Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν διαβάστε μακακία που έκανα σε σκληρό φίλου.Προσπαθώντας να δημιουργήσω δίσκο αποκατάστασης από ένα Toshiba συνέδεσα ένα εξωτερικό σκληρό seagate 1T που ήταν σε NTFS και είχε αρχεία (έγραφα, φοτο κλπ). Τα win 8.1 έκαναν όμως γρήγορο format σε Fat32 και έγραψαν τα αρχεία του δίσκου αποκατάστασης.
Αποτέλεσμα: Ο δίσκος από 1tera σε NTFS τώρα εμφανίζεται 32G σε Fat32 και τα αρχεία μου χάθηκαν.
Υπάρχει θεραπεία ή θα αρχίσω να χτυπάω το κεφάλι μου; Και να φανταστείτε πως εκ των υστέρων ανακάλυψα ένα βοηθητικό πρόγραμμα της Toshiba που έκανε τη δουλειά με ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα αρχεία σου είναι κατά πάσα πιθανότητα, ως επί το πλείστον στη θέση τους.

Διάβασε τη σελίδα 3 (όλη) του παρόντος, εφάρμοσε αυτά που λέγονται εκεί, και θα μπορέσεις μάλιστα να επαναφέρεις και το NTFS partition που φόρμαρες.

 

Aλλιώς θα δούμε για ανάκτηση αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να ακολουθήσω τις οδηγίες αλλά λείπουν κάποια ss και σε κάποια φάση κόλλησα. Απ' ότι διάβασα και σε άλλα forum πρέπει να είναι η καλύτερη λύση γιατί επαναφέρει το ntfs partition όμως οι γνώσεις μου σε dos είναι περιορισμένες και φοβάμαι μη κάνω τη ζημιά μη αναστρέψιμη.

Λοιπόν έκανα τα εξής:

Πρώτα έβαλα το EaseUS Data Recovery Wizard 6.0 να κάνει ανάκτηση όλου του partition με αποτέλεσμα να το βρει και να ανακτήσω 34G. Το κακό είναι πως τα βρήκε χωρίς ονόματα και τα ταξινόμησε ανάλογα με το είδος αρχείου. Με λίγα λόγια δεν μπορώ να βρω ο,τι χρειάζομαι παρά μόνο ανοίγοντας όλα τα αρχεία.

Τώρα δοκιμάζω το Power Data Recovery ελπίζοντας για κάτι καλύτερο.

Αν έχεις καμιά καλύτερη ιδέα ή πιο ολοκληρωμένες οδηγίες για το test disk είμαι όλος αυτιά.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν είναι ακριβώς "DOS" και δεν έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία η χρήση του TD πάντως. Το ίδιο το πρόγραμμα επεξηγεί τί να πειλέξει κανείς για παρακάτω, όσο προχωράει.

Καλά πάντως που το ανέφερες για τις εξαφανισμένες πικς, είχα καιρό να ελέγξω τη σελίδα.

Αν δεν κάνω λάθος, κάπου στο "Insomnia Wiki" (δες πάνω στη σελίδα που λέει "wiki-άρθρα") υπάρχει κι άλλος οδηγός, νομίζω από το μέλος TheElf, και παίζει να είναι και για πιο πρόσφατη έκδοση του TD.

 

Ξαναδοκίμασέ το το ΤD, γιατί ΑΝ βρει το πρώην NTFS partition, ΔΕΝ θα χρειαστεί να μπεις στη βάσανο της ανάκτησης αρχείων.

 

Αν όμως τελικά είναι απαραίτητη, εγώ θα σου πρότεινα να βρεις σπασμένο το Active File Recovery, το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα σου τα ανακτήσει με τις αρχικές τους ονομασίες, στους αρχικούς τους φακέλους κτλ.

[Όπως επίσης υπάρχει το Active Parition Recovery, που κάνει τη δουλειά που προσπάθησες με το TD. Είναι λίγο μανίκι βέβαια, γιατί πρέπει να κάνεις διαδικασίες όπως μετά το σκανάρισμα, σώσιμο των αποτελεσμάτων, διαγραφή του υπάρχοντος partiion (του FAT32), και φόρτωμα των προηγουμένων αποτελεσμάτων με σκοπό την επιλογή/ανάκτηση του NTFS...]

