Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση, φίλε μου.

Παρ'όλα αυτά, δεν έχω το καλώδιο για να κάνω τη σύνδεση.

Δεν ξέρω τι είδους ακριβώς πρέπει να είναι, οπότε...

Επεξ/σία από sdim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Ξέρει κανείς αν κυκλοφορεί κάτι σαν ´´ιός ´´ τον τελευταίο καιρό και χτυπάει τους δίσκους με το λειτουργικό των windows και μετά δεν τους βλέπει ούτε το bios ;

Ξέρω πως αν έναν δίσκο δεν τον βλέπει το bios σημαίνει πως μας άφησε χρόνους .

Το θέμα είναι πως μέσα σε λίγες μέρες το έχουν πάθει και άλλοι γνωστοί μου ( χωρίς να έχουμε ανταλλάξει ή να δουλεύουμε κοινά αρχεία)

Δεν μπορώ να το δεχτώ πως σε έναν μικρό κύκλο 4 ατόμων έτυχε και χτύπησαν οι δίσκοι μας σχεδόν ταυτόχρονα , χωρίς να έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα πιο μπροστά .

Ξέρει κανείς μπορεί να συμβαίνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν θα το έλεγα . Λες να γίνετε από πτώση τάσης ?

Δυο μηχανικοί δίσκοι και ένας ssd έφυγαν για rma . Έναν ακόμα ssd χαλασμένο τον κραταω μήπως βρω καμία λύση γιατί καίγομαι για τα αρχεία που έχει μέσα .

Το θέμα είναι πως αν τον έχω επάνω στο pc μέσω sata κάνει 10 ώρες να κάνει boot το pc (χωρίς να αναγνωρίσει τελικά τον δίσκο) και αν τον βάλω σαν εξωτερικό με usb αναγνωρίζει το μοντέλο OCZ Agility 4 αλά μετά μου πεταει σφάλμα (δεν αναγνωρίζει την συσκευή )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειά χαρά σε όλη την παρέα!

 

Λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Ένας Seagate Barracuda Green 2 TB (st2000dl003-9vt166) χωρισμένος σε δυο partition του 1 ΤΒ, βρισκεται πάνω σε έναν AMD APU E-350 Ζacate (Όχι σε boot αλλά σε ρόλο ψηφιακής αποθήκης)  και ξαφνικά προχτές μετά από ένα restart του λειτουργικού (Win 7 x 64) χάθηκε το ένα partition. Το αναγνωρίζει σαν τοπικός δίσκος με το γραμμα που είχε και πριν που δούλευε καλά (G) αλλά χωρίς την ετικέτα που του είχα δώσει. Και φυσικά δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία συν ότι σέρνεται όλο το σύστημα. Με Linux live cd που δοκίμασα δεν το ανοίγει καν το partition το αναγνωρίζει όμως πάρααυτα.

 

Δοκιμάζοντας δυο recovery προγράμματα (σε πλήρεις εκδόσεις) EaseUS data recovery wizard pro KAI Active @ File recovery. To πρώτο μεν βρήκε τα αρχεία στα lost files αλλά με μηδενικό μέγεθος έκτος από 2 αρχεία που τα βρήκε με το κανονικό μέγεθος τους. Το δεύτερο σε Super scan (Αν θυμάμαι την επιλογή) βρήκε και αυτό ορισμένα αρχεία αλλά όχι όλα, το partition είχε μέσα αρχεία συνολικής χωρητικότητας 800 GB και βρεθήκαν 102 GB.

 

 

Δοκιμάζοντας και το Hard sentinel την τελευταία έκδοση για να δω την υγεία του δίσκου. Ενώ εγκαταστάθηκε κανονικά δεν ανοίγει όση ώρα και αν περιμένω. Στο Task manager σαν διεργασία φαίνεται πάντως. Τελικά κάποια στιγμή σε Safe mode άνοιξε και είδα για τον δίσκο 9%, μέχρι που κόλλησε πάλι όλο το σύστημα.

