα να κανουν ελεγχο και/ή επιδιορθωση σε αυτο το ειδος filesystem.

Εψαξα να βρω καποιο προγραμμα fix bad sectors on raw filesystem αλλα δε βρηκα καποια ακρη.

 

Επισης, δε μπορω πλεον να τον εχω συνδεδεμενο κατευθειαν στη motherboard, ως 2ο εσωτερικο δηλαδη, καθως ολο το συστημα γινεται πολυ αργο και η taskbar των Windows ειτε δεν εμφανιζεται ειτε crashαρει και δεν ανταποκρινεται. Ετσι, ο μονος τροπος με τον οποιο μπορω και τον συνδεω ειναι κάνοντας τον εξωτερικο, τοποθετώντας τον σε ενα icy box.

Ο δισκος δε φαινεται να εχει καποια εξωτερικη ζημια, δεν εχει πεσει και δεν κανει καποιον θορυβο.

Ακομη, εκανα boot απο ενα CD Ubuntu και μου βρηκε οτι εχει παρα πολλα bad sectors.

 

Προκειται για εναν Seagate Barracuda 500GB και συμφωνα με την εταιρια στο συγκεκριμενο μοντελο, οπως και μερικα ακομη, ειχε παρατηρηθει ενα bug στο firmware και γι' αυτο ειχαν βγαλει ενα update.

Μιλησα μαζι τους και τους εδωσα το serial number του δισκου και μου ειπαν οτι δεν ειναι affected απο το συγκεκριμενο bug.

 

Το εχω ψαξει λιγο με διαφορα προγραμματα (TestDisk, GetDataBack, κλπ) αλλα δε βρηκα ακρη. Πηγα να το ψαξω παραπανω, πελαγωσα και τα παρατησα.

 

Τον τεσταρα πριν λιγο με το HDSentinel και μου εβγαλε οτι εχει απειρα bad sectors και 3 μερες ζωη. Ταν ταν!

 

Ευχαριστω για το χωρο και τον χρονο. Προσμενω σε καποια απαντηση/βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,τι απάντηση περιμένεις;;;Τόσο καιρό με (άπειρα)bad sectors είναι,και πολύ σου κράτησε.

Με το Sentinel αν έχεις την πλήρη έκδοση μπορείς να κάνεις disk->Surface Test->Reinitialize disk surface,μπας και φτιάξουν μερικοί bad sectors,χάνεις όμως ό,τι έχεις αποθηκευμένο πάνω του,όπως τα περιγράφεις πάντως δεν έχει και πολύ νόημα.

Υπάρχει και οδηγός για το testdisk μπας και βγάλεις άκρη

http://www.insomnia.gr/wiki/_/various/testdisk-%ce%b5%cf%80%ce%b1%ce%bd%ce%b1%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%ac-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%bc%ce%b5%cf%81%ce%b9%cf%83%ce%bc%ce%ac%cf%84%cf%89%ce%bd-%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%bf-r281

αλλά αφού έχει πολλά bad sector και να σου φτιάξει το διαμέρισμα πάλι προβλήματα θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ό,τι είπε ο αποπάνω, συν :

 

Το firmware bug των Seagate ουδεμία σχέση έχει με το τί αντιμετωπίζεις (απλά το τονίζω).

 

Το πόση "ζωή" έχει ακόμη (στο "3 μέρες" αναφέρομαι) είναι τόσο σχετικό, όσο ο χωρόχρονος που ανέφερες...

 

...Γι' αυτό σε γενικές γραμμές, ΠΑΝΤΑ (κι απ' την 1η στιγμή) κρατάμε αντίγραφα (είτε σε άλλο σκληρό είτε σε δισκάκια DVD) των έστω πιο σημαντικών από τ' αρχεία που έχουμε σε κάποιο δίσκο, oύτως ώστε τουλάχιστον το ζόρι μας να περιοριστεί στο αποθηκευτικό μέσο ΚΑΙ να μην έρθουμε σε κατάσταση όπου χρειάζεται να ξεχάσουμε τα δεδομένα, στην προσπάθεια να σώσουμε το μέσο (πχ μέσω του reinitialization που αναφέρει ο Elf).

 

Eπίσης, δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις είτε το Active File Recovery (και το Super Scan του), είτε το File Scavenger, είτε το Recover My Files (όλα χρειάζεται να τα βρεις "σπασμένα" που λέμε...), για τ' αρχεία σου (επειδή με το GDB "δεν κατάφερες κάτι").