 

Γενικά αυτά γτα προγράμματα έχουν interface που "μπερδεύει", το σε περιβάλλον Windows συνηθισμένο μάτι, αλλά αν αποφασίσεις να μην βιάζεσαι να κάνεις την ανάκτηση (είμαι 101% βέβαιος ότι αυτό σου συμβαίνει), και τα "μελετήσεις" λίγο ήσυχα και προσεκτικά, θα βγάλεις άκρη.

Δεν υπάρχει άλλωστε λόγος βιασύνης : ό,τι ήταν να..."κάνεις" του δίσκου σου, το έκανες ήδη...

Αρκεί ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να μη γράφεις τίποτε άλλο στο FAT partition...

Ο χρόνος ΔΕΝ είναι εναντίον σου, εφ' όσον ο δίσκος δεν είναι προβληματικός. ΜΗΝ τον κάνεις από ουδέτερο, εχθρό σου (με "βιασύνες"...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω περί βιασύνης κλπ. Βρήκα τον οδηγό για το TestDisk εδώ:

http://www.insomnia.gr/wiki/_/various/testdisk-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-r281

Ο TheELF έχει κάνει πολύ αναλυτική δουλειά. Θα το δοκιμάσω αύριο και θα σου πω τα αποτελέσματα. Όπως και να ΄χει φίλε σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει & το walkthrough εδώ αν θες περισσότερα παραδείγματα/οδηγίες.

Αξίζει να το παλέψεις να πάρεις το δίσκο όπως ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει & το walkthrough εδώ αν θες περισσότερα παραδείγματα/οδηγίες.

Αξίζει να το παλέψεις να πάρεις το δίσκο όπως ήταν.

Ευχαριστώ. Θα το ακολουθήσω παράλληλα με το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά! Άλλη μια πανικοβλημένη..

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας..Δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα για τους υπολογιστές, τα περισσότερα τα μαθαίνω όταν έχω πρόβλημα καλή ώρα. Ψάχνω εδώ και μέρες στο ίντερνετ και προσπαθώ να βγάλω άκρη.

Ο σκληρός δίσκος(toshiba) του λαπτοπ μου (vaio) τα 'παιξε.. Δεν έχω ιδέα τι έπαθε. Ανοίγω την οθόνη και στην κατάσταση αναμονής που ήταν κόλλησε και μετά ο υπολογιστής δεν ξαναδούλεψε. Έκανα εκκινήσεις προσπάθησα να μπω σε safe mode τίποτα. Κολλούσε στην προσπάθεια εκκίνησης. (Το λαπτοπ είναι οκ μάλλον γιατί με νέο σκληρό δούλεψε). 

Φυσικά είμαι μπάζο και δ έχω κάνει μπακ απ σε περίπου 100G τα οποία πρέπει να επαναφέρω μιας και τα περισσότερα τα χρειάζομαι για τη δουλειά μου. Έβαλα τον σκληρό λοιπόν σε θήκη εξωτερικού σκληρού και τίποτα. Ενώ τον εμφανίζει στο μενού όταν  πάω να τον ανοίξω η πατάω δεξί κλικ κολλάει και μου λέει οτι θέλει διαμόρφωση και κάποια στιγμή που μπήκα στις ιδιότητες έλεγε οτι είναι κενός...  Να πω πως δ έχω κάνει partition (δ ξέρω αν έχει σημασία η πληροφορία απλά είδα που γράφετε για το TESTDISK και τα partitions) Πάντως έβαλα να τρέξει το testdisk και μου αναγνώρισε το σκληρό και το μέγεθός του και αναθάρρησα.. Αλλά μετά το έκλεισα γιατί δ έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει αυτό το πρόγραμμα και φοβήθηκα μην κάνω καμιά βλακεία..

Τελικά ποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω για ανάκτηση??? Αυτό το TESTDISK κάνει ανάκτηση η μόνο διορθώνει το partition??

Μήπως πρέπει να κάνω διαμόρφωση πρώτα και δ το χω καταλάβει??

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το testdisk απλά διορθώνει την λίστα που κρατάει ο κάθε δίσκος που του λέει ποια διαμερίσματα υπάρχουν,αυτά κρατούνται στην αρχή του δίσκου οπότε δεν επηρεάζει καθόλου τα δεδομένα σου τα οποία είναι ποιο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....όχι να ΜΗΝ "κάνεις διαμόρφωση".

