Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, αμα σου πει & την εταιρία θα "δωθεί" πιο πολύ απ'ότι την έδωσε το άκυρο ποστ.

Ο καψοκαμμένος θα στείλει πμ ή θα ρωτήσει εδώ ποια είναι αυτή η εταιρία που κάνει καλύτερες τιμές  B)


Άσε που φωτογραφίζει ακριβώς τις εταιρίες... (δυσφημίζοντας παράλληλα)

γεια σας! κ εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα. δεν καταφερα να παρω τα αρχεια  ουτε μονη μου, ουτε με τη βοηθεια ενος φιλου τεχνικου. στη περιπτωση αυτη μονο εταιρειες μπορουν να τα επαναφερουν δυστυχως!!! κοστιζει ακριβα αλλα τα παιρνεις ολα οπως ηταν.εγω το πηγα σε μια εταιρεια στην αγ. παρασκευη. μου τη συστησε ενας γνωστος που αφου ειχε παει σε μια αλλη στον πειραια κ  τον κοροιδεψαν τελικα το πηγε σε αυτους κ ολα καλα!!
ελπιζω να βοηθησα!
 
ΑΑΑ!! ειχαν κ καλες τιμες σε σχεση με αλλους κ εκαναν κ δωρεαν τη διαγνωση B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα πάντως πιο πολύ ως "άκυρο" (...ποιός που ήδη δεν ξέρει -και αν ξέρει δεν τον αφορά- θα κοιτάξει να ψάξει να βρει σε ποιές εταιρίες ΠΙΘΑΝΩΣ αντιστοιχούνε -το "πιθανώς", ξαναλέω για όσους δεν ξέρουν ήδη- οι περιοχές...) μου φαίνεται παρά για έμμεση διαφήμιση. Άσε το πως είναι διατυπωμένο δε...(μόνο ο επίλογός του κάπως όζει για φόλα...). Αν υπήρχε άλλωστε πρόθεση για διαφήμιση (που ξαναλέω δεν νομίζω), είναι "πολύ φανερό" ότι "κάτι υποννοεί", αφού καρφώνεται τόσο, οπότε θα μπορούσε να πει κατευθείαν στο ψητό και να είναι ίδιο το νόημα. Μάλλον "ο φόβος να μη θεωρηθεί διαφημιση" είναι, παρά "ξεκάρφωμα", το ότι δεν το κάνει.

Τα πρόσεξα και σκέφτηκα κι εγώ όλα αυτά που ανέφερες (ακόμη και το "δυσφημιστικό" κομμάτι), αλλά τελικά το συμπέρασμά μου είναι πως δεν παίζει (κουτο)πονηριά, όσο ακυροσύνη...

 

 

Σε κάθε πάντως περίπτωση, είναι για ντισλάικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παίδες..

 

Φίλη από Αθήνα ψάχνει εταιρία για Data Recovery σε παλιό σκληρό που χτύπησε, έχει μέσα πολύτιμες φωτογραφίες και ψάχνει τρόπο να τις διασώσει.. Έχει να προτείνει κάποιος καμιά δοκιμασμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tic-Tac - Αττική η (πιθανώς) παλαιότερη και (σίγουρα) ακριβότερη. Δεν έχω βρεθεί από εκεί, αλλά από το σάιτ της να πιάσεις, μέχρι το τί γράφουν σε αυτό, μάλλον η πιο "υπεύθυνη".

 

Datalabs - Αττική, ίσως η επιλογή για τον μέσο "οικιακό χρήστη". Από όσα έχω διαβάσει/πιάσει (...κι εδώ "από μακρυά").

 

Oktabit - Αττική (Β. Π.), δεν ξέρω πολλά, αλλά μάλλον αρκετά παλιά και μάλλον σοβαρή.

 

Anaktisis, έχω ξενερώσει με το "μπακάλικο" σάιτ της παλιότερα (τώρα δεν ξέρω καν τί έχει), αλλά είχα δει να γράφουν ΚΑΙ σοβαρά πράγματα.

 

Northwind - Σαλονίκη. Beats me - try it.

 

Greek Recovery - Ξάνθη (...μοιάζει σαν το παλιό "Αλβανός τουρίστας" -μη πιαστεί κανείς, έχω φίλο Αλβανό- η διατύπωση).

 

Πάρε τους όλους και ρώτα τους κατά βάση εάν η διάγνωση είναι τζαμπέ, και αν το τζαμπέ αυτό το εννοούν όχι ότι "δεν θα την χρεώσουν στον τελικό λογαριασμό", αλλά εάν την κάνουν, σου λένε εκτίμηση κόστους ανάκτησης και ΜΕΤΑ, ΑΝ θες, συνεχίζουν.