 

Τέλος κατέβασα και το TestDisκ και τις δυο εκδόσεις μήπως και επαναφέρω το partition ώστε να πάρω backup, αλλά προφανώς κάνω κάτι λάθος ( ; ) Γιατί επιλέγοντας την πρώτη επιλογή Create a new log file ακόμα με έχει στο περίμενε..... εδώ και 2, 2 μισή ώρες. Έτσι λειτουργεί αυτό;;;;;

 

Είναι κάτι που δεν έχω κάνει ακόμα, ώστε μήπως μπορέσω να βρω πάλι τα αρχεία μου;;;; Πριν τον βάψω μπλε και τον φουντάρω.

 

 

Ευχαριστώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος κατέβασα και το TestDisκ και τις δυο εκδόσεις μήπως και επαναφέρω το partition ώστε να πάρω backup, αλλά προφανώς κάνω κάτι λάθος ( ; ) Γιατί επιλέγοντας την πρώτη επιλογή Create a new log file ακόμα με έχει στο περίμενε..... εδώ και 2, 2 μισή ώρες. Έτσι λειτουργεί αυτό;;;;;

Δεν χρειάζεται να κάνει log και όχι δεν είναι φυσιολογικό,το log θα έπρεπε να φτιαχτεί άμεσα απλά επειδή ο δίσκος είναι χαλασμένος δημιουργεί καθυστερήσεις όποτε πάει να γίνει πρόσβαση σε αυτόν.

 

Αφού ούτε τα προγράμματα ανάκτησης τα καταφέρανε τότε δύσκολα τα πράγματα,μπορείς να δοκιμάσεις και το spinrite  αν είσαι απελπισμένος μπας και καταφέρει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια, αν ξέρει κάποιος να μου πει.
Σε σκληρό δίσκο 320 χωρισμένο σε δύο παρτίσιον έκανα τα εξής:
 

Αντιγραφή αρχείων από το ένα παρτίσιον στο άλλο
Αλλαγή μεγεθών των παρτίσιον
Φορμάτ στο πρώτο παρστίσιον
Εγκατάσταση win7.

 

Μετά την εγκατάσταση διαπίστωσα ότι
Οι φάκελοι που αντέγραψα είχαν χαθεί και είχαν επανέλθει φάκελοι στο δεύτερο παρτίσιον που είχα σβήσει πριν την διαδικασία.
Αμέσως έβγαλα τον σκληρό από το λαπτοπ τον έβαλα πάνω σε Pc και τον σκαναρά με R-studio με Recuva και με Stellar Phoenix Windows Data Recovery. Το αποτέλεσμα ήταν να βρω και να επανακτήσω ελάχιστα αρχεία σε σχέση με το αρχικό. Και τα περισσότερα αρχεία να μου τα δείχνει σαν κατεστραμμένα.

Σε έλεγχο που έκανα μετά διαπίστωσα και αρκετά bad sectors επίσης το λάπτοπ μέσα είχε και αρκετούς ιούς. Υπάρχει κατά την γνώμη σας κάποιος τρόπος να ανακτήσω αρχεία; Τι μπορεί να έφταιξε γι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

 

Έγραψα μια ταινία mkv σε blu-ray (σαν data απλά για αποθήκευση) με το cdburnerxp αλλά δυστυχώς με file system ISO9660/Joliet και όχι σε UDF και έκανα finalize.Αποτέλεσμα, το αρχείο εμφανίζεται να έχει μέγεθος 1 gb ενώ θα έπρεπε να έχει 15 gb.Στις ιδιότητες του δίσκου δείχνει δεσμευμένα 15 gb.

 

Υπάρχει τρόπος να ανακτήσω το αρχείο;

 

Ελπίζω να κάνω την ερώτηση σε σωστό μέρος παρόλο που δεν έχει να κάνει με HDD recovey.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Kαλημέρα! Το θέμα μου δεν είναι ακριβώς η καταστροφή σκληρού δίσκου, αλλα νομίζω παραπλήσιο.