 

Όσο περί TD, το ζουμί είναι αυτό που λέει ο Ελφ αποπάνω.

Λίγο πιο αναλυτικά για να καταλάβεις καλύτερα πάντως, με το TD προσπαθείς να επαναφέρεις τις πληροφορίες για την "διαμερισματοποίηση" του δίσκου (οι οποίες αυτή τη στιγμή έχουν εξαφανιστεί, για τα Windows -όμως υπάρχει αντίγραφό τους κάπου στον δίσκο και το TD αυτό προσπαθεί να βρει και να ανακτήσει- με αποτέλεσμα τα Win να λένε "κοίτα να δεις, εγώ δεν βλέπω διαμερίσματα σε αυτόν τον δίσκο - μήπως θες να φτιάξουμε κανένα;" . Και εσύ εκεί είναι που λες "όχι, φχαριστώ". Διότι υπάρχει ενδεχόμενο, κατά την διαμόρφωση, να βλαφθούν τα υπάρχοντα αρχεία σου, που πάντα είναι εκεί και περιμένουν κάτι να γίνει και να...απελευθερωθούν).

 

Το TD πάντως ζημιά ΔΕΝ πρόκειται να σου κάνει. Στη χειρότερη απλώς ούτε...δουλειά θα κάνει. Κι εξαρτάται το τί θα γίνει, και από την κατάσταση του σκληρού σου δίσκου (διότι μπορεί απλώς να παίχτηκε μια σαχλαμαρίτσα και να άρχισε το "αρχειοκρυφτούλι" για 'σένα - μπορεί όμως να έχει υποστεί και κάποια ζημία, έως σοβαρή, ο σκληρός, και τότε σε λένε Χιούστον και γιου χαβ ε πρόμπλεμ...).

 

Τεσπα, ακολούθησε κάποιον από τους αποπάνω προαναφερθέντες οδηγούς (πιθανολογώ αυτός από τον Ελφ στο #1070 θα σου είναι πιο βατός), και βλέπουμε (=...αν δεν μπορέσει να ανακτηθεί το/τα διαμερισμα/τα του δίσκου, τότε η άλλη επιλογή σου είναι κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων. Ας φτάσουμε εκεί και βλέπουμε. Γενικά πάντως, όσο κι αν βιάζεσαι, σπεύδε βραδέως, σχετικά με την ανάκτηση των αρχείων σου. Στάγδην βραδέως...)

 

[...φαίνεται ήδη να πήρες το μάθημα πάντως, από την δυσάρεστη εμπειρία που βιώνεις : από εδώ και πέρα λοιπόν, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αντίγραφα εγκαίρως. Που σημαίνει ΑΜΕΣΑ. Έστω για να πιο σημαντικά από τα αρχεία σου...]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... Σας ευχαριστώ και τους 2. 

Ακολούθησα τον παραπάνω οδηγό για το TD και δεν έκανα deeper search γιατί μου εμφάνισε 3 διαμερίσματα και βασικά δεν ξέρω αν έχω άλλα..Δεν μου άνοιξε τελικά παλι ο σκληρός αλλα εμφανίζεται μαζι με το σκληρό ένας νέος φάκελος ο recovery (15G) και ο system reserved (που εμφανιζοταν και πριν και φαίνεται άδειος)

Τώρα πια όταν πατάω να ανοίξω το σκληρό μου λέει κυκλικός έλεγχος πλεονασμού.

Έβαλα πάλι το TD να τρέχει και αυτή τη φορα πάτησα και το deeper search και θα πάρει ώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πρόκειται πάντως για "3 διαμερίσματα", για την ακρίβεια, αλλά για "εκδοχές της διαμερισματοποίησης του δίσκου". Τεσπα, αυτό που ενδιαφέρει εσένα είναι "να αναγνωρίσεις" την "εκδοχή" που υπήρχε προ ζημίας. Βοηθός σε αυτό, το μέγεθος που αναφέρεται σε GB (αν σου θυμίζει το προϋπάρχον, τότε είναι αυτό που θες).

 

....ανησυχητική όμως ένδειξη της υγείας του δίσκου, είναι ο "Κ.Ε.Π".

Αν μετά το deeper search δεν γίνει δουλειά (μην ξεχάσεις να κάνεις επανεκκίνηση του πισιού μετά), μην τον κουράζεις άλλο με το TD.

