Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εισαι ωραιος ... Επειδή δεν θα τελιωνε ουτε το 2015 αποφασισα να το διακοψω και το εβαλα να ψαξει ΜΟΝΟ για jpeg αρχεια . Αποτέλεσμα ; Από 418.000.000 επεσε στα 184.000.000 κατι είναι και αυτό . Το κακο ; ξεκινησε από την αρχη.... από εκει και περα χωρο στον δισκο εχω δεν υπαρχει θεμα ο σταθερος είναι ανοιχτος εκλεισα οτιδήποτε ετρεχε και θα το αφήσω μεχρι ωσπου τελιωσει... Ελπιζω μεχρι το τελος του μηνα.... ! Σε ευχαριστώ για τον χρονο σου . Όταν ειδα το πως πηγαινε φοβηθηκα ότι εχω κανει κατι πολύ λαθος αλλα όλα οκ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να 'σαι καλά μαν.

 

(...η αλήθεια είναι ότι από τη στιγμή που τόνισες ότι φωτός είναι που καίγεται, δεν σκέφτηκα να στο τονίσω να το βάλεις να ψάχνει αποκελιστικά για δαύτες. Καλά που το σκέφτηκες ο ίδιος).

 

...και στην γιορτή πχ της κουμπάρας, ξέρεις τί δώρο θα της πάρεις αυτή τη φορά, ε; Όχι άλλα μίξερ κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα καταφερα να τα παρω ολα 18.000 αρχει περιπου 25 gb. Οταν ειπα να ξεκινησω μηπως παρω και κατι mo3 ο δισκος μας αφησε για αλλες πολιτιες στα 150 Mb. Ευτυχως οι φιτο ολες σωθηκαν. Ποσο παιρνουν τα μαγαζια για μια τεοια δουλεια ξερει κανεις; Λογικα ανα μβ χρεωνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανά GB για την ακρίβεια. Όσο για το "πόσο", θυμάμαι μόνο κάποιον τιμοκατάλογο, νομίζω του Πλαισίου, να λέει για "κάθε δισκάκι DVD με ανακτημένα αρχεία, να χρεώνεται όσο μια "εργατοώρα"

Ή με την ώρα καθαρά (την οποία την θυμάμαι προ κάποιων ετών γύρω στο 40άρι με 50άρι - ανάλογα με το "μαγαζί" κτλ).

 

Γενικά οι ανακτήσεις χρεώνονται τσιμπημένα. Δεν ξέρω για τώρα με κρίσεις κλπ που κυνηγάνε πελάτες με το ντουφέκι τί κάνουν οι πολλοί, αλλά παλαιότερα το κατοστάρικο δεν ήταν καθόλου απίθανη απαίτηση. Μιλάμε βέβαια για απλές ανάκτησεις με χρήση software "από τον καθ' ένα" (όπως στο προαναφερθέν μαγαζί), και όχι για χρεώσεις εξειδικευμένων εταιριών ανάκτησης. Διότι αυτές χτυπάνε πολλά κατοστάρικα, αν είναι να γίνει παρέμβαση στο hardware.

 

Δεν ξέρω τί ακριβώς έχεις στο μυαλό σου και ρωτάς, αλλά "για τις ανεκτίμητες κουμπαροφωτογραφίες", ένα πενηντάρι ας πούμε δεν ακούγεται ούτε πολύ, ούτε και λίγο (σαν ποσό στις μέρες μας εννοώ) βέβαια.

 

 

Κι από εδώ και πέρα να την συμβουλέψεις να πάρει έναν εξωτερικό, όπου θα κρατάει αντίγραφα. Το ιδανικό είναι να παρθεί ένας σκέτος σκληρός και μια ξέχωρη USB θήκη στην οποίαν θα μπει, με οδηγό αυτό το σκεπτικό, και συγκεκριμένα αυτός ο σκληρός και αυτή η θήκη, αλλά αν αυτά της είναι ψιλά γράμματα και δεν πρόκειται να κάνει κανείς την αγορά/"τοποθέτηση" για αυτήν (χωρίς βέβαια να είναι κάτι δύσκολο για να το κάνει ακόμα και μόνη - έστω με μια υποτυπώδη καθοδήγηση από εσένα, καθώς δεν είναι κάτι περισσότερο από το να βάζεις πχ SIM σε κινητό), ΕΣΤΩ να προμηθευτεί έναν οποιονδήποτε εξωτερικό "ελάχιστης τιμής και χωρητικότητας" με 3ετή έστω εγγύηση αντικατάστασης, είτε από e-shop (που έχει e-shop points και γλυτώνει μεταφορικά) είτε από Vision Studio (Σαλονίκη, οπότε επίσης γιοκ μεταφορικά), με γύρω στο 50άρι...