Σε ένα λαπτοπ Sony Vaio παλιό ( PCG-GRT996 VP) κάηκε η motherboard. Το λαπτοπ πάει πλέον σε αχρηστία. Στον σκληρό δίσκο έχω αρχεία που θέλω να αντιγράψω. Πως μπορεί να γίνει αυτό;

 Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσεις υπάρχουν διάφορες, καθώς είναι IDE ο σκληρός, κι εξαρτάται τι εξοπλισμό ήδη έχεις για το ποιά θ' ακολουθήσεις.

Αν πχ έχεις σταθερό με IDE connector(s) στη μητρική, τότε η πιο φθηνή λύση είναι στο 6άρι (αν είσαι Αττική και μπορείς να παραλάβεις από το κατάστημα και να μη χρεωθείς μεταφορικά) : http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1023 (αν τυχόν δεν έχεις ήδη, θες και μια IDE καλωδιοταινία, υπ' όψιν...Πχ,  http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=144_90&products_id=809&page= )

 

Aν δεν υπάρχει IDE σταθερός ή γενικά θες να διατηρήσεις τον σκληρό ως εξωτερικό με σύνδεση USB, μπορείς να πάρεις μια τέτοια θήκη : http://www.topsystems.gr/products/LogiLink-2%2C5''-IDE-HDD-Enclosure-USB-2.0-Storage-enclosure%2C-2.5%22%2C-ATA%2C-480-MBps%2C-USB-2.0%2C-silver.html

(αυτή είναι νομίζω και η καλύτερη λύση)

 

Mπορείς επίσης να πάρεις έναν μετατροπέα σε SATA κονέκτορα http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=754, αλλά και πιο ακριβή λύση είναι, και δεν έχεις τη φορητότητα ενός USB.

 

Υπάρχουν και κάποιοι "πολύ-αντάπτορες", αλλά αυτοί κι αν δεν "αξίζουν", για την περίπτωση (πάνε ακόμα πιο ακριβά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας! κ εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα. δεν καταφερα να παρω τα αρχεια  ουτε μονη μου, ουτε με τη βοηθεια ενος φιλου τεχνικου. στη περιπτωση αυτη μονο εταιρειες μπορουν να τα επαναφερουν δυστυχως!!! κοστιζει ακριβα αλλα τα παιρνεις ολα οπως ηταν.εγω το πηγα σε μια εταιρεια στην αγ. παρασκευη. μου τη συστησε ενας γνωστος που αφου ειχε παει σε μια αλλη στον πειραια κ  τον κοροιδεψαν τελικα το πηγε σε αυτους κ ολα καλα!!

ελπιζω να βοηθησα!

 

ΑΑΑ!! ειχαν κ καλες τιμες σε σχεση με αλλους κ εκαναν κ δωρεαν τη διαγνωση B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας! κ εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα. δεν καταφερα να παρω τα αρχεια  ουτε μονη μου, ουτε με τη βοηθεια ενος φιλου τεχνικου. στη περιπτωση αυτη μονο εταιρειες μπορουν να τα επαναφερουν δυστυχως!!! κοστιζει ακριβα αλλα τα παιρνεις ολα οπως ηταν.εγω το πηγα σε μια εταιρεια στην αγ. παρασκευη. μου τη συστησε ενας γνωστος που αφου ειχε παει σε μια αλλη στον πειραια κ  τον κοροιδεψαν τελικα το πηγε σε αυτους κ ολα καλα!!

ελπιζω να βοηθησα!

 

ΑΑΑ!! ειχαν κ καλες τιμες σε σχεση με αλλους κ εκαναν κ δωρεαν τη διαγνωση B)

ΑΑΑ!! Το πιάσαμε το υπονοούμενο  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι όχι...

Διότι διαφήμιση χωρίς το προϊόν, δεν μπόρεσα να καταλάβω τί διαφήμιση ήταν εδώ και μέρες που το είχα δει το ποστ...

 

...σα να σου λέει

"29 κατασκευαστές πλυντηρίων, συνιστούν.

Αυτοί, ξέρουν."

       (...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...