Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Deeper analysis (μετά την αρχική), έκανες;

 

Ναι, βεβαίως κάνει για "τα ΧΡ". Απλά τσέκαρε εάν η γεωμετρία έχει "περίεργα" νούμερα, από τα συνήθη (=255 και 63). Αν είναι αυτά, δεν χρειάζεται αλλαγή.

 

Qick (ή οποιοδήποτε άλλο "είδος") Format δεν θα πρότεινα να κάνεις. Άλλωστε ανα΄κτηση των αρχείων μπροείς να κάνεις χωρίς να ξαναδημιουργήσεις σύστημα αρχείων. Προτείνω το  Αctive File Recovery (σε "super Scan" mode γι' αυτή τη δουλειά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Geometry έχει να κάνει με την φυσική διαμόρφωση του δίσκου και όχι με το ποιο λειτουργικό έχεις,πλέων το testdisk καταλαβαίνει όταν υπάρχει πρόβλημα με το geometry και σου βγάζει μήνυμα,άσε που πλέων είναι πάν δύσκολο να βρεις τα στοιχεία του geometry για κάποιον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις,πλέων

 

[...]

 

άσε που πλέων

 

 

 

 

 

 

1rea13c.jpg

 

 

 

 

...σ' αγαπάω και το ξέρεις, αλλά ώρες-ώρες δεν κρατιέμαι με τα "Ωμέγα" σου πλέον :ρ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deeper analysis (μετά την αρχική), έκανες;

 

Ναι, βεβαίως κάνει για "τα ΧΡ". Απλά τσέκαρε εάν η γεωμετρία έχει "περίεργα" νούμερα, από τα συνήθη (=255 και 63). Αν είναι αυτά, δεν χρειάζεται αλλαγή.

 

Qick (ή οποιοδήποτε άλλο "είδος") Format δεν θα πρότεινα να κάνεις. Άλλωστε ανα΄κτηση των αρχείων μπροείς να κάνεις χωρίς να ξαναδημιουργήσεις σύστημα αρχείων. Προτείνω το  Αctive File Recovery (σε "super Scan" mode γι' αυτή τη δουλειά).

Και deeper το ίδιο βγάζει, θα δοκιμάσω το πρόγραμμα που προτείνεις

 

Το Geometry έχει να κάνει με την φυσική διαμόρφωση του δίσκου και όχι με το ποιο λειτουργικό έχεις,πλέων το testdisk καταλαβαίνει όταν υπάρχει πρόβλημα με το geometry και σου βγάζει μήνυμα,άσε που πλέων είναι πάν δύσκολο να βρεις τα στοιχεία του geometry για κάποιον δίσκο.

Ρώτησα μήπως το geometry έχει να κάνει με το σύστημα αρχείων fat32/ntfs κλπ γιατί στα πρώτα ποστ ήταν για ntfs αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα παιδια εβαλα και το προγραμματακι active file recovery για να σωσω κατι αρχεια απο εσωτερικο δισκο (seagate barracuda 7200.10) αλλα οταν το τρεχω καπου στο ενδιαμεσο εξαφανιζετε ο σκληρος και δεν μπορει να συνεχιση η διαδικασια μηπως μπορειται να με βοηθησετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς ότι εξαφανίζεται κατά το σκανάρισμα και όχι κατά την ανάκτηση, πιθανώς έχει πρόβλημα ο δίσκος και δεν γίνεται κάτι. Το μόνο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι ν' αλλάξεις καλώδια σύνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα ! εχω ενα εξωτερικο δισκο που ειναι στα τελευταια του! τον συνδεω στο λαπτοπ και κολλαει τα παντα! του εκανα φορματ και τωρα τουλαχιστον δεν μου δημιουργει προβλημα! το θεμα μου ειναι  αν μπορω να κανω ανακτηση των αρχειων μου! εβαλα το hard disk sentinel και μου γραφει

 

"Προβλέπεται βλάβη - Απόδοση: 5 Reallocated Sectors Count, Αριθμος τομέων που μετακινήθηκαν σε εφεδρική περιοχή. Δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα στην επιφάνεια του δίσκου ή στις κεφαλές ανάγνωσης/εγγραφής.

Υπάρχουν 16376 κατεστραμένοι τομείς στην επιφάνεια του δίσκου. Τα περιεχόμενα αυτών των τομέων θα μετακινηθούν σε εφεδρική περιοχή.
Με βάση των αριθμό προσπαθειών απαναπροσδιορισμού, οι κατεστραμένοι τομείς μπορεί να είναι από συνεχόμενες περιοχές.
Αντικαταστήστε το σκληρό δίσκο αμέσως.
 
