Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω κι εγω προβλημα,ανοιξα νεο νημα αλλα ας το αντιγραψω κι εδω μηπως και ξερει καποιος.

 

Ειχα στον υπολογιστη μου εναν δισκο western digital 1 tb caviar green με κωδικο μοντελου WD10EARS-00Y5B1. Χωρις λοιπον να εχω καποια ενδειξη ή οποιοδηποτε προβλημα,σημερα ο δισκος παρεδωσε πνευμα.

 

Προσπαθησα να ανοιξω τον υπολογιστη μου,και κολλησε για αρκετη ωρα στην φορτωση των windows.Αφου εκανα διαφορες δοκιμες και δεν κατεληξα καπου,αποφασισα να περιμενω καποια ωρα μηπως τελικα μπει.

 

Πραγματι,μετα απο 11-12 λεπτα,μπηκε στα windows,η αποκριση ομως του συστηματος δεν ηταν σωστη.Πολυ lag πολυ αναμονη,οποτε κατι δεν πηγαινε καλα.

 

Μπαινοντας στο my computer ο εν λογω δισκος φαινοταν κανονικα,αλλα ηταν μη προσβασιμος και οποιαδηποτε ενεργεια σχετιζοταν μαζι του κολλουσε τον υπολογιστη.

 

Με το που ξεμπριζωσα το sata,ολα επανηλθαν σε νορμαλ ρυθμο.

 

Εχετε αποψη αν ο δισκος ειναι για πεταμα ή εαν εχω πιθανοτητες να σωσω καποια αρχεια?

 

Υπερευχαριστω για τις απαντησεις σας!

 

Ξεχασα να σας αναφερω οτι οταν πιανω τον δισκο στα χερια μου,δειχνει να λειτουργει κανονικα,χωρις περιεργους θορυβους,κλικ,χτυπηματα κτλ.

 

edit για το θεμα μου συνεχιζουμε εδω 

http://www.insomnia.gr/topic/521225-%CF%83%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-wd10ears-00y5b1/

 

ΛΥΘΗΚΕ,ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους

Επεξ/σία από antreasM77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλησπερα παιδια, εχω προβλημα με εναν εξωτερικο σκληρο δισκο, κλασσικα δεν τον διαβαζει ο υπολογιστης και ζηταει διαμορφωση. Ακολουθησα την μεθοδο του testdisk η οποια περιγραφεται προηγουμενως (την οποια εχω ξανακανει στο παρελθον επιτυχως) και δεν βρηκε partition. H μεγαλη διαφορα ομως αυτη τη φορα ειναι η εξης, με το που συνδεσω τον σκληρο δισκο στον υπολογιστη πολλες λειτουργιες κολλανε, για πχ δεν ανοιγουν σελιδες στο ιντερνετ, προγραμματα παγωνουν, πατας δημιουργια νεου φακελου στην επιφανεια εργασιας και δεν εμφανιζεται και διαφορα τετοια.. Ολα επανερχονται με το που αποσυνδεσω τον σκληρο δισκο, το testdisk τοτε εμφανιζει τον σκληρο, οι σελιδες φορτωνουν κανονικα, τα προγραμματα ξεκολλανε, ο νεος φακελος εμφανιζεται κτλ κτλ.. Ακομα και το μηνυμα οτι χρειαζεται διαμορφωση τοτε εμφανιζεται. Καμια ιδεα? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....τί να ελέγξει ο φουκαράς, αφού ο άλλος ο βρυκόλακας δεν του 'χει αφήσει resource για resource...

 

Φοίνικα, αν δεν είναι εντός εγγύησης (μη βασιστείς μόνο στο τί δώσανε από εκεί που τον πήρες ΑΝ έχει λήξει αυτή, αλλά τσέκαρε και στο σάιτ του κατασκευαστή με βάση το μοντέλο του, ΜΠΑΣ και τον καλύπτουν. Και ΑΝ έχει, ΜΗΝ τον ανοίξεις), άνοιξε την θήκη και πάρε τον σκληρό και δοκίμασ' τον εσωτερικά σε σταθερό.