 

(...προβλέπω βέβαια ότι μετά την αγορά νέου σκληρού για το λαπιτόπι, ούτε "διάθεση" για περαιτέρω αγορές θα έχει, και δυστυχώς θα της ενισχυθεί με την ιδέα ότι "καινούριος δίσκος είναι, σιγά μην πάρω αντίγραφα από τώρα..." και ίσως την ξαναπατήσει...)

 

(...μια και είπα για νέο σκληρό για το λάπτοπ, αν δεν έχει ήδη πάρει, ο WD που είπα πιο πάνω, είναι ιδανική περίπτωση ΚΑΙ για δίσκος του λάπτοπ. Εκτός κι αν τυχόν ήταν το μηχάνημα εντός εγγύησης και θα γλυτώσει έστω την αγορά αυτού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι κουμπαρα είναι κουνιαδα της γυναικας μου η αδερφη και φυσικα δεν θα την παρω λεφτα :) απλα μου εκανε εντυπωση οι τιμες που ειδα σε διαφορα site . Δισκο ειχα εγω από laptop σπασμενο εβαλα εκεινον όλα μια χαρα 320 ηταν . Εξωτερικο θα της δωσω ένα κουτι USB που εχω και έναν δισκο 320 αρι που μου περισσευει να κανει την δουλεια της μιας και που περιμενουν τα παιδια και 2ο μωρο και δεν υπαρχουν λεφτα για αγορες . Φυσικα το μηχανημα ηταν εκτος εγγυησης αφου το πηρε το 2008 :) Τελοσπαντων τελος καλο όλα καλα :) Σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω έναν σκληρό δίσκο 2TB με το (κλασικό μάλλον) πρόβλημα στη κεφαλή. (τικ-τικ-τικ)

Διαβάζω γενικότερα κάτι τρελά ποσά στις εταιρίες ανάκτησης, πολλές μάλιστα μου φαίνονται εξαιρετικά τραγικές (ως εταιρίες).

Τι παίζει με τα λεφτά; Διαβάζω κάτι για 500€ και αφριζω.

 

Κανένας που έκανε ανάκτηση κάπου να μας πει πόσα έδωσε για τέτοια περίπτωση υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GaGas_Thess:

Έχε υπόψιν πως αρχεία εικόνων & φωτογραφιών δεν είναι μόνο .jpeg αλλά και πολλών άλλων (δημοφιλών) τύπων ή καταλήξεων. πχ jpg (=jpeg), bmp κ.α.

 

just saying

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dzax, οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ εταιρίες ανάκτησης = σχετικός..."διαστημικός" εξοπλισμός, τεχνογνωσία, προσωπικό κτλ, είναι όντως πανάκριβες - δικαιολογημένα εν μέρει (για τους προαναφερθέντες λόγους).

[Αυτοί που κάνουν μόνο προσπάθειες με software, είναι λίγο πιο λαμόγια και "εκμεταλλεύονται" την ανάγκη σου, όταν σου ζητάνε "μεγάλα ποσά" (κατοστάρικο μεσ' στο νερό ας πούμε), κάτι σαν τους υδραυλικούς ή τους γιατρούς που για ένα παξιμάδι ή βήχα, σε ξαφρίζουν. Κι αν χρειάζεται επέμβαση στο hardware, στον στέλνουν και στις "πραγματικές", και καρπώνονται την...μεσιτεία τους, απλώς...]

 

Πάντως έχουνε πέσει "αρκετά" τα ποσά. Μέχρι "προ κρίσεως", χαλαρά χτυπούσαν χιλιάρικο, και λίγο παλιότερα χιλιάριΚΑ...

Λάβε βέβαια υπ' όψη, ότι ο στόχος τους δεν είναι ο μέσος home user, αλλά εταιρίες με πολύτιμα επαγγελματικά δεδομένα. Οπότε καταλαβαίνεις...

Γενικά το σπορ "ανάκτηση", δεν είναι "για πολλούς", οπότε γίνε από εδώ και πέρα θιασώτης του πιο βατού σπορ "έγκαιρα (=ΑΜΕΣΑ) αντίγραφα στα δεδομένα μας"...

 

 

*...το "τικ-τικ", ή μπορεί να σημαίνει πρόβλημα κάπου στο μηχανισμό κεφαλών, ή πρόβλημα με το μοτέρ, ή ακόμη και με το firmware.

Αν πάντως πρόκειται να τον πας σε..."πραγματική εταιρία", μην τον έχεις άλλο συνδεδεμένο (και για άμεσα να μην είναι να πας, άσε τον στην άκρη για όποτε μπορέσεις). Γενικά χειροτερεύεις την κατάστασή του πάντως, "όσο πειραματίζεσαι μαζί του" (γενικά δεν είναι κακός ο πειραματισμός, αλλά αν είναι να πας σε εταιρία, τότε είναι...).