Γενικά πάρε, μίλα, να κόψεις αντιμετώπιση από customer support, να μάθεις τιμοκατάλογο κλπ.

Σε γενικές, ΥΠΟΘΕΤΩ ότι όλες τα ίδια προσφέρουν, με ερωτημετικό τις χρεώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την άλλη στη Αγ. Παρασκευή δε χρειάζεται να τη διαφημίσουμε άλλο οπότε καλά έκανες & δεν την ανέφερες  :P

Τιμωρία  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tic-Tac - Αττική η (πιθανώς) παλαιότερη και (σίγουρα) ακριβότερη. Δεν έχω βρεθεί από εκεί, αλλά από το σάιτ της να πιάσεις, μέχρι το τί γράφουν σε αυτό, μάλλον η πιο "υπεύθυνη".

 

Datalabs - Αττική, ίσως η επιλογή για τον μέσο "οικιακό χρήστη". Από όσα έχω διαβάσει/πιάσει (...κι εδώ "από μακρυά").

 

Oktabit - Αττική (Β. Π.), δεν ξέρω πολλά, αλλά μάλλον αρκετά παλιά και μάλλον σοβαρή.

 

Anaktisis, έχω ξενερώσει με το "μπακάλικο" σάιτ της παλιότερα (τώρα δεν ξέρω καν τί έχει), αλλά είχα δει να γράφουν ΚΑΙ σοβαρά πράγματα.

 

Πάρε τους όλους και ρώτα τους κατά βάση εάν η διάγνωση είναι τζαμπέ, και αν το τζαμπέ αυτό το εννοούν όχι ότι "δεν θα την χρεώσουν στον τελικό λογαριασμό", αλλά εάν την κάνουν, σου λένε εκτίμηση κόστους ανάκτησης και ΜΕΤΑ, ΑΝ θες, συνεχίζουν.

Γενικά πάρε, μίλα, να κόψεις αντιμετώπιση από customer support, να μάθεις τιμοκατάλογο κλπ.

Σε γενικές, ΥΠΟΘΕΤΩ ότι όλες τα ίδια προσφέρουν, με ερωτημετικό τις χρεώσεις.

 

Ευχαριστώ, θα μεταβιβάσω τις προτάσεις στην φίλη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι αν το είχα γράψει εδώ και είχα κάνει επεξεργασία (που δεν την πήρε γιατί είχε ζόρια το σάιτ) - αλλά και να το είχα πει, πάμε άλλη μια, επειδή τώρα δνε το βλέπω : αν μας έλεγες (ή η φίλη σου) τί ακριβώς θέμα υπάρχει με τον δίσκο, ίσως και να δίναμε συμβουλές για επαναφορά των αρχείων, ώστε να γλυτώσει το κόστος της εταιρίας. Αν βέβαια διαπιστωμένα ο δίσκος είναι γκολ (πχ χτυπάνε οι κεφαλές) τότε δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.

Και σε κάθε περίπτωση, αν μπορεί ούτως ή άλλως να χαλαλίσει μερικά κατοστάρικα, ας απευθυνθεί καλύτερα απ' ευθείας σε εταιρία.

Αν όμως τα οικονομικά δεν είναι ανθηρά, ας δοκιμάσει να μας πει και εδώ (ή εσύ αν όχι αυτή) για το τί γίνεται με τον δίσκο, μπας και μπορέσουμε να προτείνουμε πράγματα που δεν χρειάζονται επέμβαση στο hardware, αλλά μόνο με προγράμματα να τη γλυτώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρίσκομαι Θεσσαλονίκη, η άμεσα ενδιαφερόμενη βρίσκεται Αθήνα, δεν τον έχω δει ο ίδιος. Από όσο την ρώτησα πάντως, κατάλαβα πως ο σκληρός έχει χτυπήσει, click of death κλπ.. Τον έχει κρατήσει καιρό, τον πήγε και σε γνωστούς πιο σχετικούς, αλλά δεν βγήκε τίποτα..

 

Τα χρήματα είναι διατεθειμένη να τα δώσει, γιατί είναι προσωπικές φωτογραφίες που δεν μπορεί να ξαναβρεί. Μάλιστα μου είπε ότι τον είχε πάει σε μια εταιρία (δεν ξέρω αν είναι "αυτή στην Αγ.Παρασκευή" :-D ), αλλά δεν έβγαλε άκρη. Αυτοί τον έστειλαν έξω, σε κάποια εταιρία που όμως τελικά έκλεισε, της τον κράτησαν καιρό, έκανε φασαρία και τελικά της τον επέστρεψαν όπως ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, να και τα ωραία.