Θα πρέπει να πας σε κατευθείαν ανάκτηση αρχείων - προτείνω το Active File Recovery (δεν είναι freeware όμως - εκτός κι αν έχεις τον τρόπο σου να το βρεις "ξεκλείδωτο", αν δεν έχεις τη δυνατότητα να το αγοράσεις).

Είναι ένα θέμα βέβαια και η χρήση του - τη στιγμή που ο δίσκος ίσως δεν έχει πολλά ψωμιά ακόμα...

 

 

 

Μετά από σκέψη των ανωτέρω, αποφάσισα να σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα. Τσέκαρε το inbox σου.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν διαβάστε μακακία που έκανα σε σκληρό φίλου.Προσπαθώντας να δημιουργήσω δίσκο αποκατάστασης από ένα Toshiba συνέδεσα ένα εξωτερικό σκληρό seagate 1T που ήταν σε NTFS και είχε αρχεία (έγραφα, φοτο κλπ). Τα win 8.1 έκαναν όμως γρήγορο format σε Fat32 και έγραψαν τα αρχεία του δίσκου αποκατάστασης.

Αποτέλεσμα: Ο δίσκος από 1tera σε NTFS τώρα εμφανίζεται 32G σε Fat32 και τα αρχεία μου χάθηκαν.

Υπάρχει θεραπεία ή θα αρχίσω να χτυπάω το κεφάλι μου; Και να φανταστείτε πως εκ των υστέρων ανακάλυψα ένα βοηθητικό πρόγραμμα της Toshiba που έκανε τη δουλειά με ασφάλεια.

Δυστυχώς η διαδικασία απέτυχε. Ακολούθησα με προσοχή τις οδηγίες (του TheELF και το walkthrough εδώ) αλλά όταν επανέφερε το NTFS (το FAT δεν το επανέφερα) και πήγα να το ανοίξω ένα παράθυρο έγραφε: "Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση. Η δομή του δίσκου έχει καταστραφεί και δεν είναι δυνατό να αναγνώσει". Ο δίσκος εμφανίζεται στη διαχείριση δίσκων ως 931,51GB RAW (Ενεργό Πρωτεύον διαμέρισμα) και μάλιστα όλος γεμάτος ενώ εγώ είχα γύρω στα 40GB αρχεία πριν .

Τη διαδικασία με το TD την έκανα δύο φορές.

Την πρώτη με deeper search για να βρει το NTFS και το ονόμασα logical (δεν είχε λειτουργικό για να το ονομάσω Primary bootable και δεν ήξερα αν έπρεπε να διαλέξω Primary ή  logical). Αποτυχία

Τη δεύτερη με Quick Search βρήκε το NTFS και το ονόμασα Primary. Πάλι αποτυχία

Δεν ξέρω τι να κάνω. Να προχωρήσω σε διαμόρφωση σε NTFS για να μπορώ να χρησιμοποιήσω το δίσκο ή έχετε να προτείνετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται (για την ακρίβεια να το αποφύγεις, γιατί ισοδυναμεί με εγγραφή στον δίσκο - πράγμα που ΔΕΝ θες) να τον φορμάρεις, για να προχωρήσεις σε ανάκτηση αρχείων. Το οποίο μάλλον είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να κάνεις.

(Yπ όψιν θα χρειαστείς ισόποσο με τον όγκο των προς ανάκτηση αρχείων, ελεύθερο χώρο σε άλλο μέσο, όπου και θα αντιγραφούν)

 

Κι όπως είχα γράψει,

 

 

θα σου πρότεινα να βρεις σπασμένο το Active File Recovery, το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα σου τα ανακτήσει με τις αρχικές τους ονομασίες, στους αρχικούς τους φακέλους κτλ.


[Όπως επίσης υπάρχει το Active Parition Recovery, που κάνει τη δουλειά που προσπάθησες με το TD. Είναι λίγο μανίκι βέβαια, γιατί πρέπει να κάνεις διαδικασίες όπως μετά το σκανάρισμα, σώσιμο των αποτελεσμάτων, διαγραφή του υπάρχοντος partiion (του FAT32), και φόρτωμα των προηγουμένων αποτελεσμάτων με σκοπό την επιλογή/ανάκτηση του NTFS...]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...