[Οπότε, ανάλογα το τί θα χρειαστεί να γίνει στον δίσκο, θα είναι και η χρέωση. Αν είναι πάντως να ανοιχτεί και πχ να μεταφερθούν platters ή ν' αλλαχτούν κεφαλές ή μοτέρ, η πεντακοσαρού ίσως και να φανεί λίγη...Εξαρτάται και από την κατάσταση των platters επίσης και τί "επεμβάσεις" θα χρειαστεί να κάνουν για να σώσουν δεδομένα]

 

** Τα τελευταία χρόνια, κάποιες από τις εταιρίες αυτές διαφημίζουν "δωρεάν διάγνωση". Δεν ξέρω υπό ποιούς όρους, αν πχ εννοούν το "πας τον δίσκο, κάνουν διάγνωση, σου λένε κατά προσέγγιση εκτίμηση κόστους με βάση αυτά που διαγνώσανε και ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ να προχωρήσουν, τον λαμβάνεις και φεύγεις χωρίς χρέωση". Πάρε τηλ. και ρώτα. Πχ την Datalabs, την Oktabit (Αττική) ή την Northwind (Σαλονίκη) να δεις τί θα σου πουν. Εκτός κι αν εννοούν ότι στο τελικό φιρμάνι, δε θα χρεώσουν (όπως κάνανε παλιά) το κόστος της διάγνωσης...

 

 

***...υποθέτω ότι είναι εσωτερικός; Γιατί αν είναι εξωτερικός, ψιλοαλλάζει το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@washcloud

 

Ήταν εξωτερικός και τον άνοιξα για να τον δω μηπως το πρόβλημα ήταν εκεί(μάταια), οπότε τώρα είναι εσωτερικός (:P).

Τον είχα πάει σε έναν τεχνικό για μια "άποψη" και μου είπε πως πιθανόν να έχει κουνηθεί η κεφαλή. Γενικότερα από τότε που τον δοκίμασα και σαν εσωτερικό δεν τον ξαναπείραξα με την ελπίδα κάποια στιγμή να ψαχτώ στο θέμα της ανάκτησης γιατί και τότε μου μίλαγε για 500αρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμ, σε εξωτερικό "ήλπιζα" (για να σου έλεγα να βγάλεις από μέσα τον σκληρό κουτουλουπού). Bummer λοιπόν...

 

 

...έτσι στο 'πε; "Κουνήθηκε η κεφαλή";

 

 

Εναλλακτικά, βάλε ένα πενηντάρικο μέσα σε ένα κουτί από τοματοπελτέ και θαψ' το σε κα'να πάρκο. Έτσι που μας πάνε, λίγα χρονάκια ακόμα και θα έχουν φτάσει εκεί οι τιμές, οπότε πας και το ξεθάβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω ένα σκληρό wd green 750gb ο οποίος είχε αγοραστεί σαν εξωτερικός με το κουτί του αλλά στην πορεία τον έκανα εσωτερικό. Καιρό τώρα μου εμφάνιζε στο hard disk sentinel ότι η υγεία του είναι 100% αλλά υπήρχαν προβλήματα στην επικοινωνία του σκληρού με τον υπολογιστή. Δεν εμφάνιζε κάποιο πρόβλημα μόνο αυτό. Από εχθές όμως ενώ ανοίγει κανονικά ο σκληρός δεν μπορώ να πάρω τα αρχεία μου γιατί όταν κάνω αντιγραφή επικόλληση δεν βρίσκει τα αρχεία. Τα αρχεία είναι κανονικά μέσα αλλά φαίνονται σαν κατεστραμμένα. Υπάρχει περίπτωση με κάποιο τρόπο να κάνω ανάκτηση η να τα ξεχάσω τελείως? Μήπως με αλλαγή της πλακέτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτό το διαολεμένο chkdsk είναι δίκοπο μαχαίρι, μιας και όσα αρχεία δε μπορέσει να διαβάσει τα διαγράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο software να δοκιμάσω..? Απο την εμπειρία σας, ποιό έχει τα καλύτερα αποτελέσματα?

 

Έχω κατεβάσει το recuva και λέω να ξεκινήσω το scan σε 1ΤΒ δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Μετά από αρκετές δοκιμές με εξωτερικά κουτιά και άλλες θύρες sata εσωτερικά κατάφερα να πάρω το backup. Όλα τα αρχεία φαίνονται εντάξει. Τι μπορεί όμως να φταίει στον σκληρό η πλακέτα του? Μιας και η υγεία του είναι στο 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...