Καλό είναι να μαθαίνουμε τέτοια, για να...μαθαίνουμε...

 

Γι' αυτό θέλει προσοχή στις περιπτώσεις ανάκτησης. Άμα είναι να μου κάνουν οι άλλοι τον νταβά, παίζοντάς το ρηκαβεράδες, και να στέλνουν δίσκους έξω, δεν μιουγάνται λέω 'γω...; Τον στέλνω και μόνος μου.

Σοβαρή ανάκτηση = έχω κλην ρουμ, και δεν εννοώ να φέρνω κάθε μέρα μια Ρουμάνα να ξεσκονίζει. Έχω και κατάλληλο εξοπλισμό. και δεν εννοώ ανοιχτήρι της κονσέρβας. Τώρα πόσοι από όλους δαύτους που κυκλοφοράνε ως εταιρίες, είναι και της προκοπής, δεν ξέρω. Το ιδανικό είναι, άμα είναι να τα σκάσει κάποιος, να πηγαίνει μια βόλτα από το "μαγαζί", να βλέπει πρώτα τί ρόλο βαράνε και μετά να κάνει κουμάντο πάντως...

 

Αν σε παίρνει και είναι τόσο δικός σου άνθρωπος, πάνε μέχρι Νorwind που λέγαμε, να δεις τί παίζουν κι αν είναι τους τον στέλνει.

Αλλιώς, είτε Tic-Tac που λέγαμε, είτε Datalabs, θα έλεγα εγώ. Χωρίς να έχω ιδία πείρα, ξαναλέω. Αλλά έχω σχηματίσει γενική εντύπωση ότι αυτοί είναι που, ίσως, αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα,

 

 

 

Ζήτω συγγνώμη από τους διαχειριστές που επέλεξα λάθος μέρος για το ποστ . Υπάρχει ενας σχετικός πανικος....(παραδοση σε λίγες μέρες και κατά λάθος delete των τελευταίων αρχειων)

 

 

 

Εγινε λαθος λοιπόν και διεγραψα φακελο απο την επιφανεια εργασιας που με καποιο τροπο ηταν linked shared η δεν ξερω τι αλλο, με τον βασικό user και τα documents που εχει. (δεν ειναι δικος μου ο υπολογιστης αλλα της κοπελας μου).

 

 

 

Αποτελεσμα:

 

 

 

100gb φακελος με τα παντα σβηστηκε αμεσως. Δε φανταστηκα ποτε οτι ενας χαζοφακελος στην επιφανεια εργασιας θα ειχε τα παντα.

 

 

 

 

 

Προφανως ανακτηση απο recycle bin δε γινοταν γιατι δε χωραγε.

 

 

 

Εκανα τη βλακεια και εκανα recover πολυ υλικο απο το recycle bin μηπως και ηταν καπου και δε το βλεπα. (αυτο προφανως αρχιζει και κανει write στα κενα που αφησαν τα αρχεια τα αλλα και τα χανω ε?)

 

 

 

Δευτερη βλακεια να εγκαταστησω (σε εξωτερικο σκληρο) προγραμμα ανακτησης (stellar phoenix) και να προσπαθησω μια ανακτηση. Εβγαλε καποια αλλα κυριως τα παλια....τα καινουρια ηταν 0 ΚΒ...

 

 

 

 

 

 

 

Ερωτηση λοιπον:

 

 

 

Οταν σβησεις φακελο με αρχεια μετα οτιδηποτε γραψει ο σκληρος δισκος του λαπτοπ παει και το γραφει πανω στα πιο προσφατα αρχεια? Η ειναι random το write σε κενα που το βολευουν? Δλδ συνηθως χανεις τα προσφατα ή τα παλια?

 

 

 

Ξερω οτι με το να μην παω τον σκληρο απευθειας σε μαγαζι κατι εχασα. Αλλα θελω να ξερω περιπου αν ειναι τα προσφατα...

 

 

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guyz μια γρήγορη ερώτηση επειδή έχω σκαλώσει πραγματικά,έχω εναν 2,5αρι σκληρό (sata) από ένα λάπτοπ με καμένη κάρτα γραφικών και θέλω να πάρω τα αρχεία του σκληρού. αμα συνδέσω με ενα σατα καλώδιο τον σκληρό στο desktop θα μου τον εμφανίσει κανονικά και θα μπορώ να πάρω τα data μου απο τον δίσκο?