 

Όσο για τον δίσκο, αν σε παίρνει οικονομικά, απλά πάρε άλλον. Αν πάλι είσαι πολύ πιεσμένος, πες και βλέπουμε τί μπορείς να κάνεις μπας και μπορείς να συνεχίσεις να "ρισκάρεις" να τον χρησιμοποιείς (όπως 2 χρόνια τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω TheELF και washcloud για τις απαντησεις.

 

Δε με νοιαζει τοσο να σωσω το μεσο, οσο το να παρω πισω (μερικα απο) τα αρχεια. (ξεχασα να το επισημανω στο πανω post)

 

Συνεχιζα να το χρησιμοποιω επειδη το να εφτιαχνα τα εκαστοτε bad sectors που εμφανιζονταν ηταν μια πολυ απλη διαδικασια. Δεν ηξερα οτι καποτε θα ερχοταν το τελικο-ανεπιστρεπτι χτυπημα. Σαφως βλακεια μου που δεν ειχα μπακαπαρει τα σημαντικα αρχεια.

 

Θα δοκιμασω τα προγραμματα που αναφερατε και θα ποσταρω αναλογως.

 

Διαβασα τον οδηγο για το TestDisk αλλα, αν θυμαμαι καλα, οταν το ειχα ψαξει δεν ειχα βρει το ntfs partition. Θα το ξαναδοκιμασω βεβαια. (δηλαδη εαν "δουλεψει" αυτο θα χαθουν ολα τα δεδομενα; Αρα να μη το δοκιμασω ακομα, αφου πρωταρχικος στοχος μου ειναι τα δεδομενα και οχι το μεσο)

 

Με το GDB δεν καταφερα κατι επειδη, πλεον, το filesystem ειναι raw και οχι ntfs ή fat που υποστηριζει το προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το testdisk θα επαναφέρει το(τα) διαμέρισμα(τα) του δίσκου χωρίς να χάσεις τίποτα,αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα διαβάζονται όλα τα αρχεία σου,ό,τι καταστράφηκε από bad sector πάει,το έχασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το δοκιμαζω το TestDisk. Δεν εχω κανει κατι manually εγω, αρα λογικα ενα διαμερισμα θα εχει ο δισκος.

Το ξαναδοκιμασα με το GDB αλλα μου εβγαλε πως δεν βρηκε καποιο ntfs partition.

Τωρα το κανω scan με το EaseUs Data Recovery Wizard.

 

Αν εχω καταλαβει καλα, κατι εχει χαλασει στους αρχικους sectors και εχει χαθει το ευρετηριο ή το master boot record ή το partition. Ολες τις αλλες φορες μπορουσα να δω και να παρω τα αρχεια μου. Τωρα ειναι σα να χαθηκαν τα paths προς το καθε αρχειο. [τεραστια πιθανοτητα ολα αυτα που λεω να μη στεκουν, απλα καπως ετσι το εχω καταλαβει εγω]

 

Εαν δουλεψει το testdisk και "επαναφερθει" το διαμερισμα, τοτε δε θα μπορεσω να ξανακανω fix bad sectors οπως εκανα τοσο καιρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλέψει,θα μπορείς να του κάνεις ό,τι θέλεις,δεν θα διαφέρει σε τίποτα από οποιωνδήποτε δίσκο.

Απλά λέω ότι ακόμα και κάνεις το fix bs δεν σημαίνει ότι θα καταφέρει να τα φτιάξει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω καταλαβει καλα, κατι εχει χαλασει στους αρχικους sectors και εχει χαθει το ευρετηριο ή το master boot record ή το partition. Ολες τις αλλες φορες μπορουσα να δω και να παρω τα αρχεια μου. Τωρα ειναι σα να χαθηκαν τα paths προς το καθε αρχειο. [τεραστια πιθανοτητα ολα αυτα που λεω να μη στεκουν, απλα καπως ετσι το εχω καταλαβει εγω]

 

Εαν δουλεψει το testdisk και "επαναφερθει" το διαμερισμα, τοτε δε θα μπορεσω να ξανακανω fix bad sectors οπως εκανα τοσο καιρο;

 

Πάνω-κάτω, όπως τα κατάλαβες είναι.