 

Εναλλακτικά σε όλ' αυτά, αν σου είναι εύκολο, δοκίμασέ τον σε περιβάλλον Λίνουξ (η πιο εύκολη επιλογή είναι να κατεβάσεις ένα ISO πχ για Ubuntu -βρίσκεις παντού/γκούγκλαρε- και να φτιάξεις ένα δισκάκι για μπουτάρισμα από εκεί). Αν δεν έχει τελικά πρόβλημα ο σκληρός, αλλά ο disk controller της θήκης, κατά πάσα πιθανότητα τα Λίνουξ δε θα κολλήσουν/κωλώσουν και θα μπορέσεις ίσως να τον διαχειριστείς από εκεί = να κάνεις ίσως αντιγραφές αρχείων ΑΝ φαίνονται ή να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων).

 

 

....εν τω μεταξύ, πριν απ' ολ' αυτά, όντως πες μας ποιός ΑΚΡΙΒΩΣ εξωτερικός είναι (δώσε μοντέλο με ονόματα και αριθμούς κτλ) που δικαίως είπε ο άδικος...(ο οποίος μάλλον ρωτάει για να διευκρινιστεί αν τυχόν είναι 2.5άρης, και αν είναι, να δούμε την περίπτωση να έχει modded κωλο-πλακέτα κτλ...Ε μαν; Ράιτ; Εγώ ψυχανεμίζομαι πάντως πως είναι 3.5άρης. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξες την υγεία του με διαγνωστικό;

Ποιος δίσκος είναι;

Δυστυχως δεν μπορω να το κοιταξω με κανενα διαγνωστικο γιατι δεν μου το διαβαζει καθολου..

....τί να ελέγξει ο φουκαράς, αφού ο άλλος ο βρυκόλακας δεν του 'χει αφήσει resource για resource...

 

Φοίνικα, αν δεν είναι εντός εγγύησης (μη βασιστείς μόνο στο τί δώσανε από εκεί που τον πήρες ΑΝ έχει λήξει αυτή, αλλά τσέκαρε και στο σάιτ του κατασκευαστή με βάση το μοντέλο του, ΜΠΑΣ και τον καλύπτουν. Και ΑΝ έχει, ΜΗΝ τον ανοίξεις), άνοιξε την θήκη και πάρε τον σκληρό και δοκίμασ' τον εσωτερικά σε σταθερό.

 

Εναλλακτικά σε όλ' αυτά, αν σου είναι εύκολο, δοκίμασέ τον σε περιβάλλον Λίνουξ (η πιο εύκολη επιλογή είναι να κατεβάσεις ένα ISO πχ για Ubuntu -βρίσκεις παντού/γκούγκλαρε- και να φτιάξεις ένα δισκάκι για μπουτάρισμα από εκεί). Αν δεν έχει τελικά πρόβλημα ο σκληρός, αλλά ο disk controller της θήκης, κατά πάσα πιθανότητα τα Λίνουξ δε θα κολλήσουν/κωλώσουν και θα μπορέσεις ίσως να τον διαχειριστείς από εκεί = να κάνεις ίσως αντιγραφές αρχείων ΑΝ φαίνονται ή να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων).

 

 

....εν τω μεταξύ, πριν απ' ολ' αυτά, όντως πες μας ποιός ΑΚΡΙΒΩΣ εξωτερικός είναι (δώσε μοντέλο με ονόματα και αριθμούς κτλ) που δικαίως είπε ο άδικος...(ο οποίος μάλλον ρωτάει για να διευκρινιστεί αν τυχόν είναι 2.5άρης, και αν είναι, να δούμε την περίπτωση να έχει modded κωλο-πλακέτα κτλ...Ε μαν; Ράιτ; Εγώ ψυχανεμίζομαι πάντως πως είναι 3.5άρης. )

resource τι εννοεις ακριβως? Λοιπον ο σκληρος ειναι αυτος http://www.lg.com/es/almacenamiento-externo/lg-HXD7-disco-duro-externo, εχετε δικιο επρεπε να τον αναφερω. Απο linux παντως δεν εχω ιδεα  και η εγγυηση του σκληρου εχει ληξει αλλα θα το κοιταξω και στο site της LG.. Eρωτηση, αν εφτιαχνα εγω partition μεσω του testdisk, το οποιο φαινομενικα μεχρι τωρα ειναι το μονο προγραμμα το οποιο διαβαζει τον σκληρο (και αυτο αφου τον αποσυνδεσω και επανασυνδεσω ενω εχω ανοιξει το προγραμμα), λετε να καταφερει να το διαβασει ο υπολογιστης μεσω της "γνωστης" διαδικασιας που περιεγραψε αρχικα η NBestgirl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να φτιάξεις κάποιο (νέο) διαμέρισμα δεν εξυπηρετεί με κανένα τρόπο την ανάκτηση του παλαιού ή των αρχείων δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψυχανεμίζομαι πάντως πως είναι 3.5άρης. )