υπόψιν οτι ο 2,5αρης έχει και os πάνω,φαντάζομαι δεν θα γίνει κανα conflict με τον πρωτεύων δίσκο που έχει το desktop ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oktabit ειχα παει παλια για Recovery ενα δισκο(οχι δικο μου) και οχι ειχαν κανει μια χαρα δουλεια.την θεωρω σοβαρη εταιρεια γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

χτυπησε ενας δισκος από λαπτοπ της κουνιάδας μου και εχει μεσα ΟΛΕΣ τις φωτογραφιες του μωρου της ( 2 χρονια ) ...... τον εβαλα στον σταθερο μου και με το που αναβα το ρευμα του κουτιου εξωτερικου κολουσε το συμπαν στον υπολογιστη .Τελικα μετα από κανα 10 ρια φορες δεν κολησε ο υπολογιστης και ξεκινησα για πρωτη φορα είναι η αληθεια μια και που στο παρελθον δεν μου ειχε χρειαστεί το Recover My Files ( σπασμενο για να κανει save στην συνεχεια ) . Το θεμα μου είναι ότι το ξεκινησα στις 5 είναι 7:10 είναι στο phase 4 από τα 5 και μου λεει : Scanning Block 15.482.313 of 418.790.950 ..... ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ??????????????????????????????? Τοσο πολύ  αργει ; αν πατησω SKIP δεν θα μπορεσω να δω τα αρχεια του δισκου ; πρεπει σωνει και καλα να τα κανει ΟΛΑ ;

post-57931-0-44023200-1393089284_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εννοείται. Ο χρόνος του σκαναρίσματος αντιστοιχεί με την εύερεση των καταχωρήσεων του συνόλου των αρχείων (=αν το σταματήσεις, ανάλογα το πώς είναι φτιαγμένο το πρόγραμμα φυσικά, είτε δεν θα σου δείξει τίποτα, είτε στην καλύτερη θα σου αναφέρει μέρος του συνόλου που ψάχνεις).

 

(...και που είσαι ακόμη, όταν τελειώσει και πας για ΑΝΑΚΤΗΣΗ των αρχείων, να δεις τί έχεις να δεις...)

 

Πάντως, υπάρχει και το ενδεχόμενο να "ξεκολλήσει" το σκανάρισμα και να τρέχει πιο γρήγορα μετά. ΑΝ είναι, βεβαίως, τυχερή η κουνιάδα, καθώς εξαρτάται από την ζημιά που έχει υποστεί ο σκληρός. Όπως μπορεί και να κολλήσει μια και καλή και καν να μην πάει παρακάτω/να ολοκληρωθεί. Να είσαι έτοιμος περισσότερο για το 2ο ενδεχόμενο πάντως.

 

Γι' αυτό γενικά συνίσταται σε δύσκολες περιπτώσεις, να σκανάρεται ο δίσκος από μηχάνημα-"ρεζέρβα" (που δεν θα κάνει κάτι άλλο). Τον βάζεις και τον αφήνεις μερικές μέρες (όντως ενδέχεται και να πάρει μέρες, αλλά και να καταφέρει να ολοκληρωθεί. Αν και αν δεν γίνει εντός μερικών ωρών, χλωμιάζουν οι πιθανότητες).

 

Σκανάριζε ψηλά κι αγνάντευε είναι η φάση...

 

 

*...προσωπικά θα πρότεινα να "βρεις" (όπως "βρήκες" και το RMF) και να τρέξεις το Active File Recovery καλύτερα. Μπορείς βέβαια να το αφήσεις να δεις πού θα πάει η δουλειά με το RMF, όμως όσο "στρεσάρεται" ο (πιθανώς ήδη έντονα λαβωμένος) σκληρός με σκαναρίσματα, ίσως να μειώνεται η πιθανώς λίγη ζωή του.

 

Αν τελικά το χρησιμοποιήσεις και ολοκληρωθεί το σκανάρισμα, σώσε από το μενού του ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τα αποτελέσματα του σκαναρίσματος, να μπορείς να τα ξαναφορτώσεις σε χρόνο dt και να μην χρειαστεί να το επαναλάβεις, πριν προσωρήσεις στην καθ' εαυτού διαδικασία ανάκτησης. (...δυνατότητα που δεν θυμάμαι σίγουρα, αλλά νομίζω πως δεν έχει το RMF).

(...για την οποία ανάκτηση, απροπό, θα χρειαστείς ισόποσο με τη συνολική χωρητικότητα των προς ανάκτηση αρχείων, ελύθερο χώρο σε άλλο μέσο. Το τονίζω μήπως και δεν το ξέρεις. Καθώς "ανάκτηση"=ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ των αρχείων σε άλλο μέσο...Τέλος, πες πως κατορθώνεις την ανάκτηση με οποιοδήποτε πρόγραμμα : φρόντισε καπάκι να ελέγξεις σταχυολογικά έναν ικανό αριθμό αρχείων, γιατί δεν αποκλείεται να ανακτηθούν ΜΗ λειτουργικά...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...