 

Το "fix bad sectors", ανάλογα την περίπτωση, μπορείς να το καταλάβεις ως πχ βάψιμο παπουτσιών. Το να ρωτάς "δεν μπορώ να τα ξαναβάψω;" όταν έχουν τρυπήσει, έχει περίπου την ίδια αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθώντας τον οδηγο για το TestDisk:

 

Επιλεγω το δισκο μου, επιλεγω partition table type-> Intel και μετα Analyse. Εκει μου βγαζει "partition: read error". Παταω Quick Search και με ρωταει αν πρεπει να ψαξει για partition created under Vista or later ? Y/N. Aπανταω με "Ν" αφου μιλαμε για Windows XP και αρχιζει να ψαχνει. Εκει απο την πρωτη στιγμη βγαζει Read error at x/x/x (lba=xxxxx), οπου x αριθμοι που συνεχως αυξανονται.

 

Το αφηνω για αρκετη ωρα εκει να "ψαχνει" εστω και με συνεχομενα errors, εχει περασει π.χ. το 06%. Στη συνεχεια παταω Stop καθως δε φαινεται να οδηγει καπου αυτη η διαδικασια και μου βγαζει No partition found or selected for recovery. Συνεχιζω με Deeper Search οπου και παλι εχουμε read error απο την αρχη οποτε σταματαω και αυτη τη διαδικασια. Παταω Advanced και μου εμφανιζει No partition available.

 

Επιστρέφοντας στο partition table type, επιλεγω None απο περιεργεια να δω τί θα μου πει. Παταω Analyse και μου βγαζει αυτο οπου και "κολλαει", δεν ανταποκρινεται ουτε σε enter ουτε σε q(quit).

 

post-250572-0-55755100-1351867749_thumb.jpg

 

To κλεινω, παω παλι απο την αρχη Table->None και Advanced αντι για Analyse. Εκει μου βγαζει ο,τι και η εικονα απο πανω αλλα με τις επιλογες Type και Image Creation απο κατω. Παταω Type και επιλεγω NTFS.

Τωρα αντι για unknown, οπως στην εικονα, λεει Ntfs με τους ιδιους αριθμους διπλα και απο κατω τις επιλογες: Type, Boot, List, Undelete, Image Creation. Επιλεγω List (List and Copy files) και μου βγαζει Can't open filesystem. Filesystem seems damaged.

 

Δεν ξερω πως να συνεχισω. Φοβαμαι να πατησω Boot (Boot sector recovery), ειναι ασφαλες για τα δεδομενα μου; Με το ιδιο σκεπτικο, να δοκιμασω Write TestDisk MBR code to first sector;

 

Υ.Γ. Τι ξερετε για το HDD Regenerator; Ενας εγραψε οτι το αφησε 11 μερες σε δισκο με 15% bad sectors και τελικα μπορεσε να αποκτησει προσβαση στα δεδομενα του.

 

Υ.Γ. 2 Εχω δοκιμασει με το recovery CD των Windows να κανω fixmbr και fixboot(ετσι νομιζω γραφεται) αλλα τιποτα.

 

Ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω πως να συνεχισω. Φοβαμαι να πατησω Boot (Boot sector recovery), ειναι ασφαλες για τα δεδομενα μου; Με το ιδιο σκεπτικο, να δοκιμασω Write TestDisk MBR code to first sector;

Με τόσα read error χλομό σε βλέπω.(το ίδιο με τον wondows είναι,απλά γράφει νέο mbr, ασφαλές είναι,σε απροβλημάτιστο δίσκο)

Το hddregenerator έχει δικούς του τρόπους για να αντιγράψει ό,τι μπορεί από τα bad sector σε άλλα που είναι οκ για να μπορέσεις μετά να τα αντιγράψεις,αν θες το δοκιμάζεις,δεν μπορεί να σου πει κανείς από πριν αν θα κάνει δουλειά ή όχι,το μόνο που ξέρω είναι ότι 11 μέρες καταπόνηση σε δίσκο που έχει ήδη πρόβλημα είναι και αυτό ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα Boot Sector Recovery και μου εβγαλε:

 

post-250572-0-47513300-1351878550_thumb.jpg

 

Συνεχισα με Rebuild BS αλλα δεν εκανε κατι, εμεινε στασιμο χωρις να ανταποκρινεται.

Τωρα το σκαναρω με το Ultimate Restorer αλλα λεει θελει ενα χρονο(!) για να τελειωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...