Προτείνεται να πάρετε αμέσως ένα αντίγραφο ασφαλείας για να προλάβετε απώλεια δεδομένων.
"
 γινεται να κανω ανακτηση και με πιο προγραμμα πιστευεται οτι θα εχω αποτελεσματα ? ευχαριστω!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες ("σπασμένο") το Active File Recovery και τρέξε την "Super Scan" επιλογή του στον δίσκο που λες, κι ό,τι βρει...

 

Καλό θα ήταν να μην είχες κάνει φορμάτ που είπες, κι ελπίζω έστω να μη συνεχίζεις να γράφεις έκτοτε πράγματα στον δίσκο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ο σκληρος δισκος του acer τα επαιξε ολοτελα κι εχω εκει μεσα πολλες φοτος κ σημαντικα αρχεια.Δεν τον αναγνωριζει σε κανενα λειτουργικο που τον συνδεσα (win7,linux mint,ubuntu,win xp - και με safe mode).Δεν τον βλεπουν καν.(Τον συνδεω εξωτερικα σε θυρα usb με ανταπτορα κ τροφοδοσια).

 

Μου ειχε συμβει μια παρομοια περιπτωση πριν χρονια,ξαναεγκατεστησα το recuva (οπως ειχα κανει τοτε και ειχα σωσει αρκετα αρχεια) αλλα τωρα ουτε που τον βλεπει.(Μου εμφανισε συγκεκριμενα "αδυναμια να δει τα αρχεια του δισκου",καπως ετσι).Επισης δοκιμασα και το Recover My Files και δεν τον ειδε.Δεν "βλεπεται" ουτε στο disk managment.

 

Το laptop το εχω σε καλη κατασταση,δεν πιστευω δλδ να επεσε,η να το εριξε π.χ. η μανα μου κατω,απλα μια ομορφη μερα το ανοιξα,ακουσα το δισκο να "γουργουριζει" και μετα αρχισε το "πανυγηρι"...

 

Γνωριζετε καποιο αλλο προγραμματακι που ν'αξιζει να χασω το χρονο μου?

Επισης καποιοι τσαρλατανισμοι (βαζω τον σκληρο στην καταψυξη η το κοπαναω ελαφρα) πιανουν τοπο η θα τα κανω χειροτερα?(Αν κι αμφιβαλω...) 

 

Κι αν οπως λεει κι ο απο πανω ουτε με το testdisk δεν δειχνει καν τον σκληρο,τοτε τι?

 

Ευχαριστω για τη φιλοξενια.

Επεξ/σία από steliosmavros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εβαλα τριτο σκρινσοτ σε σποιλερ και το ποστ μου γεμισε κωδικα γμτ.... εχω προβλημα με σκληρο,επεσε κατω, απο μικρο υψος . με τ πολλα ανοιξα το active file recovery ,κ κανω super scan. ο δισκος βλεπεται απο το βιος ,απο τα παραθυρια ή το λινουξ μιντ οποτε του καπνισει...
μετατο σουπερ σκαν τι να κανω???  μαλλον κανα μπανιο στη θαλασσα , θελει 40 μερες :P  sto mycomputer φαινεται ως δισκος F:\

το hard disk sentinel μου δειχνει οτι ο δισκος F εχει 71% υγεια...

 

edit: πηγα διαχειριση δισκων και πατησα mark selected partition as active... και προς το παρον μου το δειχνει κανονικα..θα δοκιμασω να παρω τα πιο σημαντικα αρχεια που θελω...γιατι το afr θελει 280 ωρες !!! ψαχνω προγραμμα να τον κλωνοποιησω για να περασω τα δεδομενα οταν αγορασω νεο σκληρο δισκο... 270 GB ειναι συνολικα εγω να χρειαζομαι πραγματικα μη πω τα 20 GB μονο...αλλα copy paste σχεδον αδυνατο , με 1 ΜΒ /sec το πολυ που εχει ταχυτητα μετα τη πτωση :P [συνηθως αντιγραφει με 500 κβ/σεκ]
(αν δεν εχει καταρρευσει μεχρι τοτε ο δισκος .. :( )
τον βλεπω σα συσκευη F:/ αλλα δε μπορω ν μπω μεσα.... γμτ !

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω έναν εξωτερικό TOSHIBA PA4093E-1HC2 320GB και κάποιες φώτο που έχω μέσα μου τις δείχνει μισές και κάποιες άλλες δεν μπορώ να τις κάνω αντιγραφή. υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω τα αρχεία μου? κάποιο πρόγραμμα? στην ανασυγκρότηση μου έβγαλε 19 gb κατακερματισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...