 

...εσύ, πάρε τους όρχεις μου... :P

 

 

 

Δυστυχως δεν μπορω να το κοιταξω με κανενα διαγνωστικο γιατι δεν μου το διαβαζει καθολου..

resource τι εννοεις ακριβως? Λοιπον ο σκληρος ειναι αυτος http://www.lg.com/es/almacenamiento-externo/lg-HXD7-disco-duro-externo, εχετε δικιο επρεπε να τον αναφερω. Απο linux παντως δεν εχω ιδεα  και η εγγυηση του σκληρου εχει ληξει αλλα θα το κοιταξω και στο site της LG.. Eρωτηση, αν εφτιαχνα εγω partition μεσω του testdisk, το οποιο φαινομενικα μεχρι τωρα ειναι το μονο προγραμμα το οποιο διαβαζει τον σκληρο (και αυτο αφου τον αποσυνδεσω και επανασυνδεσω ενω εχω ανοιξει το προγραμμα), λετε να καταφερει να το διαβασει ο υπολογιστης μεσω της "γνωστης" διαδικασιας που περιεγραψε αρχικα η NBestgirl?

 

Resources =  η μνήμη και η επεξεργαστική ισχύς κατά βάση (και ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση). Με άλλα λόγια, επειδή "ο δίσκος έχει πρόβλημα", προσπαθούν τα WIndows διαβάσουν υπερ-απασχολώντας (για να το πω χοντρικά) τις "δυνάμεις" του υπολογιστή σου...

 

Την επιλογή για δοκιμή μέσω περιβάλλοντος Λίνουξ δεν συνηθίζω να την πολυπροτέινω, διότι όσοι "τα έχουνε γευτεί", συνήθως τα χρησιμοποιούνε κι όλας στην προσπάθεια να βγάλουν άκρη με τέτοιου είδους προβλήματα και μας το λένε ότι το έχουν κάνει. Επίσης στις μέρες μας όσοι ασχολούνται "επαρκώς" με υπολογιστές, όλο και κάποια στιγμή έχουν δοκιμάσει (τουλάχιστον) Λίνουξ. Το οποίο σημαίνει ότι όσοι ΔΕΝ ξέρουν από βεσ....εεε...από Λίνουξ, συνήθως δεν πολυασχολούνται με πισιά, και γενικώς είναι λίγο θέμα να μπουν στη διαδικασία να γνωρίσουν ένα νέο λειτουργικό κτλκτλκτλ...

 

Στην συγκεκριμένη όμως περίπτωση, μπορεί να σε γλυτώσει η επιλογή των Λίνουξ από άλλες ταλαιπωρίες. Επίσης σε γενικές γραμμές δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο, να "δουλέψεις" μια "απλή" μορφή Λίνουξ, όπως πχ τα Ubuntu που είπα (...το motto τους άλλωστε που είναι "operating system for human beings", δεν είναι τυχαίο...).

Τεσπα, θα έλεγα ότι αξίζει να κάνεις μια δοκιμή. Η όλη διαδικασία να φτιάξεις ένα "live δισκάκι Ubuntu" δεν είναι καθόλου δύσκολη. Κι ο λόγος είναι, ότι αντιμετωπίζουν καλύτερα τις...δισκοπάθειες.

 

Όσο περί LG, δεν νομίζω τελικά να σταθείς τυχερός : ήλπιζα να είναι καμμιάς WD ή Seagate η υλοποίηση, και θα υπήρχε περίπτωση να είναι πιο μακρά η μανίσια εγγύηση από ό,τι έδωσε ο μεταπράτης που σου τον πούλησε. H LG όμως που δεν είναι κατασκευάστρια σκληρών, αλλά συνθέτει σκληρούς κατασκευαστριών με USB θήκες σε πακέτο "εξωτερικού δίσκου", αποκλείεται να παρέχει τέτοια "μεγάλη" εγγύηση...Ψαχ' το όμως, δεν χάνεις τίποτα.

 

Επίσης υπάρχει μια περίπτωση (δεν μας είπες ούτε για το πόση εγγύηση είχες βλέπεις), αν πχ η εγγύησή σου ήταν ΕΝΟΣ έτους (ή έστω 2), ο περιεχόμενος σκληρός (που είναι και το πιο σοβαρό/ακριβό μέρος ενός "εξωτερικού) να έχει πχ δύο (ή τρία) χρόνια εγγύησης από την κατασκευάστρια εταιρία. Τεσπα θα το δούμε κι αυτό πιο κάτω. Για την ώρα είμαστε στη φάση να ξεκαθαρίσουμε αν ο εξωτερικός έχει τυχόν εγγύηση από την LG (και ανάλογα αν έχει ή όχι θα σου πούμε πώς να κινηθείς παρακάτω) για να μην τυχόν χάσεις "τα λεφτά του εξωτερικού".

Δες αυτό, και βλέπουμε...

 

 

(...και ξέχνα αυτό που πρότεινες "με τα partiton". Θα σου εξηγηθούν τα γιατί, παρακάτω...).

 

Επίσης, διευκρίνησε αν σε ενδιαφέρουν ΠΟΛΥ τα αρχεία που έχει ο δίσκος (αν είναι αναντικατάστατα προσωπικά πράγματα κτλ), ή απλά σε ενδιαφέρει ο δίσκος ως συσκευή (και τα αρχεία είναι δευτερευούσης, ή και ελάχιστης σημασίας. Πχ ταινίες που βρίσκονται παντού όλη την ώρα και όχι σπάνιες κτλ).

 

Και γενικά μη βιάζεσαι : από απόσταση είμαστε, θέλει να τα πάρουμε με τη σειρά τα πράγματα. Μην κάνεις κάτι πχ που ίσως χειροτερέψει την κατάσταση των αρχείων ή και του δίσκου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

....εν τω μεταξύ, πριν απ' ολ' αυτά, όντως πες μας ποιός ΑΚΡΙΒΩΣ εξωτερικός είναι (δώσε μοντέλο με ονόματα και αριθμούς κτλ) που δικαίως είπε ο άδικος...(ο οποίος μάλλον ρωτάει για να διευκρινιστεί αν τυχόν είναι 2.5άρης, και αν είναι, να δούμε την περίπτωση να έχει modded κωλο-πλακέτα κτλ...Ε μαν; Ράιτ; Εγώ ψυχανεμίζομαι πάντως πως είναι 3.5άρης. )

α, τώρα το διάβασα...

Και για αυτό το λόγο & για να καλύψω τις περιπτώσεις προβληματικών σειρών, πχ green κλπ.

50-50 ήμανε στο form factor

γενικά να ξέρομεν με τι έχομεν να κάνουμε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχομεν να κάνομεν με μυστικοπαθείς Κορεάτες, to begin with...

Ο external απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι ο HXD7. Ψάχνω για να βρω τί σταυρ....τί ΣΚΛΗΡΟ κουβαλάει, και δεν.

Αλλά θα μου πεις, LG=Κορεάτες, οπότε Samsung/Seagate... Οπότε ΙΣΩΣ δεν είναι με μόντα στην PCB....(οπότε έχει νόημαν να τον ανοίξομεν...)

Τεσπα, θα δείξει.

 

 

 

...γιατί το γυρίσαμε στην καθαρεύουσαν;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχομεν να κάνομεν με μυστικοπαθείς Κορεάτες, to begin with...

Ο external απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι ο HXD7. Ψάχνω για να βρω τί σταυρ....τί ΣΚΛΗΡΟ κουβαλάει, και δεν.

Αλλά θα μου πεις, LG=Κορεάτες, οπότε Samsung/Seagate... Οπότε ΙΣΩΣ δεν είναι με μόντα στην PCB....(οπότε έχει νόημαν να τον ανοίξομεν...)

Τεσπα, θα δείξει.

Don't hold your breath :ph34r:  wd10tpvt

 

 

νταξ sata interface έχει

κόντεψε πάντως :P

 

 

 

 

 

έλα ντε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σίγουρο ότι είναι ΓουΝτούς; Γιατί στην αρχή που έψαχνα με όρους από το Ιθπανο-σάιτ που μας έδωκε (πρήμιουμ κτλ) μου έβγαιναν απ' όλα τα φρούτα (και Τοσίμπες κι απ' όλα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...ναι αλλά τελευταία έχω την εντύπωση ότι όταν το κάνουμε* μας κοιτάνε και κάτι σιγομουρμουρίζουν...)

 

 

* edit : ....το να μιλάμε μόνοι μας εννοώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...